Depresiile

Mesajde Weet-weet » Mar Mar 16, 2004 5:00 pm

Joao , aici se discuta despre depresii , exista subiect separat pentru sincideri ,ok ?
Merci
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Mar Apr 06, 2004 11:41 pm

pana nu demult am suferit si eu... mereu ziceam ca nimeni nu ma mai vrea.. sunt in plus pe lumea asta... sunt detestata... tuturor le ziceam ca tot ce imi doresc acuma e sa mor drak odata.... cand veneam seara de la scoala ma incuiam in camera mea si plangeam ore intregi... am noroc ca am reusit sa trec si peste asta.. fara psiholog sau consilier
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Cruela » Vin Apr 16, 2004 2:32 am

Depresiile sunt tulburari ale psihicului uman... S-a dovedit in ultima vreme ca acestea se manifesta datorita unor carente de substante, care, atunci cand lipsesc intr-o anumita masura, induc individului un caracter depresiv. Exista doua feluri de depresii: cele innascute, care de multe ori sunt incurabile si trebuiesc tratate pe parcursul vietii cu medicamente (acestea se pot manifesta mai devreme sau mai tarziu potrivit factorilor care le influenteaza si, desi sunt tratate, pot recidiva), si cele dobandite, datorita unor traume, care sunt relativ usor de vindecat prin sedinte psihologice/psihiatrice, potrivit de gravitatea situatiei, fara medicatie.
Eu una sunt maniaco-depresiva si sufar de psihonevroza obsesibofobica cu tendinte suicidale in recidiva. Am fost tratata prin sedinte psihiatrice, apoi psihologice, iar acum consider ca sunt mult mai puternica si pot trece mai usor peste toate lucrurile. Acum nu mai am depresii, iar perioadele melancolice ale fiecarei persoane si asteniile de primavara nu pot fi considerate depresii.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Black Eyes » Vin Apr 16, 2004 5:39 am

Hmmz...eu nu am nici o depresie. Poate stari de melancolie da, dar astea sunt pe moment si trec repede.
Oricum, am problema la schimbarile de vreme primavara-vara si toamna-iarna. Doar in acest timp devin mai melancolica, ganditoare, vb lumea cu mine iar eu pur si simplu visez, chestii de genu :D
Insa, depresiile adevarate vin din tristeti foarte mari. gen, "m-a parasit iubitu" :D!
Insa, cand esti in stare de depresie, cred ca prietenii adevarati te ajuta cel mai mult, si te ajuta sa treci peste probleme, sa infrunti realitatea, si sa revii la normal. Cel putin pe mine in momentele mai noasoale(nu in momete de depresie) m-au ajutat foarte mult prietenii, care m-au facut sa trec peste!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori