cat va da inapoi o noapte nedormita?

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

Mesajde Delphyna » Dum Ian 25, 2004 12:43 pm

O noapte nedormita o recuperez in mod normal in vreo 3 zile de somn bun adica de la 22:00 pana la 7:00 dar daca se intampla sa fie un week-end nedormit cum a fost ala ce a trecut ... abia acuma am recuperat zic eu complet, dupa ce ieri si azi am dormiiiit mult...
Clar ca depinde de varsta capacitatea de recuperare... pai in anul intai tin minte si doua saptamani consecutive de chefuri si betii si mers pe la cursuri, seminarii si laboratoare aproape integral... si somn intre 2 si 3 ore dimineata si inafara de cearcane nimic nu ma trada... da` ia pune-ma acuma la o incercare din asta... dupa 2 nopti nedormite... sunt pe dinafara... vorbesti cu mine... dar nu stiu cine-ti raspunde sau ce!:)
Si mai am o faza: indiferent de ora la care ma pun sa dorm: 22:00, 23:00 sau 7:00 pe la 9:00 cel tarziu 9:30 ma trezesc... orele intre 9:30 si 13:30 sau 14:00 indiferent de ce s-ar fi petrecut anterior nu le pot dormi... restul e discutabil...
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde IcE QuEeN » Dum Ian 25, 2004 9:37 pm

In urma cu cativa ani, m-am mutat cu prietenul meu si atunci mi-am dat programul peste cap complet, ziua dormeam iar noaptea mi-o pierdeam prin diferite cluburi. Atunci puteam sa rezist fara nici o problema, eram tanara si plina de viata :) Acum insa obosesc mult mai repede si am nevoie de ore bune de somn pentru a ma reface complet.
They that love beyond the world cannot be seperated by it.
Death cannot kill what never dies
IcE QuEeN
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Iun 03, 2003 7:53 pm
Localitate: Braila

decalaj orar

Mesajde Melisande » Lun Mai 31, 2004 8:53 pm

[quote="Rootzschke"]Mie mi-e lene sa dorm ... :) .. stiu ca suna stupid da asha e ... ma culc de obciei cand is total terminat si nu mai am ceva interesant de facut .. sau ... cand pic gramada ... de multe ori ma culc pe la 4-5-6-7 dimineatza ... '

exact atunci adorm si eu, total extenuata, si ma scol pe la 1-2 dupamiaza. dar tot dorm cit trebuie. imi place mai mult noaptea, atunci e liniste si pace, iar creativitatea mea este abundenta!
Melisande
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 16, 2004 5:12 pm
Localitate: intr-un vis

Mesajde SCORPY » Dum Iun 06, 2004 5:14 am

Avand in vedere ca la locul de munca trebuie sa ma concentrez foarte mult - si in sensul acesta urechea este cea mai solicitata pentru ca trebuie sa fiu atenta sa scriu exact ce spun toti cretinii -, daca se intampla sa ma duc la culcare ceva mai tarziu de ora 23.00, a doua zi nu mai pot face nimic ca lumea si primesc o multime de injuraturi de la corector.
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Iun 06, 2004 8:02 am

mai de mult, am citit p-undeva ca o nuapte nedormita se recupereaza in 8-9 zile la o medie de 7-8 de somn in noptile ulterioare.

napoleon spunea ca "un barbat normal are nevoie de 7 ore de somn, o femeie de 8, copiii de 9 iar tembelii peste?" :D


as xxl scrie:btw: e cineva care sa fi calatorit cu avionul suficient de mult incat sa sufere din cauza decalajului orar ? cum e ?


cam o data sau de doo ori pe an merg in extremul orient la diferente de fus orar de 5-6 ore. fiecare "sufera" diferit schimbarea de fus. personal nu am nimic cand ajung "acolo" imi reglez somnul imediat, marea mea problema este intuarcerea si readaptarea la fusul orar din romania care dureaza cam 10-12 zile in sensul ca pe la 5-6 seara ora romaniei ma fura shalaul ca as dormi si pe strada.
totusi , zburand spre apus , spre americi (de 3 ori) am avut probleme cu adaptarea la fusul local dar am remediat-o rapid. dupa prima nuapte de numarat liniutele de pe tapetu camerei de hotel, in ajunu celei de-a dooa m-am facut manga cu o sticla de jose cuervo ,techila silver, si de-a treia zi totu a reintrat pe fagashu normal :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Iul 17, 2004 11:21 am

eu dorm cam 5 ore pe nuapte. Intre serviciu full time shi forma mea de hosting, cred ca muncesc cel putzin 16 ore pe zi, shi numai cu ochii in calculator. In weekend, DORM pana la 10 ore pe zi.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde pripici » Vin Aug 27, 2004 12:59 pm

Eu ce sa spun despre cum ma simt dupa ce nu am dormit o noapte. Depinde de ceea ce trebuie sa fac urmatoarea zi. Mi s-a intimplat sa muncesc o zi ..de dimineatza pina a 2-a zi pe la amiaza(deci 10 dimineatza - 16 a 2-a zi) ..cu scurte pauze ,..munca fizica de altfel. Am dormit apoi de la ora 20 pina a 2-a zi la 9 si totul a decurs fain.
S-a intimplat sa nu dorm o noapte(distractii) si a 2-a zi sa pic de somn..doar pentru simplu motiv ca nu aveam nimic interesant de facut a 2-a zi . Cum in alta situatie am avut urmatoarea zi multe lucruri de rezolvat si de alergat ..si ma simteam foarte bine ..ca si cum nu as fi pierdut noaptea de dinainte. Asa ca pe la 23 ..m-am culcat normal si m-am trezit fain la 7(ora mea de trezire)
pripici
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 18, 2004 12:33 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Vin Aug 27, 2004 2:15 pm

eu traiesc cu cinci ore de somn pe noapte, dar in weekend dorm cel putzin 24 de ore.
depinde de multe chestii
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Asassinu » Vin Aug 27, 2004 10:42 pm

La mine e ceva ciudat de nasol. Am probleme naspa cu trezitul. adica nu pot sa ma trezesc deloc. De obicei ma culc dupa ora 3 noapte...si nu ma pot trezi nici in ruptul capului dimineata. Imi pun mobilul sa sune si dimineata il aud, il opresc (parca as fi in transa-si cred ca sunt doar pe sfert treaz) si adorm la loc.mai bine l-as lasa sa sune...si dorm in nestire pe urma.
Daca nu ma culc pana la ora 6 dimineata, pe urma nu ma mai culc deloc k dorm toata ziua. Ieri m-am culcat la 7 dim si m-am trezit la 4 dupa amiaza.
Am probleme cu chestia asta si prietenii stiu ca tre sa ma caute doar dupa ora 13...de obicei. De multe ori lumea se supara pe mine ca nu ajung la intalniri & stuff si ma enerveaza si pe mine.
Am ajuns acum sa-mi pun sa sune un ceas si doua telefoane, la intervale de 15 minute diferenta...in caz ca nu ma trezesc (eu locuiesc singur, ai mei sunt plecati din tzara)...stiu ca e de ras, dar asta e.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Euridice_ » Mie Dec 01, 2004 8:31 pm

of in ultimul timp am un somn atat de prost.....de obicei nu pot sa dorm decat ff putin pe noapte, a doua zi ca nu fiu ametita beau cafea in cantitati industriale si apoi in noaptea urmatoare cine mai poate dormi dupa atata cofeina ;a
Avatar utilizator
Euridice_
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Joi Dec 02, 2004 7:05 am

6 ore / noapte in timpul saptamanii shi 8 ore / noapte in timpul weekendului;
am cel putzin o noapte nedormita pe luna; un litru de cafea e suficient caci deobicei noaptea nedormita pica in mijlocul saptamanii
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Dec 02, 2004 4:22 pm

io dorm zece-doishpe ore pe noapte in weekend si cate apuc in timpul saptamanii (d-aia dorm asa mult in weekend ;) )
deh, sunt in crestere... :D

asa ca o noapte nedormita ma cam da inapoi, ca tre sa recuperez obligatoriu, nu tzine cu fofilari si cafele...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Trinnity » Mie Feb 16, 2005 9:28 pm

dupa o noapte nedormita ma simt odihnita.depinde acum si de ce nu dormi...
"The days are bright and filled with pain/Enclose me in your gentle rain"(THE DOORS-"Crystal Ship")
Avatar utilizator
Trinnity
 
Mesaje: 657
Membru din: Mie Dec 01, 2004 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Mie Feb 16, 2005 10:00 pm

Hm... dupa o noapte nedormita ma simt ca si cum as fi alergat in ring ca nikita sa nu ma bata Savarina vreo 10 ore... carandu-l in spate pe Tabara si dandu-i un interviu Andreei care ERAM Esca...

Cu alte cuvinte: cam nasol.. si din pacate imi revin cam greu... si cu vreo doo tuburi de maglavaitz cu bidineaua pe fata...

:( - nah, ca mi-am adus aminte si prima noapte petrecuta in HAN (cine stie.. cunoaste despre ce vorbesc...)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde outwatcher » Joi Mar 03, 2005 4:22 pm

...De obicei dupa o noapte nedormita sunt nevoit sa ma urc la volan si sa ma intorc repejor acasa ca sa nu observe nimeni nimic neobisnuit, fac Buc-Brasov cu 2-3 amenzi de depasire a vitezei ca pe restul radarelor a reusit sa le depisteze "Bell-u" apoi la munca butonat pe chaturi si forumuri, ce mai, viatza este frumoasa....adica in loc sa ma traga inapoi ma propulseaza in necunoscut pentru ca urmatoarea noapte e shi mai grav
outwatcher
 

Mesajde Riana » Mar Mar 08, 2005 10:44 pm

Acum, aproape deloc. M-am obisnuit sa dorm 3-4 ore pe noapte.. sau deloc!
In timpul sesiunii (dormeam foarte putin, ajunsesem sa beau 1/2 L de cafea sau mai mult) imi spuneam ca dupa ce termin cu toate examenele o sa dorm incontinuu. De unde. Parca e mai rau!
Avatar utilizator
Riana
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Mie Dec 08, 2004 12:00 am

Mesajde karmasigos » Vin Mar 11, 2005 9:52 pm

Am 18 ani si o mare problema! Penisul meu masoara doar 11 cm in erectie si 4 cm in stare flasca. Ce pot sa fac? Este normal? Mi-e rusine sa nu fie dezamagita partenera. Ce ziceti?
karmasigos
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mar 06, 2005 10:19 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Lu_Lu » Mie Mai 11, 2005 9:25 pm

pentru mine somnul e sfant. daca nu dorm bine... sunt morocanoasa dimineata.
urasc sa fiu trezita.... si nu pot ramane datoare somnului. imi trebuie in medie cam 9 ore de somn ca sa fiu ok. pot sa dorm 4-5 ore.... dar apoi sigur va veni un moment in care voi "pica".
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde Eagle Raider » Sâm Aug 06, 2005 11:48 pm

doua ,trei zile!!! bine nu continue,adik si cu activitate!!
///tHE Lion kING\\\
Avatar utilizator
Eagle Raider
 
Mesaje: 645
Membru din: Joi Mar 24, 2005 12:00 am

Mesajde Bucky » Dum Aug 07, 2005 2:35 pm

adevaru' e k dupa o noapte nedormita te poti simti mai bine decat daca ai fi dormit 24 ore in continuu ... :) excluzand aceasta ocazie, dupa o noapte nedormita sunt inca cel putin 3 zile ca o "gaina plouata" .... hmmmm .... mai bine zis ca "un cocos plouat", .... asa mai mrge.... haha :)
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde afflige » Sâm Aug 27, 2005 7:24 pm

hmmm..eu nu am probleme cu orele nedormite....:doh:...si avand in vedere ca sunt in vacantza...nu mai am timp sa dorm.La inceput a fost mai greu dar acum este totul ok...dupa 2 ore de som ma simt fresh...daca nu le dorm nici pe alea,beau cafea..:zambet:..pacat ca nimic nu dureaza prea mult...:plans:
Avatar utilizator
afflige
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 26, 2005 11:00 pm

Mesajde Florion » Mie Sep 14, 2005 11:46 pm

Nu am stat niciodata toata noapte treaz shi nu stiu de ce as sta toata noaptea la calc ....doar nu este sfarsitul lumi am stat shi eu pana pe la 5 dimineata dar am dormit pana la 12 ca sa fiu in forma pentru o noua zi :):)
Avatar utilizator
Florion
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Sep 12, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator