Cel mai spectaculos jucator din NBA

Forum dedicat principalelor competitii profesioniste de peste Ocean. NBA,NHL,NFL,MLB.

Care este cel mai spectaculos jucator din NBA

Vince Carter
3
9%
Tracy McGrady
6
18%
Grant Hill
0
Niciun vot
Latrell Sprewell
1
3%
Ray Allen
0
Niciun vot
Baron Davis
0
Niciun vot
Allen Iverson
2
6%
Michael Jordan
5
15%
Jason Kidd
3
9%
Paul Pierce
0
Niciun vot
Jerry Stackhouse
1
3%
Ben Wallace
1
3%
Kevin Garnett
1
3%
Shaquille O'Neal
4
12%
Dirk Nowitzki
0
Niciun vot
Kobe Bryant
4
12%
Stephon Marbury
1
3%
Gary Payton
1
3%
Jason Richardson
0
Niciun vot
John Stockton
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 33

Cel mai spectaculos jucator din NBA

Mesajde Vince Carter » Dum Ian 12, 2003 1:23 am

Care credeti ca este cel mai spectaculos jucator din NBA?
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Ian 12, 2003 1:45 am

Eu am votat cu Jason Kidd. Imi place mult de tot stilul sau de a bate mingea si pasele pe care le da...si oferitele !
Are un stil foarte placut !

Nu il consider mai putin spectaculos..decat cei care ofera slamuri gen Vince Carter.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

3 oameni diferiti, 3 voturi diferite

Mesajde intoxic8 » Dum Ian 12, 2003 3:45 am

eu am votat shaq. ii agreez stilul de pe vremea cand juca alaturi de Amfernee Hardaway si Horace Grant la Orlando. era trioul meu preferat (pe atunci aveam vreo 11-12 ani).

imi place ca stie sa-si foloseasca gabaritul, ca in fiecare meci da tot ce e mai bun din el, ca e mare. multi pivoti au avut si mai au multe de invatat de la el. in alta ordine de idei mi se pare pur si simplu urias: 2.16 m si 155 kg. tin minte ca intr-unul din sezoane a jucat cu sase copci pe mana de aruncare si cu 3 pe cealalta (sau ceva de genu). daca nu ar fi el, Los Angeles nu ar mai avea succesul pe care il au.

Vince nu-mi place ca e inconstant in evolutii. uneori joca fenomenal, alteori e la furat total. Kidd... nu am avut ocazia sa vad prea multe meciuri cu el, dar sunt de acord cu ce spune OM. are un stil 'fin' asemanator cu a lui Stucktton
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Lun Ian 13, 2003 3:37 pm

Am votat Tracy McGrady, desi jucatorul meu favorit este de departe Jason Kidd.

Cine a vazut slam-dunk-urile lui McGrady stie de ce...
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Vince Carter » Lun Ian 13, 2003 11:00 pm

Yeah, an alley-oop to himself using the backboard !

_____

by Moshu : E ultmai oara cand itzi mai modific um post. Daca mai raspunzi cu quote la mesajul precedent..iei avertisment. Citeste regulamentul inainte de a posta !
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde rady » Mar Ian 14, 2003 11:30 am

am votat pt. spree pentru meciurile ce le facea in perioada 96-00
imi placea de el inca decand juca la GS si facea o echipa grozava cu webber
acum in perioada asta, nu prea stiu ce sa zic, ca nu ma prea pricep, dupa parerea mea ar fi francis, pierce, T-Mac, ricky davies, iverson
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Ian 29, 2003 12:46 am

Am votat cu Payton,pentru zilele lui bune la Sonics(96-97-98).Desi poate nu se compara cu Kidd sau Carter la spectacol,totushi era un jucator fparte apreciat cand urmaream eu baschet.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Mie Ian 29, 2003 11:30 am

Vad ca nu se detaseaza nici un jucator... Nu are nimeni mai mult de un vot...
Ce dracu, nu se gasesc mai multi useri care sa voteze, sau NBA nu e asa de popular in Romania pe cat credeam io?
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Red_Mustang » Mar Oct 14, 2003 6:50 am

Normal...NBA nu este prea urmarit...la fel ca NHL...
In schimb Kobe Bryant e destul de bun la echipa Lakers si se descurca bine...El si O'Neal fac un cuplu de atac pe cinste.
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 14, 2003 8:34 am

ayrtoane...pai unde sa il urmaresti? inainte proteveu dadea si meciuri si mai era si nba action( edit mai later) (cred ca ma insel asupra numelui emisiunii, dar cred ca stiti la ce ma refer). acu, doar netu si ceva rezumate.....
jucator spectaculor: dupa jordan, mi-a placut de o'neal, desi nu tineam cu lakersi. dar sportivul asta e fenomenal, la marimea lui se misca surprinzator de bine si parerea mea este ca fara el nu stiu cate titluri ar fii luat lakersi .
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 14, 2003 8:43 am

NBA Action , animaloole !

Pentru mine cel mai spectaculos alb din istorie a fost Jason Williams ..debutant la Sacramento, actualmente la Memphis. Deseori comparat cu Pistol Pete Maravich ..William a fost incantator in sezonul sau ca debutant....oferind unele pase de un real spectacol . Erau frumoase acele vremuri cand vedeam NBA in direct..plus emisiunea amintita de animal.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Comisaru » Mie Oct 15, 2003 9:34 pm

Votez si eu pentru Jason Kidd...desi Larry Bird ramane favoritul meu all-time (mi-l si aduc aminte pe Bogdan Stanculescu cum de fiecare cand ii pronunta numele lui Larry nu uita sa puna inainte "legendarul") :D
Artificial intelligence doesn't stand a chance against natural stupidity!!!!
Comisaru
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 20, 2002 7:06 pm
Localitate: NJ

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 15, 2003 9:39 pm

Comisaru tu esti de-al meu ! Imi aduc aminte cu infinita emotie de All Star Game-ul din 1992...comentat de Bogdan Stanculescu in direct din Orlando. Jucatori cum am vazut atunci n-o sa mai vedem niciodata. Ala era spectacol. Ce zici ? Gasim pe undeva componentza echipelor de atunci ? Sau le scriem din memorie ?

la fiecare 2-3 faze..Stancuelscu exclama : "cosh de mare spectacol" sau "faza de mare spectacol".

Imi pare bine ca si tu l-ai votat pe Kidd. *p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Comisaru » Mie Oct 15, 2003 9:49 pm

Da, Bogdan Stanculescu era un meserias :) Chiar, oare ce mai face, pe unde, ca n-am mai auzit de mult nimic despre el.
Intradevar, in 92 in Orlando a fost un meci mare....dar memoria nu ma ajuta prea mult, asa ca am cautat pe net lista cu participantii: So, here it is:

Western players

Karl Malone (UTA)
Chris Mullin (GS)
David Robinson (SA)
Clyde Drexler (POR)
Magic Johnson (LAL)
Tim Hardaway (GS)
James Worthy (LAL)
Otis Thorpe (HOU)
Hakeem Olajuwon (HOU)
Dikembe Mutombo (DEN)
John Stockton (UTA)
Jeff Hornacek (PHO)
Dan Majerle (PHO)

Eastern players

Scottie Pippen (CHI)
Charles Barkley (PHI)
Patrick Ewing (NY)
Michael Jordan (CHI)
Isiah Thomas (DET)
Dennis Rodman (DET)
Kevin Willis (ATL)
Brad Daugherty (CLE)
Reggie Lewis (BOS)
Mark Price (CLE)
Joe Dumars (DET)
Michael Adams (WAS)
Larry Bird (BOS)-DNP injury
Dominique Wilkins (ATL)-DNP imjury

PS
J Kidd mi-a dat emotii azi vara cand cocheta cu San Antonio, ca i se terminase contractul cu Nets-ii...dar pana la urma a semnat pe 3 ani (pe vreo nu stiu cate zeci de milioane de dolari), cu conditia sa vina la echipa si Alonzo Mourning...ceea ce s-a si intamplat.
Imi pare rau ca a plecat Mutombo, care desi nu a facut mare lucru in sezonul trecut, era un tip simpatic si cu personalitate. Acuma a trecut raul la NY Knicks.
Artificial intelligence doesn't stand a chance against natural stupidity!!!!
Comisaru
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 20, 2002 7:06 pm
Localitate: NJ

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 15, 2003 10:00 pm

Stanculescu a comentat Open Romania la tenis pt. Antena 1. Asta acum 1 luna. Sper sa avem iar NBA la tv in acest sezon..si poate va comenta. :)

Merci pt. echipe. Aia da...jucatori. Doar de Michael Adams nu am auzit.
Tim Hardaway mi se pare ca nu a jucat.....cedandu-i locul lui Magic...care a si iesiit MVP !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Mie Oct 22, 2003 4:13 pm

Eu am votat cu Kobe Bryant ca fiind cel mai spectaculos dintre jucatorii mentionati in sondaj dar mie imi place mai mult de Ricky Davis de la Cleveland. Am vazut niste dunkuri de la omu asta cum n-am mai vazut de la dunk competition cu Carter.

Nu stiu daca ati vazut filmul Planet of the Apes (ala de acu 2-3 ani). Eh in filmu ala sar maimutele cate 3 metrii in aer...asa sare si Ricky Davis...poate o fi maimuta :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 22, 2003 7:42 pm

il stiu pe Davis si am vazut si filmul. Anu' trecut tin minte ca eram uimit..a avut Davis asta cateva meciuri in care a dat peste 40 de puncte...iar pentru mine era aproape un necunoscut.

Cavaliers si-au facut echipa de dunkeri....Davis, James (nr. 1 pick-ul de anu asta) ...si daca nu ma insel si Darius Milles e la ei. Imi placea mult de Milles...de pe vremea cand juca la Clippers...impreuna cu Lamar Odom (care acum e la Miami) .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde santaclaws » Vin Oct 31, 2003 11:15 am

Cred ca overall cel mai spectaculos in mom de fata este McGrady. Carter a fost mai slab dupa problemele pe care le-a avut cu genunchiul.

Anii trecuti era clar Michael Jordan si, pe vremea cind juca si Dominique Wilkins era spectaculos, nu degeaba i se spunea "The Human Highligh Film"

Nu cred ca Shaq poate fi considerat "spectaculos". Dominant da, dar spectaculos .....
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde ieppy » Vin Oct 31, 2003 11:34 am

Dupa parerea mea cel mai spectaculos jucator din NBA este de departe McGrady, urmat de Kidd, Kobe si favoritul meu personal J.Will.
ieppy
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Oct 31, 2003 11:24 am
Localitate: Viena

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 31, 2003 2:36 pm

Cred ca in anii '80 au fost cei mai spectaculosi jucatori ever. Era perioada basketului romantic. Si in primul rand doresc sa-l evidentiez pe Julius Erwing alias Doctor J ....care a inventat un nou tip de slam. In prezent doar Keon Clark de la Utah Jazz reuseste asa ceva. Tre' sa fi si inalt ..dar si foarte flexibil pt. astfel de gen de slam : cu mana intinsa la maxim....iar in timp ce e in aer jucatorul..parca se mai inaltza putin (nu imi dau seama de unde) si trosneste mingea in cosh. Si Carter poate..dar la jucatorii de peste 2.05....pare mai spectacolos acest procedeu.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Oct 31, 2003 2:42 pm

ehe...mi-am amintit si io de mister Bird...mai ales prima oara cand a castigat concursul de aruncari de la 3p...omul ala semana cu o masina de cosuri. era incredibil.


din cate am citit nici anul asta in romania nu vom vedea NBA..at'a e'te
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

ale mele pareri

Mesajde Gotul » Vin Noi 14, 2003 11:09 pm

Dupa mine, cel mai spectaculos jucator e la ora asta McGrady, indeaproape urmat de Iverson. Numai la astia doi simt asa un gol in stomac, deoarece nu stiu ce vor face in continuare, atunci cind au mingea.

Imi amintesc cu placere de All-Star-ul din 1992. (l-a urmarit si maica-mea, n-a avut ce-mi face, televizorul era la ea in camera :))

Jordan, Magic, ehe he... pasarea...
Greu de egalat stresul avut atunci pt. desemnarea cistigatoarei.

Un eveniment unic pt. mine a fost finala Sonics-Chicago. De atunci am ramas fan S. Kemp... lupte ca acelea intre el si Rodman, nu mai vezi azi.

Dintre jucatorii de altadata, afara de Jordan, pe care - ca si pe Eminescu :) - n-ai cum sa nu-l admiri, mi-a fost aproape Hakeem (the Dream) Olajuwon, dupa mne, cel mai bun centru al anilor '90.

- Apropo, pe tema asta, care vi se pare cel mai bun centru pe care l-ati vazut?

Asta e.
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Noi 14, 2003 11:21 pm

Bravo , Gotule ! Si mie tot "The Dream" mi se pare cel mai bun centru al anilor '90. Avea o subtilitate si o viclenie pe care nu o intalnesti la Shaquille..de exemplu.

Dar....mi-a placut foarte , foarte mult....de Sabonis ! nu am mai vazut la nici un alt jucator de peste 2,20 sa se miste atat de bine si sa practice un joc atat de cerebral. Sabonis se impune in primul rand prin stiintza jocului si apoi prin fizic.

Si Hakeem la fel.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde COSS+min » Sâm Noi 15, 2003 10:42 pm

Cel mai spectaculos este Shaquille O'Neal. Desi nu sunt fan Lakers, recunosc ca este incredibil ce face acest om.
Reuseste adevarate "monster slam"-uri. :cool:
Cand are mingea sub cos trebuie sa te dai la o parte caci nu mai poti face nimic.
Are ceva probleme la libere, e adevarat.
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

eu am votat cu jordan

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 2:13 pm

pe mine ma impresionat intotdeauna stilul lui de joc si mai ales recordurile si toate performantele sale atat pe teren cat si in afara terenului.


P.S Nu stiu cine a facut sondajul asta da am vazut Gary Payton la optiuni. Din cate stiu eu el a fost unul din cei mai mari jucatori nfl(futbool league) si a jucat pt chicago bears in anii 80 mai ales ultima data cand chicago castiga superbowl.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Vince Carter » Vin Ian 16, 2004 1:58 am

LOL. Period. :sperm:
Check out my STREETBALL site : http://www.streetballromania.tk
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

deci am dreptate sau nam dreptate?

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 2:08 am

serios ca vreau sa stiu si eu daca este un tip tare in basket pe numele lui de gary payton.
Sar putea ca totul sa fie greseala mea daca e imi cer scuze anticipat.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Darth » Mie Ian 21, 2004 3:18 am

A spune ca shaq este spectaculos mi se pare o aberatie. Prin ce e spectaculos, prin faptul ca a mancat mult si a tras de fiare? Recunosc e impunator, dar spectaculos in nici un caz. Poate doar e un "spectacol" cand arunca libere. Eu ma prapadesc de ras cand il vad. Kidd, Payton, Iverson si toti ceilalti care au fost pomeniti de voi sunt jucatori de exceptie, spectaculosi in felul lor fiecare. Unul da pase, altul slamuri, altul are patrundere....
Dupa mine Vince Carter este insa peste toti ca spectacol. E adevarat ca a avut ceva probleme in ultima vreme, dar cand imi aduc aminte de el in zilele lui bune.....
Omul asta are tot ce vrea. Are patrundere, are slam, are pasa si aruncare de la distanta. Va aduc aminte numai cateva momente si va las pe voi sa decideti daca am sau nu dreptate.
- slamul de la olimpiada cand a sarit peste un francez care era in picioare
-slamul cu mana bagata in inel pana la cot
-cele 8 sau 9(nu mai tin minte exact) cosuri de 3 consecutive intr-o singura repriza
-pasele pe la spate pe care i le dadea lui peterson acum vreo 2 ani
si ar mai fi destule da astea imi sar acum in minte. Overall mie Carter imi aduce aminte de Jordan. In definitiv are aceeasi inaltime si a terminat acelasi colegiu ca si His Airness.
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde Vince Carter » Joi Ian 22, 2004 12:18 am

CORECT 100%. Si am si dribling marfa - am eu niste filme cu mine si fac niste driblinguri marfa!
Check out my STREETBALL site : http://www.streetballromania.tk
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde k-rina » Mie Apr 14, 2004 10:29 pm

Kobe Bryant ... nu conteaza perioadele mai proaste ... cand VREA sa e intr-adevar spectaculor ... ! HE OWNS! :U
Always outnumbered never outgunned
Avatar utilizator
k-rina
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Sporturi Americane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori