Credeti in reflexoterapie?

Credeti in reflexoterapie?

Mesajde Bucky » Lun Aug 01, 2005 3:36 pm

Am inceput sa fac niste cursuri de reflexoterapie (stiinta care se ocupa cu studiul zonelor reflexe de pe corp), dar nu prea cred ca poate ajuta la vindecarea oricarei boli (afectiuni), asa cum se spune. Voi ce ziceti?
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde tzache » Lun Aug 01, 2005 4:01 pm

Nici eu nu cred. Dar da-ne mai multe detalii, amanunte chestii, mi-e lene sa ma documentez pe wikipedia. E ceva de genu cu masaju talpilor, ca daca apesi intr-un anume loc, acel punct al talpii are legatura de ex, cu ficatul? (care se vrea tratat in felu asta?) O porcarie! Niste hotzomani reflexoterapeutii astia.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde memetshot » Lun Aug 01, 2005 4:06 pm

Tzake scrie: E ceva de genu cu masaju talpilor, ca daca apesi intr-un anume loc, acel punct al talpii are legatura de ex, cu ficatul? (care se vrea tratat in felu asta?) O porcarie! Niste hotzomani reflexoterapeutii astia.

tzake, toma ai pierdut o mare sansa de a arata lumi ca nu esti chiar prost....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Bucky » Mar Aug 02, 2005 8:47 am

mda, ai dreptate....ereflexoterapia se rezuma la masarea anumitor puncte de pe picior (nu numai talpa), palma, ureche .... cu scopul de a imbunatati "starea de sanatate" a organului caruia ii corespunde acea zona.....
Da cica a dat "rezultate spectaculoase", chestia asta... nu este nociva, putine contraindicatii si aberatzii d'astea
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde Bucky » Mar Aug 02, 2005 8:48 am

Chestia e ca .... e veche de peste 4.000 ani (s-a descoperit o fresca la Saqqara, Egipt).... si daca era o prostie credeti ca rezista timpului atata vreme? Eu sincer...NU:)
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde eyewitness » Mar Aug 02, 2005 9:03 am

bucky, regulamentul forumului nu permite mesaje consecutive in mai putin de 3 ore astfel ca daca ai postat ceva si vrei sa completezi ai la dispozitie pentru cele 3 ore butonul edit din dreapta jos. foloseste-l.

la prima abatere : avertisment

multumesc, continuati
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tzache » Mar Aug 02, 2005 9:07 am

Las ca i-a facut o pseudoreflexoterapeuta (mai degraba) fostei mele colege un masaj la talpi pentru nush ce disfunctionalitate a ficatului, si i s-a umflat piciorul.

Memet dataviatoare poate am noroc
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde Bucky » Vin Aug 05, 2005 5:20 pm

Poate i-afacut o persoana incopetenta .... sau ce stiu eu ce porcarie i-a mai facut p'acolo. Eu pe 10 si 12 am examene la reflexo ... si nu mi s-a intamplat niciodata sa se umfle piciorul sau alte parti ale corpului...
Cred ca are vre-un efect, de se practica de atata timp ... Am constatat o ameliorare si la o pacienta de a mea ... nush dak din cauza reflexoterapiei, sper in orice caz... :)
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Kinetoterapia

Mesajde gheorghe » Dum Aug 27, 2006 6:31 am

Inainte de a vorbi de presopunctura in care masarea anumitor puncte reflexogene de pe palme, si talpile picioarelor in special , dar si de pe intreg corpul, cred ca ar trebui sa vorbim si despre kinetoterapie

KINETOTERAPIA(masaje, dus filiform)

Masajul constituie o metoda terapeutica practicata in tratamentul dermatozelor fetei. Masajul activeaza circulatia sangvina, intensifica functiile normale ale pielii, influenteaza metabolismul tesuturilor si realizeaza aspecte tonosedative. Prin masaje se usureaza evacuarea secretiei glandelor sebacee si se accelereaza resorbtia infiltratelor patologice.
Masajul se poate aplica pe pielea paroasa a capului;prin el se activeaza circulatia sangvina si practicat regulat, se pot preveni seboreea si alopecia seboreica.
Masajul plastic al fetei, facut cu pricepere, poate preveni ridurile si in cazuri de acnee, ajuta la eliminarea comedoanelor. De asemenea, cicatrizarea ulcerelor caloase este ajutata prin masaje.
Dusul filiform se foloseste de un jet filiform, cu presiune mai mare. El necesita un aparat special. Este indicat in acnee, prurit, lichen plan, psoriazis rebel si eczeme cronice.
gheorghe
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Aug 26, 2006 6:35 am
Localitate: bucuresti

Mesajde FleurDuLys » Vin Oct 13, 2006 10:12 pm

Eu am vorbit tocmai azi cu o colega care a facut un curs de masaj si reflexoterapie si mi-a spus ca reflexoterapia ajuta in sensul ca in timpul sedintei toate organele corpului lucreaza la capacitate maxima deci imbunatateste practic starea generala de sanatate, insa la vindecarea unor boli grave foarte improbabil ca ar ajuta. Niste sedinte de reflexo nu pot decat sa atenueze anumite afectiuni si dupa cum ii spune si numele, te pot scapa de stres. Din cate am inteles insa, o sedinta e destul de scumpa, in jur de 300-400 de mii.
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Re: Credeti in reflexoterapie?

Mesajde Creativethings » Lun Dec 07, 2015 4:26 pm

Eu cred in reflexoterapie! Cred ca este foarte placuta si relaxanta pentru ca am incercat un fotoliu de masaj cu functie de reflexoterapie. Cred ca sunt niste puncte in talpa care corespund organelor din corp pentru ca, de cate ori folosesc aceasta tehnica, ma simt mult mai bine apoi. Bine, nu il am de mult, doar de vreo 6 luni, dar il folosesc aproape zilnic, dupa ce ajung acasa de la "munci". Recomand calduros! (pentru interesati, modelul este iRest-SL-A55-2).
Creativethings
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 07, 2015 4:22 pm


Înapoi la Medicina alternativa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori