a.f.a.

a.f.a.

Mesajde nodingat » Joi Dec 23, 2004 5:52 am

Asociaţia Fumătorilor Anonimi

numele meu este nodingat şi sunt fumător!
fumez de aproximativ 10 ani cel puţin un pachet pe zi
incerc să mă las, acum se implinesc trei săptămani făra 10 ore de cand n-am mai fumat nici o ţigară şi nu ştiu dacă o să reuşesc să implinesc trei săptămani!
ăsta e motivul pentru care am deschis acest subiect!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde neatza » Joi Dec 23, 2004 11:17 am

bre, lasa-te de prostii. eo am reushit odat un an jumate. shi la ce mi-a folosit ?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Dec 23, 2004 12:57 pm

eu m-am lasat intre timp de lasat
dupa vreo 30 de tentative care au durat de la citeva ore pina la 5 luni...
daca vrei sa te lashi cu adevarat, nu e greu, doar un picutz de vointza
daca te lashi doar pt ca nu vrea mama, tata, fratzi, prieteni etc, dar tu insa ai mai vrea sa fumezi din cind in cind, peste vreo saptamina-doua, o iei de la capat
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Joi Dec 23, 2004 1:18 pm

eu ma las in fiecare zi: de sara pana dimineatza. care e ceva timp, nu? m-ash lasa eu de tot da am o singura problema: are un gust tzigara aia dupa 2-3 zile de lasat de-tzi vine sa nu te mai lashi data viitoare.

odata am incercat sa mestec shi nishte guma antinikotin d'aia de mi-o fu rau dupa, cand mi-am aprins o tzigara.

fumatu ca shi sexu' e total nedaunator daca shtii cum sa-l faci shi te tzii de el cu regularitate.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Joi Dec 23, 2004 2:24 pm

a trecut momentu' ăla rau!

nu ştiu dacă voi, atunci cand auziţi povestindu-se detaliat despre o boală aveţi senzaţia că recunoşteţi anumite simptome ale bolii la voi inşivă fără să fie vorba de ipohondrie in adevăratul sens al cuvantului dar eu aşa sunt.
anul ăsta am petrecut mult timp pe secţiile de ORL că trebuia, pentru ca să promovăm examenul, să facem stagiile respective.
deşi au trecut vreo patru ani acum, de cand mă invart in mediul ăsta spitalicesc, n-am reuşit să mă obişnuiesc, ca să zic aşa.
nu vreu să fac pe lupu moralist nici nu vreu să intru in polemici fără nici o finalitate vreau doar să nu ajung vreodată să sufăr in halul in care sufereau oamenii aceia.
in dimineaţa asta cand am deschis subiectu', numai ce mă intorsesem de la petrecerea dată cu ocazia luării rezidenţiatului pe chirurgie a unuia dintre amicii mei, petrecere unde aproape mai toţi erau medici şi toţi, dar absolut toţi - fumători, care atunci cand au auzit că incerc sa ma las dar mai ales de ce, au ţinut-o intr-o caterincă toată noaptea!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Dec 23, 2004 2:29 pm

shi ce-are urechea cu tzigara? :D

bre, daca am gandi asha am trece totzi pe legume, fructe, soia shi apa plata, somn de la orl 20.00 pala la orl 6.00, plimbari in aier liber shi curat zilnic cel putzin 4 ore, nema stres, nema munci, cu alte cuvinte, bine, frumos, nimica de zis, da' se poate? pai nu se poate. ca omu mai trebe sa mai shi traiasca. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Dec 23, 2004 2:30 pm

stii vorba cu "fa ce spune popa, nu ce face popa". asha si cu medicii. iti interzic sa fumezi, sa bei, sa... cam orice e mai bun pe lume, dar ei o fac linistiti
si pina la urma tot trebuie sa mori de ceva ;)
crezi ca as fi mai fericit daca mi-ar cadea o caramida in cap pe strada, fiind perfect sanatos?
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Dec 23, 2004 2:32 pm

exact la asta ma gandeam shi io, ashtia de nu fac nici un fel de excese shi stau relaxatzi toata viatza se chiama c-or sa muara uameni sanatoshi, spre deosebire de noi, care o sa murim bolnavi.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Dec 23, 2004 2:41 pm

bine, pe de alta parte, cred ca nu ar trebui sa faci excese, doar pentru a nu muri sanatos. nu de altceva dar o viatza de placeri mai lunga este mai buna decit una scurta :D

chestie care se poate aplica la orice :D, dar ca sa nu fiu off-topic, pot spune ca ma refeream la tigari
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Joi Dec 23, 2004 2:49 pm

partea cu sa mori sănătos e tare, rad mereu cand o aud.
ideea e să nu mor in chinuri! sunt fricos, poftim recunosc!
şi cum ce are urechea cu ţigara? dvs credeţi că m-am apucat de fumat inainte să aud că e mişto? :D

ps

Duamne, pă forumu' ăsta toată lumea fumează!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Dec 23, 2004 2:52 pm

numa lume buna.

ce chinur, nene? pai, cand o fi sa dam coltzu, eutanasia va fi la mare cautare.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Joi Dec 23, 2004 2:57 pm

[quote="sephinoroth"]ideea e să]

pai in chinuri poti sa mori si dupa un accident de circulatie (Doamne fereste...)
iar daca te referi la un cancer la plamini sau altele asemenea, pot sa-ti zic ca am cunoscut persoane care au murit asha fara sa fi pus tigara in gura in viatza lor. poate ca fumatorii au o "sansa" mai mare sa li se intimple asta, dar...

in alta ordine de idei, dupa cum spunea un user speriat pe un alt forum, nu ar trebuisa mai facem nici sex, ca se sparge prezervativul si luam SIDA. chestie care se poate intimpla si la dentist - deci traiasCA CAriile

revin cu ideea ca pt a trai bine, trebuie sa risti ceva. nimik nu vine gratis
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde the_curse » Joi Feb 17, 2005 12:41 pm

incerca niste gume cu nicoren.iti voi calma starile in care organismul cere nicotina.si cu timpul te vei lasa si de fumat.
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde pinkhorse » Mar Iul 12, 2005 7:07 pm

chiar ca toti sunt fumatori....uite, eu am fumat 3 ani de zile, pana intr-un pachet pe zi....si m-am lasat de cateva luni (nush, ca nu-mi numar zilele cum fac ceilalti)....dar nici nu ma simt mai bine, nici mai rau...nici nu simt nevoia decat foarte rar si atunci nu trag din respect pt hotararea mea, dar macar am scapat de mirosul specific, de gustul de dupa, de eventule ''abstinente'' fortate cauzate de lipsa banilor....deci sunt mai multe avantaje.....intr-un cuvant am scapat de stresul de a impreativul ''sa mai fumez o tigara''. probabil se cheama ca nu am fost un fumator adevarat....dar am revenit la parerea de nefumator si aceea ca nu e bine si nu se merita cheltuiala si efortul pt o gura de fum in + in plamanii nostri...
pinkhorse
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iul 08, 2005 4:58 pm
Localitate: romania

Mesajde nodingat » Mie Noi 02, 2005 3:49 pm

Nu-mi amintesc cu exactitate data dar in perioada asta implinesc 1 an fără tutun.

Concluzii:

- sunt la fel de sărac.
- cel puţin o dată pe săptamană caut pană inebunesc o brichetă sa-mi aprind aragazu'.
- m-am ingraşat ~ 4Kg
- rezistenţa la efort fizic e aceeaşi dar acum nu devin livid ci ma inroşesc la eforturi extreme.
- imi e poftă de anumite branduri de ţigări cand sunt fumate in prezenţa mea.
- pielea de pe varful degetelor dintre arătător si mijlociu nu mai este galbenă şi nici nu mai are un miros specific de tutun.
- socializez mai puţin. (nu imi insoţesc colegii "la fumat")
- nu imi mai pierd respiraţia cand fac sex.
- nu mai tuşesc şi nu mai scuip dimineaţa, nici nu imi mai "dreg vocea" in timpul zilei datorită "mancărimii" din gat.
- hainele pastreaza parfumul detergentului sau imprumută parfumul meu nu mai "put" a tutun.
- perioadele de astenie sunt mai rare la fel şi cele de depresie.

puahh.. incerc sa imi consolidez motivaţia de a nu fuma :),,,
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde sin ella » Mie Noi 02, 2005 5:30 pm

sephinoroth, felicitari. eu azi dimineata m-am lasat de cafea. iar :)
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde memetshot » Mie Noi 02, 2005 6:05 pm

io mam lasat az dimineatza pe vine. iar.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Mie Noi 02, 2005 7:10 pm

perioadele de astenie sunt mai rare

ho ho, atunci ma las si yo, poate trece gandu rau...azi am fumat un pachet si deja tusesc su scuip chestii. cum dreacu sa ma las?
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde noOne2 » Dum Mar 23, 2008 5:35 pm

ADHD, vorba unui mohican:P:))
Avatar utilizator
noOne2
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 12:00 am


Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron