Informatii icter nuclear

Informatii icter nuclear

Mesajde Niculae Radu » Lun Mai 17, 2004 4:48 pm

Am avut icter nuclear cand eram mic, la nastere. As vrea sa stiu care sunt complicatiile ce pot aparea mai tarziu. Daca are cineva niste pagin word in legatura cu acesta poate mi le trimite si mie.
Multumesc.
Niculae Radu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 17, 2004 4:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Enemy » Sâm Apr 07, 2007 10:05 am

Buna ziua Domnule Niculae,

Se pare ca raspunsul meu a ajuns un pic prea tarziu, dar il postez in continuare pentru cei ce mai au nevoie in viitor de el.

Icterul nuclear reprezinta o forma de icter (cresterea pigmentilor de degradare a hemoglobinei - bilirubina, in sange).
La nou nascut, acesta avand numarul de hematii (globule rosii) din sange mult crescut (situatie fiziologica in viata intrauterina). Dupa nastere numarul trebuie sa revina la normal prin distrugerea fiziologica a hematiilor, astfel se elibereaza in sange cantitati mari de pigment bilirubinic. (Eliminarea bilirubinei din organism este accelerata de supunerea nou-nascututlui la tratament cu ultraviolete). Cand acest tratament nu este instituit ca prima intentie la nastere, bilirubina afecteaza structurile nervoase centrale inalte si anume nucleii bazali - (nucleul caudat si cel lenticular). Simptomatologia include, dar nu se limiteaza la convulsii si respiratie paradoxala cu perioae de apnee. Sechelele care raman sunt aproape ireversibile in contextul nivelului medicinei internationale de astazi.
Si acum ca sa raspund la intrebarea ta, simptome noi NU vor mai aparea niciodata datorita acelui icter nuclear pe care l-ai avut. Daca insa ai ramas cu niste sechele, acestea vor persista, din pacate, toata viata.

La revedere, si iti doresc mult succes.
Dr Enemy
Bucuresti
Consultanta de specialitate Protectia Muncii. Nu mai astepta. Nici legea nu asteapta!
Enemy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Aug 29, 2003 11:00 am
Localitate: Earth


Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron