depresia...

depresia...

Mesajde loran_raul » Dum Iun 08, 2003 8:34 am

stie cineva un tratament naturist impotriva depresiei?
Ma simt lipsit de energie si vad totul
cum nu trebuie...
loran_raul
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 25, 2001 12:51 pm
Localitate: bucharest

Mesajde punct » Lun Iun 09, 2003 11:17 am

incearca sa faci rost de cartea mariei treben. acolo sigur ai sa gasesti ceea ce cautzi
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde ROBAKITA » Mar Iun 10, 2003 1:59 pm

Eu de ex cind ma simt extenuata si lipsita de energie iar gindurile imi sint tulburate ,mai mult negre,ascult muzica si incep sa dansez,de aia si sint o dansatoare destul de buna:),sau incep sa dau telefoane pe la prieteni in tara ,le aud vocea la cei dragi si incep sa ma simt destul de bine dupa:)
Desi erau momente destul de des iarna cind intram intr-o astfel de stare,depinde si de atmosfera celor din jur si depinde si de tine daca vrei sa iesi din starea in care ai intrat,cel mai mult cred ca trebuie lucrat cu subconstientul tau decit citind unele carti:)
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Plictiseala ucide...

Mesajde SatyR » Mar Iun 10, 2003 2:12 pm

Depresia survine de cele mai multe ori si din lipsa de preocupare, din sentimentul inutilitatii...daca ai o preocupare nu te mai gandesti asa mult la aspectele astea...cel mai bine e sa cauti sa te distrezi,sa faci mereu cate ceva interesant si asa uiti de gandurile negre...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

depresie

Mesajde Cristina » Joi Iun 12, 2003 2:34 pm

Cand sufar de depresie ascult muzica care imi place si merg cu prietenii in oras.Daca se intampla sa nu ies cu prietenii aleg in parc si imi revin, mai ales ca acum am parcul aproape de mine.
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Mesajde dinu » Joi Iun 12, 2003 6:06 pm

Cata depresie pe lumea asta, dom'le... am io un remediu care functioneaza intotdeauna: eu, cand sunt deprimat, ma sinucid.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Joi Iun 12, 2003 6:27 pm

si ti se intampla des? nu de alta, da' as fi curioasa cum cureti dupa aia resturile de cenusa...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Nally » Lun Mar 22, 2004 9:06 pm

Iti pot recomanda doua produse naturale cu rezultate exceptionale in depresie : Rhodiolin si Noni ( Morinda Citrifolia). Daca nu le gasesti da-mi un mail pentru mai multe detalii!
Nally
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 22, 2004 8:51 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jimmyy » Mar Iul 20, 2004 9:58 am

Eu ascult muzica, si de obicei cand sunt deprimat, imi pun manele, ca sa ma mai distrez si eu un pic, ca daca atunci cand sunt deprimat ascult Enya, sau altii in genul ei... ma adancesc si mai mult!
In felul asta, folosesc si eu manelele la ceva... si de obicei, dansez efectiv singur in casa, si imi trece relativ repede depresia, adica dupa 2-3 manele!
jimmyy
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 16, 2004 10:19 pm
Localitate: Home

Mesajde Shaki » Mar Iul 20, 2004 10:03 am

Mey, eu daca as mai asculta si manele cand sunt deprimata, cred k m-as sinucide :D
Daca sunt deprimata, cel mai bine merg cu prietenii la o bere... am prieteni buni, care ma scot din starile depresive in care ma adancesc de multe ori...
A... daca ma gandesc sunt bune si unele manele, sa fac mijto de ele, asta ma amuza :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Iul 20, 2004 10:39 am

Io cand am depresii ascult sepultura sau obituary,nu ca mi-ar trece, da totushi ma simt mai bine cand vad ca-i stresez pe cei din jur...pai ce?numa io sa sufar?
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Iul 20, 2004 11:06 am

Shaki, am stiut io ca suntem pa felie!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde the_curse » Joi Feb 17, 2005 12:39 pm

IA CE TI ZIC EU si nu o sa mai fi deprimat(a). IA jumatate/o tableta de XANAX in fiecare zi timp de 2 sapt...si o sa fi fresh !
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde Old_Surehand » Vin Feb 18, 2005 12:29 am

buna idee avea cineva de mai sus:incearca o carte o carte optimista, de genul lui Karl May de exemplu,sau Jules Verne in care binele intotdeauna invinge.Stiu ca pare pueril insa odata cu efortul de citire ti se mai diminueaza gandul de la necaz,si e un fapt constatat de psihologi ca in momentul citirii unui roman ,cititorul are tendinta de a se confunda cu personajul principal,de a-i prelua gandurile si modul de a actiona in anumite situatii.Este ca si la copii de 4-5 ani care preiau fara discernamant comportamentele din jur,desigur insa ca la adulti procesul e mai complex si necesita o perioada mai mare de timp pt. "implementarea " modelului.Dar macar pe moment lectura unor carti din genul acelora mentionate mai sus da rezultate,cel putin in cazul meu.Succes
Avatar utilizator
Old_Surehand
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Lun Oct 09, 2006 10:12 pm

Eu zic sa incerci cartea lui Martin Page 'M-am hotarat sa devin prost' :D Si eventual recomand si miscare; am auzit ca e benefica si la nivel psihic. Ah, si o bucatica de ciocolata never killed anyone. In rest...cel mai sanatos leac pentru depresie raman tot OAMENII :) Daca nu si nu...incearca si la pet-shopuri ;)
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde vartocp » Lun Oct 30, 2006 1:19 am

loran_raul scrie:stie cineva un tratament naturist impotriva depresiei?
Ma simt lipsit de energie si vad totul
cum nu trebuie...

Io zic sa iti mai faci o L** ~p a
vartocp
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 28, 2006 2:29 pm
Localitate: brasov

Mesajde FleurDuLys » Lun Oct 30, 2006 1:36 am

Eu zic ca mesajul de mai sus e nelalocul lui. si ca desi sunt o persoana foarte draguta si foarte ne-depresiva, nu cred ca exista om care sa nu fi trecut vreodata prin momente de tristete (justificata sau nu, uneori incontrolabila) Si probabil ca si tu vartocp ai trecut prin asta si nu ti-ar fi convenit sa iti zica cineva asa ceva. Ma scuzi ca mi-am permis sa te trag de 'urechi' dar poate iti dai seama ca depresia e o boala grava si poate avea repercursiuni tragice atunci cand se intampla ca multi indivizi pusi pe glume sa faca misto-uri ieftine. Pentru ca mai exista si oameni sensibili pe lumea asta, deh, chiar daca pentru unii asta poate parea incredibil. Nu, nu vorbesc despre farfurii zburatoare. ;)
si ca sa revin on-topic: saptamana asta am patit un lucru nasol si ca sa trec peste mi-am ocupat timpul cu fel si fel de nimicuri...gen invatat pentru facultate, citit o carte, gatit ceva, vorbit cu ai mei, facand planuri. Lucruri care m-au facut sa ma simt utila... cred ca ajuta foarte mult pentru un depresiv sa realizeze ca nu traieste degeaba.
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm


Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator