Esti de acord cu transplantul?

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

Sunteti de acord cu donarea de organe in scopul transplantarii lor ?

Da
8
53%
Da (doar post-mortem)
5
33%
Nu sunt sigur/a
1
7%
Nu
1
7%
 
Voturi totale : 15

Esti de acord cu transplantul?

Mesajde Bucky » Dum Aug 07, 2005 11:01 am

As vrea sa aflu si eu parerile voastre in ceea ce priveste transplantul de organe: sunteti de acord sau ba ? Considerat fiind sangele drept un organ (de unii drept tesut), ati donat sau a-ti dona sange?
Eu sunt de-acord cu donarea de organe in scopul transplantarii (dar post-mortem), iar sange ... am donat, nu e nimic deosebit... e ca si cum a-i face o analiza (cu un ac mult mai gros), numai ca in loc de (aprox) 20 ml iti recolteaza (aprox) 420 ml ... cam mult ...
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde blue_wing » Dum Aug 07, 2005 11:36 am

DA. Sunt de acord cu donarea de organe. nu stiu ce sa raspund insa la chestionat, pentru ca in ceeea ce priveste donarea de sange cred ca ar trebui sa fie facuta in timpul vietii iar prganele atat postum cat si in timpul vietii (in timpul vietii daca nu ne este afectata sanatatea). trebuie sa ne gandim ca daca murim nu mai avem nevoie de organe si cu siguranta ele vor salva viata unor oamenii. in fond toata aceasta intrebare se reduce la a vrea sa salvezi viata cuiva sau nu.
"Pe buzele ei mi se naste sufletul." (L. Blaga)
Si daca dragostea spune NU mai sunt 665 de motive ca sa traiesti.
Avatar utilizator
blue_wing
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mai 11, 2005 11:00 pm

Mesajde Bucky » Dum Aug 07, 2005 2:25 pm

nu ma refeream neaparat la donarea post-mortem, aia era optiunea mea, vroiam sa aflu parerile in general ... :)
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde HABEEB » Lun Noi 14, 2005 7:27 am

mmmm.. cred ca orice om normal cu un iq decent este de acord cu donarea de singe/organe.. evident daca ar fi in timpul vietzii as dona un organ/parte de organ doar numai unei rude apropiate.. dupa moarte... pfff.. sa ma goleasca de organe..nu ma vor ajuta mult rinichii oricum cind o sa fiu in sicriu :D sa ma umple cu talash si sa ma ingroape asa...
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde Sică » Lun Noi 14, 2005 7:47 am

da, sunt de acord cu transplantul si cat traiesc si post-mortem, vorba lui cineva de mai sus cand voi fi mort nu mai am nevoie de ele.
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm


Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron