DE CE le place oamenilor sa se certe?

DE CE le place oamenilor sa se certe?

Mesajde Joao » Joi Mar 11, 2004 11:35 am

Ba romanilor, io nu inteleg. de ce va certati mereu ma?
Cel mai simplu si elocvent exemplu este forumul, unde sa moara mama lui, daca nu 2 treimi din posturi sunt fara legatura cu topicul si ar trebui sterse de urgenta. De ce nu sunt sterse o sa va explice mosul.
Sa-mi explice si mie cineva(eyewitnes de exemplu ca mereu are ceva de comentat, dar nu l-am vazut cu vreo idee constructiva pana acum) ce tot are de se contrazice si se ia de lume mereu?
Chiar va credeti toti buricul pamantului? D-aia exeista caterinca si aberatii, bagati acolo.
asta e doar un exemplu. dar io cred ca ne lovim mereu in viata de zi cu zi cu certareti si nu ne putem abtine sa nu ne luam cu ei.
E vina lor ca o incep sau a noastra ca nu stim ca desteptul cedeaza intotdeauna?
vreau argumente si detalii, nu aberatii si contradictii.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde eyewitness » Joi Mar 11, 2004 11:47 am

Joao scrie:eyewitnes de exemplu ca mereu are ceva de comentat, dar nu l-am vazut cu vreo idee constructiva pana acum


bre fa-mi o schita unde imi dai voie sa comentez si unde nu ca sa nu te mai superi pe mine si in plus io nu ma cert bre cu nimeni , io-s prietenu tutulol ,alea cu moshu ie vechi, antice, vetuste si desuete

pai n-ai vazut, da am avut zilele trecute ideea constructiva sa construiesc o buda in fundu curtii . ie adevarat , ie inca in stadiu de idee da cum o sa fac rost de neshte bani cumpar neshte chirpici si-n doo zile-i gata daca imi face baicsu mortalu.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Mar 11, 2004 11:49 am

eyewitnes de exemplu ca mereu are ceva de comentat, dar nu l-am vazut cu vreo idee constructiva pana acum

Uita-te pe Literatura - "Concurs Rebus cu Premii". Nu e numai constructiva, ci si lucrativa!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Mar 11, 2004 11:51 am

Ba romanilor, io nu inteleg. de ce va certati mereu ma?


raspunsu e: sa muara BIBI!
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Mar 11, 2004 11:53 am

Mie , de obicei nu imi place sa ma cert ... asta am urat mereu , la ai mei , la oricine , mi se pare o chestie nasoala si spui uneori lucruri pe care nu le-ai fi spus in alte conditii .. uneori le regreti , alteori , nu ...
De ce ? E o forma de a interactiona cu cei din jur .. o forma cam violenta , intr-adevar ...
Oamenii normali se cearta cand au ceva de impartit , cand ceva nu merge bine ... cei mai putin normali , cei care nu au nimic de facut .. cauta cearta . Se simt in postura potrivita de a critica , lua la misto pe oricine .. de ce ? Poate e la fel ca atunci cand te scuzi ca sa nu mai aiba cineva ce sa iti reproseze ... nu stiu , eu nu gasesc explicatie ...
Nu cred ca desteptul cedeaza intotdeauna .. se poate ca si cel care are mai putine argumente , cel mai slab de inger , sa cedeze . Intr-o cearta poti sa ai dreptate , dar daca cel cu care te certi are gura mare si nu te lasa sa vorbesti , sa te aperi , devii vinovat ... si uneori preferi sa il lasi in pace , sa zica ce are de zis , numai sa termine o data ...
Nu stiu ce pot spune despre cei de pe forum , in spetza , eyewitness .. Nu-l cunosc , pentru a spune ceva , orice despre ce il face sa comenteze mereu , poate ca se simte bine sa faca asta .. sa faca misto , sa critice , sa se ia de orice punct sau virgula .. Cred ca in cazul lui si a altora , cel mai bine e sa ii lasi sa zica ... dar eu nu pot .. nu mereu :rolleyes:
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Mar 11, 2004 12:02 pm

bre, io zic mai bine sa faceti un tred tip sondaj cu porcu asta de aiuitnes sa-i dam in cap futul in gura de betiv ordinar
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Joi Mar 11, 2004 12:08 pm

Aiu, gata, ban pentru injuraturi! N-ai voie sa zici porc, n-ai voie sa zici porc!!!
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Mar 11, 2004 12:15 pm

shi pentru betziv ordinar deja se cer doo saptamani de ban.

shi uite asha ajunge sa se certe lumea..mama vuastra!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Mar 11, 2004 12:21 pm

si pentru cuvantu "cap" io zic ca merita ban pe viata....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Joao » Vin Mar 12, 2004 11:25 am

io nebun vere, da cum pm ma 4 mesaje total fara legatura cu subiectul.io v-as da ban.
(probabil o sa-mi iau io, dar nu asta conteza)
cat despre aiuitnes asta, uitati-va si la postul lui:

''bre, io zic mai bine sa faceti un tred tip sondaj cu porcu asta de aiuitnes sa-i dam in cap futul in gura de betiv ordinar''

e ceva constructiv in asta? e ceva in asta? e numai frustrare si lipsa de imaginatie.
Cand nu ai nimic de spus vorbesti tare si injuri(jignesti). Atata stiu, atata spun.

De ce ne certam noi acum?!

Fara respect

Joao
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde eyewitness » Vin Mar 12, 2004 11:36 am

stimabile, cele 4 mesaje fara legatura cu subiectu sunt rezultatul postului de deschidere al threadului care din pacate nu are nici un subiect. ofera-mi macar o(una) idee construsctiva ce se desprinde din postu tau si-ti promit ca ma abtin in a mai posta aici. in plus cand te adresezi unor persoane necunoscute (uzeri) nu folosesti impertinentul "vreau" ca nu esti in gashca ta de cartier ci "va rog..." , da ?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Vin Mar 12, 2004 11:43 am

Joao, eu zic sa te imprietenesti cu sburatorul, ca prea aveti amandoi dileme d-astea existentiale.
Cre' ca matale amesteci notiunile de cearta, discutie in contradictoriu si caterinca... nu prea te prinzi care-i care, ha?
Si, daca vrei parerea mea, unora le place sa se "certe" pentru ca au opinii, pentru ca gandesc, si nu in ultimul rand, pentru ca pot. La matale la oaza tot romanul zice "da, ai dreptate, asa e, esti destept"? Asa ai invatat d-acasa ca tre' sa te porti, ca euglena verde, fara oase si fara oo? Da' opinii personale ai? Nu ti s-a intamplat ca ele, opiniile, sa fie in contradictie cu opiniile altuia?

Si mai lasati-ma dracului cu constructivul vostru, numai ceasca avea tot timpul ceva de construit... parerea mea e ca habar n-ai ce vrei sa zici, da' te bagi si matale in seama.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Vin Mar 12, 2004 11:45 am

Eu am facut ceva constructiv, la wc, acum vreo juma´ de ora.
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Mar 12, 2004 11:46 am

ca euglena verde, fara oase si fara oo


apai bone, io vaz ca tu ai chef de ciarta. deci nu numai ca am o da am doo oo (animaloo)
deci de ce se ciarta uamenii, pentru ca daia si deoarece. Intrebarea e de ce nu s-ar certa uamnenii|?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Joao » Vin Mar 12, 2004 11:48 am

repet intrebarea:
de ce ne certam noi aici?


Later : mesajul a fost modificat iar toate offtopicurile sterse , pentru ca nu isi au locul aici .
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde b0nechina » Vin Mar 12, 2004 11:53 am

Joao, daca la mine te referi, apai sa stii ca io nu ma atac. Si, sa vezi duda, nici nu ma cert. Io ma distrez. :D

Edit: Animale, daca ai ceva de comentat, imi retrag votul de ti-l dadui pe carcotasi, da? Auz, btw, ce faci cu oole de pasti, le rosesti? O sa fii animaloo ?
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Mar 12, 2004 11:59 am

apai am de comentat....ia te uita mai bine la avatur meu...deci tu incepusi...
puteai sa zici si tu parameci sau alte alea nu ieuglena


oole: unu rosu unu galbin si unu albastru (asta l-am ascuns de privirea vuastra)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Joao » Vin Mar 12, 2004 12:03 pm

hahahhaaaaaaaaa Marfa b0nechina, era greu sa raspunzi asa? ai dat argumente.D-aia ma cert si io. eram curios daca unii mai au si alte motive.
Marfa faza cu oaza.
De atacat se ataca doar martoru'
d-aia l-am si dat exemplu. sa se atace/sa se certe/caterinca/contrazica/pm/alte astea/in aceeasi categorie si sa-mi explice dupa aia de ce, si ce a rezolvat cu asta.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde b0nechina » Vin Mar 12, 2004 12:09 pm

deci io n-am inteles nimica din ce ai zis, care imi permiteti sa ma retrag (am ajuns de vorbesc ca neata). neste oaresce argumente ti-am dat o tzar mai sus, daca n-ai opelari io zic satz ei.

animale, lasa, bre, ca io stiu avataru', intrebarea e de ce te ataci? :D
si de cand e euglena animal?
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Mar 12, 2004 12:10 pm

cand o sa ajungi matale sa ma oftici sau enervezi pe acest forum iti promit ca o sa-mi fac boccelutza si o sa-l parasesc imediat. pana atunci insa incearca sa fii coerent in exprimari mai ales ca nu esti pe forumul de sex unde moderatorul este foarte tolerant si accepta opintirile tale si stangaciile in folosirea limbii romane.

normalitatea pe care ti-o atribui ar putea fi anormalitate pentru altii deci hai sa nu fim transanti in aprecieri lasand la latitudinea altora s-o faca.

ma linisteste vestea ca nu ai nimic personal cu mine , incepusem sa-mi fac mustrari de constiinta ca te-am suparat cu ceva si asteptam momentul sa-ti cer scuze.

cum iti spuse si bonechina maximele de genu ca "cal mai destept cedeaza" sau " tacerea e de aur" sunt deja perimate dar din pacate inca mai reprezinta adapostul nesigur al tembelilor sau a celor care nu au nimic de zis ,in speta cei ca tine care nu deslusesc sensurile unor cuvinte simple cum ar fi : cearta, scandal , confruntare.

iti urez ignorantza placuta in continuare si cel putin fii bucuros ca mi-ai rapit cateva minute pe care ti le-am acordat
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Mar 12, 2004 12:17 pm

pai ma bone cum sa nu ma atac. ca io asa sunt atacant (adica care se ataca repede) si certaret si aveam chef sa ma cert casa ii arat lu nenea jaoa de ce se ciarta uamenii


pese: da cu tine nu ma mai cert ca-mi retragi votu :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 03, 2004 7:29 pm

Joao. E foarte simplu. In primul rand ne certam pentru ca suntem diferitzi si privim lucrurile altfel. In al doilea rand pentru ca ne place cearta. Nu s-ar mai isca discutii daca am fi cu totii de acord. *p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Joao » Dum Apr 04, 2004 10:46 am

adica dezbatere=cearta?
cum adica ne place cearta? mie nu. baza da, dar nu cearta.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Cruela » Vin Apr 16, 2004 2:37 am

Oamenii se cearta in general din cauza diferentelor de opinii. Pe forum nu am vazut certuri adevarate, doar discutii in contradictoriu mai mult sau mai putin incinse. Eu una sunt o persoana destul de impulsiva, si imi place sa comentez si sa ma iau de orice persoana care nu imi este pe plac. Daca ne-am intalni accidental pe strada si m-as lua de tine, fara sa stiu cine esti, iar tu m-ai intreba de ce, ti-as raspunde "Ca pot, ce zici de asta?", "De smechera" sau "De ce nu?".
Agresivitatea este in ziua de astazi o metoda de supravietuire, asa ca nu te mai intreba de ce oamenilor le place sa se certe. Nu le place, dar o fac impinsi de instinctul de supravietuire si de dorinta de suprematie.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Black Eyes » Vin Apr 16, 2004 5:00 am

Cruela...eu cred ca esti mult prea impulsiva!
Nu poti sa te duci la un om necunoscut si sa te iei de el, fara nici un motiv, doar pe baza ca esti tu mare smechera!
Cearta nu mi se pare un mod de supravietuire.Cred ca se poate supravietuit foarte bine si in pace, si armonie. Bineinteles ca nu pot lipsii discutiile in contradictoriu, sau opiniile diferite, si atmosferele mai incinse, insa sa nu se aduca chiar la o cearta. Pentru ca cearta implica vorbe urate, fara sens, pe care mai tarziu poate le regreti. Cearta implica si foarte multi nervi, iar la nervi, se pot intampla multe(batai).
Pentru mine cearta e mult mai mare decat ciondaneala. Ciondaneala e aia dintre colegii de la scoala, sau aia cu parintii. Insa adevarata cearta e cea care implica (cum am zis si mai sus) multi nervi, si multe vorve urate. Eu personal nu am fost implicata niciodata intr-o cearta, decat in ciondaneli.:D

Iar ca sa-i raspund si lui Joao...
Pe acest forum exista persoane care se cred superioare celorlalte, si poate ca de-asta s-au iscat si certuri.( E doar o probabilitate!)
Iar in al doilea rand, pe internet toata lumea are tupeu sa se ia in gura cu oricine, in viata de zi cu zi, nu cred ca mai e toata lumea atat de tare`n gura!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Cruela » Sâm Apr 17, 2004 12:12 am

In ziua de astazi impulsivitatea este o forma de supravietuire... Nu zic ca este cea mai buna metoda, dar in mod sigur este una salvatoare. Si, Black eyes, parerea mea este ca ar fi mai bine sa nu iti dai cu parerea cu privire la oamenii care se iau in gura cu toti pe net pentru ca nu fac chestia asta si in viata reala. De unde stii tu ca nu se comporta la fel???
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Black Eyes » Mar Apr 20, 2004 6:05 pm

Cand am zis de faza cu netu` nu ma refeream ca pe forum , ci ziceam ca pe net in general. Iar daca nu ai vazut tu, am vazut eu ca in general intra numai pusti si pustoaice cu varste foarte mici, care se dau drept persoane mature, si care pe net au foarte mult tupeu pt ca nu stau fata`n fata cu persoana respectiva!
Si de unde stiu? Hmmz...pentru ca asta faceam si eu acum 3 ani cand tocmai imi bagasem internet, si veneam cu duzinele de prietene si ne dadeam in spectacol pe net, si primeam ban peste tot!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Mesajde luckman » Dum Mai 02, 2004 7:54 pm

man ce sa zic...oamenii se mai cearta ....chestia e ca, cam fregvent de altfel...ce sai faci...si daca ne intrebam si de ce?...pai ma rog poate nu au ce spune uneori si gasesc ca e bine mersi sa critice pe cineva...sau ma rog vechea expresie "sai scoata ochii'...si de ce pe forum si in topicuri neadecvate acestui gen de discutii?...pai cum spuneam unii sunt in cautate de posturi pt asi mari numarul acestora, iar altii pur si simplu simt nevoia sa critice, sa faca pe altii sa se simta prost...oricum eu cred ca cearta asta are un rol, dar ma rog toate in "limita bunului simt"...:)
i'm not so lucky but...
Avatar utilizator
luckman
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Lestat » Sâm Mai 22, 2004 2:07 pm

Joao scrie:repet intrebarea:
de ce ne certam noi aici?


..... din spirit sportiv ? ...... :u .........
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

armonia

Mesajde thesoulline » Sâm Mai 29, 2004 12:36 pm

Cand oamenii ajung sa se certe, sunt de regula incapabili sa se raporteze la dimensiunea reala a subiectului, urmarind sa "restranga" tema initiala la propria acceptie. In limbajul lui yin-yang, yin-ul domina. In urma limitarii, se simt amenintati, considerand ca limitele acceptate de ei trebuiesc aparate. E un defect caracteristic orgoliului, exacerbarii trairii subiective de nivel inferior .
In viziunea holografica a universului, fiecare posibil element are obiectiv o reflectare completa a intregului, de unde si complexitatea greu de limitat a unei teme, sau a unui domeniu. Conditia unui demers obiectiv in cunoastere?
Moralitatea instrumentelor implicate.
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Următorul

Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron