Efectul placebo

Efectul placebo

Mesajde lgk » Joi Sep 28, 2006 9:10 pm

Efectul placebo a fost descoperit de mult timp intr-o clinica in care se incerca un nou medicament pt banala raceala.Unora li se administra noul medicament iar altora pastile din zahar care reprezentau grupul de control pt a urmari eficacitatea medicamentului.
Rezultatul a fost unul surprinzator:dupa cateva zile de tratament in ambele grupuri s-au vindecat aproape in egala masura.Deci s-au vindecat o buna parte si din cei care luau de fapt pastile din zahar insa fara ca acestia sa stie ca primeau un medicament fals.
Ideea principala este ca daca crezi ca te vei vindeca atunci fenomenul de insanatosire se accelearaza.Acest lucru se bazeaza pe faptul ca o stare pozitiva ca bucuria, rasul ,optimusmul duc la un stres mai mic asupra organismului si sistemul imunitar este mai puternic si poate face fata mai bine bolilor sau predispozitiilor la anumite boli.Se stie ca durerea de cap, ulcerul si bolile de inima si nu numai sunt direct influentate de starea de spirit a individului.
Este adevarat ca numai singur nu poate vindeca multe boli dar cel putin este gratis si este la indemana oricui.
Daca stiti niste exemple legate de observarea efectului placebo pt diverse boli astept raspunsuri...
lgk
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:06 am
Localitate: bucuresti

Mesajde kant emir » Vin Sep 29, 2006 5:58 pm

nou medicament pt banala raceala.Unora li se administra noul medicament iar altora pastile din zahar care reprezentau grupul de control pt a urmari eficacitatea medicamentului.
Rezultatul a fost unul surprinzator:dupa cateva zile de tratament in ambele grupuri s-au vindecat aproape in egala masura.Deci s-au vindecat o buna parte si din cei care luau de fapt pastile din zahar insa fara ca acestia sa stie ca primeau un medicament fals.


nu e bun exemplul pentru ca raceala trece oricum: daca ar fi impartit mucoshii in trei grupe (prima grupa ia pastile, a doa ia zaharel, a treia grupa nu ia nica-nica), ar fi avut surpriza sa constate ca zaharul-miraculos i-a vindecat si pe cei care n-au loat nimicutza

daca ar fi loat un grup de leprosh (or de imunodeficienti, ori de oameni cu necroza cerebrala) si l-ar fi impartit in niste grupe (nu conteaza cate grupe, dar macar doo, casa poasa faca echipele) si le-ar fi dat o minge s-o cafteasca, or o matza murdara s-o spele si s-o stuarca, or sa sustina doo cluburi din fruntea clasamentului - marog, le-ar fi dat de lucru, sa le treaca tinpu mai usor (ca si la oamenii sanatoshi - deci n-are nicio relevanta, no?)

da domne', stim de efectul pe care ti-l da increderea in doctor (sau vraci, sau baba cu buruoenile si descantecu) si in medicamente; ie bun tare la bolile astea care trec oricum
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Vin Sep 29, 2006 6:18 pm

s-a experimentat efectul placebo si in cazul cancerului, li s-a spus unor oameni bolnavi ca au cancer, chiar daca nu aveau, am vazut pe Discovery dar nu retin bine, cred ca se facuse o greseala, si respectivii au dezvoltat un cancer. asa ca are si perspective negative
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Sep 29, 2006 6:42 pm

da bre, da' cand incepe sa se necrozeze cortexu? numa increderea uarba in tine si ascutzishu mintii tale te mai stimuleaza sa activezi, no?
deci ie umfel de vesnicus placebosus, aceasta dulce inconstienta

si ofcors ca are si perspective negative
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

are el un rol

Mesajde lgk » Vin Sep 29, 2006 7:07 pm

Nu am spus ca poate lua locul unui medicament adica dac te prinde o boala serioasa si stai ranjind ziua intreaga iti va trece ca doar crezi ca va trece.
Eu am zis ca aduce un plus fenomenului de insanatosire (sustinut evident de niste medicamente) si ca are un anume rol profilactic si am argumentat stiintific de ce.
lgk
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:06 am
Localitate: bucuresti

Mesajde kant emir » Vin Sep 29, 2006 7:15 pm

da bre, ie bun, numa ca trebe loat cu masura, nu se poate abuza
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde lgk » Vin Sep 29, 2006 7:42 pm

da dom' ai dreptate ca nici io nu rad cand unu imi taie calea in intersectie ci imi b.. p... sa auda toata intersectia fara sa-mi fac griji ca m-am stresat si o fac ulcer....
lgk
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:06 am
Localitate: bucuresti

Mesajde kant emir » Vin Sep 29, 2006 7:53 pm

poi: pentru stres iei un plecebo de stres, pentru ulcer iei un placbo de ulcer si tot asa!
ca, daca sen curca borcanele, vine Ayala si da placebo cu cancer la totz careo nerfeaza, nam dubii!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Vin Sep 29, 2006 11:37 pm

teoria are perspective negative :)
nu ma enerveaza decat cei care atenteaza la zona mea de confort fizic, ca psihic mai greu
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde M@rLanU^^ » Lun Mai 21, 2007 11:59 pm

efectul placebo e bazat pe autosugestie.... automotivare.... au fost facute studii care au aratat ca autosugestia chiar are efect..... am auzit de un caz din razboi.. ramasesera fara calmante si le-au dat ranitilor vitamine zicandu-le ca este un medicament experimental foarte puternic.... si a a dat roade....
A invidia inseamna a te recunoaste inferior
Avatar utilizator
M@rLanU^^
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Joi Apr 05, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Mai 22, 2007 12:27 am

am auzit de un caz din razboi.. ramasesera fara calmante si le-au dat ranitilor

io am auzit de alt caz, si mai tare decat asta - si tot din rasboiu:

ramasese unu fara piciuare, si cum n-au avut proteze sa-i dea, i-au dat niste pastilutze mici, de zahar, zicandu-i ca este un medicament experimental foarte puternic.... si a a dat roade....: ei bine, omu ala umbla si-n ziua de az, si habarnare ca-i olog! isi carpejte shosetele, isi da cu crema autopolishuituare pe papuci shish vede de treaba lui

bine, e drept ca si familia l-a sustinut in tot tinpu asta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde M@rLanU^^ » Mar Mai 22, 2007 5:05 am

bha eu am auzit ca zaharul asta miraculos vindeca totul... cica tot zaharel daista dadea si Ciomu la pacienti.... si nu isi dadeau seama.... chiar dadea roade...
A invidia inseamna a te recunoaste inferior
Avatar utilizator
M@rLanU^^
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Joi Apr 05, 2007 11:00 pm


Înapoi la Medicina alternativa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori