Pareri despre bronzatul artificial

Pareri despre bronzatul artificial

Mesajde Nanuka » Mar Sep 07, 2004 5:03 am

Din pacate timpul nu-mi permite de a ma bronza natural, asha ca am apelat la Solar.

Intr-adevar tanningul artificial arata destul de bine si este cu mult diferit fatza de cel natural...ai sigurantza ca nu ti se arde pielea si din ce-am constatat dureaza f mult pe piele.

Deschid acest thread pt a va da si voi cu parerea fetelor, este adevarat ca acest bronzaj este daunator pielii???...si daca da, ce crema bronzanta sa folosesc, inca nu am incercat cremele, nu stiu ce sa aleg, care sunt eficiente si care nu.

Cele ce folosesc aceste creme imi pot da cateva sfaturi??...sunt curioasa, am auzit ca dupa ce-ti aplici crema, trebuie sa stai cam 20 de min pana intra in piele.

Intrebarea mea este: nu se murdaresc si se pateaza hainele??...

Cat tine aceasta crema bronzanta pe piele??...okay, am pus destule intrebari, acum va las pe voi fetelor sa-mi raspundeti la intrebari...abia astept sa ne sfatuim impreuna:)

Va sarut.
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde ROXANA » Dum Sep 12, 2004 2:22 pm

ce sa-ti spun eu....nu am fost niciodata la solar! dar vreau sa ma duc, numai ca mi-e lene...sa ma duc sa stau acolo 'inchisa'. Cat despre faptul ca este daunator pielii sigur nu stiu...tu ar trebui sa sti,sa ne spui... ca dc ne luam dupa cele scrise prin reviste nu mai sti la ce concluzie sa ajungi : ba este daunator, ba este mai bun decat cel natural! Crema bronzanta am folosit de cateva ori. Da trebuie sa astepti sa-ti intre in piele da nu 20 de minute!!!!!!!! Oricum depinde de ce crema folosesti! Mie mi s-au cam murdarit hainele...iti raman asa pete maro :). Te tine pana faci o baie de aia zdravana :). Si mai tre' sa fi atenta cum ti-o aplici!este cel mai important!....dupa ce ti-o aplici poti sa ramai cu niste pete de toata frumustea !!!!!si bineinteles nu-ti merg spalandu-te..numai dupa cateva zile. SO prefer nebronzata sau solar.
eu ti-am zis.....acum zi-mi tu cum e cu solarul.
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Titina » Dum Sep 12, 2004 2:50 pm

am auzit k solarul cik face cancer sau ceva in genu' asta....nici mie nu-mi place sa stau la soare,sa ma bronzez,k mi-e lene....shi shtiu k ma ard...da' p mine nu am deranjeaza pielea alba...cu toate k vara asta am pus acolo nitzel bronz p mine :D
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Dum Sep 12, 2004 5:47 pm

La solar nu vreau sa merg , nu am incredere in asa ceva , prefer sa raman nebronzata . Ciar daca nu te poti arde , la solar , cred ca e mai daunaor decat soarele .
Am incercat crema bronzanta , de fapt spray si .. nu mi-a placut , pentru ca dupa cateva zile , apar pete .. desi aplicam uniform si cand faceam dus , nu dadeam cu unghiile .. Am renuntat sa folosesc .; Am folosit de la Garnier si de la Yves Rocher si nicuna nu-i grozava , sau poate pielea mea nu reactioneaza bine . Trebuia sa stau cam juma de ora fara sa ma asez sau fara sa ma spal ; nu m-am uitat exact la ceas , dar cand trebuie sa ma spal , se simte un miros acrisor , greu de suportat . Asta a fost un alt motiv care m-a facut sa renunt sa mai folosesc spray-ul .. Imi place sa fiu bronzata .. deci e posibil sa reincerc :p
Oricum , prefer sa stau la soare , desi am sanse mari sa ma ard .. Soarele ramane cel mai bun :D
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Gloria_tm » Lun Mar 28, 2005 3:12 pm

Eu nu am nimic impotriva solarului. Mie imi place sa merg primavara de cateva ori la solar. Imi place foarte mult cum arat cand sunt bronzata. Am si pigmenti si din cauza asta ma bronzez foarte repede. Eu deobicei fac primavara vreo 4 sedinte de solar si vara continui sa ma bronzez la soare. Da, sunt de acord ca este daunator, dar daca stai foarte mult, si devine o obsesie. Soarele ramane cel mai bun mod prin care sa te bronzezi, dar daca el nu este apelezi la metode mai putin bune dar care sa-ti ofere cam acelasi rezultat.
Gloria_tm
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 28, 2005 2:48 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde gigica » Vin Sep 02, 2005 11:06 am

Cremele autobronzante nu le-am incercat inca...am in casa una de la avon (una de fata si una de corp), si tot ii fac curaj mamei sa se dea ea, sa vad daca ei ii ies pete, apoi ma dau si eu ~p
Am auzit ca cica exista si servetele autobronzante...le-am vazut intr-o revista. :)
La solar nu am fost niciodata, dar si eu am auzit ca e cam daunator. In plus, cica nu tine decat fooooaaaarte putin bronzul de la solar :)
Daca nu e si fudul, prostul nu e prost destul :D
Avatar utilizator
gigica
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Aug 31, 2005 11:00 pm

Mesajde ROXANA » Mie Sep 07, 2005 4:54 pm

Solarul e f naspa, ptr. mine cel putin....cum zice si gigica tine ffffff putin si dc mergi mult iti ies pete de toata frumusetea...
Am fost la solar acum 3 luni .... am mers o data la 3 zile cate 5 minute, timp de vreo 3-4 saptamani....m-am bronzat in degradee :D pe fatza, piept si abdomen eram bronzata tare,de la abdomen in jos eram ca inainte plus pe langa genunchi mi-au iesit niste pete fff urate incat am fost nevoita sa-mi iau ciorapi, eu care m-am dus la solar cu gandul sa ma bronzez sa nu fiu nevoita sa port ciorapi ... Rezultatul a fost un esec total.Sper sa nu fiu nevoita sa mai merg. Singurul avantaj e ca usuca cosurile .
:dir: Atentie fetelor : am amice care merg des la solar si credeti-ma ca arata cu 3 ani mai in varsta :(
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Sep 10, 2005 5:21 am

Singurul avantaj e ca usuca cosurile .

Vraja! Usuca cosurile la fel cum si soarele le usuca. Adica deloc. Le ascunde doar, ca sa iasa si mai frumoase dupa. Asta au zis dermatologii si asta am observat si pe pielea mea.
De ce crezi ca celor care au acnee nu le este recomandat sa stea la soare?

Petele, mie, cel putin, mi-au aparut la vreo saptamana... probabil ca era indicat sa si stau la soare intre timp..

Nici "bronzul" capatat la mare nu tine prea mult timp.. asa ca nu e de mirare ca cel capatat la solar nu tine mult.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Sâm Sep 10, 2005 5:28 am

Ba da Weet-Weet,

Solarul usuca cosurile..si eu am observat chestia asta:)
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gigica » Sâm Sep 10, 2005 11:42 pm

Nanuka scrie:Ba da Weet-Weet,

Solarul usuca cosurile..si eu am observat chestia asta:)


Eu sunt de acord cu Weet-Weet, pentru ca si mie mi-a zis dermatologul acelasi lucru: ca sa NU stau la soare. Si mi-a zis clar: ti le usuca o luna vara dupa ce ai stat, si pe urma in toamna iti apar de doua ori mai multe ;)

Indiferent ca e vorba de solar sau de bornzul natural, treaba sta la fel ;)
Daca nu e si fudul, prostul nu e prost destul :D
Avatar utilizator
gigica
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Aug 31, 2005 11:00 pm

Mesajde bittersweet13 » Mie Mar 21, 2007 1:04 am

[quote="ROXANA"]ce sa-ti spun eu....nu am fost niciodata la solar!
si apoi spui ca mergi ==D fain asa...nici tu nu stii ce vrei sa spui dar imi place despre tine, te bagi sa dai sfaturi.La soral in primul rand nu te bronzezi cu urme sau pe anumite parti ale corpului.Intr`adevar e normal ca inainte sa intri intr`un salon de bronzat e bine sa te informezi catushi de putin inainte de a te bronza :) tre` sa ai habar despre niste intructiuni ca altfel te trezesti cu arsuri sau mai stiu eo ce , dar ce stii tu ?!
No offence :)

hugs and kisses :bash:
bittersweet13
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 21, 2007 12:50 am
Localitate: Timisoara

Mesajde bittersweet13 » Mie Mar 21, 2007 1:09 am

ROXANA La soral in primul rand nu te bronzezi cu urme sau pe anumite parti ale corpului.Intr`adevar e normal ca inainte sa intri intr`un salon de bronzat e bine sa te informezi catushi de putin inainte de a te bronza :) tre` sa ai habar despre niste intructiuni ca altfel te trezesti cu arsuri sau mai stiu eo ce , dar ce stiu eu?! poate esti si tu ca disperatele de la mine din liceu care rup solarul si din 3 sedinte is pline de pete si arata jenant.nu inteleg..cum Doamne iarta`ma sa te bronzezi ''in dregradee''? astept raspuns !
No offence :)
bittersweet13
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 21, 2007 12:50 am
Localitate: Timisoara

Mesajde kant emir » Mie Mar 21, 2007 1:36 am

astept raspuns !

poi daca Roxana cea careia i te-ai adresat a asteptat aproape doi ani "raspunsul" tau, cred ca poti sa revii pe la sfarsitul lui 2008, sa vezi daca ti-a raspuns au ba

e bine sa te informezi catushi de putin

ai timp, nu te grabi
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Frumusete

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron