hipnoza

hipnoza

Mesajde loran_raul » Dum Iun 15, 2003 10:03 am

a avut cineva parte de asa ceva? cum e?
loran_raul
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 25, 2001 12:51 pm
Localitate: bucharest

Mesajde Shaki » Mie Iun 18, 2003 4:14 pm

Un prieten a luat de pe Net un MP 3 cu vocea unuia care incerca sa te hipnotizeze... In fine, spunea ala ce sa faci, eu ma chinuiam sa-i respect instructiunile si ma gandeam "Nu ma mai hipnotizeaza odata?" Nu stiu cand s-a intamplat... cert e ca la un moment dat m-a trezit prietenul meu, un pic cam brusc, si am ramas f uimita... E foarte interesant, crede-ma... simti niste chestii interesante indeed.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde verygood » Mar Feb 24, 2004 4:02 pm

Shaki Devil scrie:Un prieten a luat de pe Net un MP 3 cu vocea unuia care incerca sa te hipnotizeze...


Poti sa-mi spui si mie de unde la luat. Sunt f. curios
verygood
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 23, 2004 9:52 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Delphyna » Mie Feb 25, 2004 6:31 pm

Haideti mai... vad ca subiectul pare interesant ca e vizitat dar chiar nimeni nu a trecut prin asa ceva? Ma dau in vant mai nou dupa asa ceva, mai ales de cand mi-am mutat lecturile spre Jung:)!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde PHALANX » Joi Ian 13, 2005 8:51 am

Era o adresa pe net .... de unde se poate cumpara asa ceva,nu se poate downloada...dar in schimb sunt acolo o tona de formulari hipnotice.
Avatar utilizator
PHALANX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde pepsi_blu » Sâm Ian 15, 2005 9:35 pm

loran_raul scrie:a avut cineva parte de asa ceva? cum e?


mda... sunt doua feluri de hipnoza. una este aceea stiuta de toata lumea, in care hipnotizatorul te linisteste cu vocea lui si iti induce o stare de alterare a constientei. daca vrea. psihologii stiu sa faca asta, dar se limiteaza la relaxare. felul doi este hipnoza mentala, in care hipnotizatorul are puterile parapsi trezite bine de tot, si poate face ce vrea cu tine. doar se uita in ochii tai si iti transmite mental ceea ce vrea. de cele mai multe ori, tu, victima, nu stii ca esti manevrat psihic in cel mai josnic mod cu putinta. eu am patit asa ceva, de aia vb. nu tocmai elogios la adresa aceluia care mi-a facut asta, fara voia si mai ales fara stirea mea. timp de luni de zile el, hipnotizatorul, stie exact ce faci si unde esti si ce urmeaza sa faci. pentru ca de fapt, el actioneaza in tine. e ca un fel de posesie. nu mi-a placut...
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Mesajde Abita » Lun Ian 17, 2005 8:41 pm

Terapeutii chiar folosesc asa ceva. Din cate stiu eu se numeste hipnoza ericsoniana si induce o stare de semiconstienta, de relaxare profunda. Prietena mea e in formare. Chiar vreau sa o las sa ma hipnotizeze.
Avatar utilizator
Abita
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde pepsi_blu » Vin Feb 04, 2005 6:42 am

nu stiu cum se numeste, dar eu am avut o experienta atat de neplacuta referitoare la acest gen de hipnoza ca nu mai vreau.
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am

Mesajde rgm007 » Vin Feb 04, 2005 4:49 pm

Imi poate recomanda cineva un site cu diferite chesti de hipnoza.Va rog!!!!!!~a
rgm007
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 21, 2005 7:16 pm
Localitate: Constanta

Mesajde ^Dark_Angel^ » Vin Feb 04, 2005 7:08 pm

....yo cred ca sunt cea mai usor hipnotizabila persoana...va rog sa ma serviti cu bere si fac tot ce e mai haios...:))
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

Mesajde the_curse » Joi Feb 17, 2005 8:24 pm

Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde ^Dark_Angel^ » Mar Feb 22, 2005 6:24 pm

...d ce ma vb bde rau?!
nu zam facut nik nimanui...:((
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Feb 22, 2005 7:34 pm

Puiu, frumoase luminitze pe saitu ala al tau, da poate-l faci sa si mearga, ca tare-s curioasa.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Feb 22, 2005 7:35 pm

the_curse scrie:rgm: http://www.thecurse.ro


Puiu, frumoase luminitze pe saitu ala al tau, da poate-l faci sa si mearga, ca tare-s curioasa. Pana cand ne va impartasi tanarul din intelepciunea lui, puneti mana pe-o carte serioasa a Irinei Holdevici si poate va mai lamuriti un pic.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Old_Surehand » Dum Feb 27, 2005 10:52 pm

Am citit zilele trecute o carte cam veche ce-i drept,de prin anii '60 de un rus L.L.Vasiliev intitulata "Sugestie si sugestibilitate" in care trateaza printre altele si hipnoza,merita citita.Ca si cartile Irinei Holdevici.
Avatar utilizator
Old_Surehand
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 12:00 am

Mesajde ahmadin » Mar Oct 17, 2006 1:21 pm

Pentru pasionatii de hipnoza exista www.hipnoza.lx.ro
Bafta!
ahmadin
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 11, 2006 6:11 pm
Localitate: Romania

Mesajde dinuangelina » Joi Noi 30, 2006 11:07 pm

eu am inceput sa fac niste cursuri de dezvoltare personala si data trecuta s-a intamplat o chestie tare ciudata si neplacuta. Profa ne-a propus un exercitiu de concentrare in care trebuia sa stam in picioare cu ochii inchisi si sa ne concentram pe senzatiile din diferite parti ale corpului. Cert e ca avea o voce f hipnotica, alta decat cea obisnuita a ei, rostea cuvintele la un minut distanta(specific hipnozei) si toata lumea a inceput sa fie adormita, sa ameteasca si la un moment dat una dintre colege a cazut ca scandura pe podea fara sa-si dea seama.S-a trezit dupa cateva secunde intreband "ce s-a intamplat" , zicea ca nu-si aduce aminte ce s-a intamplat. A fost nasol pt ca si-a sparat capul si s-a cam julit pe fata dar cert e ca toti am avut cam aceleasi simptome. Clar profa a gresit procedura si fara sa-si dea seama a facut un inceput de hipnoza. Nu a fost deloc placut si m-am speriat f tare...ca sa vezi ce se poate face doar dintr-o greseala de procedura.
dinuangelina
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Sep 14, 2006 11:03 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde minola82 » Dum Iun 03, 2007 3:43 pm

acum puteti experimenta direct pe pielea voastra. A-)
niste terapeuti romani au scos cd-uri inregistrate cu sedinte de hipnoterapie. le-am vazut pe la dalles, dar sunt si pe net. eu mi l-am luat pe cel pentru stres, si e tare de tot.
poate imi spuneti dupa daca sunteti de aceeasi parere...
minola82
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 18, 2007 8:38 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori