Nlp

Nlp: Crezi in Programare Neuro - Lingvistica ?

Da, sunt sigur ca asa ceva este posibil !
11
46%
NU, este o pierdere de timp !
3
13%
Nu stiu nimic despre NLP
10
42%
 
Voturi totale : 24

Nlp

Mesajde RaU1103 » Joi Iun 17, 2004 4:09 pm

NLP : Programarea Neuro-Lingvistica ...
Sunt sigur ca multa lume nu a auzit despre NLP ( din Romania ) .... dar acesta este un test ... La inceput vreau doar sa stiu : cati dintre voi, cei care cititzi acum, ati auzit de NLP ? Si ce inseamna ?
Eu sunt foarte documentat in legatura cu NLP, si un practician, dar, dupa cum am spus, e un test... Dupa cateva raspunsuri sau intrebari, am sa spun ceea ce am de spus..
Astept ...
Si va rog sa fiti cintitzi, lasatzi Google-ul deoparte ... :)

Later by Weet-weet : Te rog frumos sa citesti regulamentul ; nu se posteaza doua mesaje consecutive in mai putin de trei ore , ai butonul de "edit" daca ai ceva de adaugat unui mesaj , oki ? ;-)
Avatar utilizator
RaU1103
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2004 12:00 am

Mesajde RaU1103 » Joi Iun 17, 2004 4:16 pm

Si va rog sa fiti cintitzi, lasatzi Google-ul deoparte ... :)
Avatar utilizator
RaU1103
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2004 12:00 am

Mesajde balrogu' » Joi Iun 17, 2004 5:05 pm

sincer? n-am auzitara! da' cred ca e o treaba prea frumoasa ca sa fie adevarata! asta daca traduci la viteza...
bau
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Iun 17, 2004 9:50 pm

Nu am auzit de NLP si nu cred ca e posibil ; dau acu' o fuga pe gugí£l sa vad ce zice :D
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

bineinteles!

Mesajde thesoulline » Lun Iun 21, 2004 3:55 am

Fiind o "scula " de baza in repertoriul oratorilor animati de doctrine oculte, e necesar sa stii ce-i cu ea. Asa cum ii spune si numele, foloseste o constatare stiintifica mai "discreta", in conformitate cu care creierul uman primeste efectiv doar comenzi verbale (!), apreciaza subiectivitatea interlocutorului si ofera solutiile practice de utilizare a "ancorelor", deja depozitate in memoria de lunga durata sau plantate in chiar desfasurarea acelei discutii ( o "ancora" este un cuvant cheie, cu rol dominant asupra dinamicii psihologice in comparatie cu alte cuvinte din fondul comun). Mai simplu, arta vorbirii iti perminte sa manipulezi constiinta.
Corelare directa cu domeniul sugestiei, poate fi si o practica individuala, ca sa nu dea strict paranoic- asa cum le place unora... :bye:
Practician, zici? Keep in touch, OK?
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde proXtu » Sâm Iun 26, 2004 2:47 pm

adica e un fel de manipulare prin vorbe ? cu anumite cuvinte iti induce in subconstient anumite idei, etc ? sau vorbesc prostii ? ;h
daca tot ai aruncat momeala acuma lumineaza'ne shi pre noi ;-)
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

manipularea

Mesajde thesoulline » Mie Iun 30, 2004 5:02 am

Manipularea e ceva mai lipsita de rafinament, neuroane hodinitu' ! NLP ista e ceva mai deshtept, presupune alt nivel de pregatire si manifestare. D'aia exista termeni diferiti pentru manipulare si NLP. Manipularea tine de mijloace externe, detectabile, NLP e adanc infipt in propria ta minte. Iti place calul troian? :T
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde proXtu » Joi Iul 01, 2004 10:17 am

ce sa'mi placa la calu' troian ? coada ? :D
deci manipularea e manipulare, ca e cu mijloace vizibile ori nu.
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde pnic » Vin Iul 02, 2004 12:00 pm

Pana acu' n-am auzit. Vreau lamuriri mai pe scurt. Am dat cu gugal da' n-am avut timp sa citesc spre lamurire. Tine de psihoterapie?
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

poate

Mesajde thesoulline » Dum Iul 11, 2004 11:05 pm

Poate fi utilizata si in psihoterapie, dar este altceva, tine de descoperiri mai stranii ale medicinei moderne, tot mai aproape de "Geneza" biblica, unde la inceput era cuvantul...Pe scurt, daca vrei sa determini la o persoana un anumit raspuns, "ii poti sugera" folosind cuvinte cheie, pe care le consolidezi in prima parte a procedurii, apoi construiesti pe aceste ancore ( asa se numesc ele) o cale verbala spre scopul urmarit. Persoana, sensibilizata atent, preia ideea, si-o insuseste si o sustine din convingere. O procedura sesizabila in mass-media, alaturi de alte multe mijloace de acelasi gen.
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde proXtu » Lun Iul 12, 2004 10:17 am

din cate zici tu, mi se pare ca kestia asta e similara cu mesajele alea subliminale vizuale, doar ca asta e in domeniul vorbelor :p adica bagau aia intr'un film imagini ce nu aveau legatura cu filmul, care tineau doar o fractziune de secunda pe ecran, ochiul le vedea si ele ajungeau in subconshtient, dar erau prea rapide ca noi sa conshtientizam ca le vedem, ele raman stocate acolo, si cand dam peste imaginile alea in viatza reala abia atunci ne dam seama ca le stim de undeva... da' nu stim de unde si ce'i cu ele. sau nu'i asha ? :p
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde _stranger_ » Mar Iul 13, 2004 7:31 pm

proXtu, aproximativ. NLP-ul face totul "pe fata" fara ca sa iti dai seama de intentie.

NLP-ul este un domeniu foarte interesant.
Este o modalitate de a comunica direct cu subconstientul.

Sa va dau un exemplu referitor la ce a spus thesoulline intr-un post legat de ancorare.

Scopurile pot fi felurite, insa am sa va prezint doar unul dintre ele petrecut destul de recent la o conferinta a unui partid in Bucuresti, conferinta adresata tinerilor partidului.

La finalul conferintei, unde erau prezenti foarte multi tineri, trebuia ca sala sa fie foarte bucuroasa si sa aplaude. S-a facut la inceput repetitia legata de aplauze si organizare.

De aplaudat este simplu, desi majoritatea celor prezenti acolo stiau ca astfel sunt manipulati si nu le placea faptul ca sunt intr-un fel sunt fortati sa aplaude. E ca si cum eu v-as spune ca peste 5 minute trebuie sa aplaudati. O sa remarcati o oarecare impotrivire. "Da de ce sa aplaud, pentru ce ?!" etc

Acum vine partea cu manipularea. (eu nu consider NLP-ul, legat numai de "vorbe" ci de toate aspectele manipularii ce pot fi folosite)

Pentru a-i face pe cei care vrand nevarand trebuiau sa aplaude la sfarsit sa fie bucurosi cand fac asta, sa se vada la TV acest lucru pe fata lor, au apelat la o ANCORA.

S-au folosit de aceasta ancora pentru a-i face sa se simta bine asa deodata.

Ce au facut ?!

Le-au pus o melodie foarte cunoscuta, pe care o fredoneaza toata lumea, melodie care te face sa te simti bine de fiecare data cand o asculti.

Astfel ca, acei oameni aplaudau si erau bucurosi.

q.e.d.

Alt exemplu NLP ?!

Ganditi-va la o lamaie. O lamaie, mare si verde.
Nu-i asa ca ati inceput sa salivati ?!

:P
Avatar utilizator
_stranger_
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 28, 2004 11:00 pm

Mesajde proXtu » Mar Iul 13, 2004 9:47 pm

kestia cu melodia (apropos, ce partid era, PSD'ul ? ;h) shi kestia cu lamaia mi se pare a avea legatura cu reflexele conditzionate, pavlov, etc :p
cand vorbeshti de o lamaie mare shi verde (trebuia sa mai zici ca'i shi taiata in felii :p) itzi aduci aminte ca e acra shi salivezi, ca shi cainele care cand vede aprinzandu'se becul shtie ca va primi mancare. deci sa face doar apel la nishte reflexe conditzionate deja existente shi oarecum general valabile.
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

diferite

Mesajde thesoulline » Sâm Iul 17, 2004 3:59 pm

Ceea ce descrii tu, Prox, este imaginea subliminala, se aduga o imagine in plus la 24 de imagini filmate, deci a 25-a imagine este diferita de subiectul propriu-zis al filmului. NLP este direct orientat catre subconstient, imaginea subliminala doar utilizeaza capacitatea obiectiva a subconstientului, Ceea ce este comun ambelor proceduri consta in lipsa posibilitatii de decizie a subiectului vizat, mijloacele implicate fiind fara o reprezentare obiectiva in constiinta persoanei respective. Se poate spune ca ele constituie modalitati de manipulare, dar diferite. :B
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde listen » Joi Iul 22, 2004 7:23 pm

thesoulline, vrei sa ii pastrezi in relativa ceata? :) E extrem de importanta, zic eu (imi place sa cred ca in relativa cunostinta de cauza ;)), folosirea mai multor/tuturor canalelor senzoriale (vizual, auditiv, kinestezic) - asta in cazul in care nu ai descoperit inca pe care il prefera interlocutorul, ba mai mult, intonatia si limbajul corporal parca detineau 80% din rata de succes a mesajului, nu? ;) Ok, eu ma refer mai mult la NLP aplicat in seductie, dar utilizand strict metodele respective, fara a cunoaste, intelege si aplica si principiile, metodele, ideile standard nu prea se pot obtine rezultate.
Revenind, discutam aici de 'plimbarea' interlocurorului pe niste 'carari' batute (si implicit evitarea altora) si 'crearea' altora, ceea ce eu as rezuma tot intr-o conditionare pavloviana ceva mai subtila :P
Repet, pareri personale, as avea mult de citit/studiat, timp nu prea am, insa chiar va rog sa recomandati niste referinte de calitate (exceptand Bandler, Grinder, Robbins si, in cazul meu, Jeffries si Bishop ;n)
Oratori animati de doctrine oculte? Well... sper ca esti unul dintre ei, as avea ce invata :)
listen
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 22, 2004 6:59 pm
Localitate: -

Mesajde proXtu » Joi Iul 22, 2004 10:18 pm

deci tot la pavlov ajungem, mai mult sau mai putzin subtil ;-)
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

doar

Mesajde thesoulline » Mie Iul 28, 2004 4:53 am

In masura in care Pavlov experimenteaza o realitate si a fiintei umane, reflexul.

Corect, listen, atitudinea programatorului copiaza in etapa initiala atitudinea subiectului (partial, sau in aspecte subiectiv dominate pentru acesta). Nu cred ca se poate intra in amanunte intr-un subiect de acest gen, aici ritmul e alert si oamenii grabiti, privesc doar etichetele din rafturi.
Ai dat bibliografie suficienta pentru baza si chiar mai mult... :bye:
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Aylin » Vin Iul 30, 2004 2:36 am

nu auzisem pana sa citesc cele de mai sus. este interesant ceea ce spuneti voi , dar cat de realizabil este? exista rezultate ce confirma cele spuse? o sa ma uit acushica pe google sa numai fiu ignoranta shi in acest domeniu ~) .
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde katjia » Vin Mar 18, 2005 8:10 pm

sunt curioasa, din cei care tot dau detalii despre NLP, cati cu adevarat au studiat si, de fapt, cu ce scop a intrebat "daca stie cineva de NLP"? nu e o intrebare malitioasa (cel care a deschis discutia ar trebui sa stie cum e cu "chunking down" ideas, si nici sa nu faca presupozitii de "mind reading"..cu chestia aia de"sunt sigur ca nu prea multi..." ). acum serios: am auzit si tot aud, pentru ca lucrez la ceva pe tema asta. daca e vre-o peroana care chiar stie despre ce vorbeste, just haloo...poate purtam o discutie serioasa si reusim sa ne imbogatim hartile:)
katjia
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 18, 2005 7:53 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde proXtu » Joi Mar 24, 2005 10:49 am

io nu prea stiu, da' as studia, daca as sti ce carti sa citesc. poa' sa dea careva o lista de carti traduse in romana despre fenomen ? 10q ~)
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori