Deja Vu

Deja Vu

Mesajde Love2Fly » Vin Feb 13, 2004 1:04 am

Se intampla cateodata sa aveti unele "senzatii" cum ca ceea ce se intampla la un moment dat s-a mai intamplat "candva".
Initial, acum cativa ani, credeam ca doar mie mi se intampla insa ulterior am constatat ca e o chestie generala aplicabila fiecarui om in parte.
Uneori senzatiile sunt asha intense ca "traiesti" chiar si sentimentele ce "parca s-au mai intamplat".
Se spune ca aceasta senzatie de "deja vu" este cauzata de "vietile anterioare" dupa unele conceptii sau de "previziuni ale creierului".
Personal am incercat sa imi amintesc unele "senzatii" in momentul cand le traiam, cu scopul de a vedea ce se va intampla insa nu am reusit.
Voi ce spuneti?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde J'adore » Vin Feb 13, 2004 2:58 am

senzatii de deja vu am de ceva timp,e asa ciudat cand le am, dintr`o data devin putin ametita,daca vb. cu cineva,ii aud de parca sunt la 20 de metrii de mine iar totul devine alb si negru asta numai pt. cateva secunde,dupaia imi mai ia inca 2-4 secunde sa imi "revin" ;s
Da,eu cred exista aceste senzatii de deja vu,acum de unde provin ele nu stiu,dar ma fascineaza la nebunie de unde provin si de ce :eek:
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde CMED13 » Vin Feb 13, 2004 7:37 am

Mai eu am crezut ca deja e bine stiut de toata lumea ca Deja Vu e o erroare in Matrix produs de un program care nu mai functioneaza bine. Restul nu mai stiu caci inca nu mi sa oferit pastila lui Morpheus.
Hey Mafia, am citit mai cu atentie ce ai spus tu si ma preocupa. Daca senzatiile care le ai tu sunt mai recente shi au crescut in frecventa eu zic sa mergi la un doctor. In mod serios. E posibil sa ai nevoie de un MRI. Acum nu stiu virsta ta dar schimburi hormonale de asemenea pot cauza scheme stranii neurologice.
CMED13
 

Mesajde CMED13 » Vin Feb 13, 2004 7:41 am

Hey Mafia, am citit mai cu atentie ce ai spus tu si ma preocupa. Daca senzatiile care le ai tu sunt mai recente shi au crescut in frecventa eu zic sa mergi la un doctor. In mod serios. E posibil sa ai nevoie de un MRI. Acum nu stiu virsta ta dar schimburi hormonale de asemenea pot cauza scheme stranii neurologice.
CMED13
 

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Feb 15, 2004 3:59 pm

hm. Si mie mi se intampla din cand in cand si sunt chiar activitati obisnuite, de exemplu, cand ma striga cineva si ma anunta ca cutare a spus nu stiu ce, sau pur si simplu, cand vad ceva scris pe un zid, parca am mai vazut chestia aceea inainte, desi n-am mai trecut in viata mea pe-acolo, un om cu o anumita fata, sau pur si simplu, unele semne desenate la intamplare pe o foaie. Toate acestea, parca-parca le stiu de undeva, dar habar n-am de unde. :)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Feb 15, 2004 6:59 pm

Cea mai recenta senzatie de déjí -vu ama vut-o acum vreo doua saptamani , cand in bucatarie a intrat un nene pe care nu l-am mai vazut in viata mea si m-a salutat etc .. toate astea , le stiam de undeva , aveam senzatia de a fi trait toate astea deja .. dar sunt sigura ca nu .. cel putin nu in viata asta . *p
Mi s-a mai intamplat sa vorbesc cu diferiti oameni si sa port o discutie ce parca am mai avut-o , sau sa aud fraze ce parca le-am mai auzit , imagini vazute inainte ... pe moment ma simteam confuza , ametita .. pierdeam sirul discutiei , dar imi reveneam repede ... dar era totul prea ciudat .

Am citi undeva ca nu avem amintiri din vietile anterioare , daca ele exista cu adevarat , nu se poate .. deci senzatia de déjí -vu nu poate proveni de acolo ... Sa fie un fel de premonitie ? Poate .. nu stiu . Poate sa provina si din vise ..
Se pare ca nici oamenii de stiinta nu au gasit o explicatie pentru acest "fenomen" si il aseamana visului ... Nu stiu cum au reusit ei sa faca acest lucru , din moment ce nu stii cand vei avea sezatia de déjí -vu ... stiu ei ce stiu ;)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde J'adore » Mar Feb 17, 2004 3:38 pm

mr. doctor from america, am 15 ani deci nu cred ca am nevoie de MRI, iar ce a zis weet-weet mi`a adus aminte de faptul ca mai am si vise care dupa ce se termin, imi dau o stare ciudata, si stiu ca ceva o sa se intample, iar peste 1 sapt 2 ele "devin realitate"
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Mie Feb 18, 2004 12:42 am

Am vorbit si cu altii si am citit ce-am gasit despre subiectul asta am dedus ca deja-vu-urile mele sint intrucitva mai colorate, mai lungi si de o mai mare complexitate decit ale altora si lucrul asta m-a bucurat. Desi nu stiu care e explicatia unui astfel de fenomen, nu ma umple de teama si de neliniste, ci dimpotriva, de cite ori mi se intimpla, incerc sa ma relaxez si sa-l traiesc la maxima intensitate ( de citeva ori am putut rosti cuvint cu cuvint propozitia pe care o spunea sau urma sa o spuna interlocutorul meu, anticipind cit se poate de constient tot ce se intimpla in urmatoarele secunde). In ultima vreme nu am mai avut astfel de stari decit cind m-am trezit in timpul noptii, sub influenta somnului subconstientul era probabil mai puternic. Dar au fost si cele mai zguduitoare; de parca as fi in contact cu o constiinta universala, ii simt prezenta, dar pina sa apuc sa stabilesc un contact pe care sa-l inteleg, se inchide legatura.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Delphyna » Mie Feb 18, 2004 3:58 pm

Da! Am citit si eu curioasa posturile de mai sus si ma recunosc in cateva ipostaze. Visele mele nu mai sunt atat de impresionante si "prevestitoare" in ultima vreme... dar deseori trec prin locuri absolut noi, sunt foarte constienta ca n-am mai fost vreodata pe acolo si daca sunt tensionata sau aiurita brusc ma linistesc si incerc o senzatie de... oh! parca as fi acasa! ...si totul devine atat de familiar si reconfortant ...
Mai nou cam de un an sa zic mi se intampla foaaaaaaarte dar foarte des sa am aceeasi replica pregatita cu interlocutorul meu, sau deseori folosind messengerul am aceasta surpriza: am scris exact acelasi lucru in acelasi timp, deseori in aceleasi cuvinte, uneori exprimarea difera putin cu cel/cea cu care ma intretin... coincidente? nu cred in ele... E ceva mai mult... Inca nu mi-am elucidat tot dar ma astept ca Cmed sa vina cu ceva explicatii... inca balansez in convingeri!:)
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde CMED13 » Sâm Feb 21, 2004 12:06 am

Au fost multe studii neuro-psycologice care au constatat ca cea mai buna explicatie a DejaVu, nu e un act de precognitie sau prophetie dar de fapt e o anomalitate a memoriei.
Este o falsa impresie ca o experienta e reamintita. Conclusia e substantiata cu faptul ca in majoritatea cazurilor sensatia de recolectie in momentul respectiv e puternica dar circumstantile de experienta nu sunt amintite (cind shi cum sa intimplat).
Deasemeni persoanele demonstreaza o recolectie puternica la evenimentul de DejaVu dar nu ishi aduc aminte de ce era vorba sau care era circumstanta in care si cind sa intimplat "DejaVu'l"

Prin cercetari sa constatat ca cea mai mare associatie cu DejaVu este "Temporal Lobe Epilepsy". Adica pacienti care au Epilepsie in aceasta parte a creierului au mult mai multe experiente de genul asta cea ce ajuta la constatarea unei asociatii cu descarcarea anormala a neuronilor(dar totushi nepatologica).
Ceva care se intimpla similar....cea ce e de asemena o aberatie normala este shocul care il simtim citeodata cind suntem aproape adormiti. Sunt sigur ca majoritatea ati simtit ca ati mishcat brusc cind adormeati......Oricum asta e un mic shoc epileptic (hypnagogic jerk)....care e masurabil cu aparate...daca nu am avea aceste aparate multi ar constata ce e intrarea shi ieshirea deavolului sau alte prostii.

In concluzie credeti ce vreti dar opinia mea, shi a lumei stiintifice, e ca o mica descarcare electrica produce aceste aberatii in memorie la fel ca saritura ocazionala cind va culcati.....Amindowa chestii sunt normale aberatii in functiune.

Mai jos am pus o sectiune dintrun articol stiintific de unde am luat informatiile, pentru cei care au acaparat abilitatea sa citeasca in engleza.

Pt domnishoara de 15 ani. Chiar azi mam uitat la un MRI la o fata de 12 ani care sa presentat cu dureri de cap. Din tragedia vietii avea o tumoare de 3 cm. Daca citesti mai bine am spus ca daca esti tinara probabilitatea e mai mare sa fie schimburi hormonale..normale pt pubertate. Ce vreau sa spun ca virsta nu inseamna neaparat invincibilitate.



DEJA VU ARTICLE Excerpt:

A clinical correlation has been found between the experience of déjí  vu and disorders such as schizophrenia and anxiety, and the likelihood of the experience increases considerably with subjects having these conditions. However, the strongest pathological association of déjí  vu is with temporal lobe epilepsy. This correlation has led some researchers to speculate that the experience of déjí  vu is possibly a neurological anomaly related to improper electrical discharge in the brain. As most people suffer a mild (ie. non-pathological) epileptic episode regularly (eg. the sudden "jolt", a hypnagogic jerk, that frequently occurs just prior to falling asleep), it is conjectured that a similar (mild) neurological aberration occurs in the experience of déjí  vu, resulting in an erroneous "memory".

Déjí  vu is popularly, but falsely associated with precognition, clairvoyance or psychic perceptions, and it is frequently cited as evidence for "psychic" abilities in the general population. Non-scientific explanations attribute the experience to a "prophecy" or "vision" (most commonly delivered via a dream), or alternatively to an experience had in a past life (see reincarnation).
CMED13
 

Mesajde Angelina » Joi Ian 20, 2005 11:05 am

Am trait de nenumarate ori acest 'deja-vu' ,fie ca a fost cu fraze ce stiam ca urmeza sa fie spuse sau cu locuri pe care le stiam de undeva cu toate ca nu mai fusesem niciodata pe acolo.Cel mai des visez locuri pe care le descopar dupa ceva vreme.Asa mi s-a intamplat cu visul unui parc superb plin de flori si trei cladiri colorate una langa alta. Am descoperit aceste locuri din vis cand un vechi prieten m-a chemat in Timisoara.Am regasit acolo si parcul plin de flori si mai ales cele trei cladiri colorate din centru. Ciudata senzatie! Mai este ceva dar o numesc constient premonitie pentru ca de cele mai multe ori simt si stiu ce urmeza sa se intample.Nici nu stiu cum sa explic pentru ca nu vreau sa par ciudata dar cel mai profund a fost intr-o biserica acum ceva timp.Statem la slujba si majoritatea persoanelor aveau lumanarile aprinse.In fata mea statea o doamna si pentru o clipa am avut viziunea parului ei in foc.La cateva secunde a trecut o femeie mai in varsta si a atins parul femeii cu lumanarea .Bineteles ca a inceput sa arda.M-am repezit repede sa-l sting si dupa ce s-a speriat lumea pe acolo eu am iesit imediat.Nu-mi pot explica nici acum de unde am avut aceasta viziune.Poate si pentru ca era mediul de asa natura incat te gandesti "ma daca ia foc parul cuiva de la atatea lumanari?".Problema mea este ca eu am avut aceasta viziune si in urmatoarea secunda s-a intamplat.M-a cam speriat chestia asta!Asta pe langa multe altele si incerc de ceva vreme sa ma folosesc de aceste sentimente pe cat posibil.Cam atat! Sper ca nu v-am sperit prea tare!
Avatar utilizator
Angelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Blade » Lun Iul 11, 2005 9:56 pm

Ok . Acu nu stiu ce intelegeti voi prin acest deja vu , deoarece fiecare om "trece" aceasta senzatie prin prisma gandirii lui . Insa eu nu o percep ca pe o chestie ce se intampla in vis sau mai stiu eu cum , ci ea se petrece la nivel constient . La mine se manifesta sub forma unei senzatii de scurt "Flashback" ( daca stiti engleza ) adica de viziune scurta in trecut . Spre exemplu , stau si vorbesc cu cineva si deodata simt ca stiu ce va spune sau ce va face . P.S. chiar o data i-am zis unuia : STAI ! o sa spui .... nu mai stiu ce , si a ramas va dati seama cum . Da , chiar , am trait si momente de deja vu care au repetat acelasi pasaj , adica ma aflu la a patra oara cand constientizez : uite , iar se intampla nu stiu ce . ( super ciudat ) . A si faza cu premonitiile , Angelina , nu te speria : eu am visat ca a murit vecinul meu si dimineata cand am plecat afara , stand la lift , am vazut sicriul scos la usa !!! Now that's weird ! ... cam asta ! daca vreti sa ma contactati , ma gasiti la razvy16ro2005@yahoo.com !!! Zbye
Blade
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 11, 2005 9:46 pm
Localitate: Pitesti

Mesajde Blade » Lun Iul 11, 2005 9:59 pm

Aaahhh...... si nea' CMED13 , no ofence , DA : matale detii o groaza de informatii , da' cand le asterni pe un site ( chestie publica ) , check your spelling , nea' cu abilitate acaparata de a scrie in romana ... :-)
Blade
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 11, 2005 9:46 pm
Localitate: Pitesti

Mesajde shiona » Mie Iul 13, 2005 1:51 am

mi s-a intamplat des sa am deja vu-uri dar mi s-a intamplat ori:
sa visez ceva si dupa un timp chiar sa se intample;
sa traiesc de 2 ori acelas moment la intervale de catev luni.
Chestii de telepatie sau "coincidente"(in care sincer nu cred) mi se intampla foarte des ca sa nu mai zic ca dak ma gandesc la ceva intens chiar se intampla
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde maxx1nsane » Mar Iul 26, 2005 10:49 am

Cand e vb de deja-vu, cred ca sunt expert :p
Intr-un timp credeam ca sunt nebun...:n:
Din cate am auzit shi eu, senzatzia de deja-vu este de fapt o prevestire...a momentelor ce se vor intampla imediat, mai pe scurt....premonitzie....
Se mai spune ca acele momente sunt "momente de sclipire"
Parerea mea...
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde tzache » Mar Iul 26, 2005 12:55 pm

Cativa cercetatori au facut un experiment pe un individ. Intai omul dormea normal o saptamana intreaga de la ora 22.00 pana la 07.30, avea vise, era odihnit, a doua saptamana i s-a scurtat timpul de somn, dormea de la ora 24.00, nu mai era asa de odihnit iar visele ii erau neclare.
In a 3-a saptamana a dormit de la ora 01.00 pana la 07.00, a fost rupt de oboseala si nu isi mai aducea aminte nici un vis, desi aparatele indicau activitate la nivelul cerebelului, ceea ce insemna ca viseaza, dar el nu isi aducea aminte, fapt care ma duce cu gandul ca aici ar putea avea o legatura cu deja vu-urile. Mi s-a parut super interesant si plauzibil. (multumesc lui Nicholas pt informatii)
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde dea15 » Joi Iul 28, 2005 12:02 am

E chiar interesant experimentu' descris de tine tzake. Si eu am deja vu-uri frecvent si de fiecare data m-am gandit dak acel moment sau acea discutzie a fost importanta pt mene in asa fel incat sa fi visat/sperat k o sa mi se intample:)
As inceta sa te iubesc ,atunci cand un pictor surd va putea sa picteze sunetul produs de caderea unui trandafir in oceanul de cristal...sau poate nici atunci!
Avatar utilizator
dea15
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 27, 2005 12:00 am

DEJA vu

Mesajde Mica » Mar Noi 15, 2005 11:08 am

Love2Fly scrie:Se intampla cateodata sa aveti unele "senzatii" cum ca ceea ce se intampla la un moment dat s-a mai intamplat "candva".
Initial, acum cativa ani, credeam ca doar mie mi se intampla insa ulterior am constatat ca e o chestie generala aplicabila fiecarui om in parte.
Uneori senzatiile sunt asha intense ca "traiesti" chiar si sentimentele ce "parca s-au mai intamplat".
Se spune ca aceasta senzatie de "deja vu" este cauzata de "vietile anterioare" dupa unele conceptii sau de "previziuni ale creierului".
Personal am incercat sa imi amintesc unele "senzatii" in momentul cand le traiam, cu scopul de a vedea ce se va intampla insa nu am reusit.
Voi ce spuneti?


Da ..si mie mi s a intamplat..mi se parea ciudat..Pacat ca nu sunt mai dese si cu un timp mai lung intre senzatie si fapt:) iti dai seama...am putea evita multe lucruri..
Mica
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 14, 2005 12:05 pm
Localitate: Constanta


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator