Tratamentul cu lumina polarizata si cromoterapia

Tratamentul cu lumina polarizata si cromoterapia

Mesajde mia » Lun Ian 02, 2006 12:20 am

--------------------------------------------------------------------------------

Am intrat de curind pe acest forum si ma surprinde sa vad cit de putine subiecte de discutie sunt, si cit de putina lume este interesata de terapiile alternative.... adica alte metode de tratament decit bulinele si injectiile care de multe ori fac mai mult rau decit bine , sau vindeca intr-o parte si strica in alta parte.
Va propun deci sa discutam despre metode revolutionare de tratamene alternative: tratamentul cu lumina polarizata si tratamentul cu ajutorul culorilor.
Ati auzit despre aceste metode de tratament, le-ati incercat? Ce rezultate ati avut? Ce vreti sa aflati despre aceste tratamente?
mia
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 01, 2006 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Tom Paine » Lun Ian 30, 2006 7:48 am

==D
Buna, Mia
Pe aceeasi lumina de unda...Dr. Rife din California a inventat un microscop prismatic (nu electronic) in 1920, cu o putere de magnificatie de 60000 de diametre. Apoi, a vazut virusul de cancer, numit BX = bacilus X. Pasul urmator a fost de a bombarda acest virus cu frecvente, unele chiar in spectrul vizibil (lumina colorata). La o anumita frecventa, virusul a explodat.
Aceeasi metoda a fost aplicata pentru alte virusuri. Fiecare virus moare la frecventa proprie.
Rezultatul? 100% succes!
Tom Paine
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 23, 2006 2:01 am
Localitate: Chicago

Lumina polarizata

Mesajde gheorghe » Dum Aug 27, 2006 6:23 am

Mia,
Sunt de acord cu tine si voi incerca sa postez cateva lucruri despre lumina polarizata


Corpul omenesc se compune din 100% celule, mai exact din cca.60-70 milioane de celule. In aceste celule au loc procese chimice, fizice. Pentru ca sistemul celular sa poata functiona acesta are nevoie de o anumita energie care provine din elemente din lumina, aer, apa, dar si din substante nutritive si unde electromagnetice pozitive care provin din mediul nostru inconjurator.

Asadar daca dorim sa mentinem organismul sanatos, este necesar sa putem influenta sistemul biologic pozitiv, sa putem activa capacitatile de autoaparare ale organismului, sa putem elimina factorii de stres si sa putem activa procesele regenerative.

Terapia cu lumina polarizata nu numai ca se poate combina fara probleme cu alte forme de tratament, dar le si sustine si le completeaza, aceasta actionand eficient in profunzimea tesuturilor.

Aparatul Bioptron foloseste lumina polarizata liniar cu lungimea de unda de 400- 2000 mm.

Undele luminoase emise de acest aparat, acopera domeniul de la lumina vizibila la undele infrarosii calde(caldute) Nu contin unde ultraviolete si avand o energie de 40mw/cm2 nu sunt periculoase pentru organism.

Modul de actiune al luminii polarizate.

Dupa multi ani de cercetari in domeniul medical, s-a demonstrat modul in care lumina polarizata actioneaza asupra celulelor si proceselor biologice. Astfel expunerea la lumina polarizata exercita o influenta complexa asupra organismului.

Astfel se pot distinge urmatorii factori de influenta directa:

-actiunea undelor luminoase electromagnetice.

-factori termici.

-factori dependenti de proprietatile biologice ale celulelor

-optice(coeficient de reflexie)

-coeficient de permeabilitate

-coeficient de absorbtie

Sub influenta luminii polarizate creste activitatea energetica a membranei celulare. Procesele de regenerare sunt activate, absorbtia de oxigen in tesuturi si potentialul bioenergetic cresc.

Regenerarea si normalizarea tesuturilor este o consecinta a cresterii potentialului energetic celular.

Lumina polarizata favorizeaza starea generala de sanatate si intareste organismul.

Ea este acceptata deplin in domeniul terapeutic, deoarece:

-are influenta terapeutica in multe afectiuni

-nu sunt cunoscute efecte secundare nedorite.

-folosirea este fara contact direct si este antiseptica

-folosirea luminii polarizate completeaza ideal formele traditionale de tratament

In tratarea bolii de piele Psoriazis cu ajutorul plantelor, respectiv cu Deniplant s-a urmarit inlaturarea deficientelor interne care duc la aparitia acestei boli, avand ca urmare vindecarea de la sine a tesutului epitelial. Din acest motiv durata tratamentului este uneori destul de mare( de la cateva luni la cativa ani)

S-a observat ca folosind in paralel tratamentul cu Deniplant si tratamentul cu lumina polarizata procesul de vindecare a tesuturilor epiteliale se realizeaza mai repede. Insa in acest caz este de retinut faptul ca in momentul vindecarii la suprafata a tesutului epitelial, nu trebuie intrerupt tratamentul cu Deniplant, deoarece exista posibilitatea ca acele probleme interne care produc boala sa nu se fi rezolvat(chiar daca la exterior nu mai sunt semne). Din acest motiv este necesar continuarea inca o perioada de timp a tratamentului cu plante (cu pauze la o zi, doua, etc). Daca in aceasta perioada de tratament cu pauze nu mai apare nici o leziune epiteliala, se poate considera ca tratamentul poate fi intrerupt definitiv.

Ca si in cazul psoriazisului cand lumina polarizata actioneaza asupra tesuturilor epiteliale distruse, fiind nevoie si de un tratament intern si in alte afectiuni este recomandat sa se procedeze in mod asemanator. Fie se apeleaza la medicina alopata folosind medicamentele obtinute prin sinteza, fie se apeleaza la produsele fitoterapeutice.
gheorghe
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Aug 26, 2006 6:35 am
Localitate: bucuresti

Fototerapia

Mesajde gheorghe » Dum Aug 27, 2006 6:25 am

FOTOTERAPIA

Sursele luminoase intrebuintate cu scop terapeutic in dermatologie sunt in ordinea descrescanda a lungimii de unda a razelor emise:

1.razele infrarosii

2.razele solare

3.razele ultraviolete

4.razele rontgen

5.razele gamma (radiu)

1.Razele infrarosii sunt produse prin asa-numita lampa Solux, care consta dintr-un bec electric de 1000-2000 de lumini, cu filament special si ale carui raze sunt filtrate printr-o sticla rosie speciala, care lasa sa treaca numai razele calorice. Efectul acestor iradiatii este caloric. Puterea lor de patrundere este pana in hipoderm. Indicatia lor este identica cu aceea a mijloacelor care produc caldura superficiala.

2.Razele solare sunt cele mai usor de aplicat. Ele pot fi primite in anotimpul insorit direct, in aerul liber, prin bai de soare. Spectrul razelor solare este intins, astfel ca ele cuprind, atat raze calorice, cat si raze chimice(ultraviolete)

Razele de dimineata sunt mai sarace in raze calorice, cele de la pranz sunt mai bogate in acestea, astfel ca, dupa efectul dorit, baile de soare se vor face dimineata sau la pranz.

Ca regula generala, baile de soare trebuie facute progresiv, altfel putandu-se produce arsuri cu efecte neplacute. Sensibilitatea cutanata la raze este variabila.

Sub actiunea componentei ultraviolete, pielea se pigmenteaza progresiv. Efectul lor este rubrefiant general si vitaminizant(vit.D2). Se poate aplica in tuberculoza cutanata, psoriazis, lichen plan, anemii, distonii neurovegetative.

3.Razele ultraviolete sunt obtinute cu ajutorul lampilor speciale. Efectul lor terapeutic este identic cu al celor solare, intrucat in baile de soare se cauta tto acelasi efect al razelor chimice.

Iradierile pot fi generale indicate in tuberculoze cutanate tratate cu vitD2, psoriazis vulgar, acneea pustuloasa, ulcerele atone, etc. si alte dermatoze unde este necesara stimularea organismului.

Iradierile locale ajuta la patrunderea razelor ultraviolete in straturi mai profunde, indicate in tuberculoza cutanata, pelada, lupus pernio.
gheorghe
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Aug 26, 2006 6:35 am
Localitate: bucuresti

buna tuturor

Mesajde Raluca222 » Joi Oct 12, 2006 4:41 am

As avea o intrebare legata de tratamentul cu lumina polarizata. Cineva mi-a recomandat aceasta metoda pt tratarea herpesului genital. Am citit de la voi cam cum actioneaza lumina asupra celulelor. Dar ar putea cumva patrunde si actiona inauntrul lor? pt ca virusul HSV 2 are un comportament aparte: atunci cand nu actioneaza ( astfel determinand eruptia herpesului) sta ascuns in niste celule nervoase la baza sirii spinarii. Medicamentele care exista la ora actuala il pot ataca numai cand iese din celule pt a se multiplica. Dar nu il pot elimina.
Imi poate cineva raspunde? sau stie cineva orice alta metoda de a vindeca aceasta boala?
Raluca222
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 12, 2006 4:24 am
Localitate: USA


Înapoi la Medicina alternativa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron