Preferinte

Forum dedicat principalelor competitii profesioniste de peste Ocean. NBA,NHL,NFL,MLB.

ce preferatzi ?

NBA (basket)
15
60%
NHL (hockey)
6
24%
NFL (fotbal american)
4
16%
MLB (basseball)
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 25

Preferinte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 14, 2003 9:33 am

Americanii au stiut intotdeauna sa isi faca reclama. Astfel meciurile din ligile lor de basket,hockey,fotbal american sau basseball au ajuns sa fiu urmarite in intreaga lume.
In aces an se pare ca si romanii vor putea urmarii..NHL,NBA si NFL...ceea ce m-a determinat sa dau nastere unui nou forum...dedicat fanilor acestor sporturi.

Pentru inceput..un simplu sondaj....care sa elucideze ceprefera forumistii intre basketul din NBA , hockey-ul din NHL , fotbalul american din NFL si basseballul din MLB.

Eu prefer NBA-ului pentru ca de mic "am crescut" cu el . M-am indragostit definitiv de NBA la inceputurile anilor '90....urmarind transmisiunile directe de pe TVR....de la All Star Game-uri.
NBA rulez !
Pe locul 2...NHL....iar pe 3 NFL. Despre basseball nu prea stiu nimic.....dar ca americanii il iubesc mult.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 14, 2003 10:35 am

intr-adevar stiu sa-si faca reclama. Voturile mele merg inspre baschet si hockey. nu stiu exact sa spun ce ma incanta mai mult, cosurile de sus, pasele "dastepte" si restul fazelor din baschet sau viteza, duritatea si finetea din NHL...fotbalul american ma lasa rece iar baseballul este cam aberant.
Ce nu-mi pace la ei: prea multe timeouturi. la ei nu exista nimic fara intreruperi, cauza: publicitatea costa mult.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Comisaru » Mie Oct 15, 2003 8:22 pm

NBA-ul si NHL-ul merg mana in mana pentru mine...desi NBA-ul il am la inima de mai demult, de dinainte de 89, cand mergeam la Timisoara in vacante si ii vedeam meciuri transmise de sarbi pe marii meseriasi....Larry Bird, Clyde Drexler, Dominique Wilkins, Magic, Jordan, Barkley etc
NHL-ul am inceput sa il apreciez abia de acum 2 ani, de cand am fost la primul meci...dar a fost dragoste la prima vedere
NFL-ul nu ma incalzeste deloc
MLB-ul era pana acum 4 zile cel mai naspa sport...dar am zis ca hai sa ma uit la un meci in intregime, poate, poate inteleg ceva...si mi-am mai schimbat un pic parerea :-) Poate din cauza ca e vorba de finalele conferintelor (sambata incepe finala cea mare -asa numita World Series) si sunt mai interesante meciurile din punctul asta de vedere
Artificial intelligence doesn't stand a chance against natural stupidity!!!!
Comisaru
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 20, 2002 7:06 pm
Localitate: NJ

Mesajde Yakko » Vin Oct 17, 2003 12:44 am

Bineinteles ca am votat NBA. De ce?
Pai e simplu nu cred ca ma voi vindeca vreodata dupa intoxicatia aplicata de Oribil in timpul liceului. Vorbea incontinuu aproape numai despre asta. Echipa lui favorita de atunci Utah Jazz era oarecum pe val si ne innebunea cu ce pase a dat Stockton si ce 'slem' a dat Karl Malone. Aproape ca ne obliga sa ne uitam la meciuri... Ca daca nu ii tineam isonul vreo cateva minute in care ii povesteam de niste faze de pe acolo, tinea mortis sa ne povesteasca tot meciul. Probabil ca NBA-ul va avea intotdeauna un punct sensibil in inima mea datorita lui.
Yakko
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 15, 2002 10:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde dj_jaxxx » Mie Oct 22, 2003 4:02 pm

Din cele 4 sporturi mentionate in sondaj, eu prefer hockeyul pt ca e rapid dar nu imi plac numeroasele pauze.

In rest urmaresc si celelalte 3 sporturi cu interes cand am ocazia dar tot fotbalul european e mai captivant ca toate :)
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde deampulea » Mar Ian 06, 2004 5:15 am

NHL cu siguranta... si MLB mai vedeam inainte cand avea fox sports net (ce vremuri... vedeam 3nations cup atunci)

daca-i intelegi regulile baseballul e chiar fain... atata doar sa nu vezi meciuri in direct... ca dureeeeeeeeeeeeeeeeeaaaaaaaaaaaaaaaaazzzzzzzzzzzaaaaaaaaaaaaaaaa
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde Ayrton » Mie Ian 07, 2004 8:52 am

Avand in vedere ca in acest moment, doar pe un singur post (TVSport) eu personal pot vedea sporturi americane, si din cele 4 din sondaj doar 2 sunt transmise (NHL si NFL), votul meu merge catre fotbalul american.
Explicatia? Imi place mai mult decat hocheiul (dar urmaresc si NHL!), poate am ceva de american in mine... Daca se transmitea si NBA poate il luam in considerare la vot, dar...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde COSS+min » Mie Ian 07, 2004 9:45 pm

Desi eu n-am apucat sa vad vreodata meciuri din NBA, totusi imi place enorm si urmaresc permanent imagini, rezultate etc.

Asta pt. ca de mic am fost in contact cu Basket-ul si ma duc si la noi la marile derby-uri.

Restul, niciunul in mod special desi stiu ce inseamna fiecare sport.
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

eu iubesc cel mai tare fotbalul lor nfl.

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 8:05 am

Am vazut zeci de meciuri si am si joculete acasa de fotbal american.
Sunt multi care zic ca fotbalu american e doar o chestie in care etalezi cat de puternic esti si ala carei mai puternic castiga.
Eu zic cati trebuie si strategie si alte lucruri ca poti sa fii tu cat de puternic esti da daca il lasi pe unu sa fuga pe langa tine si arunca unu touchdown de 50-60 yards pierzi nu castigi.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Red_Mustang » Vin Ian 16, 2004 4:22 pm

Eu sunt pasionat foarte mult de NHL, dar imi place si NBA-ul...Asa ca am votat NHL-ul si raman la o o doua parere cu baschetul (NBA)
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde Darth » Sâm Ian 24, 2004 1:08 pm

Mi se pare normal ca toti romanii sa prefere baschetul si hocheiul ca pana una alta sunt sporturi preacticate si la noi....deci le intelegem mai bine. Mie personal imi place baschetul in primul rand si apoi fotbalul american. Hocheiul mai putin, iar basseball-ul deloc. De altfel cred ca un om poate sa se uite la basseball doar daca practica acest sport, altfel mi se pare foarte plictisitor....si credeti-ma ca am incercat sa ma uit la cateva meciuri cap-coada. Fotbalul american mi se pare mult mai spectaculos decat hocheiul cu conditia sa inveti regulile.
In concluzie votez: 1) NBA, 2) NFL, 3)NHL
Decat sa votez MLB mai bine votez MLS ca acolo macar mai vezi cate un fost mare jucator de prin Europa sau America de Sud.
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde codrutc » Sâm Feb 07, 2004 1:33 am

Pentru mine ordinea este NFL, NBA, NHL, MLB
Gusturile nu se discuta dar voi zice totusi ceva.
Cind am venit in USA nu credeam ca voi gasi ceva sa inlocuiasca fotbalul ( "soccer")
cu toate ca eram mare fan NBA si m-am bucurat mult sa pot vedea meciurile din NBA "live" .
Acum pot spune ca pentru mine fotbalul american a inlocuit fotbalul. Problema la inceput a fost ca nu intelegeam regulile, asa cum a zis cineva mai sus. Ma mai deranja si faptul ca meciurile se intrerup foarte des. Continui sa fiu la curent cu aproape tot ce inseamna fotbal ( "soccer") dar daca la TV sunt 2 meciuri in acelasi timp, unul de fotbal si unul de fotbal american ma surprinde ca sunt tentat sa ma uit mai degraba la cel de fotbal american.
Cit despre NBA, cu toate ca ma uit la meciuri de 2-3 ori pe saptamina, nu mi se mai pare atit de spectaculos ca atunci cind ma uitam mult mai rar. Pot spune ca sezonul regulat este chiar "plictisitor" si playoffs-ul este tot ce conteaza.
Daca ati observat media de puncte pe meci a scazut mult in ultimul timp si meciurile in care se marcheaza 100 de puncte au devenit mai rare.
NHL-ul nu prea ma pasioneaza, sunt prea multe meciuri si sezonul dureaza prea mult
Despre baseball, ca si la fotbal american, este important sa intelegi regulile, dar asa este, nu prea se merita privit la televizor, cu toate ca e distractiv sa mergi la meciuri unde este o atmosfera de picnic.
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde Puyutzu2000 » Dum Aug 08, 2004 9:26 pm

Fotbalu' american mi se pare cel mai complex joc, are multe scheme si e cu adevarat un joc barbatesc! Nu cred k oricine poate juca un asemenea sport, spre deosebire de baschet unde e mai usor sa dai la cosh.
Avatar utilizator
Puyutzu2000
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Dum Iul 18, 2004 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Dum Aug 08, 2004 9:30 pm

1. Nba
2. Mlb
3. Nfl
4. Nhl
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde Dunker » Joi Mar 31, 2005 9:44 am

Desi prefer NBA trebuie sa recunosc ca si NHL e klumea e un joc spectaculos (desi am auzit ca echipele din NHL n-au cu ce sa-si plateasca jucatorii si acestia pleaca spre echipe de club din Europa) ~)
Dunker is ready to win the Slam-Dunk Contest
Dunker
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 20, 2005 11:20 am
Localitate: Negresti


Înapoi la Sporturi Americane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron