Ce se intampla dak bei alcool dupa ce ti-ai pus pierce in limba?

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

Mesajde jl_rona » Dum Apr 27, 2008 9:11 pm

nu e ba treaba ta nimica. Pe Eminescu l-ai citit?

Nu trăiţi voi, ci un altul vă inspiră - el trăieşte,
El cu gura voastră rade, el se-ncantă, el şopteşte,
Căci a voastre vieţi cu toate sunt ca undele ce curg,
Vecinic este numai raul: raul este Demiurg.

Nu simţiţi c-amorul vostru e-un amor străin? Nebuni!
Nu simţiţi că-n proaste lucruri voi vedeţi numai minuni?
Nu vedeţi c-acea iubire serv-o cauză din natură?
Că e leagăn unor vieţe ce seminţe sunt de ură?
Nu vedeţi că rasul vostru e in fiii voştri plans,
Că-i de vină cum că neamul Cain incă nu s-a stans?
O, teatru de păpuşe... zvon de vorbe omeneşti,
Povestesc ca papagalii mii de glume şi poveşti
Fără ca să le priceapă... După ele un actor
Stă de vorbă cu el insuşi, spune zeci de mii de ori
Ce-a spus veacuri dupolaltă, ce va spune veacuri incă,
Pan' ce soarele s-o stinge in genunea cea adancă.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Apr 27, 2008 9:19 pm

Si mai departe?

poi si mai departe, da

adica tu posa iei in serios varianta cu moshu care nare treaba si sapuca de plamadit jivinele si omu si luminatorii si desparte apele de uscat si restu?

adica teai gandit fro clipa la conplexitatea (sa zicem, numa a) organismului tau? nu te copleshejte ideea de cosmos (adica microcosmosul - infinitul care merge* inspre interior, ca si macrocosmosul, universul cel mare si incomensurabil si infinit)

asta ar fi mers in "copilaria umanitatii", ca ie puerila, daca nu dea dreptu icnoranta

adica care ar fi divinitatea aia fara treaba care sa sapuce de asemenea absolut naucitoare diversitate? ca-s atata amar de specii vii (nu mai zic de materia cea ne-organizata in organizme, carea si ia ie ca dracu!)? si, mai ales, de ce?


"demiurg" si/sau "dumnezeu" - vorbe, imagini, idei care ne scapa de batai de cap
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Apr 27, 2008 9:22 pm

si totusi, nu sunt de acord cu misoginismul lui eminescu sau al lui schopenhauer (am citit ceva scris de el tot prin studentzie, mi's pare ca 'viatza, amorul, moartea' da n-ash baga mana in foc ca asha se numea cartea, mi s-a parut o prostie) decat raportate la epoca in care au trait shi la conditziile ei :)
plus ca, vezi ca eminescu a scris shi 'eu nu cred nici in jehova', sa treci de la ideea de 'dumnezeu zice' la eminescu mi se pare un salt cam brusc... :)

serios, n-am nici eu pierce decat in urechi (facut la 7 ani, amintiri dureroase), dar de ce sa nu fim tolerantzi?... :)

kant emir scrie: adica care ar fi divinitatea aia fara treaba care sa sapuce de asemenea absolut naucitoare diversitate?
emire, un monstru de spagheti, la betzie - o teorie care mi se pare foarte atragatoare :))
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Apr 27, 2008 9:30 pm

plus ca, vezi ca eminescu a scris shi 'eu nu cred nici in jehova'

poi? ceare una cu alta? tuntzelegi ideea de evolutzie? stii de la ce varsta pana la ce varsta s-ai scris eminoviciu poesiile? shapoi arta (creatzia artistica, productia artistica) se puate sa fie una, iar crezurile intime sa fie cu totu alta mancare de pejte

plus (repet) evolutzia, aplicabila la anbele aspecte

iar treaba cu monstru de paste fainuase si betzia - sa zicem ca poate fi acceptata ca poanta (nu foarte reusita, da merge) in anume conditzii, da' intro discutie care atinge (oricat de subtil ar faceo) unele aspecte cutremuratuare ie ca gainatzu picat pe altar
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Dum Apr 27, 2008 9:39 pm

hai ca s-a dezlantuit Kante. pai ce sa-ti fac io bre daca tu ti-l imaginezi pe Dumnezeu ca pe un mos?

si, mai ales, de ce?


uite d-aia asa.

pai complexitatea aia pe care o vezi tu, crezi ca s-a facut singura? hai mai las-o.

ceea ce tie ti se pare coplesitor de divers, poate pentru mosu e floare la ureche.

asa cum exista a 4-a dimensiune, poate mai exista si a 5-a si a 6-a.

tu cu complexitatea ta cu tot esti doar un gandac mic. s-a jucat si mosu nitel, ce vrei sa se uite la televizor cum faci mata si sa se plictiseasca? mai bine mai face un televizor la care sa te uiti tu si sa te minunezi, ca sa aiba si el de ce rade.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Apr 27, 2008 9:49 pm

uite d-aia asa.

asta nu e un raspuns
asa cum exista ..., poate mai exista si..

si? pe langa ca "poate nu", ce relevata are?
s-a jucat si mosu nitel

nu merge
tu nuntzlegegi substratu intrebarii: la fel cum a facuto conplecsa (pre lumea aiasta), putea so faca si sinpla, sinplissima, rudimentara, ca acel ipotetic proces de creatie: sa se faca, acest descantec sinplu tresa conduca la ce vrei tu, da din acelash registru: nu o fiintza cu miliarde si miliarde de celule - care la randu lor is conpuse de particole al caror numar se esprima prin n ori zece la puterea ... - si in intimitatea careia se produc miliarde de procese in fiecare interval masurabil de tinp

si chiar dear fi asa, ca omu (nu mai zic de tot, zic numa de om) sa fie produsul unui "sa se faca", din clipa in care a capatat constiintza de sine si a inceput sa evolueze (ca individ si, mai ales, ca specie, or chiar ca regn - ca am putea sa ne permitem sa ne numim regn, dupa cum si antroposfera neam mai numit), apoi creatzia se cam inparte - demiurgului revenindui procentele de initiator


si te poftesc sa num vii cu povejtile legate de mantuitorizmu lu Isus, da? ca no mantuit nica, totu ie cum o fo dintodeauna
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Apr 27, 2008 9:56 pm

kant emir scrie:poi? ceare una cu alta? tuntzelegi ideea de evolutzie? stii de la ce varsta pana la ce varsta s-ai scris eminoviciu poesiile? shapoi arta (creatzia artistica, productia artistica) se puate sa fie una, iar crezurile intime sa fie cu totu alta mancare de pejte

plus (repet) evolutzia, aplicabila la anbele aspecte

iar treaba cu monstru de paste fainuase si betzia - sa zicem ca poate fi acceptata ca poanta (nu foarte reusita, da merge) in anume conditzii, da' intro discutie care atinge (oricat de subtil ar faceo) unele aspecte cutremuratuare ie ca gainatzu picat pe altar
dulceatza, are a face, in contextul in care rona trece cu prea multa lejeritate de la ideea unui dumnezeu conformist care nu ne permite sa ne gaurim la demiurgul eminescian
poate eminescu a vrut sa spuna cu poezia pe care am mentionat-o eu ca nu crede intr-o religie traditionala. poate nu chiar intamplator a folosit numele 'jehova' :p
iar ideea cu un monstru beat cade tocma bine intr-o discutzie inchistata in dogme traditzionale in care nu mai crede nimeni. doamne-doamne spune sa nu te 'gaureshti'. ce aberatzie. shi mai spune sa portzi shi paru lung. shi fusta. shi sa stai cu ochii in pamant shi sa nu judeci ce zice el acolosha
rona ai grija ca spune shi sa nu faci sex premarital doamne-doamne asta al tau :p
n-o sa ma apuc acu sa fac o lista cu toate interdictziile, inchei cu traditzionalul 'ma lashi' shi ma intorc la altele mai interesante... :p
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Apr 27, 2008 10:03 pm

ai grija ca spune shi

pă dracu

tot ce s-a spus e spus de uameni

in numele domnului, ofcors
poate nu chiar intamplator a folosit numele 'jehova'

poi (trecand cu lejeritate peste "poate ca nu") daca socotejt ca iahve cela ie iudaizmu (plus derivatele apropiate), ie temelia crejtinizmului (plus influientze covarshituare in talmeshbalmeshu macomedanistic), cear mai fi ramas caco ncurentza seriuasa?

nici in iehova, da nici in buda sachia muni

si fiind matale pretena cu pretenu gugal, ia adumi niste cifre: catz budijt pe lume, si catz jidovi+crejtini+macomedani? la crejtini sa bagi si penticostali, si reformatz, si coptz, si... si... si... nu numa ortodosch si catolnici
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Apr 27, 2008 10:29 pm

n-am chef, plus ca eu voiam sa spun altceva, promovam openmindnessu
adica sa nu discriminam altzi oamini ca vor sa aiba pierceuri sau ce vor ei sa mai aiba, shi mai ales nu in numele domnului

in rest, io acu incerc sa vaz ce se intampla daca beau alcol fara sa am pierce in limba :))
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Dum Apr 27, 2008 11:23 pm

kant emir scrie:asta nu e un raspuns
si? pe langa ca "poate nu", ce relevata are?

nu merge
tu nuntzlegegi substratu intrebarii: la fel cum a facuto conplecsa (pre lumea aiasta), putea so faca si sinpla, sinplissima, rudimentara, ca acel ipotetic proces de creatie: sa se faca, acest descantec sinplu tresa conduca la ce vrei tu, da din acelash registru: nu o fiintza cu miliarde si miliarde de celule - care la randu lor is conpuse de particole al caror numar se esprima prin n ori zece la puterea ... - si in intimitatea careia se produc miliarde de procese in fiecare interval masurabil de tinp

si chiar dear fi asa, ca omu (nu mai zic de tot, zic numa de om) sa fie produsul unui "sa se faca", din clipa in care a capatat constiintza de sine si a inceput sa evolueze (ca individ si, mai ales, ca specie, or chiar ca regn - ca am putea sa ne permitem sa ne numim regn, dupa cum si antroposfera neam mai numit), apoi creatzia se cam inparte - demiurgului revenindui procentele de initiator


si te poftesc sa num vii cu povejtile legate de mantuitorizmu lu Isus, da? ca no mantuit nica, totu ie cum o fo dintodeauna


n-ai inteles nimic, sa mor io.

eu am zis ca ceea ce tie ti se pare foarte complex, lu mosu poa sa i se para foarte simplu. tre sa mai repet?

din alt unghi: de ce picteaza un pictor chestii complicate cand ar putea foarte bine sa picteze un bat si gata? tu chiar crezi ca mosu n-are nici un fel de ambitie sau ce?

io vad ca tu nici macar nu esti in stare sa intelegi termenul "creatie".

am zis io ceva vreodata de mantuitor?
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Dum Apr 27, 2008 11:24 pm

Shaki scrie:dulceatza, are a face, in contextul in care rona trece cu prea multa lejeritate de la ideea unui dumnezeu conformist care nu ne permite sa ne gaurim la demiurgul eminescian
poate eminescu a vrut sa spuna cu poezia pe care am mentionat-o eu ca nu crede intr-o religie traditionala. poate nu chiar intamplator a folosit numele 'jehova' :p
iar ideea cu un monstru beat cade tocma bine intr-o discutzie inchistata in dogme traditzionale in care nu mai crede nimeni. doamne-doamne spune sa nu te 'gaureshti'. ce aberatzie. shi mai spune sa portzi shi paru lung. shi fusta. shi sa stai cu ochii in pamant shi sa nu judeci ce zice el acolosha
rona ai grija ca spune shi sa nu faci sex premarital doamne-doamne asta al tau :p
n-o sa ma apuc acu sa fac o lista cu toate interdictziile, inchei cu traditzionalul 'ma lashi' shi ma intorc la altele mai interesante... :p


shaki, tu il confunzi pe dumnezeu cu popa.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Dum Apr 27, 2008 11:28 pm

Shaki scrie:n-am chef, plus ca eu voiam sa spun altceva, promovam openmindnessu
adica sa nu discriminam altzi oamini ca vor sa aiba pierceuri sau ce vor ei sa mai aiba, shi mai ales nu in numele domnului

in rest, io acu incerc sa vaz ce se intampla daca beau alcol fara sa am pierce in limba :))


poa sa aiba. pentru mine piercingurile si tatuajele il fac pe un tip sa cada in sondaje si pentru ca sunt urate, dar mai ales pentru ca inseamna ca omul e un snob sado-maso rob al modei si lipsit de personalitate daca si le-a facut.

neagu n-are nici un piercing si nici un tatuaj si e frumos de-ti lesina mintea.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Dum Apr 27, 2008 11:35 pm

jl_rona scrie:pentru mine piercingurile si tatuajele il fac pe un tip sa cada in sondaje si pentru ca sunt urate, dar mai ales pentru ca inseamna ca omul e un snob sado-maso rob al modei si lipsit de personalitate daca si le-a facut.
asta e altceva care deja nu mai are legatura cu dumnezeirea, e o chestie de gust :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron