psoriazisul

psoriazisul

Mesajde cicik*a » Dum Ian 30, 2005 12:40 pm

ce stiti despre el?

ps:scuze pt greseala,chiar nu am fost atenta!
see the good things in your life!
cicik*a
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Ian 29, 2005 4:18 pm
Localitate: mangalia

Mesajde the_curse » Joi Feb 17, 2005 12:21 pm

presupun ca te referi la boala de piele? Daca da ea nu este periculoasa deloc.Se ia de cele mai multe ori de la mare (din apa) Pp ca ai niste pete rosii sau albe(Depinde in ce stagiu este) .Deseori acestea sunt pe spate gat sau piept.
tratament psoriazis(cu exceptia psoziarisului in placi intenese)
DERMOVATE CREMA. te dai o sapt faci pauza cam de 3-4 zile(intr timpul acesta petele se albesc) apoi inca o sapt si dispar
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde tampitica » Sâm Oct 22, 2005 2:46 pm

the_curse scrie:presupun ca te referi la boala de piele? Daca da ea nu este periculoasa deloc.Se ia de cele mai multe ori de la mare (din apa) Pp ca ai niste pete rosii sau albe(Depinde in ce stagiu este) .Deseori acestea sunt pe spate gat sau piept.
tratament psoriazis(cu exceptia psoziarisului in placi intenese)
DERMOVATE CREMA. te dai o sapt faci pauza cam de 3-4 zile(intr timpul acesta petele se albesc) apoi inca o sapt si dispar

Tin sa te contrazic.
Eu am psoriazis de la varsta de 6 ani, momentan am 22, si in nici un caz aceasta boala nu o iei din apa sau de la altcineva care o are. Este o boala care apara in urma unor socuri puternice, depresii, pe sistem nervos. Nu se ia de la o persoana la alta si pana acum nu s-a gasit nici un "leac" care s-o faca sa dispara definitiv.
Intr-adevar, unguentul sau crema Dermovate o amelioreaza dar in nici un caz nu o opreste, oricare ar fi stadiul bolii.
Daca ai aceasta boala trebuie in primul rand sa mergi la un medic dermatolog care sa-ti prescrie tratamentul corespunzator si eventual un regim alimentar.
Mult succes, si daca gasiti voi un tratament care s-o opreasca definitiv va rog sa ma anuntati si pe mine.
Va pup
Avatar utilizator
tampitica
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 20, 2005 11:00 pm

Mesajde Bucky » Sâm Oct 22, 2005 7:09 pm

PSORIAZIS-UL - o boala dermatologica apare pe fond nervos. Nu se transmite prin apa, aer, stranut, atingeri sau alte chestii de genu asta. Tratament definitiv cica nu exista; nici un medic dermatolog nu-ti poate prescrie altceva decat un regim alimentar si ceva medicamente/creme care sa amelioreze boala, dar nu sa o si vindece.
Ca metoda alternativa se recomanda tratamentul prin reflexoterapie, aplicat dupa o anumita schema, completata cu ingrijire locala si un regim alimentar corespunzator; Nu garantez ca ajuta, incep sa fac in curand...dak ajuta va anuntz... A-)
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde mikutzul » Sâm Oct 22, 2005 7:28 pm

Tin sa sustin teoria ce spune ca psoriazisul se transmite prin apa, boala poate avea si origini ereditare iar regimul alimentar s-a dovedit a fi cel mai eficient tratament. Starea psihica este importanta, cei cu ticuri nervoase ce includ scarpinatul si baile intensive ca forma de calmare sunt cei mai dezavantajati.Nu consumati lichide si alimente ce ridica nivelul ureei in sange.Leac definitiv nu exista dar este o boala cu care se poate traii.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde river » Sâm Oct 22, 2005 7:50 pm

Este o boala, pitiriazis ii spune care, da, se transmite si prin apa. Psoriazisul insa nu este o boala molipsitoare, nu este vindecabila, dupa cum s-a mai spus, se pare ca este ereditara, si tine foarte mult si de psihic. Boala se agraveaza pe fond nervos, dar se poate ameliora daca nu-i dai prea mare importantza, adica daca nu esti afectat psihic de existentza ei. De mentionat ca boala se poate declansa nu doar in urma unor intamplari neplacute, momentul declansarii putand coincide si cu o stare emotionala foarte puternica pozitiva. La o mare bucurie adica. Daca nu este ajutata cu tratamente medicamentoase si cu raze ultraviolete (concediile la mare sunt foarte bune pentru psoriazici) boala poate insa degenera, ducand intr-un final la artrite si chestii de genul asta carora nu le stiu exact denumirea.
Cel mai important este confortul psihic pe care trebuie sa ti-l asiguri. De regim alimentar nu stiu ce sa zic, nu cunosc ca recomandabile anumite regimuri alimentare in acest sens...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde sin ella » Sâm Oct 22, 2005 8:27 pm

Boala este intr-adevar ingrozitoare, dar exista un remediu. Cu vreo doi ani in urma am vazut la televizor un reportaj – btw din aceeasi serie cu reportajul cu centrii cei voinici - in care aratau cum se trateaza psoriazisul prin intermediul unor pestisori. Procedeul e foarte simplu: se pun pestisorii in cada cand faci baie, acestia mananca pielea bolnava fara sa se atinga de partea sanatoasa deci nu exista riscul sa pape stiti voi ce :). Se pare ca pestisorii respectivi trateaza toate bolile de piele inclusiv acneea.

Dati si voi un search pe google dupa “psoriasis fishâ€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde river » Sâm Oct 22, 2005 8:41 pm

Ma indoiesc. Cazul meu de psoriazis din familie, a incercat vrute si nevrute, ce-i drept, nu asta cu pestisorii, dar, sincer ma indoiesc ca functioneaza. Si in cazul meu din familie, dupa cateva perioade de tratament cu unguente, raze ultraviolete, o igiena corporala stricta, boala s-a ameliorat, in sensul ca parca nici n-ar fi fost. Pana la primul frig, pana la prima depresie, pana la primul exces (o noapte nedormita de exemplu).

Si nu, hai sa nu spunem ca boala e "ingrozitoare"... E prea mult. Boli ingrozitoare sunt altele, le stim noi foarte bine...

Ca manifestare, boala se caracterizeaza prin aparitia, initial, a unor cruste la nivelul coatelor si genunchilor, pentru ca, daca nu se intervine imediat, sa se extinda, prin simetrie, pe tot corpul, din cap pana in picioare. Boala, ca raspandire este destul de larga, numai ca, pana de curand, aceasta era considerata un subiect tabu. In ultimii ani insa, se discuta foarte mult pe aceasta tema, lucru bun de altfel, tocmai pentru a se atrage atentia ca cei afectati nu trebuie tratati cu scarba sau mai stiu eu cum, ca boala nu se ia prin atingere, nu se ia prin contact sexual, nu se ia nici daca ne imbracam cu hainele respectivei persoane. Este o boala oarecum "la moda" si s-a constatat ca, in ultimii ani mai ales, pe fond de stress, foarte multi tineri o manifesta.
Capul sus! Zambiti, zambetul e cel mai bun tratament. Vorbesc in mare cunostinta de cauza...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde sin ella » Sâm Oct 22, 2005 9:10 pm

riverflow, ok, tu vorbesti in cunostinta de cauza. Am zis ca boala e ingrozitoare pentru ca la persoanele pe care le-am vazut la televizor boala se extinsese pe tot corpul, iar copilasul ala plangea de dimineata pana seara pentru ca avea mancarimi ingrozitoare si daca se scarpina i se faceau rani, ca urmare avea dureri. Numai gandul ca orice tratament ai urma tot nu scapi de boala mi se pare de-a dreptul ingrozitor.

In rest, nu zi hop pana nu sari gardul :). Eu am vrut doar sa ajut. Inteleg ca dupa ce incearca zeci de tratamente, orice om isi pierde speranta, dar eu zic ca merita sa incerce si asta, daca nu e prea scump si nu implica alte riscuri. Cel mai bine e sa va informati mai intai. Uite aici un link: http://www.psoriasis-fische.de. E primul site pe care l-am gasit. Din pacate e doar in germana, dar poate gasesti pe cineva sa-ti traduca daca nu intelegi. Omul vorbeste din experienta proprie si sunt informatii si despre pestisorii respectivi. Cu siguranta sunt mai multe site-uri, eu n-am timp acum sa caut.

PS: In reportaj aratau pestisorii mancand pielea afectata.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde tampitica » Dum Oct 23, 2005 12:19 pm

Mai nu va mai certati atata.
sin ella doar incearca sa ne ajute.
Apropo de ce ati scris voi, eu una nu am auzit pana acum ca psoriazisul se ia din apa...o fi adevarat, dar nu cred.Boala nu este contagioasa.Este ereditara, cu toate ca in familia mea nu a avut nimeni aceasta boala.
Cert este ca e ingrozitor dar te obisnuiesti pe parcurs.Mi-aduc aminte cand eram mica, vara mereu purtam ciorapi grosi pe mine pentru ca imi era asa de rusine cum aratam...apoi am mers la mare si au disparut(apa sarata si soarele amelioreaza boala).Dupa 4 ani iara s-a extins pe tot corpul, inclusiv in cap.Iara am mers la mare, la ocne, am mai facut si un tratament naturist recomandat de o doamna cosmeticiana si de atunci mi-a aparut doar in coate si la genunghi.Momentan ma tratez cu dermovate unguent, si pentu cap solutie.Am citit de curand intr-o revista despre un domn care zicea ca a avut psoriazis si a reusit sa scape de el cu ceaiuri, dar din pacate nu era nici o adresa doar un nume si atat.Oricum zicea ca e de vanzare tratamentul dar cum am mai zis nici o adresa de contact.Am incercat sa caut cu google numele dar nu am gasit nimic.
Daca voi gasiti ceva care vedeti ca fuctioneaza va rog sa ma anuntati si pe mine.
Va pup si fiti optimisti, pentru ca doar asta ne poate ridica moralul.
Madalina
Avatar utilizator
tampitica
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 20, 2005 11:00 pm

Mesajde Bucky » Sâm Dec 17, 2005 4:22 pm

Iarasi revin la ideea tratarii psoriazisului prin reflexoterapie. Matusa mea a avut psoriazis plantar. I-am facut 20 sedintze de reflexoterapie dupa o skema anume. In acelasi timp s-a dat cu un unguent pe baza de Ihtyol (Anoxeryl)...si acum are piciorul curat...Nici crusta, nici mancarimi...doar ca e un pic mai rosie zona...
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde Ing.TCM » Mie Ian 04, 2006 11:54 am

Ing.TCM
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 04, 2006 11:47 am
Localitate: Romania

Psoriazis Tratat Cu Plante ,fara Regim Fara Unguente

Mesajde gheorghe » Sâm Aug 26, 2006 6:53 am

Da , psoriazisul poate fi tratat cu plante medicinale, fara unguente, fara alte medicamente, fara regim alimentar.
Plantele medicinale pot actiona asupra cauzelor interne care declanseaza si intretin boala , pielea vindecandu-se singura
Va spun toate aceste lucruri pentru ca personal "Am fost bolnav de psoriazis"(chiar am scris o carte intitulata astfel) si de peste 20 de ani nu mai am nici o problema.
Sfatul meu este daca vreti sa scapati de aceasta boala, nu mai folositi unguentele pe baza de cortizon. Acestea fac bine pe moment, insa pe termen lung boala se cronicizeaza, se extinde pe tot corpul.


PS. Daca doriti sa citi aceasta carte, v-o pot pune la dispozitie gratuit
gheorghe
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Aug 26, 2006 6:35 am
Localitate: bucuresti

Mesajde danna » Mar Sep 12, 2006 9:19 am

Salutare.Sa va spun o chestie.Si eu am psoriazis si va spun sigur ca nu se ia nici din apa si de niciunde.este o boala ori ereditara ori apare in urma unor socuri emotionale, stres etc.toate unguentele de care ziceti voi....da sunt bune dar pt o scurta perioada de timp.petele dispar dar apar din nou.Asa ca nu puteti spune k astea trateaza.Am incercat totul pe pielea mea asa k stiu ce vb.Ce vreau sa incerc acum e ceaiul DENIPLANT. Am citit o groaza despre el si mi se pare cel mai credibil tratament.Si culmea...se pare ca vindeca nu doar trateaza.Sunt oameni care au urmat tratamentu si nu le-a mai aparut nimic de 20 de ani.Asa ca daca va intereseaza.......
danna
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 12, 2006 9:05 am
Localitate: alba iulia

pt dl gheorghe

Mesajde eliza » Joi Oct 19, 2006 9:31 pm

sunt si eu interesata de leacul dlui gheorghe,e vorba tot de ceaiul deniplant?pt cei care mai au sugestii de tratament naturist pt psoriazis sa imi scrieti pe ******* multumesc anticipat si sper sa colaboram!eu folosesc acum ulei de catina si tinctura de aloe,in cap nu stiu cu ce sa mai ma dau deorece nimic nu-mi amelioreaza cojitzele cu exceptia cortizonilor la care vreau sa renunt.

la cererea userului.
eliza
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 19, 2006 9:11 pm
Localitate: buzau

Mesajde vartocp » Sâm Oct 28, 2006 2:32 pm

gheorghe scrie:Da , psoriazisul poate fi tratat cu plante medicinale, fara unguente, fara alte medicamente, fara regim alimentar.
Plantele medicinale pot actiona asupra cauzelor interne care declanseaza si intretin boala , pielea vindecandu-se singura
Va spun toate aceste lucruri pentru ca personal "Am fost bolnav de psoriazis"(chiar am scris o carte intitulata astfel) si de peste 20 de ani nu mai am nici o problema.
Sfatul meu este daca vreti sa scapati de aceasta boala, nu mai folositi unguentele pe baza de cortizon. Acestea fac bine pe moment, insa pe termen lung boala se cronicizeaza, se extinde pe tot corpul.


PS. Daca doriti sa citi aceasta carte, v-o pot pune la dispozitie gratuit


cum ajung in posesia acestei carti mail me vartocp@yahoo.com
vartocp
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 28, 2006 2:29 pm
Localitate: brasov

Chiar functioneaza

Mesajde vartocp » Lun Oct 30, 2006 1:11 am

Chiar functioneaza a incercat cineva ceaiu asta miraculos DENIPLANT.Si eu sunt bolnav si m-am saturat de creme.... etc.Dar am citit mult despre ceaiul deniplant si totusi nu sunt increzator.nu e vb despre 100ron nu mi se pare mult dar imi pare mai mult o inselatorie decit ceva real.N u stiu de ce poate ca se promit prea multe si nu am vazut inca pe nimeni sa imi zica cert ca functioneaza :-: :-: :-:
vartocp@yahoo.com
vartocp
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 28, 2006 2:29 pm
Localitate: brasov

Re: psoriazisul

Mesajde eliza axinte » Vin Noi 18, 2011 12:19 pm

Buna tuturor.Si eu sunt una dintre persoanele care se confrunta cu aceasta boala,mai bine zis cu aceasta ciuperca inestetica.Am inceput sa folosesc o crema pe baza de ingrediente homeopatice,si vad ca isi face efectul.Ciuperca a inceput sa se micsoreze,si pielea isi revine.Sper sa o pot tine sub control. Daca va pot ajuta cu informatii imi puteti trimite un mail la elizaaxinte@yahoo.com
eliza axinte
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 18, 2011 12:11 pm


Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator