Cea mai frumoasa amintire

Forum dedicat echipei Rapid si fanilor acesteia.

Cea mai frumoasa amintire

Mesajde BloodOnMoral » Vin Aug 15, 2003 11:06 am

Acest thread este destinat mai ales celor care sunt mai vechi "in meserie" ca mine, si care au amintiri multe si bogate legate de echipa lor favorita, adica Rapid :)

Asadar, spuneti ce aveti pastrat in suflet, oameni buni : un gol fenomenal, o victorie la limita, o infrangere dureroasa sau un moment de cumpana in istoria clubului, orice idee este binevenita.

Ma tem ca amintirile mele sunt recente, tinand cont de varsta mea si de cand am inceput sa ma uit la meciurile din campionatul nostru (relativ tarziu fata de celelalte).

As numi, in primul rand, victoria de anul trecut din Supercupa. Pe langa ca eram foarte emotionata ca am castigat, dupa o partida disputata la intensitate maxima, am mai si ras copios la sfarsit, atunci cand a aparut patronul sponsorului nostru principal, cu laptele dupa el :D. A fost un moment asa de nostim cand a declarat, cu un accent teribil : Fotbalistii romania bea lapte.

Al doilea ar fi momentul cand am primit autograful de la Emilian Dolha. Locuind in Botosani, va imaginati ca nu am posibilitatea sa merg la meciuri si sa strig incurajari. Asa ca ma pali pe mine anul trecut ideea sa le scriu celor de la Rapid. Si incepui cu portarul, de altfel jucatorul meu favorit. In data de 10 noiembrie 2002 am primit autograful, pe o poza, si sunt si acum foarte mandra de cuvintele scrise pe spatele ei : Pentru (...), o rapidista infocata. Va dati seama de ce am scapat de 10 ori scrisoarea si cheile din mana pana am urcat cele 10 trepte pana la apartament :D

E randul vostru acum, sunt sigura ca aveti mai multe questii de impartasit decat mine ;)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 15, 2003 7:34 pm

Nu sunt un suporter al Rapidului desi in copilarie era echipa mea preferata din Romania. La sfarsitul anilor '80 cand toti pustii tineau cu Steaua...eu simpatizam Rapidul.

Si imi aduc aminte de un meci celebru disputat in acea perioada....Steaua - Rapid 8-2 pe stadionul 23 August jucat in fata a peste 60 000 de spectatori. Am urmarit meciu de la tribuna zero , impreuna cu taica'miu.
Un 8-2 dictat de regimul de atunci care dupa cum sa stie obliga arbitrii sa fie de partea Stelei sau a lu Dinamo.
La un moment dat...imensa galerie rapidista aflata la tribuna a II a (exact opus de unde stateam eu) a inceput sa strige : "noi vi-l dam pe Damaschin , voi ni-l dati pe Valentin". Nu prea am inteles scandarea si l-am intrebat pe tata ce vor sa zica aia....iar tata a zis ca imi explica acasa...ceea ce a si facut.
Si chiar daca Rapid a fost invinsa la 6 goluri diferentza...eu traiesc cu amintirea publicului de atunci...care fluiera la scena deschisa o echipa dusa in spate de Ceausescu.

La un moment dat , nu mai stiu prin ce perioada , imi facusem un tricou pe care aveam scris pe spate cu carioaca....10 Goanta.
Un mare jucator al Rapidului....Ionel Goanta.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Aug 21, 2003 2:14 pm

cea mai misto amintire pe care o am de la meciurile Rapidului sunt de fapt 2 (ca au fost in acelasi an).
1. golul lu Ciocoiu de la finalul meciului in camp 97-98
2. tot un gol in minutele de final dat in finala cupei cred ca 98-99
ambele goluri made by Steaua!!!!
:)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

2828

Mesajde baixinho© » Joi Aug 21, 2003 5:57 pm

nu mai selecta, foca, ca cine stie ce dreac mai selectezi
animaloo, mai subtire cu mesaje prin care sa iti demonstrezi existenta. io inteleg ca ai vrut sa-i dai un raspuns lui PATTEU, dar trebuia sa o faci pe threadul cu pricina, nu aici.

evident, multumesc pentru atentie ©
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

intercalare

Mesajde haifi » Vin Aug 22, 2003 4:53 pm

cea mai frumoasa amintire este ca "m-am nascut odata cu Rapidul" si ca numele meu este legat de acest eveniment si de tot ceea ce a insemnat si inseamna Rapid. Pot dovedi cu acte ca singele meu e visiniu
:.R.:
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

2862

Mesajde baixinho© » Sâm Aug 23, 2003 1:26 pm

nu mai selecta foca, ca cine stie ce dreac mai selectezi
evident, cele mai frumoase amintiri se leaga de prezenta mea in tribune in zilele in care Rapid a castigat campionatul la finele editiilor 1998/1999 si 2002/2003.
insa prima amintire este aceea cand am fost in premiera la un meci al Rapidului. partida s-a jucat pe fostul stadion Republicii, iar alb-visinii jucau impotriva celor de la FC Olt. scorul final a fost 3-0. tin minte ca cel mai frumos gol a fost marfcat de Ion Ion. era minutul 88 sau 89, cam asa ceeva, iar Rapid avea de executat un corner de pe partea stanga, in direectia de atac. Ion Ion si-a asezat tacticos mingea, si-a luat un elan de vreo 3-4 metri, dupa care a sutat puternic in minge, care s-a dus ca o torpila la vinclul din dreapta al portii oaspetilor. nu va mai spun ca suporterii giulestenilor erau in delir.

evident, multumex pentru atentie ©
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

goanta

Mesajde fredy giulesti » Sâm Ian 17, 2004 7:24 am

Am ajuns aici cautandu-l pe GOANTA .Evident cí£ cea mai frumoasí£ amintire nu poate fi decat acel istoric meci , jucat - ºi caºtigat-pentru noi suporterii , chiar dací£ am fost " ajutaí¾i" ºi de arestí£rile unor jucí£tori ,ceea ce i-a fí£cut sí£ treaca peste toate ameniní¾í£rile ºi sí£ iºi puní£ carierele , dací£ nu chiar libertatea , in pericol . Nu voi uita niciodatí£ vacarmul de la acel meci , cred cí£ a fost prima datí£ cand mi-a fost teamí£ cí£ se poate intampla ceva foarte grav , mai ales cí£ arbitrajul lui d.petrescu , care a í¾inut meciul paní£ in minutul 105 , doar o egala dinamo , era aºa cum se ºtie in acele vremuri . Nu voi uita protestele javrelor , cu moraru in frunte ,care cereau ofsaid , dupí£ ce GOANížíƒ trecuse de patru adversari ,dupí£ pasa genialí£ a lui LIížíƒ . Toate titlurile caºtigate in ultimul timp nu au fí£cut cat acel meci . Iar cei care conduc acum RAPID-ul , chiar ºi galeria , care ii aplaudí£ pe jucí£tori dupí£ ce vand meciuri ceauºeilor !, nici nu iºi mai amintesc de acea perioadí£ - poate nici nu o cunosc , avand in vedere trecutul lor - iar eu aºtept de cand a apí£rut revista noastrí£ , care a ºi murit intre timp , acea fotografie - unicí£ - cu GOANížíƒ in dribling , pe fondul tribunei a 2 a pe gardul cí£reia era un banner in italianí£ (detaliu care, intr-o pozí£ de atunci , a fost retuºat , stergandu-se acel banner , ca ºi sponsorul ennerre care era pe tricourile noastre ). De altfel din acest motiv am ºi ajuns aici cu voi .
fredy giulesti
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 17, 2004 6:32 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Rapidulet » Mar Feb 17, 2004 10:07 pm

Am fost si eu la acel nefericit 8-2. Suporterii Rapidului,majoritari pe stadion , fluierau arbitrajul care nu sanctiona un off-side de cinci metri al lui Piturca, facilitandu-i acestuia drumul catre poarta giulestenilor. Probabil ca daca ar fii pusi la detector de minciuni jucatorii Stelei de atunci sau ai lui Dinamo, s-ar demonstra ca ei detin recordul mondial in materie de meciuri aranjate sau nenumarate arbitraje favorabile datorate regimului comunist ce il reprezentau.

Cel mai frumos moment, Steaua - Rapid 1-3 , cand de la 1-0 pt Steaua, geniul acelui meci numit Barbu reusea sa intoarca rezultatul si impreuna cu inepuizabilul Sabau sa faca un intreg stadion Ghencea sa aplaude si sa recunoasca cele scandate de suporterii alb-visinii : "Fara suparare nu aveti valoare!"
Pentru mine este cel mai frumos meci din viata mea la care am luat parte.
Rapidulet
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 17, 2004 8:19 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde thundersgirl » Sâm Mar 27, 2004 10:07 am

Prima mea amintire despre galeria Rapidului este de prin 1997... Pe atunci nu stiam prea multe... Mi-a placut fotbalul din totdeauna si l-am considerat ca un sport ce necesita atentie, inteligenta, intuitie, fantezie... Am fost sa vad meciul Steaua-Rapid in Ghencea. Mi se pare ca atunci Rapid a pierdut cu 2-1.. Eram cu o prietena si trebuia sa ajungem in Militari... si tot drumul am mers pe jos cu galeria Rapidului. Desi fusesera invinsi nu se vedea deloc. Era un sir lung de suporteri cu steaguri, fulare si cantau... Pentru mine a fost foarte emotionant. Si acum, mai ales ca imi petrec majoritatea timpului cu alti suporteri, inca sunt impresionata de relatiile dintre ei, cu jucatorii, de pasiunea pe care o au pentru fotbal si iubirea pentru Rapid. Si este o iubire adevarata cum rar vezi! Si sunt sigura ca ei vor fi alaturi de echipa lor oricand si oriunde... la bine si la rau! FORZA RAPID!!!
thundersgirl
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 9:38 am
Localitate: Bucharest

Mesajde Torrado » Vin Mar 25, 2005 3:24 pm

Prima amintire din septembrie 1988... aveam 6 ani... si Rapidul juca in a doua divizie... stiu ca au castigat meciul acela cu un scor mare, nu mai stiu exact... dar chestia a fost ca cu cateva zile inainte am fost tot cu tatal meu la un meci al Stelei in Cupa Campionilor... nu mi-a placut pentru ca s-a terminat 0-0 sau 1-0 pe cand Rapid mi-a placut ca au dat multe goluri... cea mai frumoasa meciul cu Craiova de pe Giulesti cand a castigat ultimul titlu, atmosfera extraordinara...
Fiecare zi trebuie traita ca si cum ar fi ultima. Inevitabil va veni si aceea zi.
Avatar utilizator
Torrado
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mar 25, 2005 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Mar Noi 29, 2005 12:32 pm

Mi-ati facut o mare bucurie continuand sa scrieti pe aceasta tema, si va multumesc foarte mult pentru acest lucru, inseamna mult pentru mine sa revin pe acest forum si sa vad ca se da mai departe curs acestei mici initiative ale mele :)

Va rog sa continuati sa scrieti despre momentele care v-au ramas in suflet si pe care stiti cu siguranta ca nu le veti uita vreodata! Va multumesc.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm


Înapoi la FanClub Rapid

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron