ortopedie

Intrebari Medicale

Mesajde CMED13 » Vin Feb 13, 2004 7:57 am

Sunt satul din cind in cind sa vad sfaturi date pe "Fan Club" shi alte locuri in numele medicinei asha ca am decis sa deschid topicul asta pentru orcine care are Intrebari Medicale. Eu am 4 ani de universitate, 4ani de schoala medicala shi 5 ani de specializare, toate facute in USA(clar asta nu conteaza).....Daca are cineva o intrebare medicala am sa fac tot posibilul sa raspund correct, insa asta e mai mult pentru distractie shi orce treburi se discuta aicea sunt mai mult pentru fun, nu private(deci nu am sa raspund la mesaje personale in relatii de medicina), si sa nu luati informatia in mod prea serios. Orce treaba medicala adevarata trebuie adresata unui doctor certificat.....mai ales unuia care vorbeshte romaneshte mai bine ca mine. De asemenea sunt in vacanta de multe ori insa am sa fac tot posibilul sa raspund. Orcine cu educatie medicala e liber/a sa participe. Sunt chiar curios daca ma e cineva din medicina aicea?
Cristi.
CMED13
 

Mesajde Mr Teo » Vin Feb 13, 2004 9:39 am

Intrebarea mea tine de obtinerea certificarii medicale.
Eu stiu ca e un lung proces si extrem de dificil dar in ce consta cu exactitate?
Domnule CMED13 ati auzit de www.webmd.com?(credeti ca e o sursa buna de informatii medicale)?
Va multumesc.
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Delphyna » Sâm Feb 14, 2004 3:50 pm

Teribil poti fi Cmed... auzi? Am si eu o intrebare mai putin medicala dar sper sa nu te supere: de ce te straduiesti prin toate mijloacele sa alungi din mintea oamenilor placerea misterelor propriilor vieti? (ma refer la ultimul post de pe Deja Vu) E de vina perioada care ai petrecut-o in scolile medicale? ... fara pic de rautate sau ironie... eu apreciez oamenii care studiaza mult si bine, dar cand incep sa afiseze asta si sa supraargumenteze anumite chestiute... isi scad din valoare! (in fata mea- care poate nu e relevanta)
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde wwritza » Mar Feb 17, 2004 3:13 pm

ma scuzati ca va insult inteligenta cu o modesta intrebare:
daca un nene a stat tolanit in pat vreo 50 de ani, incat oasele i s-au atrofiat in asa hal incat, atunci cand s-a hotarat sa se dea si dumnealui jos din pat....s-a facut tot gramada, de l-au adunat cu farashul si pus in tomberon...somitatea dumneavostra ce crede?!?!?!

pese . Get a life!!!
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Feb 17, 2004 4:40 pm

Eu am vazut multe anunturi in ziare ale unor cabinete medicale care se laudau ca trateaza " hemoroizi si fisuri anale". M-ar interesa o scurta explicatie asupra acestor afectiuni, dar mai ales niste poze cat mai edificatoare, pentru a sti cand sa ne prezentam la doctor.
Va multumesc anticipat!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde CMED13 » Vin Feb 20, 2004 6:28 am

Salut Teo,

Am fost in vacanta shi nu am apucat sa raspund mai repede. :(

Licentiatura in SUA are mai multe obstacole. Pentru AMERICANI e nevoie de 4 ani Universitari cu un Bachelor in orce domeniu. Aplicantii care reushesc sa obtina un loc intro schoala medicala din SUA (cam 70,000/15,000 locuri) fac primii doi ani in materii de baza ...anatomie biochimie pharmacologie. La sfirshitul celor doi ani se da un test national(Primul din 3 etape) care acopera stiintile de basa.

1.United States Medical License Exam (cunoscut ca USMLE Step1, shi cel mai greu :(

Dupa trecerea acestui test sunt 2 ani de medicina clinica cu rotatii la spitale in toate domeniurile medicale. la sfirshitul astora 2 ani se da un alt test partea a dowa (care e cu intrebari clinicale).

2. USMLE Step 2.


La aceste teste obtii un scor comparativ cu ceilalti cara lau dat deci vrei sa faci cit mai bine caci cu scorurila astea aplici pentru Residentie.
Adica daca vrei sa faci Chirurgie, Radiologie, Dermatologie.....cele mai cautate shi lucrative residentii trebuie sa ai scor foarte inalt.

Deci schoala medicala e 4 ani. dupa ce se aplica la residentie.

DUpa un an de residentie se da ultima parte al testului de Licentiatura

3. USMLE Step 3. << e cel mai ushor shi tot in domeniul clinic.

Dupa asta primeshti Licenta de Medical Doctor!

In residentia as sa ai alte examene petru licenta care apartine specializarii.
Iar residenta variaza intre 3 shi ...6,7ani etc...


Acum strainii, majoriatea au facut toate astea in tara lor respectiva insa academia Americana cere sa refaci residenta shi sa dai cele 3 parti USMLE1-3 aicea in SUA.
Multi invata cel putin 1 an sa daie aceste examene shi dupa asta aplica la residenta. Pt "residenci" strainii in general, daca nau pile, obtin cele mai nasoale pozitii care nu sunt umplute de graduatii Americani. (asta e facut anume de guvern ca sa protejeze pe studentii Americani shi sa le asigure pozitii, normal).



Sunt multe detalii shi nu stiu daca tiam raspuns exact ce vreai tu dar daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.
Cristi.
CMED13
 

Mesajde CMED13 » Vin Feb 20, 2004 10:51 pm

Mr Teo scrie:Momentan fac o diploma de associates ca sa fiu tehnician radiolog(radiology tehnologist).
Mi se oferise insa o opurtunitate sa fac diploma de medic in Romania(radiolog desigur) si nu stiam care sunt cerintele de echivalare.
Mersi. :bye: :a





Unde faci diploma de Technologist in USA?? Shi vrei sa mergi in Romania?? Cunoshtintele mele sunt Americane nu prea shtiu care e situatia in Romania.

Daca eshti in USA(sau romania) shi vrei sa mergi in romania pt Medical School...e ok. Dar Sa fii sigur ca scoala e acreditata de "World Health Organization". Shi care sunt toate cerintele pt diploma...Adica dupa cei 6ani ceruti acolo eshti obligat sa faci un serviciu social? pt diploma?? Dupa ce obtii Gradul Medical daca vrei sa mergi in USA e cum am explicat pt straini.
Spunemi intentiila tale mai bine adica din ce tara scrii, ai vreo intentia cu USA?..etc.
Cristi.

PS Web Md e bun loc pt informatii medicale. Shi pt mine citeodata internetul e mai rapid decit sa caut informatii intro carte....insa clar trebuie sa fii atent la sursa! Sucess la Radiologie...Eu am aceasta specializare shi nu regret decizia...singurul lucru nasol e anii din viata care tii maninca pina termini....dar daca faci ca mine bucurate de fiecare zi shi o sa treaca repede timpul.
CMED13
 

Mesajde CMED13 » Vin Feb 20, 2004 10:58 pm

piskeshu scrie:Eu am vazut multe anunturi in ziare ale unor cabinete medicale care se laudau ca trateaza " hemoroizi si fisuri anale". M-ar interesa o scurta explicatie asupra acestor afectiuni, dar mai ales niste poze cat mai edificatoare, pentru a sti cand sa ne prezentam la doctor.
Va multumesc anticipat!


Eu ca medic iti recomendez urmatoarea solutie:

1. Scoate degetul din nas.
2. Pune un lubricant de calitate pe el.
3. Punete pe spate shi indreapta degetul lubricat catre Sphincterul(muschiul) Anal. (daca nu stii unde e recomend WebMd).
4. Baga degetul, ushor pina simti gladula prostatica(anterior) shi palpeaza de jur imprejur...Daca nici o parte din proces nu doare mai ales phasa initiala(intrarea) sau la sfirshit(ieshirea degetului) atunci probabil nu ai hemorhoizi.
5. Daca nu doare sau nu simti nimic sugestia este ori un aparat electric or un prieten care te poate ajuta....caci de asta sunt prieteni...sa te ajute in timp de nevoie.

Suces.
CMED13
 

Mesajde CMED13 » Vin Feb 20, 2004 11:02 pm

[quote="pokenitza"]ma scuzati ca va insult inteligenta cu o modesta intrebare:
daca un nene a stat tolanit in pat vreo 50 de ani, incat oasele i s-au atrofiat in asa hal incat, atunci cand s-a hotarat sa se dea si dumnealui jos din pat....s-a facut tot gramada, de l-au adunat cu farashul si pus in tomberon...somitatea dumneavostra ce crede?!?!?!


Sugestia mea pt tine e sa inveti din situatia asta. Cu toate ca nu e un studiu cercetat cu suficient numar de pacienti concluzia e ca e bine sa te dai jos din pat ocazional shi sa lucrezi.
In situatia pusa de tine tot ce pot sa cred e ca era sarac caci nu lau trimis in spatiu. ;b
CMED13
 

Mesajde Weet-weet » Dum Feb 29, 2004 9:20 pm

Am si eu o intrebare : cum scap de vergeturi ( strech marks ) ?
Am avut o alergie , acum an an , si am folosit o crema care a facut ca acestea sa apara , dar m-am si ingrasat destul de mult si intr-un timp scurt . Nu vreau sa aud de operatii , ca stiu . stiu si de creme cu diferite vitamine .. dar functioneaza ? Am vreo sansa sa scap de ele ? Macar sa nu mai fie rosii :(
Masajele , ajuta la ceva ? Vreau sa scap de ele ;P
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde CMED13 » Lun Mar 01, 2004 12:27 am

Paragrafele de mai jos sunt dintrun magazin medical. Shi sunt de acord cu ce zice. Poate sa ia shi un an sa ishi schimbe culoarea. Daca nu intelegi Engleza te rog sa imi spui shi til traduc eu....Efectif nu poti sa scapi complet de iele dar cu timpul... 1 an 2oi shi chiar mai mult o sa devina mult mai mici shi nu o sa mai fie roshii. Te rog nu iti cheltui banii pe creme caci nu au nici o valoare. ORICINE ITI SPUNE ALT CEVA sunt missinformati sau vor sa cistige nishte bani de la tine.

Stretch marks, or striae, form when your skin is continuously stretched, as it is during pregnancy, with weight changes, growth spurts, or while weight lifting. In some cases, stretch marks may be caused by a medical condition or by certain medicines such as steroid creams like triamcinolone (brand name Kenalog) and clobetasol (Temovate). Initially, stretch marks can appear pink or purple in color, but often fade with time and become less noticeable. While stretch marks are not considered dangerous, many people find them unsightly.
Unfortunately, there are no products that are proven to prevent stretch marks. They can also be difficult to treat. People have tried several different over-the-counter and prescription products for stretch marks. ...But none work. :(
CMED13
 

Mesajde Mr Teo » Lun Mar 01, 2004 12:40 am

Deci nu exista nimica?
Eu am dungi rosii-vinete si pe brate in apropiere de umeri si pe spate datorita celor 4-5 anisori de sala(weight lifting).
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde CMED13 » Lun Mar 01, 2004 6:10 am

Stretch marks sunt similare in compozitie cu "scar" care se formeaza dupa ce te tai etc shi nu dispar cu tratament medical dupa ce se formeaza..caci nu e piele vascularizata. Chirurgia plastica se foloseshte citeodata dar mai mult pt "post operative scars" shi nu pt. stretch marks.
Cristi.
CMED13
 

Mesajde Weet-weet » Lun Mar 01, 2004 10:20 pm

La naiba :cry: credeam ca am si eu o sansa .. in afara de chirurgie plastica :cry: m-ai distrus :cry:
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde CMED13 » Mar Mar 02, 2004 5:08 am

I'm sory :( sniff sniff. Dar trebuie sa tii cont ca aproape dispar cu timpul. Am avut pacienti la care aproape nu sau mai vazut.....clar dupa citva ani...shi asta dupa "pregnancy"..... imi inchipui ca ale tale nu sunt la fel de visibile shi numai tu o sa le vezi dupa un timp, caci stii unde sunt asha ca trebuie sa ramii optimista.
Eu.
CMED13
 

Mesajde Mr Teo » Mar Mar 02, 2004 5:10 am

Omule deci eu daca fac sala si o sa fac vreo cativa anisori buni de acuma inseamna ca o sa imi ramana alea pe piele tot timpul?
Atunci cum de culturistii profesionisti(care ar trebui sa aiba dungi lungi de un km) nu au aceste dungi?
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Mar 02, 2004 6:18 pm

Ba sunt vizibile , prea vizibile , cel putin pe picioare arata nashpa de tot ... nu stiu daca o sa indraznesc sa port fusta scurta .. cat despre plaja , doar undeva unde nu ma vede nici naiba , ca pe solduri arata groaznic , zici ca m-a taiat careva cu cutitul .. asa ca ... :cry: Tre sa sper oricum ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde CMED13 » Mie Mar 03, 2004 2:16 am

Dungile depind, shi variaza, de la persoana la persoana. Adevarul e ca unii din halteriferi au stretch marks. Shi eu am vreo 2-3 de la haltere dar cu timpul au devenit mai putin visibile....dar tot sunt acolo :( . Au aparut cind aveam 21ani.
Ok va salut.
CMED13
 

Mesajde Weet-weet » Joi Mar 11, 2004 11:32 am

Exista alergii care apar pe baza nervoasa ? Din cauza stresului , crizelor de nervi ... etc ?
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde CMED13 » Joi Mar 11, 2004 3:01 pm

Salut,

Buna intrebare. Alergiile shi durerea de spate sunt cele mai mari desastre a medicinei moderne. Adica nu stim prea mult shi tratamentele sunt limitate. Alergiile sunt provocate de, cum still shi tu, multe cause. Ca sa iti raspund: pina acum nu am auzit de nici o associatie cu Anxietate in literatura. De asemenea e important sa stiu ce fel de alergie e. Adica se reflecta pe piele, systemul respirator etc??
CMED13
 

Mesajde Weet-weet » Vin Mar 12, 2004 3:29 am

E o alergie tare nesuferita ... am avut-o si acum un an ... dar am crezut ca e din cauza ca ne-am mutat etc . Am urmat vreo trei tratamente , pastile , creme , si numai ultimul ( nu mai stiu ce pastile erau ) a dat rezultate . A fost tratament lung , vreo doua luni , dar a functionat . E alergie care apare pe piele , pete rosii , mici , sau doar niste umflaturi mici , ca ciupiturile de tzantzari .. Se manifesta diferit : pe coapse , ca ciupiturile , pe burta si spate , pete rosii , micute care apar uneori . Ma mananca ingrozitor de tare si innebunesc in stilul asta ... Nu mai vreau creme , ca am folosit una si mi-au aparut vergeturile .. cat despre pastile .. nu stiu ;P as incerca orice , dar as prefera metoda naturista .. sau macar sa stiu de la ce naiba am alergia !
Am presupus ca e pe baza nervoasa , pentru ca inainte cu vreo saptamana am fost stresata si tare nervoasa ... dar nici unul din doctorii care m-au consultat anul trecut nu mi-a zis care este cauza ... Alte detalii ... nu cred ca mai am .. Any idea ?
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde CMED13 » Vin Mar 12, 2004 5:36 am

Hmmmm. Dermatologia e cam nasoala fara visuale...daca poti sa face o posa la citeva zone cu pete ar ajuta... Trimitemi pe Private shi comm prin email.
Acum shi historia e importanta.
1. Sunt Pete care apar shi dispar in locuri variabile? Sau mici bube...ca coshurile.
2. Daca dai degetul peste ele simti ca este ceva acolo sau nu tiai da seama cu ochii inchis ca este ceva. Adica sunt ridicate de la nivelul pielei?
3. Cit timp dupa tratament a luat sa revina? Tratamentul era cumva Prednisona? Care ar sugesta o alergie. Sau ceva cu nizoral etc care ar spune ca dr. tau te a tratat pt o infectie?
4. In ce locatie sunt...exact. Ambile parti a corpului, numai pe o parte, la sub-bratz shi mai jos etc.

Toate intrebarile care le am pus ajuta pt mine sa imi dau seama mai bine cu ce ai de aface. Intii trebuie sa determinam daca e o alergie sau o infectie.

Daca e Alergie sigur e mai nasol......De multe ori cauza e ascunsa ...mincarea e citeodata de vina dar cel mai des MEDICINA NU STIE causa. Tratamentul pt alegeii generale(nu respiratorii) ale corpului este de obicei un Steroid "Prednisona" in forma de pastila care se ia pe o durata variabila de timp. Medicamentul asta blocheaza un pic systemul imun al corpului ca sa opreasca reactia alergica al corpului. Proplema e ca cind(cacophonie:) ) se opreshte tratamentul medical alergia de obicei revine...caci causa nu a fost tratata. Alergiile cu cauza necunoscuta in cel mai rau caz nu dureaza mai mult de 5-6 ani shi in cazurile astea dispar la fel de brusk cum au aparut.

Acum infectii de piele pot Sa se manifeste similar dar au unile characterisitce care le pune aparte de alergii. Daca descoperim infetie...simplu tratam causa shi de obicei dispare problema.

Nu te speria insa am vrut sa iti faci o idee cam ce se gindesthe im medicina la ora actuala scriemi inapoi la intrebari shi o sa incercam sa vedem ce ai :) In private daca vrei
CMED13
 

ureaplasma

Mesajde lhasa » Mar Apr 13, 2004 2:56 pm

Despre infectii urinare am citit destul de multe si, din pacate, am si patit cateva dintre ele.
Ultima consultatie a insemnat si rostirea acestui termen, ca fiind una din posibilitati. Am incercat sa aflu cate ceva, dar s-a creat o confuzie si mai mare. :con: :confused:
As dori sa-mi furnizezi, daca se poate, cateva informatii, printre care:
- ce inseamna infectiile cu ureaplasma?
- care sunt simptomele infectiilor cu ureaplasma?
- ce fel de analiza se fac pentru a afla daca exista sau nu infectia respectiva?
- cat de mare este riscul unei asemenea infectii in cazul in care ea este prezenta la o femeie insarcinata (gravida) - cand si ce se poate intampla, eventual in cat % din cazuri?
- si altele care crezi tu ca sunt relevante.
:)
Avatar utilizator
lhasa
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 05, 2004 11:00 pm

ortopedie

Mesajde leila » Lun Iul 05, 2004 12:59 am

Buna!
De doua zile incerc sa gasesc- fara succes, ceva informatii in legatura cu oarece spitale/ clinici care sa faca interventii chirurgicale in ortopedie (pt. adulti, varstnici)- protezare. As prefera la Tg.Mures, Cluj sau Bucuresti. Si as mai dori sa-mi recomandati si niste nume de medici buni.
Merci mult! :sal:
leila
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 04, 2004 7:29 pm
Localitate: romania

lasa-tzi caterink

Mesajde emy_ct » Mie Iul 28, 2004 3:08 pm

ce potzi sa spui de asta :

-dureri de spate de 2 ani de zile(mai exact intre omoplatzi)
-nimeni nu stie ce am
-am facut toate "razele" posibile(pt.plamani,pt.coloana,etc.)
-fizioterapie = nimik,tot ma doare
-tratament la sanatoriu' la Techirghiol cu namol,cu "electrice",cu masaje ,tot tacamul....in zadar
-sedinte de acupunctura,nici-o treaba
-am apelat shi la chiropracticieni
-daca potzi sa-mi fii de folos te rog sa ma contactezi pe mail :sorescuemy@yahoo.com
emy_ct
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 28, 2004 1:22 pm
Localitate: constanta

Mesajde piskeshu » Mie Iul 28, 2004 3:14 pm

Off topic, ce-s aia chiropracticieni? ( se scrie lasati!)

Nu stiu ce sa zic, tu te astepti sa stim noi mai bine ca doctorii? Cat de intensa ie durerea? O simpla jena sau ie chiar nashpa?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde out5yder » Joi Aug 18, 2005 10:44 am

piskeshu scrie:Eu am vazut multe anunturi in ziare ale unor cabinete medicale care se laudau ca trateaza " hemoroizi si fisuri anale". M-ar interesa o scurta explicatie asupra acestor afectiuni, dar mai ales niste poze cat mai edificatoare, pentru a sti cand sa ne prezentam la doctor.
Va multumesc anticipat!

Cred ca am gasit un exemplu de ceea ce te interesa.. Cand ajungi asa, cred ca trebuie sa te prezinti la medic
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
out5yder
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 10:12 am
Localitate: Bucuresti

scoala asistent radiologie

Mesajde brates » Mar Oct 04, 2005 12:28 pm

Nu gasesc in Bucuresti o scoala unde se preda X-ray technician. ori sa inchis, ori nu sanrt destui interesati ,ori cursurilel numai sant recunoscute de Minister. m-ar interesa sa aflu unde se pooate gasii o scola in acest domeniu. Multumesc.
brates
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 04, 2005 12:08 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator