Imi rod unghiile!!

Imi rod unghiile!!

Mesajde dicles » Mar Apr 13, 2004 1:09 pm

Imi rod unghiile de la 3 ani. In fiecare zi. Se poate spune ca e un viciu? nu fumez, dar am o placere cand imi gasesc o portiune calumea de unghie !!

Vreau sa stiu daca s-a lasat cineva de chestia asta si cum??

Multumesc
Avatar utilizator
dicles
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Mar 06, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Apr 13, 2004 8:00 pm

Nu e un viciu , e un tic nervos , cred .
Cum poti scapa ? Habar nu am .. Pe mine cred ca m-a convins tata sa incetez , nu stiu cum ...
Cred ca e vorba de vointa ta , trebuie sa incerci sa te lasi de chestia asta , sa te opresti pur si simplu .. Te-ar ajuta oarecum si faptul de a nu avea dinti buni ;-)

Bafta
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Cruela » Vin Apr 16, 2004 2:06 am

Roaderea unghiilor reprezinta un tic nervos, manifestat mai ales in situatiile de stres. De cele mai multe ori acesta persista atunci cand nu este reprimat inca de la primele "tentative". Parerea mea este sa iti cumperi lac impotriva unghiilor roase. Arata foarte bine, poate fi dat si peste oja si are un gust teribil de amar. Eu una asa am scapat de ticul nervos.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Black Eyes » Vin Apr 16, 2004 5:05 am

Hmmmz...si eu am un tic: imi mananc buzele cu dintii :D. Poate pare cam ciudat, insa cand ma plictisesc, sau cand ma uit la tv, si nu am ce face, icnep sa-mi manac buzele. Insa, folosesc tot felul de balsamuri si prostii, si nu se vede acest lucru. Asadar, nu se observa, iar eu imi continui "hobby-ul" :).
Insa, la unghii...nu stiu, poate ca are dreptate Cruela, sa ti le dai cu lac, si poate asa scapi de "viciu".:D
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Mesajde dicles » Vin Apr 16, 2004 2:56 pm

merci la toate

astept si de la baietii
Avatar utilizator
dicles
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Mar 06, 2004 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Apr 16, 2004 3:15 pm

De la baiat: in primul rind trebuie sa-ti clarifici motivul pentru care vrei sa incetezi. Daca n-ai nici un motiv intemeiat, atunci n-ai de unde nici vointa. La fel si cu fumatul sau alte vicii. Dar eu vad, fara misto, un mare avantaj: nu mai trebuie sa ti le tai. Cum creste una, hop cu manichiura dentala.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde dicles » Mar Mai 04, 2004 3:10 pm

alt avantaj ar fi ca eu nici macar nu fumez.
Avatar utilizator
dicles
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Mar 06, 2004 12:00 am

Mesajde Crazy Babe » Lun Mai 10, 2004 11:18 pm

eu cand aveam 9-10 ani imi rodeam unghiile pana imi dadea sangele...:) pana cand m-a vazut o data tata si mi-a tras o palma..:)) si mi-a promis ca de fiecare data cand ma mai vede o fur....:)) si asa m-am lasat ... asadar bataia e cheia catre reusita :lol: :lol:
:kiss:
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Black Eyes » Mar Mai 11, 2004 2:24 pm

Bataia?!
Hmmz...eu cred ca vointa! Cu bataia nu cred ca se rezolva mare lucru!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Goddesss » Mar Iul 13, 2004 10:20 pm

Exact...... cu bataia nu rezolvi nimic.... si eu eu imi rod unghiile si deobicei fac asta cand ma plictisesc.Incearca sa te abtii..cand realizezi ca ti le rozi(nu ai cum sa nu realizezi asta ..) du-te ,ia-ti forfecutza si taie-tzi unghiile sau ia-ti o guma.Te scapa si de stres in caz ca iti rozi unghiile de stres. ;-)
"Some people are so afraid to die that they never begin to live."
Henry Van Dyke
Avatar utilizator
Goddesss
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iul 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Addianna » Mie Iul 14, 2004 5:03 pm

Cred ca cea care te va determina sa te dezveti este vointza. Gandeste-te la cat de frumoase vor fi ungiile tale cand vor fi mai lungi,le poti taia in ce forma vrei tu etc.
Addianna
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 14, 2004 2:57 pm
Localitate: @Bucuresti

Mesajde MissBugMafia » Dum Aug 01, 2004 10:16 am

CRUELA....Haida` de!! Oja impotriva rosului??? Are un gust amar dar... ar trebui sa te dai din juma in juma de ora!! ...SE DUCE GUSTUL LA PRIMUL CONTACT CU APA!!! Sa nu imi spui tu mie ca cu aia ai scapat tu de acet tic ca nu cred!!
Vointa cu siguranta are fata... ambitie sau putere nu!!
Dar eu te pot ajuta: In ultimul an m`am tot dus fain frumos la manichiurista si mi`am pus unghii tehnice...arata f fain si ingrijit...vei avea niste maine f frumoase. Alegi tu marimea si in rest...is ca cele naturale...inca poti face mai multe cu ele fara sa ai probleme. O data la luna mergi la finisaj, apoi dupa 2 luni la umplere ..si pe acelea nu le poti roade. Iar dupa un an de neros... nu mai ai nici pofta.
Unghiile de portelan is pana in 800 de mii iar cele cu gel vreo 6-700.
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Dum Aug 01, 2004 10:26 am

eu m-am lasat de acest sport intr-un mod foarte interesant: am facut infectie la un deget din cauza faptului ca mi-am ros unghia din carne. a fost najpa rau de tot. niste dureri insuportabile. imi zvacnea degetul non-stop si de cateva ori pe zi aveam niste senzatii de parca cineva mi-l prindea in menghina. dupa ce mi-a cazut unghia si a crescut alta la loc nu mi-am mai ros niciodata unghiile. povestea se intampla acum 5-6 ani.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Help!!

Mesajde Olivia » Mie Iul 08, 2009 7:48 pm

Si eu imi rod unghiile si mai mult de atat...si pielea de langa unghii o rod.la degetul mare de la mana dreapta am deja un bulb carnos...
Am unghiile cioplite si nu sunt drepte...le`am ros in capete pana jos la radacina aproape.
Am aflat de oja amara si vreau sa imi cumpar.
Am un sfat care la mine merge cat de cat pana va luati tratamente.
MANCATI SEMINTE!Decat sa roadeti unghiile roadeti semintele.:) Asta merge de moment fiindca dupa ce ti se termina semintele...o iei de la capat cu unghiile.Dar, pana gasesti ceva, semintele sunt antidotul!NU guma de mestecat pt ca nu face bine la stomac, producand prea multa saliva.Dar, semintele nu ne fac rau la stomacel asa ca...merita...va rog sa ma ajutati si pe mine in privita cu asta.Tot nu ma pot lasa de tot.Am incercat faza cu unghiile false.Merge dar...pot spune ca nu rezista.Nu am mers la salon pt ca trebuie sa fie foarte scump.Am pus eu unghiile, dar lipicul era prost.Trebuie sa mentionez ca inca sunt destul de mica pt unghiile false...am doar 13 ani.
Astept sfaturi la e-mail: **************
Multumesc anticipat!!!
Olivia
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 08, 2009 7:39 pm
Localitate: romania

Mesajde eliana » Mie Iul 08, 2009 9:14 pm

Olivia, draga mea, cred ca cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa iti faci o manichiura foarte frumoasa. :)

Incearca variante, pune-ti in valoare mainile, si gandeste-te mereu ca esti deja o domnisoara, nu se mai cade sa ai unghiile roase.

Si incearca sa identifici motivul pentru care iti rozi unghiile, in ce imprejurari: cand ai teze, lucrari, cand esti stress-ata, si incearca sa iti ocupi timpul cu folos.


Asta a fost antidotul meu: dorinta sa am mainile frumoase, si manichiura m-a ajutat (de exemplu french).

Si un sfat mai personal: nu iti publica emailul nicaieri, in locuri publice. Pe langa faptul ca vei primi emailuri nesolicitate, datele tale private trebuie sa ramana private. :)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Invincible » Joi Iul 09, 2009 8:37 am

Asta cu rosul unghiilor e ca si cu suptul degetului la copii. Pe mine m-a dezvatat mama dandu-mi cu ardei iute pe buricele degetelor.

Oli, ia du-te tu pe la piatza, intreaba de cei mai iuti ardei, cumpara-i si treci la treaba. :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron