Preferinta personala, sau o problema ce se cere rezolvata ?

Preferinta personala, sau o problema ce se cere rezolvata ?

Mesajde Singur_eu » Dum Feb 15, 2004 5:37 pm

Salut. Am si eu o problema pentru dezbatut pe forum si poate chiar o sa gasim o solutie.
Am un prieten care si-a pierdut mama acu ceva vreme (avea cam 5 ani pe atunci). Din cate stiu relatiile cu tatal sau nu au fost din ceele mai bune in timpul copilariei.
Problema care se pune a aparut abia acum. Cel putin, abia acum am observat. Poate ca nu e o problema ceea cee voi spune, dar eu asa o vad. Oricum, va rog sa ma lamuriti.
Ideea e ca prietenul meu are o atractie neobisnunita fatza de femeile mai in varsta decat el, ceea ce la varsta lui nu cred ca e normal (are in jur de 21 de ani). Ma gandeama poate datorita pierderii din copilarie, acum in subconstient face o proiectie a maternitatii in aceste relatii care le are cu femei mai in varsta.
Este aceasta o problema care merita atentie, ar trebui sa ne facem griji pentru el, daca e o problema, care ar fi solutia pentru a o rezolva?
Toate bune.
Nu oamenii conduc lumea, ci ideile lor !
Avatar utilizator
Singur_eu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 14, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Dum Feb 15, 2004 6:35 pm

De ce ar trebui privita ca o problema ? Daca el este fericit asa .. atunci este bine , nu ?
Poate ca el vede in femeile mai in varsta o posibila mama si are nevoie de protectie materna , are nevoie de acel sentiment de siguranta pe care numai o mama il poate da copilului sau ... chiar nu mi se pare o problema .. Din moment ce el se simte bine asa , iubeste acea femeie .. o iubeste ca mama o iubeste ca iubita , atunci nu cred ca e grav , doar daca respectiva isi bate joc de sentimentele lui .. in acel moment este o problema , in acel moment trebuie readus la realitate , dar sa fim seriosi , asta se poate intampla oricui !

Sa fie " vindecat " ? Poate doar un psiholog ar putea rezolva aceasta " problema " , dar daca prietenul tau are nevoie de o mama si in acelasi moment de o iubita .. atunci trebuie lasat in pace ... Parerea mea :rolleyes:
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Singur_eu » Mar Feb 17, 2004 10:38 am

Mersi mult, cred ca ai dreptate. Cu siguranta nu trebuie sa imi fac griji pentru el. Thanks for advice ! :)
Nu oamenii conduc lumea, ci ideile lor !
Avatar utilizator
Singur_eu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 14, 2004 12:00 am

Mesajde Delphyna » Mie Feb 18, 2004 4:05 pm

Fara rautate singuraticule... de ce crezi ca e o problema faptul ca prietenul tau are inclinatii spre femei mai "in varsta " dupa cum spui tu? Eu n-am vazut o problema in faptul ca mai mereu interesul meu se lega de persoane de sex opus cu cateva luni cel putin daca nu cu cativa ani mai mici decat mine:) ar fi trebuit?
Exista si posibilitatea ca sa caute afectiunea materna de care a fost lipsit dar asta el trebuie sa realizeze (poate cu ajutorul unei persoane avizate) dar poate fi mai degraba o problema de gust. Parerea mea!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde eyewitness » Mie Feb 18, 2004 4:15 pm

bun, si de unde stiti voi ca baiatu nu merje pe printzipu ca gaina batrana face ciorba gustoasa mai ales cand ii baji s-un morcov tanar?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron