vine primavara ?!?

vine primavara ?!?

Mesajde Singur_eu » Sâm Feb 21, 2004 8:55 pm

hmmm, eu simt ceva...parca vine, cred ca e Primavara...si pe bune ca imi place :)
Mereu mi-a placut, simt ceva aparte, poate si putina nostalgie...imi aduc aminte cu tristete de vremuri cand eram fara griji si puteam sa ma bucur pe deplin; parca acum imi pare rau ca nu am facut atunci mai multe in privinta asta. Acum e altfel...
Voua cum va place primavara?
Nu oamenii conduc lumea, ci ideile lor !
Avatar utilizator
Singur_eu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 14, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Sâm Feb 21, 2004 9:27 pm

Asta si-ar fi avut locul pe Generalitati , sau pe " ceva frumos " ;)
Unde sunt eu , e deja primavara , am vazut de ceva timp ghiocei , copacii care inmuguresc , multi oameni pe strada , care renunta incet incet la hainele groase ... da , e primavara , e mai cald , oamenii zambesc mai mult , stau mai mult prin parcuri , nu sun toti in casa , nici in restaurante , baruri , incercand sa se dezghete ... Oricum la " frigul " care a fost aici , pentru mine a fost doar toamna , sau primavara ...
O data cu primavara vine si astenia de primavara .. problema .. intr-o oarecare masura ... Dar o data cu primavara vin si martisoarele , florile pentru 8 martie ... cadouri , flori multe multe multe , prin parcuri , in spatiile verzi de pe marginea strazii ...
Ehhh , da , e primavara si e bine .. sper ca astenia sa stea la ea acasa :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Feb 21, 2004 10:30 pm

Sincer sa va spun, eu n-am vazut ghiocei, decat de vanzare la marginea strazii. Ce-i drept, este soare si frumos, dar termometrele arata grade sub 0. Zapada s-a topit, dar nu complet si ghiata ramane inca un obstacol in calea celor care mai ies pe strada (cel putin celor ca mine).
Vantul cel salbatic care bate cu 100 km/h, si care ingheata orice rasuflare, te ia pe sus cand te afli pe orice platou sau drum intins. Din cand in cand mai vine si cate un viscol, la fel de rece dinspre nord, care formeaza nori de zapada si impiedica vizibilitatea soferilor. Dimineata cand vreau sa-mi iau mancarea de pe pervaz, o gasesc acoperita de zapada, iar compotul, bloc de ghiata. Vorbind de ghiata, azi-dimineata mi-am vazut geamul din camera "inflorit".
Parerea mea este ca desi mai are zvacniri de scurta durata, primavara inca nu are sanse prea mari, in fata iernii. ;)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Mar Feb 24, 2004 11:41 am

Am fost privilegiata cu o primavara mai mult decat grabita sa imi incalzeasca sufletul... si e de o frumusete enorma: ghiocei, branduse de toate culorile... boboci de narcise peste tot... ciubotica-cucului divers colorata in fiecare gradina...
Si totusi... nu se compara cu primaverile de altadata cand colindam coclaurile dupa brevenei, violete, si alte flori care am uitat cum se numesc, singura sau cu cate un prieten... cand luam inflorescenta de ciubotica-cucului nehibridizata si suflam in ea... si scoteam cele mai traznite sunete... cantam din toata inima "Vine, vine Primavara!" ... cand incercam disperata sa imit sunetele pasarilor din padure... le ascultam incordata si apoi incercam zadarnic sa schitez un sunet similar...
Padurile in prag de primavara aveau un miros aparte... si erau parca adevarate salasuri pentru toate persoanjele povestilor auzite... calcam cu atentie pe fiecare frunza sau creanga semiputreda... doar-doar s-o ivi vreo zana...sau fugeam rupand pamantul la auzul unor sunete stranii neuitandu-ma in urma de groaza... ca zmeul sau balaurul zugravit atat de intens de educatoarea mea se afla pe urmele mele...
Daaaaa... s-au stins farmecele acelor primaveri... si le-au luat locul altele: primaverile cantate de Tudor Gheorghe... imi suna si acuma in urechi cate un acord verde-crud sau altul antiprimavaratec...
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator