Fobiile

Fobiile

Mesajde Weet-weet » Mie Mar 31, 2004 10:01 pm

" In limbaj medical, fobiile - sau starile anxioase - sunt formele cele mai comune ale nevrozei . Sunt spaime irationale, care in mod normal nu ar trebui sa deranjeze pe multi. In general, nevrozele si starile anxioase reprezinta tendinta de a reactiona la diferite tipuri de stres in forme excesive si anormale . "
Nu vreau sa aflu cate feluri de fobii exista , nici cum se manifesta , stiu asta deja , exista google ;-) Dar as vrea sa stiu daca voi suferiti de vreo fobie , daca incercati sa scapati de ea/ele ...
Eu nu am nici o fobie .. adica cel putin , din ce spune definitia ... Ma inspaimanta gandul ca as putea sa cad , dar asta nu inseamna ca fac tot posibilul sa evit astfel de situatii ..
Sooooo , astept raspunsuri ... if u got any .
Oricum , fiind thread despre fobii .. astept orice chestii interesante despre ele , despre vindecari etc ;-)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Joi Apr 01, 2004 1:19 am

cand eram mai mica sufeream de claustrofobie dar cu trecerea anilor am scapat de asta ...

acuma pot spune ca u sufar de nici o fobie nimic
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde river » Vin Apr 02, 2004 6:41 am

Nu stiu daca este vorba chiar de o fobie, in orice caz, mie imi este realmente groaza de singuratate. In sensul ca, aflandu-ma chiar si numai cinci minute singura, intr-o incapere in care nu urla macar un radio, incep sa ma panichez, gandindu-ma numai la lucruri urate. Pentru a trece peste asta, incep, simplu, sa cant.
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Nanuka » Sâm Apr 03, 2004 9:18 am

Eu sunt ipohondra din pacate si cam fixista...

Vina se datoreaza mamei care m-a tinut ca in eprubeta...dadea cu aspiratorul de 4 ori pe zi, umm stergea pe jos in fiecare zi, spala baia de n ori chestii de3 genu asta.....imi era frica ca poate iau Sida din cauza ca am baut dintr-un pahar de la o terasa..stiu ca aids nu se ia asa....dar imi faceam tot felul de idei, daca paharu nu e spalat cum trebuie si unu infestat a baut acum 5 min din el si avea herpes sau ulceratii la buza, si eu beau si ma infestez..chestii de genu asta..eram panaoica rau dar mi-a trecut din fericire...am stat de vorba cu un psiholog si m-am calmat haha...

Dupa treaba asta am inceput sa cred ca am ceva la plamani din cauza fumatului, era autosugestia adik eu am fumat 8 ani de zile si intr-o zi am inceput sa am frica de tutun....ma gandeam numai la enfizeme si la cancere pulmonare, deci am renuntat si la fumat....

Inca o chestie e ca eram tare fixista pe fost prietena a sotului meu, geloasa si nu mi-o puteam scoate din cap, el imi spunea d-atatea ori sa stau calma, familie, prieteni...ca el ma iubeste si chestii de genu asta...dar eu nu....aveam o fixatie cu Laci...okay mi-a trecut si fixatia asta..acum ma bate gandu sa ma tund....ador parul lung..dar nu stiu parca cineva ma impinge si zice hai dute si tunda-te.....aiurea....

Nasol e sa suferi de chestii d-astea, poate este si din lispa de preocupare..frec duda pe net mereu....

Okay v-am pupat...:)
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Joi Apr 15, 2004 4:04 pm

Am inca nelamuriri daca sa-mi cataloghez imensa greata de soareci drept fobie sau nu... pentru ca nu am reactii adverse prea intense da` efectiv ma ia cu friguri si cand vad imagini cu soareci... daca-i vad sau simt prin zona nu mi-e bine si nu raspund de ce se intampla dupa!:)
Sobolanii imi sunt chiar dragi! da` ailalti ma innebunesc!
O fi fobie? n-o fi? Hai sa nu mai vorbesc mult de asta ca nu-mi face bine!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde Cruela » Vin Apr 16, 2004 2:00 am

Eu sufar de o fobie destul de rar intalnit, si anume de agorafobie, adica raul de spatii deschise. Nu pot sa stau undeva unde vad linia orizontului si sa ma uit in zare, pentru ca ma ia cu ameteli si stari de voma. Se spune ca fobiile sunt inoculate de anumite stari traie in copilarie... Pot fi vindecate prin autosegestie sau cu ajutorul psihologului. Ramane de vazut daca ma voi vindeca vreodata.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Black Eyes » Vin Apr 16, 2004 4:48 am

Eu am o mare fobie: frica de intuneric.
Nu stiu cum se numeste, si nici nu m-am informat in acest sens. Nu am mari probleme cu aceasta fobie, pentru ca niciodata nu stau cu lumina stinsa, nici cand dorm.
Am o singura experienta neplacuta in legatura cu intunericul, insa nororc ca era o prietena la mine:
Vara trecuta , am ramas singura pentru o saptamana, parintii mei plecand la munte. Asa ca am chemat la mine o prietena, insa am avut ghinionul ca noaptea, la 2:18, cand noi eram in toiul unui joc pe calculator, muzica era data super tare, tv-ul la fel, sa se intrerupa curentul. Pe moemnt am icneput sa tip ca disperata, mi-am luat telefonul, ca sa fac lumina ,si m-am dus pe balcon. :D eram pur si simplu traumatizata, tremuram toata, nici nu puteam sa vb. Bine ca era si prietena mea cu mine, caci am stat pana la 3:24 pe balcon; bine ca era vara, si ca am avut niste prosoape pe balcon, ca altfel cred ca degeram. Ma rog, pana la urma a fost totul bine. Poate va intrebati cumde stiu ora atat de precisa. Pai...am numarat fiecare secunda care trecea, caci era pana de curent in tot cartierul, deci nici pe balcon nu era lumica, pentru ca nu era nici luna pe cer.Deci, a fost o intamplare foarte traumatizanta pentru mine, intrucat cosmarul vietii mele este sa stau pe intuneric.

Stiu ca se spune ca fobiile vin din niste experiente traite in copilarie. M-am gandit mult la acest lucru, si chiar nu-mi pot da seama de ce anume experienta este data aceasta "trauma"(fobie..sau ce-o fii). Am vb. si cu parintii, si nici ei nu-si amintesc absolut nimic in legatura cu acest lucru!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Cruela » Sâm Apr 17, 2004 12:18 am

Teama de intuneric este o fobie foarte des intalnita si se identifica in general cu frica de necunoscut. In subconstient, necunoscutul te sperie si te inhiba, asa ca pana si atunci cand dormi ai nevoie de lumina pentru a te simti sigura pe tine...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nanuka » Mie Apr 21, 2004 5:31 am

Cea mai mare fobie a mea sunt serpii..nici macar la televizor nu indraznesc sa ma uit la ei si daca apare unu brusc printr-un film sau ceva ma sperii rau de tot, intorc repede capul si-l intreb pe Flo daca a disparut sau nu scena resp..asta s-a intamplat si in Passion of the Christ la inceputul filmului, m-am speriat f tare...nu-i suport..mi-e o frica si oroare de ei de nu va imaginati..
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

...

Mesajde Hades » Mie Apr 21, 2004 5:47 am

nu stiu daca e o fobie, dar urasc sa stea cineva in spatele meu, pur si simplu nu ma simt in sigurantza, la scoala stau numai in ultima banca...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde kahlan » Sâm Mai 15, 2004 1:08 pm

Mi-e foarte frica de ace...mai bine zis injectii ~o ...nu suport sa vad sange(mai ales daca e al meu)...cateodata mi-e frica de intuneric(doar daca aud zgomote ciudate)...mi-e frica de albine, de viespi...cam orice insecta care inteapa ...mi-e frica de singuratate....cam atat....
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde Black Eyes » Sâm Mai 15, 2004 6:31 pm

Da...si eu am frica de injectii. Chiar martyi am facut vaccin la scoala, si mi-a fost atat de frica incat am lesinat. Am stat vreo 2 ore la infirmierie, de nu stiau asistentele alea ce sa-mi mai faca ca sa-mi revin. Nu cred ca e o fobie, dar oricum...sper sa nu mai am parte de vreo injectie niciodata!:D
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

frica de apa tulbure

Mesajde Melisande » Dum Mai 16, 2004 7:36 pm

sufar de o mare fobie de apa. mai ales o apa tulbure in care nu pot vedea deloc. asta provine din copilarie cind aproape m-am inecat intr-un lac cind innotam. aceasta mare spaima continua puternic si acum, deci cu toate ca incerc sa ma calmez cind innot intr-un bazin cu apa tulbure, la un moment dat ma apuca o groaznica panica paralizanta. am deci o mare groaza de mare si de ocean. cred ca este o fobie foarte similara cu cea a intunericului, cum spunea cineva, ca reprezinta frica de necunoscut, deci de un pericol. pot innota numai intr-un bazin cu apa foarte limpede si interiorul bazinului trebuie sa fie foarte bine intretinut , adica nu trebuie sa vad nici o iregularitate, altfel iar ma apuc panica! si daca ma uit in jos cind innot, daca adincimea este foarte mare atunci ma apuca cred o senzatie de vertigo si ametesc!!! adica ma simt in cadere, este intr-adevar ciudat!
in plus, visez foarte mult despre apa, niste vise fantastice, foarte infricosatoare dar si pe de-o parte placute.
Melisande
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 16, 2004 5:12 pm
Localitate: intr-un vis

Mesajde bad bad Annie » Mar Mai 18, 2004 2:10 pm

Urasc multimile si ma cuprinde spaima cind ma aflu in mijlocul unei mase de oameni si nu vad nici o cale de iesire. Mi s-a intimplat de vreo doua ori in viata si am simtit ca as putea ucide ca sa scap de-acolo. Ironia sortii face ca meseria mea sa ma oblige sa lucrez in aglomeratii umane cel putin odata pe saptamina, asa incit a trebuit sa dau piept cu acesta spaima a mea si, cu timpul, sa o inving, controlindu-mi emotiile si gindindu-ma la altceva.

La fel am reusit sa-mi ameliorez si imensa frica de inaltime, care ma impiedica sa privesc de dupa un geam aflat la etajul 10. Intr-o buna zi, in timpul unei expeditii la munte, a trebuit sa traversez pe o podisca ingusta peste un hau fara fund. M-am blocat pe ea si m-am intins pe burta, paralizata de cel mai intens atac de frica primara si animalica din toata viata mea. Mi-am dat seama ca singurul ajutor nu putea veni decit de la mine (podul era miscator, de funii si lemn, ingust cit un lat de om, nimeni nu ma putea misca sau tiri fara a pune in pericol viata mea si a lui). Creierul meu a decis atunci ca e un moment bun sa lupte cu fobia asta si, cu un curaj de care nu ma credeam in stare, mi-am inchipuit ca sint pe podeaua camerei mele, m-am ridicat si am trecut podul. Sint inca foarte mindra de succesul meu si de-atunci imi alung repede micile spaime de inaltime, gindindu-ma ca am depasit situatii mult mai grele!

Cumva, insa, sint constienta ca, desi creierul vegheaza si dicteaza logic in cazurile astea, frica este inca cuibarita undeva adinc in subconstientul meu si poate izbucni la o neatentie a ratiunii.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Nanuka » Vin Mai 21, 2004 6:09 am

Inca o fobie pt mine este marea involburata si submarinele. Mi se face frica cand le vad, binenteles pe viu, iesind din apa..nu vorbesc de cele vazute la televizor. Ma deprima de asemenea vremea urata si ploioasa la mare.Acel peisaj sinistru imi strica toata buna dispozitie si ma trec frisoanele.
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Mai 21, 2004 8:06 am

Nanuka scrie:Inca o fobie pt mine este marea involburata si submarinele. Mi se face frica cand le vad, binenteles pe viu, iesind din apa

io d-aia nu mai merg de ani buni la mare nicaieri in lume, nici n-apuci sa te asezi la suare ca hop apar submarinele din apa unu dupa altu de te baga in sperieti nu alta. turme intregi de submarine invadara litoralele lumii si nu se ia nici o masura. s-a dat dracu si echilibru ecologic, dispare balenele si s-anmultit ingrijorator submarinele.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Inaltimile

Mesajde Mariner101 » Sâm Mai 22, 2004 1:42 am

Mi-e groaza de inaltimi, montagne rousse, marginea prapastiilor. M-am simtit in schimb mult mai putin emotionat cand avionul s-a ridicat in zbor si 10 minute a tot urcat incontinuu. Si la Amsterdam avionul a aterizat ca o piatra, pur si simplu il simteam cazand din cer ca un bolovan, zeci de metri inaltime si nu puteam decat sa stau impasibil si sa inghit in sec (ca sa-mi desfund urechile). In 20 de minute a coborat de la 10 km altitudine. In schimb reactia la decolare e una de control total si putere maxima, din cate am inteles cand se desprinde de la sol avionul are 240km/h ! Pe sosea nu am fost decat cu 170 km/h deci senzatia era f placuta, dar nu realizezi viteza.

Nanuka, unde ai avut tu ocazia sa vezi submarine iesind din submersie? Si vorbim despre submarine militare de mari dimensiuni, de alea de explorat recife cu 10 turisti la bord, sau de batiscafe?

k@tzy scrie:Mi-e foarte frica de ace...mai bine zis injectii ~o ...nu suport sa vad sange(mai ales daca e al meu)...cateodata mi-e frica de intuneric(doar daca aud zgomote ciudate)...mi-e frica de albine, de viespi...cam orice insecta care inteapa


Mda, am uitat de injectii, cu exceptia celor de la dentist in gingie pe care le fac cu placere, cand e vorba de un tratament, de fapt eu nu prea o las pe doctorita sa ma lucreze daca nu am una de aia facuta. Am patit-o ultima data insa, ca mi-a facut una si nu s-a prins de frica ce imi era si mi-a mai facut una si tot degeaba. Mi-a explicat mai tirziu, ca datorita reactiei de frica glandele suprarenale au descarcat in sange o cantitate mare de adrenalina care a contracarat efectul anestezicului. Insa la 3 zile dupa asta cu 3 extraverale la bord a fost nevoie doar de o singura anestezie si m-a lucrat pe canl bine mersi.

Viespi, la naiba, ce fobie mai am cu insectele astea timpite. Se foiesc in jurul tau ca niste apucate. Apropos sunt viespi in Montreal, ca nu am vazut nici una pina azi. (Eu am venit aici cu ult zapada de anul asta).

By Weet-weet : Banuiesc ca nu ai vazut ce am scris pe "cosmaruri" Nu se posteaza doua sau mai multe mesaje consecutive , pe acelasi thread , in mai putin de trei ore , ai butonul de "edit" Pentru asta ai un avert .. regulamentul se citeste .. daca nu cand devii membru , macar atunci cand postezi pe un thread .
Mariner101
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Mai 15, 2004 10:10 pm
Localitate: Montreal/Je me souvien

Mesajde Mariner101 » Sâm Mai 22, 2004 1:47 am

Nanuka scrie:Inca o fobie pt mine este marea involburata si submarinele. Mi se face frica cand le vad, binenteles pe viu, iesind din apa..nu vorbesc de cele vazute la televizor.


Nanuka, unde ai avut tu ocazia sa vezi submarine iesind din submersie? Si vorbim despre submarine militare de mari dimensiuni, de alea de explorat recife cu 10 turisti la bord, sau de batiscafe?
Mariner101
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Mai 15, 2004 10:10 pm
Localitate: Montreal/Je me souvien

Mesajde Mariner101 » Sâm Mai 22, 2004 1:56 am

k@tzy scrie:Mi-e foarte frica de ace...mai bine zis injectii ~o ...nu suport sa vad sange(mai ales daca e al meu)...cateodata mi-e frica de intuneric(doar daca aud zgomote ciudate)...mi-e frica de albine, de viespi...cam orice insecta care inteapa


Mda, am uitat de injectii, cu exceptia celor de la dentist in gingie pe care le fac cu placere, cand e vorba de un tratament, de fapt eu nu prea o las pe doctorita sa ma lucreze daca nu am una de aia facuta. Am patit-o ultima data insa, ca mi-a facut una si nu s-a prins de frica ce imi era si mi-a mai facut una si tot degeaba. Mi-a explicat mai tirziu, ca datorita reactiei de frica glandele suprarenale au descarcat in sange o cantitate mare de adrenalina care a contracarat efectul anestezicului. Insa la 3 zile dupa asta cu 3 extraverale la bord a fost nevoie doar de o singura anestezie si m-a lucrat pe canl bine mersi.

Viespi, la naiba, ce fobie mai am cu insectele astea timpite. Se foiesc in jurul tau ca niste apucate. Apropos sunt viespi in Montreal, ca nu am vazut nici una pina azi. (Eu am venit aici cu ult zapada de anul asta).
Mariner101
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Mai 15, 2004 10:10 pm
Localitate: Montreal/Je me souvien

Mesajde Shaki » Lun Mai 24, 2004 8:18 am

Mi-e teama de caini... cand aveam vreo trei ani eram la cumparaturi cu mama si un caine-lup mare a inceput sa latre si a vrut sa ma atace... Nu inteleg de ce, nu-mi era frica de el si l-am privit doar cu putina curiozitate, se spune ca sunt cei mai buni prieteni ai omului, dar n-am inteles reactia acestuia. Mult timp mi-a fost groaza de ei, acum m-am mai imprietenit cu cainii unor prietene, dar in general ii ocolesc.
Si de intuneric mi-e teama... nu stau noaptea cu lumina aprinsa, dar orice zgomot noaptea e parca amplificat si imi anunta un posibil pericol... Nu mi-e intotdeauna teama, dar am perioade in care pentru mine e un cosmar venirea serii.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde SCORPY » Lun Mai 24, 2004 11:29 am

Nu mi-e frica de intuneric, nu mi-e frica nici de singuratate, de apa, de injectii, sau de inaltime. singura fobie pe care o am este legata de paianjeni de toate felurile si toate marimile, dar si de panza lor. Va dati seama ce stare am cand trebuie sa curat colturile camerelor....brrrrrr
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Mesajde goni_q » Lun Iun 14, 2004 5:45 pm

fobie = femeie agresata in scara .......pumn lovit pumn primit.........

continut/esenta fobie = cumparat una bucata spray, nervi la maxim, tot timpul in garda, .....pregatita de hartza in orice secunda, orice privire dubioasa in orice local sau moment al zilei si noptii prezinta un risc absolut.....
solutie fobie = femeia este pregatita, spitzul pantofului ei stilat va fi destinat urmatorului caftitor de femei din scarile blocului.... + 1 bucata ranjet cu toti dintii si un scream de toata beautiness...

concluzie fobie = rezolvata !!!
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde gabuba » Mie Iul 07, 2004 12:23 pm

nu stiu exact daca fobia mea are vreo denumire, sau daca e chiar o fobie, cert e ca nu SUPORT, sa vad sau sa ating incheiatura mainii, de unde se ia sange la analiza, nu suport sa fiu eu atins in zona aia, sau sa ating alte persoane cu pielea subtire acolo si nu suport sa vad vene proeminente. pur si simplu. si nu suport lamele si zgomotul lor pe o hartie, cand o racaie, sau mai rau, sa taie niste vene proeminente, mi se face rau pur si simplu (dar stiu de unde vine chestia cu racaitul, din frageda copilarie, cand mama imi corecta greselile la matematica cu lama, ce oroare.
nu pot sa vad asa ceva (lame, vene etc) fara sa nu ma apuce tremuratul si am reactii dintre cele mai ciudate.
chiar de curand am avut o experienta nu tocmai placuta. ma uitam la un film cu cineva si sa steam cu capul in poala ei, si ea la un moment dat se juca degetele pe mana mea in zona incheieturii, am tresarit in momentul ala. dupa care am vrut sa sa pun mana in zona incheieturii ei sa vad ce mi se intampla. si ma luau mancarimi. clar e ceva din subconstient ce pot sa stapanesc, dar ma inspaimanta pe mine pur si simplu.
in rest, cand eram mic nu-mi placeau spatiile nelimitate. simteam nevoia sa ma sprijin de ceva (nu cineva), dar m-am vindecat singur si de asta.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde DeathBride » Mar Iul 13, 2004 7:07 pm

nici eu nu suport sa vad vene si nici ace,am o oroare privind pasarile......mai ales de vrabii(stiti una ma atacat ,si-mi falfaia pe fata,god ce oribil a fost),si cand eram mica si mam dus la tara m-au atacat un pui,un cocos si o closca dar astia spre deosebire de vrabie au platit cu decapitare(sau taiere) ;j
Eu sunt copilul rebel din tine
Sunt nebunul care stie ce-i bine
Pentru tine, pentru mine, mai ales pentru tine .
Avatar utilizator
DeathBride
Junior Member
 
Mesaje: 98
Membru din: Lun Iun 07, 2004 11:00 pm

Mesajde Addianna » Mie Iul 14, 2004 5:07 pm

Am o fobie de a dormi cu geamul larg deschis...asta chiar nu stiu in ce categorie as putea sa o incadrez. Asta poate se datoreaza si faptului ca locuiesc la ultimul etaj si cineva ar putea intra pe geam cu putin efort.Dar nu suport nici din cauza faptului ca se aud manele de la casele din spatele blocului.
Addianna
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 14, 2004 2:57 pm
Localitate: @Bucuresti

Mesajde Aylin » Vin Iul 30, 2004 3:02 am

fobia mea este identik cu a lui gabuba. urasc, nu pot sa vad cum se ia sange din vene, cum se drogheaza cineva pe acesta cale. simt cum toata energia mea dispare, ma lasa toata puterea shi trebuie neaparat sa staa jos shi sa ma gandesc la altceva.park toata viata mea ar sta concentrata acolo shi simt ca mi se scurge tot sangele din mine cand trebuie sa-mi ia sange pt analize. ma simt slabita shi mai mereu lesin. nu pot sa vad vene in apropierea unui ac sau cutit. shi la fel cu zgomotele produse de o lama, de un obiect ascutit ce zgarie ceva ma infioara in cel mai groaznic mod.

mai am shi frik da inaltime. mereu ma vad cazand, imi imaginez tot felul de scenarii, cum ma rostogolesc fara nici un ajutor, incerc sa ma agat de ceva dar in zadar shi sfarsesc prin a ma strivi de stanci.

ironia sortii este ca vreau sa ma fac pilot de avion dar inaltimile ma ingrozesc!
shi dupa balconul meu cand ma uit trebuie sa ma tin bine de ceva, caci parca simt cum se lasa podeaua, balustrada si o sa cad.

shi un alt vis al meu este sa fac parashutism! :(
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Aug 07, 2004 11:41 pm

Si mie mi-e foarte frica de intuneric. Dar asta n-a fost tot timpul asa. Cand eram mica stateam ore intregi la mine in camera si ma plimbam inainte sa adorm cand nu aveam somn.
Acum nu mai imi trag jaluzelele. Las sa patrunda lumina becului din strada. Si in ultima vreme, eu deschid televizorul si adorm cu el deschis. Il programez eu sa se inchida singur dupa un anume timp. E nasol asa. Mai ales cand asta-iarna era cam frig in camera la mine si a trebuit sa dorm cu maica-mea si in dormitor era bezna. Atunci adormeam foarte greu si mi se facea frica si chiar tremuram.
Neplacuta situatie. :(
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Aug 08, 2004 12:03 am

Psihanalistii definesc fobia in felul urmator : Acces de panica in fata unui obiect, a unui animal sau in fata unei amenajari speciale a spatiului, care functioneaza ca semnale de angoasa.

Hai sa vedem si ce inseamna angoasa, ca sa fim lamuriti pe deplin. Angoasa = Afect neplacut, mai mult sau mai putin intens, care se manifesta in locul unui sentiment inconstient la un subiect in asteptarea a ceva ce el nu poate numi.

Destul de ciudate definitii au dat oamenii de stiinta.

Pana la urma fobia e acelasi lucru cu frica ? Eu nu cred ca am fobii...dar mi-e frica de unele chestii. De exemplu de dentist, de spitale. Dar ma gandesc ca asta e valabil pentru toata lumea. Nu o putem numi fobie, nu ?

Mi se pare interesant asta cu frica de intuneric. depechemind, tre' sa stam de vorba...sa deducem de unde vine aceasta frica. ~)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Cristy » Dum Aug 15, 2004 9:19 pm

pana pe la 8-9 ani muream de frica de intuneric ... sa nu zic de cosmaruri
pur si simplu dormeam cu veioza deschisa toate noaptea ..
dupa ce am inceput sa ma uit la filme de groaza la greu ...
am incercat sa'mi depasesc fobia .. si am reusit
acu nu suport lumina aprinsa cand dorm :)
si nu am mai avut un cosmar de la 10 ani ..
Freddy Krueger eat your heart out ! heh :)
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde Ximena » Lun Dec 27, 2004 7:43 pm

De pisici se teme cineva ? :rolleyes: mie mi se par scarboase si nu suport sa ma atinga sau sa le ating.
Ximena
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Dec 09, 2004 1:48 pm
Localitate: around here

Următorul

Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator