o mare nelamurire.....

o mare nelamurire.....

Mesajde china white » Sâm Apr 01, 2006 5:39 pm

acum aproape trei saptamini a trebuit sa fac niste analize...analize la care rezultatul pentru sifilis a fost pozitiv...acum marea mea nelamurire e cum...?cum se transmite stiu si eu dar nu e cazul meu.am partener fix,locuim impreuna,lucram impreuna,ar fi extrem de dificil sa poata sa faca ceva fara ca eu sa stiu,sintem practic 24 din 24 impreuna.singura data cind am fost separati a fost acum 7 luni.mie nu mi-a aparut nimic,lui nici atit...analizele le-am repetat,astept rezultatul.nelamurirea mea este ca,in cazul in care imi ies iarasi pozitive,cum?sifilisul poate sa stea in incubatie(sper ca ma exprim corect)7 luni?fara sa se faca "simtit" absolut deloc?multumesc anticipat pentru orice fel de raspuns..
Avatar utilizator
china white
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Apr 17, 2005 12:25 am
Localitate: roma

Mesajde eyewitness » Sâm Apr 01, 2006 6:27 pm

bre, in zioa de azi nici in morcovii pe care-i crejti in ghiveci la capu patului sa n-ai incredere
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Apr 01, 2006 7:45 pm

china white, am impresia (ca e mult de atunci si mi-e si lene sa caut) ca sifilisul poate sa atea ascuns mult si bine (ani!), si sa fie detectat doar la analize, fara sa se manifeste in vreun fel
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Dum Apr 02, 2006 12:20 pm

uite, poate gasesti mai multe raspunsuri la ce te supara...aici http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=11733 imi pare rau pt problema ta, sanatate iti doresc :)
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Incurajare

Mesajde Zambix » Mie Apr 05, 2006 10:06 am

Sifilisul (sau luess) are trei etape de evolutie; prima poate trece neobservata, in special la femei, deoarece apare o leziune nedureroasa care poate fi localizata in vagin de ex. si sa treaca neobservata - la barbat se vede intotdeauna, pt. ca el nu are nimic de ascuns (leziunea se vindeca spontan si, repet, este nedureroasa). In sifilisul secundar apare o erupteie caracteristica pe piele, dar care la fel poate trece neobservata la unele persoane; etapa tertiara este cu leziuni neurologice severe.
La testarea de laborator uzual se face un test VDRL care este un test general de screening (de depistare - cu substanta extrasa din cord bovin, care are un pret mic) si care are si multe reactii fals pozitive, cel mai des la cei cu tulburari imunologice si la gravide. Daca testul VDRL a fost pozitiv, se fac teste cu sensibilitate si specificitate pentru germenul luess-ului (cu substante extrase din germenele respectiv si care sunt mai scumpe). Cred ca nu este inca un motiv de ingrijorare, ar fi bine sa te consulti cu un dermatolog si un medic de laborator.
Zambix
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 04, 2006 6:19 pm
Localitate: Constanta

Mesajde china white » Mie Apr 05, 2006 5:59 pm

la asta m-am gindit si eu pentru ca am facut analizele pentru a intrrupe o sarcina(si printre altele iti fac si testul pentru sifilis) sau ca sistemul imunitar e un pic dat peste cap avind in vedere faptul ca am sinuzita (care e o infectie) si hepatita....oricum,am repetat testul si sint in asteptarea rezultatelor...nu stiu ce sa zic,stiu ca la femei e mult mai greu de observat pentru ca leziunea poate fi interna,dar la el cred ca era destul de usor,nu..? A-) nici eu nici el nu am avut nici una din fazele astea...ramine de vazut ce si cum dupa rezultatul analizelor...oricum mersi mult
Avatar utilizator
china white
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Apr 17, 2005 12:25 am
Localitate: roma

Mesajde china white » Mie Apr 05, 2006 6:02 pm

eyewitness scrie:bre, in zioa de azi nici in morcovii pe care-i crejti in ghiveci la capu patului sa n-ai incredere


ai si tu dreptate in felul tau dar nu cred ca poate sa fie in acelasi timp si cu mine si cu alta...doar daca nu cumva sintem intr-un film sf..
Avatar utilizator
china white
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Apr 17, 2005 12:25 am
Localitate: roma

Mesajde Sică » Joi Apr 06, 2006 12:24 pm

cine a zis ca e si cu ea?
putea sa fie vreo fetita de ocazie ;) oricum, iti urez sanatate
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde china white » Joi Apr 06, 2006 11:04 pm

Sică scrie:cine a zis ca e si cu ea?
putea sa fie vreo fetita de ocazie ;) oricum, iti urez sanatate


nu ma refeream la o relatie ci din punct de vedere material...nu cred ca poate fi in acelasi timp in 2 locuri,nu?sintem 24/24 impreuna,numa la baie mergem separat deoarece locuim si lucram impreuna(din pacate,pentru ca devine stresant la un moment dat...)oricum mersi pentru urare A-)
Avatar utilizator
china white
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Apr 17, 2005 12:25 am
Localitate: roma


Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron