Regim alimentar de slabit

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

Regim alimentar de slabit

Mesajde Nanuka » Mar Ian 13, 2004 10:34 pm

Hmm daca ma intrebai acum 2 ani cum mi-as dorii sa arat?..as fii zic ..cat mai plinutza..lol..eram foarte foarte slaba...si nu-mi placea deloc chestia asta dar in decursul a doi ani..mai precis de anul acesta..de cand am venit in Canada..mai exact in 2003 ...hmm de la 54 de kil cat aveam..acum am 60 de kil...mi se pare extrem de mult...cred ca nu constientizam cand ziceam ca vreau sa fiu plinutza..pt ca sincer nu-mi place deloc....multi prieteni imi spun din poze ca nu se vede absolut deloc ca..nu m-am ingrasat...dar simt eu la abdomen si la solduri.....nu ma mai incap unii pantaloni la care tineam foarte mult.....


O sa-mi spunetzi ca fa gimnastica...hmm nu am timp de gimnastica si cateodata nici chef....spune-ti ce fel de regim alimentar de slabit sa urmez...sau hmm am auzit ca exista creme cica anticelulitice....nu am celulita ..dar poate ca aceasta crema ..imi arde putzina burta care am facut-o...ceaiurile de slabit..hmm nu stiu..mi-as dorii sa imi da-tzi cateva sfaturi in leg cu asta..

Va pupic..

Nanuka.
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Re: Regim alimentar de slabit

Mesajde CMED13 » Joi Ian 15, 2004 5:52 am

Stiu stiu din toata lumea EU. incerc f. tare sa nu zic nimic rau...despre subiectul tau... Argh!
Ok kestia cu greutatea e ceva care se intimpla la toti care vin nu numai din Rominia(unele lucruri nu le pot schimba:) dar din toata Europa. In Nord America nu se merge pe jos nicaieri si kg se aduna....mai ales Iarna..cu frigul nasol. Ce vreau sa spun e ca poti sa incerci ATKINS sau South Beach diet. Sunt foarte bune. Eu fac mai multe sporturi dar totusi prinsesem vreo 7-8kg si am incercat faimosul Atkins. am pierdut cele kg si e foarte usor sa te mentii de dieta...de fapt dupa primele 2 saptamini nici nu ti se face foame si ai sa maninci mai putin. Alta problema sunt portiile de mincare: cel putin in USA restaurantele pun portii pt elephanti...eu de obicei iau jumate "to go".

Situl Atkins...au totul gratis pt dieta...nu merita sa cumperi cartea lor caci nu are multa info.

http://atkins.com/

PS ca doctor iti spun cremele funtioneaza partial psicologic catre "burtica" de fapt unele creme deshidrateaza(pierzi apa temporal in zona unde te ai dat cu crema) sau constricteaza vasele de singe.....dand aparenta de slabit...dar e numai un remediu de f. scurta durata caci coana grasime e tot acolo.









Initial trimis de Nanuk
Hmm daca ma intrebai acum 2 ani cum mi-as dorii sa arat?..as fii zic ..cat mai plinutza..lol..eram foarte foarte slaba...si nu-mi placea deloc chestia asta dar in decursul a doi ani..mai precis de anul acesta..de cand am venit in Canada..mai exact in 2003 ...hmm de la 54 de kil cat aveam..acum am 60 de kil...mi se pare extrem de mult...cred ca nu constientizam cand ziceam ca vreau sa fiu plinutza..pt ca sincer nu-mi place deloc....multi prieteni imi spun din poze ca nu se vede absolut deloc ca..nu m-am ingrasat...dar simt eu la abdomen si la solduri.....nu ma mai incap unii pantaloni la care tineam foarte mult.....


O sa-mi spunetzi ca fa gimnastica...hmm nu am timp de gimnastica si cateodata nici chef....spune-ti ce fel de regim alimentar de slabit sa urmez...sau hmm am auzit ca exista creme cica anticelulitice....nu am celulita ..dar poate ca aceasta crema ..imi arde putzina burta care am facut-o...ceaiurile de slabit..hmm nu stiu..mi-as dorii sa imi da-tzi cateva sfaturi in leg cu asta..

Va pupic..

Nanuka.
CMED13
 

Mesajde Nanuka » Joi Ian 15, 2004 9:01 am

Ai perfecta dreptate...

De facut miscare nu prea fac deloc...hmm si la catzi hot dog si hamburgeri am bagat in mine vara asta..era de asteptat lol....Mananc seara..si mananc foarte consistent..o portie mare de spaghete ..si un pahar mareeee cu Cola..yummyyyyyyyy...hehehehe...

Acum am dat-o pe mancare chinezeasca..la inceput nu puteam s-o sufar..dar acum am realizat ca-mi place foarteeeee multt..

Am sa ma uit pe acea sita pe care mi-ai recomandat-o cu Atkins...desi nu prea sunt eu adepta mancarurilor vegetariene grr...cred ca mai bine ma apuc de gimnastica...si cum spunea un prieten..daca faci asta..poti manca un colac de WC hahaha..ok *joke...

Asta e poza facuta de azi..hmm e cam sexxy ea..dar n-am alta recenta..imi pare rau....sa te uiti la corp ca n-am absolut nici o grasime..numai un pic de belly..si spune-mi te roggggg ca ai zis ca esti doctor...ce crema anti celulitica sa folosescccc..sunt bune?????...asta ma intereseaza pe mine...nu legumele..:P

Ok te pupic,
Nanuka.

PS: Pt cei care vor sa ma injure pt faptul ca iar mi-am atasat o poza pe forum..mai bine sa se abtzina..nu e treaba voastra:)))))))))))))
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Re:un sfat......

Mesajde dany_70 » Lun Ian 19, 2004 11:28 pm

:) Buna Nanuk!
Am inteles din mesajul tau ca te-ai ingrasat putin la abdomen si solduri.Fiind antrenor de arte martiale ma intalnesc aproape zilnic cu probleme de genul acesta.Am inteles ca nu ai timp sa faci gimnastica desi sa sti ca ar fi foarte bine.Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e asta:consuma cat mai multe lichide pe zi de preferabil apa,sau ceaiuri neindulcite(apa ajuta la arderea grasimilor).Consuma cat mai putine dulciuri....
Seara dupa ce ti-ai terminat programul de peste zi, sa faci o baie cat mai calda.Asta ajuta la relaxarea intregii mese musculare.Dupa baie sa iti masezi atat burta cat si soldurile 30-45 min si daca folosesti si o crema anticelulitica va fi ok.E bine sa faci asta cat mai des posibil,si eu cred ca vei avea curand rezultate pozitive.....:o
P.S. Am vazut poza ta si sincer nu stiu de ce iti faci probleme,nu pari deloc plinutza..........:)
Avatar utilizator
dany_70
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 am

Mesajde Nanuka » Mie Ian 21, 2004 12:05 am

De 6 zile am inceput sa fac in fiecare zi abdomene...cate 150 ..200 pe zi...numai mananc paine...am inlocuit-o cu orez...mananc supe foarte multe..si cartofii prajiti..cat si spaghetele ..au iesit din mesele mele zilinice..hehehe...

Ieri am fost sa-mi cumpar un cantar nou ..hehe si nu-mi vine sa cred..acum acul imi arata 55 de kil..este imposbilil sa slabesc atat de mult intr-un timp foarte scurt....ori cantarul vechi era paradit si arata kilograme in plus...ori abdomenele au inceput sa lucreze corpul..oricum..avetzi dreptate...n-am de ce sa-mi fac probleme..dar..e bine sa iei masuri din timp..mai ales in alimentatzie..

Va pupic,

Nanuka.:)

Merci Dany pentru sfaturi...am sa le iau in calcul.:D...
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde CMED13 » Lun Ian 26, 2004 3:50 am

Hey Nanuka,

Intradevar sunt de partea lui Dany....nu ai de ce te plinge arati superb. Eu totusi sustin ca cremele sunt mai mult pentru ati mentine pielea "moist" si nu ajuta la slabit.

Cind eram in scoala si eu faceam arte martiale mai ales antrenator la "Bally Health Club" si din experienta mea am dedus citeva lucruri simple dar greu de respectat.

1. Caloriile care le pui in gura trebuie sa fiie mai putin decit caloriile de cit ai nevoie ca sa pierzi greutate.

Acum ce ai nevoie??

Depinde, daca faci arte martiale ca Dany consumul corpului e mai mare si mai ales cind faci sport muschii se refac si consuma energie.....clar resultatul-----> poti sa maninci mai mult si tot nu te ingrashi chiar poti sa slabesti. Iar daca ai un plan de dieta bun, ca Dany, si in loc de pepsi bei un ceai simplu(te obisnuesti si o sa iti placa dupa o perioada :) cald sau rece ai sa slabesti.

Problema cu dulciurile e ca sunt pur zahar din perspectiv metabolic si zaharul corpul il absoarbe repede si or il foloseste or il depune(rapido!). Cind se intimpla asta zaharul din singe cade tot repede si ai senzatia de foame din now.... Nu numai ca te face sa maninci mai des dar dulciurile nu aduc nimic nutritional in termen de vitamine proteine etc.

Acum ultimul punt care NU APLICA LA TINE caci arati superb, dar daca cineva cu multa grasime face multe haltere, abdominale etc si continua sa manince exagerat resultatul e mai multi muschi SUB
GRASIME cea ce face peretele abdominal sa se destinda mai mult
si persoana pare si mai grasa :(

SIX PACK trebuie multa vointa, putina mincare si mult efort fisic....nu exista creme miracol dar stiu ca tu stii asta. Iti inchipui daca ar fi asa ceva America ar cintari mai putin.....si eu as fi primul sa imi investesc toti banii in compania respectiva.

Eu personal acum Jock Hokey, si mixed indoor soccer. E misto, ai putea sa te inscrii la asa ceva(nu recomand hokey cu toate ca stiu ca vrei sa imi tragi un puc pt ce am spus pe celalt forum:) si nu numai faci exercitiu dar faci si prietenii noi. Aceste sporturi si mai multe le poti cauta la centru primar si unde esti tu..probabil un orashel in suburbia lui Montreal

Ceau Bambina.






Initial trimis de Nanuk
De 6 zile am inceput sa fac in fiecare zi abdomene...cate 150 ..200 pe zi...numai mananc paine...am inlocuit-o cu orez...mananc supe foarte multe..si cartofii prajiti..cat si spaghetele ..au iesit din mesele mele zilinice..hehehe...

Ieri am fost sa-mi cumpar un cantar nou ..hehe si nu-mi vine sa cred..acum acul imi arata 55 de kil..este imposbilil sa slabesc atat de mult intr-un timp foarte scurt....ori cantarul vechi era paradit si arata kilograme in plus...ori abdomenele au inceput sa lucreze corpul..oricum..avetzi dreptate...n-am de ce sa-mi fac probleme..dar..e bine sa iei masuri din timp..mai ales in alimentatzie..

Va pupic,

Nanuka.:)

Merci Dany pentru sfaturi...am sa le iau in calcul.:D...
CMED13
 

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Ian 30, 2004 8:33 pm

Nanuk scrie:De 6 zile am inceput sa fac in fiecare zi abdomene...cate 150 ..200 pe zi...numai mananc paine...am inlocuit-o cu orez...mananc supe foarte multe..si cartofii prajiti..cat si spaghetele ..au iesit din mesele mele zilinice..hehehe...

Ieri am fost sa-mi cumpar un cantar nou ..hehe si nu-mi vine sa cred..acum acul imi arata 55 de kil..este imposbilil sa slabesc atat de mult intr-un timp foarte scurt....ori cantarul vechi era paradit si arata kilograme in plus...ori abdomenele au inceput sa lucreze corpul..oricum..avetzi dreptate...n-am de ce sa-mi fac probleme..dar..e bine sa iei masuri din timp..mai ales in alimentatzie..

Va pupic,

Nanuka.:)

Merci Dany pentru sfaturi...am sa le iau in calcul.:D...

nu realizezi nici un kkt daca faci abdomene, pentru ca ele nu te ajuta la slabit (multi cred ca daca fac abdomene scapa de grasimea de la burta... dar nu este chiar asa) ci la cresterea muschilor abdominali. Dupa cum cred ca stii, nu exista persoana cu abdomenul reliefat si cu grasime pe restul corpului.
Grasimea se reduce in mod proportional pe tot corpul si daca chiar vrei sa faci exercitii fizice care sa te ajute, cele mai indicate sunt alergarea si mersul pe bicicleta (daca e stationara, cu atat mai bine).
E normal sa scazi intr-un interval scurt de timp 3-4 kg cand te apuci de facut efort fizic, dar apoi or sa se puna inapoi la fel de usor.
Cel mai bine e sa urmezi niste pasi si sa treci la al doilea doar dupa ce il realizezi pe cel anterior:
- sa mananci alimente cu cat mai putina grasime si care sa produca cat mai putine calorii (vezi ca e plin netul de liste cu ele)
- sa mananci numai cand ti se face foame si niciodata pana simti ca nu mai poti;
- sa nu mananci nimic cu 1-2 ore inainte de culcare.
Daca pe langa astea mai ai si ceva activitate fizica (sexul e una dintre ele), atunci chiar o sa te minunezi.

CMED13 - n-o mai pupa atat in cur, ca nu arata deloc bine... ba chiar are nevoie de multa munca ca sa arate "superb"

ciau beibi
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Mr Teo » Mie Feb 25, 2004 8:14 am

Cmed13 tu zici ca esti medic nu?
De ce ai o parere asa de buna despre Atkins?
Atkins creaza deficienta de vitamine si iti face colesterolul sa urce foarte tare.
E drept ca si slabesti dar slabitul e suficient pentru dezavantajele astea?
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde CMED13 » Mie Feb 25, 2004 7:26 pm

Mr Teo scrie:Cmed13 tu zici ca esti medic nu?
De ce ai o parere asa de buna despre Atkins?
Atkins creaza deficienta de vitamine si iti face colesterolul sa urce foarte tare.
E drept ca si slabesti dar slabitul e suficient pentru dezavantajele astea?


Cind ai timp uitate pe site'ul lui atkings unde descrie phasele dietei. Ai sa vezi ca e multa mithologie scuipata pe inernet care nu are baza. Ai sa vezi ca in timpul phasei de inductie se recomande vitamine shi salata e incurajata.....iar dupa cele 2 saptamini ai voie sa adaugi fructe etc in dieta pt a balanta vitaminele(dar clar totul cu control). De asemenea ce spune el e adevarat...nu ai nevoie de 5 mere pe zi 5 portocale shi o glote de alte fructe ..toate cu fructoza in ele(un zahar) ca sa obtii vitaminele necesare. Corpul ishi face plinul cu mult mai putin decit multi ishi dau seama...de asemenea companiile de vitamine vor sa cumperi toate prostiile de la iei shi pun frica in om.....
OK salut.
CMED13
 

Mesajde CMED13 » Mie Feb 25, 2004 7:30 pm

Nu am vazut curul ei dar imi inchipui ca e frumos. Shi un pupic din cind in cind nu face rau la nimeni. Am sa consider ce ai spus du doar dupa ce il vad...pina atunci vezeti de curishorul tau shi cine ti'l pupa tie. Daca ai nevoie de clienti pune shi tu poza :)
CMED13
 

Mesajde Weet-weet » Mie Feb 25, 2004 7:48 pm

Ce cunoscuta imi suna problema ... in mai putin de un an m-am ingrasat cu .. 15 kg , cred ... Inainte de a veni aici , ma lua vantul , nu-mi gaseam haine pe masura , trebuia sa le stramteze mama ... acum , am 64 , cred , nu stiu , de vreo 3 saptamani nu m-am cantarit ...
Gimnastica , as vrea sa fac , desi mi-e cam lene , dar as vrea sa vad rezultatele .. si eu am facut abdomene , dar nu pot sa zic ca m-am tinut de ele .. faceam doar din cand in cand ... asa ca nu cred ca ar fi putut exista ceva rezultate ... Nu vreau sa incerc nici un produs , deocamdata ... Ar fi o varianta cu herbalife ... a functionat cand a fost vorba de ingrasat ( pentru sotul meu ) sper ca o sa functioneze si pentru slabit ... As vrea doar sa stiu ceva exercitii simple , nu care trebuie sa le fac la sala , ca sa dau ceva kg jos . Normal , de pe burta , in special , si solduri ... poate o sa scap si de vergeturi in felul asta ...
Any ideas ?
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde CMED13 » Mie Feb 25, 2004 9:54 pm

Cel mai bine e de inceput cu taiatul caloriilor. Dupa ce ai avut sucess la asta incepe workout.

O sugestie simpla de inceput: Taie Toate Portiile de mincare in jumate. Mai ales daca mergi la restaurante des. Ai sa vezi ca pierzi rapid din greutate. Dar ca orce trebuie vointa shi nimic nui ushor. De asta multi sunt pacaliti sa cumpere tot felul de prostii, pastile etc....care de multe ori dauneaza la sanatate.
CMED13
 

Mesajde GAPO » Mie Feb 25, 2004 10:48 pm

Infometarea e cea mai stupida metoda de slabit. Te infometezi ca dobitocul o luna si apoi bagi in tine cu polonicul ... numai un slabanog genetic ar putea recomanda asa ceva. Portii la jumate? Pai eu mananc doua saorme pe zi, garantezi tu ca slabesc daca mananc numai una si-mi mut curul de pe fotoliu in pat si apoi pe wc? Get real, eu intru in sevraj numai cand trec pe langa un fast-food, singura data cand am slabit a fost prima luna de armata. Vointa? Numai slabanogii vorbesc de vointa, asa cum vorbesc nedrogatii de drogati, cum vorbesc femeile de armata ... m-am obisnuit cu shunka mea.
Son of a mother father.
GAPO
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 22, 2004 7:23 pm
Localitate: no

Mesajde CMED13 » Joi Feb 26, 2004 12:01 am

Imi pare rau pentru cei care stiu sa comunice numai prin insulturi. Ishi arata adevarata fatsa: nesecuritatea personala shi lipsa de educatie.
CMED13
 

suna ciudat dar vreau sa ma ingras

Mesajde Verona » Joi Apr 29, 2004 11:32 am

spre deosebire de majoritatea femeilor care cauta cure de slabire... eu chiar vreau sa ma ingras,... mananc mult.. deci nu pot spune ca mancarea mea e lipsita de calorii.. chiar s-ar putea sa aiba mai multe decat este necesar,,,
dar nu se pune nimik.. am 1.78 aproape si 56 de kg... si 15 anisori..:)
nu pot spune ca as arata rau cu o pereche de pantaloni pe mine .... dar... sincer eu nu prea ma simt bine in pielea mea..exista alta cale de a ma ingrasa? inafara sa mananc ???????
FUCK OFF
Verona
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 18, 2004 12:47 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde baixinho© » Vin Apr 30, 2004 2:11 pm

modul in care am slabit (nu mult, dar sunt pe calea cea buna) este destul de simplu. dimineata mananc suficient cat sa-mi tina de foame pana pe la pranz. la serviciu oricum nu am timp sa mananc asa ca nu are ce sa se (de)puna. seara ajung acasa cu o foame in mine cat China, cum se spune, dar incerc sa ma stapanesc. mananc, dar nu consum paine decat in cazuri exceptionale (mancare grasa). fiind aceasta perioada, seara pap branza cu rosii, castraveti, ridichi etc etc etc. chiar si ciorba o mananc fara paine. aseara, de exemplu, am mancat doua portii de fasole cu ciolan fara nici o felie de paine.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Apr 30, 2004 2:23 pm

bre am slabit si io odata bine de tot: vro 10 kile in 2-3 saptamani.
deci cura de slabire iera asa :
-sculat la ora 7 dimineata halit de toti bani care nu-i aveam
-7 jumate plecat pe plaja (ieram la mare la munca....)
- 9-13 + 15-18 mers pe plaja, adica intr-o zi faceam tuata plaaj de la mamaia de ex. avand vro 7-8 kile in spate
13-15: baie, bere, mancare de cati bani facusem
19: ceva bere + biliard+ pongping

succes garantat. normal ca cand am ajuns acasa la mine am recuperat 5 kile fara sa ma stresez prea mult
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Dum Mai 02, 2004 2:11 am

acuma m-am apucat si eu de o cura de slabire care tine 18 zile din recomandarea unor cunostiinte... e cam nasoala.... in fiecare zi din cele 18 trebuie sa mananci cate un fel de mancare toata ziua...
si reteta e cam asa:
in prima zi nu mananci decat iaurt(nu cu fructe ci numa ala gen sana)
in a doua fructe de preferinta evita piersicile si caisele.. ( e de preferat citrice)
in a 3-a salate de legume de orice fel( fara ulei si dressing... ca alea au calorii la greu...
4- carne de pui pe grill.... nu cumva sa o faceti prajita ca s-a dus drak toata cura...
5-carne de vita pe grill
6 7 8 9 10 cartofi copti sau piure... no fries... mie mi s-a acrit de atatia cartofi...
11- iaurt din nou...
12- prajituri de alea fara zahar( pentru diabetici) nu-s prea bune eu in ziua aia prefer sa mananc numai salata... sunt indulcite artificial si mi se par extrem de dulci... e-urile alea....
restu zilelor numai salate de orice tip fara ulei si dressing again... acriti-o cu lamaie.... si de data asta puteti sa mancati impreuna cu carne de pui la grill evitati porcul sau mielul.... caci o sa vedeti ca nu o sa va de-a cura asta rezultate prea mari...
cica dupa tot efortul asta slabesti cam 10 kg.... inca o saptamana si va zic ce mi-a iesit...
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde J'adore » Dum Mai 02, 2004 8:20 am

Alta cale mai simpla de slabit nu exista? Eu nu vreau sa slabesc mult, decat 2 kg cat sa ajung la 48, hmmm sau poate 4 dracu stie, dar pana ajung in romania vreau sa slabesc si eu, dar nu imi plac salatele, si de pui la gratar m`am saturat, dar nici sa ma imfometez nu vreau. Ce mancare mi`ati recomanda? Produsele din soia ajuta la slabit? :D
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Crazy Babe » Lun Mai 10, 2004 3:16 am

nu stiu cat ajuta sau nu produsele soia... dar nu asi putea sa mananc asa ceva nici daca ma platesti... ii ca o latura.... ori cartofi ori taricariu ala pe care nici porcu nu ti-l mananca cam acelasi efect il au asupra ta..

later edit: v-am promis ca va zic ce am reusit in perioada mea de regim... am reusit sa slabesc 7 kile dupa tot chinu asta.. timp de 3 saptamani mai mult am "pascut" salata :) in fiecare dimineata imediat cum ma trezesc fac jogging :)) la indelungi sfaturi... si la pranz innot mereu... sper sa nu pun la loc ca e de jale...
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde supermouse » Sâm Iul 17, 2004 12:06 pm

ceea ce se pare ca multa lume nu intzelege este faptul ca un regim eficient este acela care te ajuta nu numai sa pierzi din greutate- chestie simplu de obtzinut, dar de asemenea sa mentzii o greutate stabila, ceea ce este mai greu.
Un regim eficient nu inseamna infometare shi nici mancat shi vomitat (bulimia) cu care bag sama ca se lauda unii useri. Un regim eficient este o schimbare a stilului de viatza.
DE asemenea, nici un regim nu este eficient daca nu este combinat cu activitate fizica.
Eu personal nu cred in regimuri standard. Fiecare organism este diferit, si din punctul meu de vedere asta inseamna ca fiecare trebuie sa ishi monitorizeze propriul metabolism shi sa observe ce-i prieshte shi ce nu.
Atkins este o solutzie, dar- dupa cum am mentzionat mai sus- este pe viatza.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Nanuka » Dum Iul 18, 2004 3:18 am

Nu sufar de bulimie, sa ma fereasca Sfantul, voma a provenit de la altceva....de la o mancare prea satzioasa si mancata prea cu pofta, combinatia, maioneza multa cu cartofi prajiti si prajeala multa, mi-a facut rau si am simit nevoia sa vomit, asta nu-nseamna ca suferi de boala enuntata mai sus.

Si revenind la regimul alimentar, consider ca cel mai important este sa mananci sanatos si cat mai natural, nu fast food, sosuri si prajeli multe, asta ingrasha cel mai mult...depinde si de metabolismul ficaruia si de arderile acestuia...poti fi norocos sa mananci cat un porc si sa nu te-ngrashi..deci depinde de la om la om......

Exercitiul fizic este primordial in a-ti pastra un corp frumos, 3 zile la sala sunt suficiente pt a-ti arde caloriile si grasimile in plus....
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Dum Iul 18, 2004 10:53 am

Cred ca tocmai asta e problema. Cand incepem sa consideram ca ce facem este suficient. Organismul se va obishnui cu extra consumul de energie shi atunci dieta cu pricina va deveni ineficace.
dar ai dreptate in privintza prajelilor shi a fast food products. Ele sunt otrava pentru ficat, au o foarte mica valoare nutritiva- doar calorii goale- shi in plus contzin o mare varietate de tot felul de additives.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Obiceiuri noi !!!

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iul 30, 2004 2:17 pm

Daca vrei sa reduci greutatea trebuie sa stii exact ce sa mananci, cand si cum...

Pt o viata mai buna:
1. Trebuie sa stii unde te afli acum.
2. Program nutritional - invata cum te hranesti sanatos
3. Exercitii zilnice.
4. No smoking !
5. Administrarea stresului.
6. Folosirea puterii mintii la adaptarea stilului de viata !!!
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Sâm Aug 28, 2004 1:15 am

N-am inteles o chestie...daca vrei sa slabesti tre sa nu fumezi...eu credeam ca invers. lamuriti-ma si pe mine
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Titina » Dum Aug 29, 2004 10:23 am

hm..tre sa te simti bine in pielea ta,chiar dak ai 60 kg...eu am 54 kg shi sunt mai tanara decat tine :D deci inseamna k is grasa?nu...eu una chiar cred k arat f bine...iar la paine,junk-food shi dulciuri nu cred k pot renuntza niciodata :D
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Asassinu » Dum Aug 29, 2004 10:30 pm

Eu am 73 de kg la 1.80 m si sunt slab pt un baiat:D dar as vrea sa ma mai ingras:P
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nanuka » Vin Sep 03, 2004 1:36 am

Rock Chick,

La 15 ani mancam ca o sparta si nu puneam un gram pe mine...eram precum biscuitu-n dunga..acum lucrurile s-au mai schimbat...de un an am inceput sa iau in greutate...am tot zis ca ma duc la sala si cand m-am hotarat sa ma duc, hop tzop am facut un chist la san de 4 cm si un abces, totul a fost super rapid..nici nu ma gandeam vreodata la asha ceva, am suferit o interventie chirurgicala si din pacate acum nu prea-mi da posibilitatea deocamdata sa fac fitness, sper ca in doua saptamani sa fie totul bine si ca lucrurile sa reintre la normal.

Deci tu nu-ti face porbleme deocamdata:p...mananca, simte-te bine..acum asimilezi tot ce-i mai bun, sfatul meu este sa nu exagerezi cu fast food si mie-mi place dar e o mancare mizera, ce ingrasha extrem de mult...

Ti-am vazut pozele, nu esti grasa deloc...arati bine, mai ales pt vartsa ta:)
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Vin Sep 03, 2004 1:42 am

Rock Chick,

La 15 ani mancam ca o sparta si nu puneam un gram pe mine...eram precum biscuitu-n dunga..acum lucrurile s-au mai schimbat...de un an am inceput sa iau in greutate...am tot zis ca ma duc la sala si cand m-am hotarat sa ma duc, hop tzop am facut un chist la san de 4 cm si un abces, totul a fost super rapid..nici nu ma gandeam vreodata la asha ceva, am suferit o interventie chirurgicala si din pacate acum nu prea-mi da posibilitatea sa fac fitness, sper ca in doua saptamani sa fie totul bine si ca lucrurile sa reintre la normal.

Deci tu nu-ti face porbleme deocamdata:p...mananca, simte-te bine..acum asimilezi tot ce-i mai bun, sfatul meu este sa nu exagerezi cu fast food si mie-mi place dar e o mancare mizera, ce ingrasha extrem de mult...

Ti-am vazut pozele, nu esti grasa deloc...arati bine, mai ales pt vartsa ta:)
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde J'adore » Vin Sep 03, 2004 4:36 am

LOL, pumpkin eu zic ca acum mai depinde si de mediu, cel putin pt mine, cand am ajuns in chicago prima oara aveam 39 de kg si 1.64, stiu extrem de slaba....dar asta datorita faptului ca vro 8 luni de zile raceam tot timpul la ovare, ma duceam sa imi ia sange in fiecare sapt, control dupa control la ginecologist etc. Dar oricum greutatea mea normala atunci era max 45.
3 luni dupa ce am ajuns aici am ajuns la 50 de kg, cei drept ma mai si inaltasem cu vro 2 cm, mancam la fel ca si in romania, eram obisnuita sa mananc ca sparta, si totusi in romania nu luam in greutate cel putin nu asa de mult! Dupa am slabit la 46kg, nu am tinut cura nu nimic. Dupa iarasi am ajuns la vro 52 de kg avand 1.68 inaltime. Iarasi am slabit si am ajuns la 48, iarasi m`am ingrasat si am ajuns la 54 de kg, avand 1.70(inaltimea pe care o am si acum) disperata, pt ca nu suport gandul ca nu pot sa mananc ciocolata multa, sa beau cola pana simt ca explodez etc. ce sa gandit crina sa faca, daca regim nu vrea sa tina, m`am gandit sa vomit dupa masa...da bulimie, asa am tinut`o 1 sapt, cu toate ca stiam ca nu e bine, eram disperata sa scap de kg. Dupa m`am apucat de fumat, dc? pt ca atunci cand imi era foame si fumam o tigare in loc sa mananc imi trecea pofta de mancare. Asa m`am apucat de fumat, fumez din ianuarie 04. Cu toate ca toata lumea imi zicea ca la inaltimea mea 54 de kg e bine, eu nu ma suportam asa, in martie, la doar 3 luni dupa ce m`am apucat de fumat am reusit sa ajung la 50 de kg, si am zis ca am sa imi mentin greutatea, si asta am si facut. Oricum ma pish pe mancarea americanilor, dasta sunt americanii grasi pt ca baga numai porcarii in mancare!
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Următorul

Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori