De ce e bine sa minti?

De ce e bine sa minti?

Mesajde Joao » Mar Mar 09, 2004 1:22 pm

:confused: E bine sa minti? da
:confused: cand e bine sa minti? tot timpul
;i Complicatii? da in minciunile tale. e bine sa ti minte ce minti
:ham: Sfaturi? Nu baga minciuni noi, cel mai bine e sa distorsionezi adevarul, spre simplitate, nu spre complicatii.
;f esti nebun? da, dar asta nu are legatura. Mintitul e ceva necesar pt a proteja si a te proteja. Oamenii sunt unici. Fiecare intelege aceeasi problema in alt fel. Spune-i ce vrea sa auda, nu ce-a fost!
;w Tu ce zici?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde eyewitness » Mar Mar 09, 2004 1:46 pm

Joao scrie:Tu ce zici?

pe bune sau mintind?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Joao » Vin Mar 12, 2004 11:31 am

sa inteleg ca voi nu mintiti?
va pare rau cand mintiti?
daca ati putea, ati spune numai adevarul?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Weet-weet » Dum Mar 14, 2004 11:57 pm

Minteam destul de mult .. din necesitate : de ce sa stie tata ce note am luat , ca mi-a adus lucrarea la chimie ? Sau de ce sa ii spun profei ca mi-am facut tema cand nici macar nu verifica ?
Nu am mintit de placere .. aia se numeste idiotenie deja ...
Mai mint uneori .. dar sunt lucruri minore ...

De ce e bine sa minti ? Nu e bine ! De ce ar fi bine ? As prefera sa pot spune numai adevarul , fara sa imi para rau , fara ca cel cu care vorbesc sa se simta jignit , ranit sau cine stie ce alte reactii as putea avea .
De multe ori ma feresc sa mint pentru a nu avea probleme mai mari ..
Exista minciuni bune si minciuni rele .. dar tot minciuni sunt .
Cand omiti sa mentionezi ceva detalii , tot minciuna e .. prin omisiune .. si nici asta nu e prea draguta ...
Deci , in general , nu e bine sa minti .. parerea mea ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Vin Mar 19, 2004 8:03 pm

Inca de cind eram mica, peste tot in jurul meu se infierau minciuna, copiatul la lucrari si alte lucruri "rele", "necrestinesti" se numeau ele mai tirziu... De ce? Nustu, dar minciuna, ca si celelalte, trebuie vazuta ca un instrument pe care-l avem la dispozitie. Ca de exemplu un ciocan...nu-l poti folosi ca sa repari televizorul, ai face mai mult rau, nu? dar poti indrepta cu grija bara masinii cu care tocmai ai demolat un opritor de parcare. Trebuie sa ai grija sa o folosesti in situatiile potrivite si in masura potrivita, si-ti poate face viata mai simpla.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Cruela » Vin Apr 16, 2004 2:47 am

Minciuna este cateodata stupida si complet inutila. Am vazut mai sus exemple de minciuni cum ar fi: sa imi mint parintii legat de nota la lucrare sau de absentele de astazi. Astea sunt minciuni complet inutile, din moment ce la un moment dat, ei vor afla adevarul si minciuna va iesi la iveala. Este util sa minti atunci cand minciuna nu va fi usor descoperita si cand minciuna salveaza ceva.
Spre exemplu, daca ti-ai inselat partenera si totusi o iubesti, iar aventura s-a terminat si ea nu mai are cum sa afle, de ce sa ii mai zici adevarul, care poate provoca numai certuri...
Parerea mea este ca este bine sa minti numai atunci cand minciuna poate fi salvatoare si nu doar o solutie pe moment. Mie una nu imi place sa mint pentru ca adevarul este mai devreme sau mai tarziu descoperit, in cele mai multe cazuri....
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Black Eyes » Vin Apr 16, 2004 4:36 am

Pai...sunt 3 feluri de minciuni:
In prima categorie ar intra necesitatea, deoarece cateodata nu vrem sa-i facem sa sufere pe ceilalti, si trebuie sa mai mintim cate putin.
Iar in a doua categorie ar intra persoanele care nu au avut intotdeauna ce si-au dorit, asa ca raspandesc vesti mincinoase in legatura cu ele insisi, pentru a-si crea o imagine, buna sau proasta.
In a treia categorie intra persoanele care vor sa bage raca mereu, si care adora certurile; pentru asta spun minciuni despre altii, pentru a isca diferite scadaluri.

Eu nu sunt o persoana mincinoasa, insa mint doar atunci cand este nevoie:
-> de exemplu cand nu vreau sa ma duc undeva, cu cineva , spun ca imi este rau, sau ceva de genu, pentru ca persoana respectiva sa nu se supere.
-> ar mai fii si atunci cand vreu sa consolez o persoana care este intr-o stare foarte proasta, si poate ii povestesc o intamplare , pe care am mai "umflat-o" putin cu niste minciunele, pentru ca persoana respectiva sa se amuze, si sa zambeasca.
Ma rog, ar mai fii mai multe, dar la ora asta nu-mi vin in minte. Cert e ca am renuntat la acele minciuni gen:" nu-i zic lu mama ca azi am mers nu stiu unde", sau " nu-i zic lu tata ca am stricat calculatorul", pentru ca dupa cum a zis si Cruela, aceste minciuni o sa iasa mai devreme sau mai tarziu la iveala, si atunci o sa fie mai rau!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Mesajde driana_r01 » Dum Sep 25, 2005 3:37 pm

Black eyes...nu cred ca poti cataloga minciuna...de exemplu yo min ca nu vreau sa fiu cunoscuta asa cum sunt yo in general...pur si simplu nu suport ideea ca cineva ma cunoaste f bine..nici macar mama nu ma stie ff bine...
driana_r01
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 09, 2005 8:39 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ramuna » Dum Sep 25, 2005 5:48 pm

eu mint ca sa ma salvez in anumite situatii... uneori cand minti iti iese asha cum vrei... da cum se zice ca o data si o data tot se afla adevarul... nu sh daca e indicat sa minti tot timpul
inca ma mai ustura pielea de pe locul de unde te-ai rupt tu
Avatar utilizator
Ramuna
Junior Member
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Aug 29, 2005 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Lun Oct 10, 2005 1:46 pm

eu zic altfel - de ce sa minti cand poti sa nu o faci? am ajuns de-a lungul vremii la concl ca o minciuna cat de mica trage dupa ea una mai mare si mai mare si mai...pana se ajunge la clasica minciuna incredibil de gogonata si acre tot se sparge in capul mmincinosului...asa k, parerea mea e k greseala recunoscuta e pe juma iertata, asa k zi adevaru!
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde UnCopilutz » Mie Oct 19, 2005 11:24 pm

...e ca si cum alcoolicii ne-ar da sfaturi printre pasii lor leganati ,ca alcoolul ucide.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde maxx1nsane » Joi Oct 20, 2005 12:10 am

eu unu nu sunt de acord cu cei care spun ca minciunile sunt bine.
aici nu e vb de micile pacaleli,ci de adevaratele minciuni prin care faci rau cuiva...
eu unul urasc sa mint, shi de aceea ma deranjeaza cand sunt sincer cu cinevam shi aflu ca acea persoana mi-a ascuns anumite chestii...
:)
seeya
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Vin Oct 21, 2005 1:48 pm

...e ca si cum alcoolicii ne-ar da sfaturi printre pasii lor leganati ,ca alcoolul ucide.

vbesti din proprie experienta.. sau din experineta altcuiva...si se jura ca nu trimite, si l-am prins cu sms-ul in inbox...
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde om_fericit » Vin Oct 28, 2005 12:07 am

pe de o parte cat de bine e sa minti..cat de frumos pare tot cand nimeni nu stie cu adevarat ce stii tu, dar cat e de bine atunci cand se afla...cat de dureros...bineinteles daca nu cumva suntem masochisti..minciuna ne "scoate" din anumite impasuri virtuale dar de fapt e inversa chestia..adevarul ne elibereaza copilasi...ne deschide ochii...ne face sa ne scaldam retina in lumina adevarului...si a dreptatii...oare sa ne mintim..daca ai sange vienez in tine...scuipa adevarul din tine...chiar daca te doare...mai bine acum decat niciodata...
da ma tata am auzit si de virgula, punct si litera mare..da dau click mai greu pe ele pe intuneric.
Avatar utilizator
om_fericit
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Dum Oct 09, 2005 11:00 pm

Mesajde Sică » Vin Noi 11, 2005 12:05 am

e bine sa minti atunci cand faci un bine la o anumita persoana, dar cand minti doar ca sa te dai tu mare sau sa faci un rau unei anumite persoane este o prostie.
eu urasc oricefel de minciuna, mint foarte rar si atunci numai daca este necesar
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde gugushtiuc » Vin Noi 11, 2005 2:18 pm

sincer, ma cred o persoana destul de sincera in general. uneori dezastruos de sincera (uneori shi cand nu e nevoie). totushi e bine sa mintzi din cand in cand cum ar fi cand protejezi o persoana, sau la shcoala (mai bine zic ca am fost la medic decat ca mi-a fost lene, nu?).

de multe ori eu personal ii mint pe ai mei, nu din rautate ci pentru ca daca ash fi sincera shi ar shti totul despre mine, adica devarul despre tot ceea ce fac eu (nu merg pe centura, doamne fereste da' nu sunt chiar ingerash cum cred ei), ar fi foarte dezamagitzi shi eu chiar incerc sa nu fac asta pentru ca simt ca le datorez destule. deci mai simplu ii mint deshi uneori am accese de sinceritate, dar foarte rar.
gugushtiuc
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Aug 22, 2005 3:14 pm
Localitate: galati

Mesajde alice » Dum Noi 13, 2005 2:52 pm

A minti e rau , cica , dar de multe ori necesar , atentia ar trebui sa cada asupra faptului ca dupa ce ai spus o minciuna aceasta atrge alte minciuni dupa ea si trebuie sa le faci fata , prin imaginatie , spontaneitate ...insa la un mom. dat se pot complica lucrurile. Parerea mea ...o minciuna e buna daca e folosita intr-un scop bine intentionat, de o persoana care se crede in stare s-o duca pana la capat fara prea multe complicatii.
"Look after your body , you have nowhere else to live" :)
Avatar utilizator
alice
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Iul 22, 2005 11:00 pm

Mesajde matzaa » Dum Iun 18, 2006 10:51 pm

am mintit doar ca sa-mi scap pielea...iar datile acelea deveneau tot mai numeroase..astfel am reusit sa stric increderea multor persoane..mi-a ajuns..minciuna is no good..adevarul oricat de dureros ar fi trebuie spus
tralallalalalallalaaaa
Avatar utilizator
matzaa
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mar Sep 04, 2007 11:15 pm

e foarte rau sa minti, ajungi in iad.
sper ca e frumos in iad...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde anjin-san » Joi Iul 09, 2009 6:57 pm

pai exista minciuni nevinovate (si de multe ori necesare), minciuni diplomatice ( m-am mai ingrasat, arat bine, sunt destept/desteapta? etc- astea cer neaparat un raspuns pozitiv) minciuni prin omisiune, etc. nu stiu daca e bine sau rau sa minti, dar atata timp cat o minciuna nu cauzeaza celor din jur, este ok iar de multe ori sa eviti sa spui adevarul este necesar si tine de tact si diplomatie.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator