Ulcer in adolescenta ?

Ulcer in adolescenta ?

Mesajde ManowarRulz » Dum Dec 28, 2003 2:55 pm

Problema mea : 16 ani + 5 luni, ultima oara cand m-am imbatat am exagerat putin si am vomat de la prea multa bautura. Dupa aia mi-a trecut imediat, dar cineva care a fost cu mine a spus ca am vomat si putin sange, lucru pe care l-a patit si ea si ea are inceput de ulcer (e de aceeasi varsta, dar de mentionat este ca eu am consumat prima oara bauturi alcoolice cu vreo jumate de an in urma si nu fumez, ea in schimb fumeaza de un an jumate si a baut alcoolice prima oara acum 2 ani jumate plus ca are oameni in familie cu ulcer - eu nu). In decursul acestui an am baut de vreo 20-25 de ori , dar nu asta cred ca e o problema. Am inteles ca ulcerul poate proveni si de la stres sau cand mananci neadecvat. Eu de felu meu am avut parte de destul stres si sunt putin mai gras (nu prea, dar poate conteaza). Pana aici s-ar parea ca nu suna bine, dar in afara de faza cu vomatul, nu am dureri in abdomenul superior si nici n-am avut vreodata (semn ca ai putea avea ulcer nu?) si nici nu am adesea senzatii de voma (adica niciodata). Am vomat doar anul acesta de 2 ori de la bautura, dar as vrea sa stiu daca in momenult in care vomiti o ora, chiar doua intr-o baie, e 100% sigur ca e de la ulcer ? Nu poate sa fie organismul prea fortat si aceea sa fie cauze sangelui (a fost f putin) ?
ManowarRulz
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 19, 2003 12:32 am
Localitate: Romania-Timisoara

Mesajde oaspetele » Joi Ian 01, 2004 11:12 pm

nu cred ca e vorba de ulcer.
dar, ca sa fii tu linistit, se poate "face" un bariu, adica o investigatie radiologica, care te va lamuri definitiv. nu e dureroasa, doar putin incomoda, deoarece trebuie sa inghiti o suspensie cu sulfat de bariu.
sanatate si atentie la masura.....
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am

Mesajde nirobit » Joi Ian 22, 2004 5:40 pm

intr-adevar poti face ulcer in adolescenta din cauza stressului si a regimului alimentar. oricum faza cu bautura si cu vomatu de sange e cam naspa, poate nu a fost sange ci doar ceea ce ai mancat sau baut si care avea culoarea aia. ar fi bine sa nu mai bei atat si sa-ti monitorizezi simptomele si mai bine ar fi sa-ti faci o radiografie cu bariu si daca vrei sa stai linistit fa-ti o endoscopie.
nirobit
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Ian 22, 2004 4:41 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde the_curse » Vin Feb 11, 2005 11:04 pm

dragul meu eu am aproape 19 si beau de la 14 enorm :) cel putin in ult timp m-am mai lasat dar oricum.Ulcer la 16 ani nu poti face este aproape imposibil.Fratele meu are insa 21 si are ...ulcer:) Ceea ce cred ca ai tu este o simpla gastrita.Foloseste OMEZ face minuni la gastrita.bafta mare
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde Akyta » Mie Mar 02, 2005 8:06 pm

asa zic si eu, e gastrita, ulcer nu cred ca faci asa devreme...pt gastrita (am si eu) iti pot sugera medoicamente gen ranitidina, maalox, tagamed, cimetidina...etc...si mai putin cu tigarile, poate chiar regim alimentar
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Dee-Dee71 » Vin Mar 18, 2005 7:58 pm

colega mea are ulcer si are doar 17 ani... neimpliniti. mai are si hepatita, pe care mi-a dat-o si mie ca bem si mancam una dupa alta.
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Lun Mar 28, 2005 8:00 pm

Akyta scrie:si mai putin cu tigarile, poate chiar regim alimentar

Ehe...sau cum zicea un ulceros inveterat..."mai bine traiesc 35 de ani si bine decat 80 cu regim alimentar si fara tigari..."
Ma rog....parerile variaza :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mar 29, 2005 9:28 am

akita, cimetidina sa iei tu, s-a inventat ranitidina tocmai fiindca cimetidina este cunoscuta ca duce inevitabil la disparitia apetitului sexual :D

Ma rog....parerile variaza


da, mai bine traiesc 30 si bine, sau 40 si bine ... in rest, deci da :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Trestia » Mar Mar 29, 2005 10:13 am

deci da, deci vomit io in baie o ora, doua shi ma intreb daca am ulcer. nu ma intreb de ce-am baut ca sa-mi vars matzele in halu' asta, da' mi se pare mie k vaz un pic de sanje shi tzushti pe forum sa ma consoleze cineva.
deci da, deci ulcer nu pot sa am la 17 ani, macsimum-macsimorum o gastrita, c-asha a zis Dumnezau la facerea lumii: "Shi sa nu faca omul ulcer decat de la 17 ani sh-o luna!" ~p
"Iubirea nu-i paiata vremii, chiar/ De intra sub compasul coasei sale." (W. Shakespeare)
Avatar utilizator
Trestia
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Mar 22, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mar 29, 2005 12:47 pm

ce are varsatu' cu ulceru?
vomitatu' sange poa sa fie de la multe chestii, de la gastrita, accidente traheeale (tengatita :D) si chiar tbc. cel putin in ordinea asta iti face analizele daca te duci la urgentza in loc sa futzi vremea pe aici ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Mar Mar 29, 2005 1:39 pm

Vorba lui danone, o consultatie la medic este solutia, si eu am trait niste momente similare si slava domnului nu este asa de grav precum am crezut, este cert ca nu e de glumit cu probleme de genu' asta, cred ca nimeni nu ar putea sa-ti dea un sfat folositor pe acest forum pana nu ai un diagnostic medical.Sa ai bafta la medic si sper ca toata treaba sa nu fie decat o chestie minora.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

neintzelegere?

Mesajde Trestia » Mar Mar 29, 2005 3:14 pm

deci da, deci revin. nu shtiu dak s-a intzeles, da' nu vorbeam de mine, nu ie simptomele mele, ie ale altor iuzari :) (a se vedea mai sus) care n'are ce face, in loc sa se duk la doctor, vorba lu' danone, vine sa impartasheasca pe forum. :(
"Iubirea nu-i paiata vremii, chiar/ De intra sub compasul coasei sale." (W. Shakespeare)
Avatar utilizator
Trestia
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Mar 22, 2005 12:00 am


Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator