De ce yoga ?

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

De ce yoga ?

Mesajde RooT » Lun Iun 09, 2003 1:26 am

Care-i treaba cu yoga pana la urma ? .. la ce-i buna ? .. de ce sa facem asha ceva ? ... cat costa ? ... chiar e buna de ceva ? Daca are cineva idee sa ma anuntze si pe mine .. ca-s cam in ceatza ...
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde zuza » Lun Iun 16, 2003 2:02 pm

Sper sa-ti fie de folos informatiile astea:
-yoga este o stare de spirit
-are mai multe ramuri fiecare cu nivel diferit de "dificultate". initial trebuie sa incepi cu simple exercitii fizice la care se adauga si cele de respiratie. Dupa care incepi incet incet cu concentrarea.
-yoga este pentru purificarea trupului si a mintii
-se tine neaparat un regim alimentar
-yoga mai reprezinta si ordine si disciplina
-pe langa faptul ca este o stare de spirit mai e si o religie si yoghinii o practica deoarece doresc sa nu mai treaca prin procesul de reincarnare ca sa ajunga cat mai repede la starea de Nirvana, adica sa se topeasca in univers.
-pe langa regimul strict mai trebuie sa faci si fapte bune
Si deocamdata cam atat ca restul nu imi mai aduc aminte.
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde BEATMAN » Lun Iun 16, 2003 10:38 pm

Ahhhhh nu pot sa inteleg niciodata ce au oameni astia nu inteleg

Yoga se bea ba




F__C GOD AND JESUS
BEATMAN
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 pm
Localitate: Montreal

Check this out ...

Mesajde Avangard Stuff » Dum Oct 05, 2003 11:41 pm

Pentru cei care au nedumeriri, va recomand un site cel putin complet , in limba romana, unde nu dati de aberatii ....

Notati : http://WWW.SANATATESIADEVAR.GO.RO


Chupakabra .
Si pentru ca tot sunt aici, ma mananca tastatura sa mai fac putina reclama underground-ului ....
Alll of u , http://www.Avangard.Miuzic.go.ro
Avangard Stuff
 

Mesajde Faded Existence » Joi Dec 25, 2003 9:22 am

Ce am citit acum cateva zile intr-o carte de psihologie:
Niste doctori au pus la experimente pe un calugar indian
Fiind conectat la o masina care ii lua pulsul, temperatura sangelui etc, individul concentrandu-se a reusit in partea stanga a bratului sa-si urce temperatura cu cateva grade fata de cealalta jumatate a bratului...Jumatea bratului era rosie....Asta s-a intamplat cam prin '70...Asta a fost inceputul unor masini sofisticate (era in engleza cartea nu-mi amintesc denumirea stiintifica) care au deschis drumul spre tot felul de cercetari in domeniul bolilor de inima etc...Pana atunci controlul sangelui se considera o reactie involuntara, dar s-a dovedit ca cu anumite exercitii care necesita bineinteles timp, omul poate ajunge la rezultate deosebite.

Asta e un ex despre Yoga...
La ce ajuta? La o circulatie cardiovasculara mai buna, in primul rand...Asta se obtine prin renumitele exercitii respiratorii
Si bineinteles la multe altele...lasand la o parte religia, yoga ajuta la relaxarea corpului si acea liniste totala in timp ce cineva practic Yoga, este demonstrat ca reduce mult stressul
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Joi Ian 15, 2004 1:16 pm

Nu stiu exact de ce yoga si nu am multe cunostinte in domeniul dar sunt din ce in ce mai interesata. Am insa cativa prieteni care practica de foarte mult timp si sunt niste oameni de nota 10. M-am ratacit de cateva ori pe la cursul de anul intai pe care l-am abandonat din inconsecventa zic eu, sau pentru ca nu a venit timpul zic ei:) vom vedea. Oricum parerea mea e ca yoga e un stil de viata, o alternativa excelenta la ceea ce modernismul ne-a adus: stres, agitatie, neliniste, boala iar ceea ce am citit, am vazut si am experimentat (foarte putin) mi s-a parut a fi de bine!
Si ma intreb de ce subiectul asta este atat de rar vizitat... dar cine stie? Pote de acum incolo.
Cateva chestiute despre yoga se pot gasi pe http://www.yogaesoteric.net un site nu foarte actualizat, dar suficient pentru anumite raspunsuri.
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde zircon » Sâm Mar 20, 2004 6:35 pm

Parerea mea, de fost practicant (3 ani), este ca in romania, yoga, prin adeptii sai (ma refer la MISA) si-a pierdut mult din esenta, din ceea ce ar trebui sa fie cu adevarat. Yoga nu trebuie sa depersonalizeze, nu trebuie sa ne afecteze nivelul moral, astfel incat sa nu putem face fata integrarii in societate. Romania nu este o tara unde poti fi individualist, ca grup, sa faci ce vor muschii tai. Tre sa te integrezi in societate. Si, atunci, cand yoga o ia razna (vezi Bivolaru) cand tre sa te depersonalizezi, cand ti se cer lucruri care te izoleaza de mediul tau, de societate, de familie, de prieteni, de cei pe care-i iubeai, e prea mult. El, prin ceea ce preda, exagereaza, aduce yoga la religie. Noi suntem ortodocsi, catolici, baptisti, musulmani, cum ne-a lasat cel de sus. Cand vine un muritor si se da ca el stie alta religie (numa de el stiuta), nu tre sa cadem in extaz ca prostii. Cei care cad, sunt slabi, nu au personalitate. Eu, unul, daca era sa urmez sfaturile guru-lui trebuia sa-mi fac abonament pt Bucuresti, eventual sa ma mut la sediul lor, sa-mi modific stilul de viata intr-o maniera drastica, in care trebuia sa-mi uit trecutul, radacinile, familia si tot. Eiii nu! Am fost mai smecher ca ei. Am tras invataturile bune din tot ce m-au invata si atat! Nu vreau sa blamez miscarea yoghina din Romania si nu le fac o publicitate negativa. Cei care vor sa incerce, dar se tin pe picioare, sa incerce. E o experienta de neuitat si chiar ma mandresc cu ceea ce am invatat acolo. Eu voi reincepe aceste cursuri, in tara, atunci cand va aparea un discipol adevarat! Ciao!

Later, by Weet-weet : nu se pun doua mesaje consecutive , in mai putin de 3 ore , nu se pun mesaje off-topic ; ai un buton de edit , de unde iti poti modifica mesajul si totul e ok ... Ai un avert data urmatoare .. sunt cu ochii pe tine *p
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

Mesajde zircon » Sâm Mar 20, 2004 6:40 pm

Apropos, incercati sa mutati acest thread pe pagina principala. E interesant sa aflam parerea multora despre cea ce se cheama yoga
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

deoarece exista si este accesibila

Mesajde thesoulline » Mie Apr 28, 2004 2:16 am

Draga Zircon, ma scuzi de apelativ daca nu-ti place, esti prea oportunist si smecher ca sa fii si yoghin. Daca nu ai reusit sa intelegi despre ce este vorba, poate vei avea si alte posibilitati, dar yoga nu poate fi masluita, asa cum sugerezi, nici chiar de Bivolaru, desi ca un practicant vechi al acestei dicipline pot sa-ti spun ca ceea ce ai perceput tu despre experienta cu care te mandresti este doar un test pe care nu ai reusit sa-l treci. Timpul le rezolva pe toate, iar daca yoga este doar un moft, este sigur ca ea va dispare!
Pentru cei interesati, yoga este un sistem complex, interdisciplinar si universal, care are ca obiectiv fundamental transcenderea gradata a tuturor limitarilor fiintei si este bazat pe fenomene oboective de rezonanta cu energiile universului, din care toate fiintele fac parte activa. Baza acestui sistem se afla in yama si niyama, mai simplu si romaneste, adevarul, auto-controlul, non-violenta, non-acumularea,non-furtul (cinci abtineri universale sau yama), si cinci abtineri individuale sau niyama : puritatea, efortul, studiul, multumirea si cultivarea celor mai inalte idealuri. Daca vreti mai multe date, dati search pe Google, cu cuvintele cheie. Mai vedem, succes !
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde zircon » Mie Apr 28, 2004 1:33 pm

Cred ca esti un instructor daca practici yoga de 25 ani.
Vreau sa te intreb ceva.
Cat timp, resurse morale, materiale ii trebuie unui muritor sa daruiasca iubire la TOTI cei pe care-i are imprejur? Cateodata nu avem nici macar timp sa ne dedicam persoanei iubite (una) de langa noi. CANTITATIV SI MAI ALES CALITATIV cum reuseste un yoghin, cu experienta, sa de-a expresie iubirii universale in raport cu cei din jur si ce fel iubire e aceea?
Ce se intampla cu karma instructorilor (de la noi) atunci cand cursantii ajung in spitale pshihiatrice, cand se destrama familii, cand copiii isi lasa studiile, parintii in disperare? Sau nu e vina lor!
Am zis ca am fost mai "smecher". Sensul era ca am stiut sa-mi mentin echilibrul cat am practicat si sa nu ma "balacaresc" (stim noi despre ce e vorba). Oportunist nu m-am considerat niciodata. Acceptand ideea ca a avea discernamant in ceea ce faci si a aprecia adevaratele sistemele de valori ar trebui sa fie o conditie "sine qva non" pentru noi toti.......atunci.....da, sunt de acord cu tine, am fost un oportunist!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

atunci mai reia exprimarea

Mesajde thesoulline » Vin Mai 07, 2004 4:05 am

e destul de veridic ce exprimi, sau mai exact, CUM exprimi tu, Zir-coane! Spre exemplu, desi am anii ceia in urma, nu-s instructor, iar intrebarea ta are un raspuns banal : prin integrarea aspectelor karmice individuale, cred ca asta vrei sa stii... Asha iti poti exprima iubirea, fara sex.
Daca nu reusesti sa ii iubesti pe cei de langa tine, cam lacunara practica in Yoga, as aprecia, fara sa urmaresc in vreun fel sa te jignesc. Amplifica practica pe Anahata, cred ca ai aceste referinte.
Cat despre oamenii nenorociti de instructori sau balacarit, ambele tin de o slabiciune pe care poti fii sigur ca o poti depasi, intr-un mod independent de mediul in care te afli. Sper ca ai studiat doctrina karmei, astfel incat sa nu invinovatesti in mod convenabil pe altcineva pentru samskaras-urile proprii celui care actioneaza fara a controla actiunea . Si in stadiul de acuratete a intelegerii pe care il expui, as intreba despre detasare. Cu bine, succes!
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

pentru Zircon

Mesajde thesoulline » Mar Mai 11, 2004 7:10 am

Ce nu pricep io, dak iti place, de ce nu exersezi asane? K doar nu te obliga instructorii sa le tzii nadragii, iar in spitale nu te impinge nimeni !
Chiar dak ai fost nemultumit de o scoala, poate dai de alta, sau opteaza pentru alternativa prin corespondenta, doar primesti cursurile, faci cum vrei!
Iar dincolo de revolta indreptatita in fata unor asemenea invinuiri, cum arata cele din presa, practica yoga este un lucru minunat; poate prin natura mea mai circumspecta, ma indoiesc de buna intentie a unor prezentari prea explicite in presa, si mai ales deloc apreciative.
Asha, ca pentru un element greu, cere shi vei primi ! :o
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde bikramyoga » Mie Iun 02, 2004 2:48 pm

Rootzschke scrie:Care-i treaba cu yoga pana la urma ? .. la ce-i buna ? .. de ce sa facem asha ceva ? ... cat costa ? ... chiar e buna de ceva ? Daca are cineva idee sa ma anuntze si pe mine .. ca-s cam in ceatza ...

salut,
tocmai din greseala am dat peste acest posting in romania :-) ce sa zic, ma bucura ca exista un oarecare interes pt. yoga in ro... trebuie sa recunosc, ca din pacate nu sunt la curent cu piata din ro, dar am senzatia ca acolo - in ceea ce priveste yoga - e multa spalatura de creier si masturbare mentala ]www.bikramyoga.com[/url] (ideal pt. incepatori. 2 tipuri de respiratie si un set de 26 de posturi la ca. 40 de grade celsius. din cauza caldurii, fasciile se intind mai usor si astfel se obtin rapid rezultate. initiatorul este un fost campion de yoga si participant la haltere la olimpiada din tokio. setul de exercitii este creat in anii 70 cu medicii de la universitatea din tokio. john mcenroe, geri halliwell, barbara streisand practica acest stil)

http://www.ashtanga.com (dupa jois, din mysore, 4 serii fixe in miscare, cam min. 2 ani de serie, foarte sportiv, componenta respiratorie mentine focul interior, supercool!!) gwyneth paltrow si madonna sunt adeptele acestui stil. hmm, chiar acuma este o expozitie foto in muenchen cu madonna in diferite posturi yoga.... mi-o si inchipui pe similea in posturi de yoga , hahhahh!

http://www.poweryoga.com varianta occidentala si mai facila a lui ashtanga

http://www.3ho.org (kundalini yoga, dupa yogi bhajan, hatha yoga ceva mai dinamic cu respiratie lunga si de foc. david duchovny practica acest stil. calmeaza bine nervii si tine fit)

http://www.contactyoga.com face donna karan

http://www.jivanmukti.com face christy turlington , se face pe muzica moderna (de la beatles la moby)

http://www.iyengaryoga.com , stil prefectionist, cam static, ideal pt. recuperare. medicul echpei nationale de fotbal (mueller-wohlfahrt) jura pe acest stil de yoga, goldie hawn pratica acest stil. ah, da, si menuhin a practicat.. doua carti fundamentale pt. yoga in general: light on yoga, light on pranayama !!

si nu uita: munca, munca, munca.... dar fara ambitie bolnava !!! insa pt. inceput ai nevoie de un prof bun, care are un fizic excelent si este in stare sa faca pozitiile exemplar si care iti corecteaza pozitiile. pt. ca CEA MAI MARE eroare este sa faci de la inceput pozitiile gresit. greu le mai poti corecta!!! sa incepi sa faci de unul singur dupa carti sau casete e un mare bullshit. te inveti prost!!! e ca si cum ai invata sa conduci dupa carti...

cu pranayama as incepe ceva mai tarziu, dar sa stii ca e supercool, NATURAL HIGH !!!

ideea e sa incepi si sa nu-ti pui atatea intrebari, citeste mai putin, lasa teoria deoparte si pune practica in fata, yoga nu este lectura ci practica in primul rand. de fapt, in primul rand trebuie sa-ti faca placere, daca nu, mai bine dute si te-mbata :-)

ciao :-)
r.

pe amazon gasesti o graoza de carti serioase... vezi si baron baptiste pe google...

orvoar
bikramyoga
 

Mesajde eyewitness » Mie Iun 02, 2004 3:01 pm

te-am inteles din primul post de aici
http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=269254#post269254
n-are rost sa te repeti, n-om fi noi yoghini dar nici handicapati nu suntem
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ursu Mihai » Joi Mar 03, 2005 4:17 pm

Yoga duoa parerea mea si documentatia pe care o am in general este o perdere de timp si niste bani aruncati ,,mai bine mergi la o sala de fitnes ;a
Ursu Mihai
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 03, 2005 2:03 am
Localitate: BUCURESTI

Pt Zircon

Mesajde dany82iepan » Mie Noi 30, 2005 5:55 pm

Bravo prietene!mi-a placut f mult ce ai zis despre subiectu asta,esti super!
dany82iepan
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:01 pm
Localitate: Suceava

Mesajde dany82iepan » Mie Noi 30, 2005 6:07 pm

-yoga este pentru purificarea trupului si a mintii
-se tine neaparat un regim alimentar
-yoga mai reprezinta si ordine si disciplina
-pe langa faptul ca este o stare de spirit mai e si o religie si yoghinii o practica deoarece doresc sa nu mai treaca prin procesul de reincarnare ca sa ajunga cat mai repede la starea de Nirvana, adica sa se topeasca in univers.
-pe langa regimul strict mai trebuie sa faci si fapte bune


Hai sa fim seriosi:ordine si disciplina iti poti face si daca nu faci Yoga,la fel si regimul alimentar,cine nu stie ca nu e sanatos ce mancam?Sau tre sa fiu yoghin ca sa realizez ca tre sa fac fapte bune?Ce sa mai zic de crezul asta cu reincarnarea....din moment ce ajungi sa crezi asa ceva...crezi tot ce-ti zice 'marele Guru'...asa ca oile dupa cioban,merg fara sa se intrebe ceva...spiritul de turma....
dany82iepan
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:01 pm
Localitate: Suceava

Mesajde strumph » Sâm Feb 11, 2006 4:07 pm

Eu m-am convins cum sta treaba cu yoga si yoghinii! N-am practicat si nici n-am sa practic acest “sportâ€Â
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

salut

Mesajde alina r » Mar Mai 09, 2006 11:31 am

[-o daca stie cineva si ma poate ajuta:as vrea de ceva timp sa cunosc mai multe despre yoga si binenteles sa practic.sunt studenta in timisoara si nu stiu pe unde sa merg.ma intereseaza mai multe aspecte,si practic si spiritual dar problema e ca n-as vrea sa ajung pe undeva la extreme cu asta.de asta cer o recomandare.de ex nu as vrea sa ma inchin sau sa ma rog la ceva/cineva...(am experimentat asa ceva si nu mi se potriveste).in scimb imi plac unele idei a lui osho.am mai citit si altele,dar destul de putine.
alina r
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 05, 2006 12:20 am
Localitate: timisoara

Mesajde Americanu' » Mie Iun 28, 2006 1:37 pm

Dati-mi voie sa va corectez: Yoga nu este o religie !

Am 13 ani ,sunt din Caransebes si sunt in anul I la Yoga. Nu trebuie sa te inchini la ceva anume. Prin Yoga, doar te concentrezi asupra unor zone din corp, la care ai vrea sa obtii rezultate. Am avut un amic din Zlagna (un sat langa Caransebes), care nu vroia sa renunte la Yoga (chiar daca la un moment dat nu se mai tinea curs) din simplul motiv ca a obtinut rezultate la picior (avand si o operatie in acea zona).

:calm: Pe scurt: Prin Yoga iti "ARMONIZEZI" Corpul !! :calm:
Americanu'
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 28, 2006 1:22 pm
Localitate: Caransebes

Mesajde shivadevananda » Joi Noi 09, 2006 7:16 pm

Dragul meu, yoga nu e o religie prin simplul fapt ca e o mistica :)
Cititi yoga sutras, de patanjali si o sa vedeti despre ce e vorba.
Daca vreti un site interesant intrati pe http://thebigview.com/
O sa aflati mai multe despre spiritualitate.
Daca faceti yoga doar pentru ca sa fie corpul mai sanatos, apai sa stiti ca aia nu e yoga, se cheama gimnastica.
Patanjali spune: "yoga inseamna oprirea fluctuatiilor (modificarilor) mintii. Atunci yoghinul se stabileste in forma sa proprie" Ei bine, aceasta forma proprie e natura Divina, cu care ne contopim in acea stare. In afara lui Dumnezeu nu putem dacat sa ne pierdem.
Daca vreti spiritualitate, faceti yoga, daca vreti doar un corp mai sanatos, poate ar fi mai bine sa va duceti la o sala de fitness.
Nu neg ca exista practici in yoga care te ajuta sa fii mai sanatos, dar nu asta este de fapt scopul yogai.
Hatha de dragul hathei e doar gimnastica daca nu include si practica spirituala. Si hatha e de fapt doar o pregatire pentru alte practici.
shivadevananda
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 09, 2006 4:58 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron