Fotbal American

Forum dedicat principalelor competitii profesioniste de peste Ocean. NBA,NHL,NFL,MLB.

playoffs-urile divizionale

Mesajde codrutc » Vin Ian 09, 2004 2:19 am

Salutare,

Scuzati, nu am realizat ca nu toata lumea are acces imediat la rezultate. Asa ca uite, scriu mai jos rezultatele de saptamina trecuta din playoffs, meciurile "wild card"

Tennessee - Carolina 20-29
Dallas - Baltimore 10-17
Green Bay - Seattle 33-27 (dupa prelungiri)
Indianapolis - Denver 41-10

Acum, trecind la meciurile din weekend-ul ce vine, iata meciurile si pronosticurile mele :

In AFC

Tennessee Titans la New England Patriots, New England
Indianapolis Colts la Kansas City Chiefs, Colts

In NFC
Carolina Panthers la St Louis Rams, Carolina
Green Bay Packers la Philadelphia Eagles, Green Bay

Dupa cum vedeti am mers la surprize de data asta, cu toate ca recunosc ca fata de data trecuta acum nu prea am mare incredere in pronosticurile mele fiind de fapt posibil orice in meciurile astea. Astept parerile voastre.

Go Colts
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde Ayrton » Vin Ian 09, 2004 8:59 am

Chiar ca mergi la surprize... :D

Eu zic:
In AFC

Tennessee Titans
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Vin Ian 09, 2004 8:59 am

Chiar ca mergi la surprize... :D

Eu zic:
In AFC

Tennessee Titans la New England Patriots, New England
Indianapolis Colts la Kansas City Chiefs, Kansas

In NFC
Carolina Panthers la St Louis Rams, Rams
Green Bay Packers la Philadelphia Eagles, Phily

(E mare avantaj terenul propriu in play-off... Insa daca nu zicea COSS+min ca Packers e echipa lui favorita mizam pe ei, ca au trupa buna, insa asa, din spirit de "gica contra" mizez pe Eagles. :) )
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde codrutc » Vin Ian 09, 2004 2:31 pm

Initial trimis de ayrton
[B]
(E mare avantaj terenul propriu in play-off...


Asa este cu avantajul terenului propriu, am vazut ca in ultimii zeci de ani, in playoffs in faza asta echipele gazda au cistigat de 32 de ori si au pierdut numai de 8 ori. Tot adevarat este ca cel putin o echipa gazda a pierdut in fiecare an, incluzind toate meciurile din playoffs.
Asa ca ai mers la sigur :B
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde dj_jaxxx » Vin Ian 09, 2004 6:23 pm

Predictii:

Titans@Patriots - Patriots pentru ca au o aparare impecabila.

Colts@Chiefs - Colts! :) Desi cred ca Kansas City o sa bata sper ca Payton Manning sa joace exceptional de bine si sa castige.

Panthers@Rams - Rams fara sa stau sa ma gandesc si adaug ca o sa bata la o diferenta de cel putin 15 puncte.

Green Bay@Philadelphia - Green Bay! Sunt plini de energie in urma calificarii in playoffs in ultima secunda din ultimul meci al sezonului si dupa cum stim, meciul castigat sapt trecuta in prelungiri. Bret Favre o sa joace bine de tot.

Vad ca pe multa lume intereseaza fotbalul american asadar as propune pentru sezonul urmator un concurs NFL. Ce ziceti?
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde COSS+min » Dum Ian 11, 2004 2:02 pm

sper sa vad si eu la Tv Sport martea asta meciul lu PACKERS cu Philadelphia chiar daca va fi in reluare si rezultatul il voi sti deja !

In legatura cu concursul e cam riscant, pt. ca nu prea exista oameni interesati la noi. Chiar si pe threadul suntem doar vreo 3-4.

Go Packers !
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde codrutc » Dum Ian 11, 2004 6:29 pm

Si eu cred ca ar trebui sa fim mai multi forumisti pentru un concurs adevarat, dar asta nu inseamna ca nu ne putem da cu parerea
despre rezultate asa cum am facut pina acum.

Eu vreau sa-i multumesc lui Ayrton pentru ca m-a "recrutat" de pe pagina Onlinesport.

Despre jocurile de ieri, nu vreau sa fiu "spoiler" asa ca nu am sa intru in multe detalii pina nu vad meciurile si cei ce se uita pe TV Sport. Sper insa sa dea Rams - Panthers pentru ca a fost un meci de "infarct", cum se zice.
Panthers au aratat inca o data daca mai era cazul ca defensiva bate ofensiva de cele mai multe ori in playoffs.
Despre Rams, cred ca daca printr-o minune Warner va decide sa nu plece la o alta echipa, cred ca la anul vor fi iarasi mari discutii
despre cine va fi titular intre el si Bulger. 3 interceptii?. Prea mult zic eu. E adevarat cred ca la cel putin una dintre ele se poate da vina si pe antrenor, dar sa fim seriosi...

Nu am reusit sa vad in intregime Patriots -Titans, ci doar asa pe sarite dar nu stiu ce pot sa zic de New England care mi se par cea mai completa echipa la ora actuala. Fac ce fac si cistiga.
Eu personal as fi vrut sa cistige Titans caci combinat cu o victorie
a echipei mele favorite azi in Kansas City ar fi insemnat inca un joc pe teren propriu aici in Indy saptamina viitoare. Asa, chiar daca Colts cistiga azi, nu-i vad prea bine in Foxboro in frigul acela.

Go Colts
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde codrutc » Dum Ian 11, 2004 11:07 pm

Victorieeee !!!!! Colts
Manning a fost fantastic.
Sper sa dea meciul si in Romania. Veti vedea ce inseamna
perfectie la un quarterback.
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

rezultate

Mesajde codrutc » Lun Ian 12, 2004 5:37 pm

Rezultatele de simbata si duminica pentru cei care inca nu le-au aflat.

Carolina - St Louis 29 - 23 ( dupa prelungiri )
Tennessee - New England 14 - 17
Indianapolis - Kansas City 38 - 31
Green Bay - Philadelphia 17 - 20 (dupa prelungiri)
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde dj_jaxxx » Mar Ian 13, 2004 12:07 am

Am nimerit AFCu si era sa nimeresc si Green Bay daca Favre nu arunca o pasa interceptata. Si meciul cu St Louis m-am inselat amarnic....
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde codrutc » Mar Ian 13, 2004 3:08 am

Initial trimis de dj_jaxxx
era sa nimeresc si Green Bay daca Favre nu arunca o pasa interceptata....


Cred ca Packers au pierdut cind l-au lasat pe McNabb sa dea pasa aia in situatie de 4 si 26 , mai precis nefacind marcaj strict
la "receiver-ul" care a prins mingea.
Ar mai fi de considerat si faptul ca nu au fost in stare sa inscrie touchdown din 6 yarzi in finalul primei reprize si ca nu au jucat
la 4 si 1 in terenul lui Eagles la linia de 40.

Oricum pe Eagles nu-i vad bine cu Carolina caci Julius Peppers et co. nu cred ca-l vor lasa pe McNabb sa stea pe picioare o vesnicie pina gaseste el la cine sa paseze asa cum a facut cu Packers.
Totusi nu ma grabesc sa dau un pronostic, depinde si daca Stephen Davis se reface pina duminica.
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde Ayrton » Mar Ian 13, 2004 9:11 am

Nu pot sa cred ca au pierdut cei de la Kansas...
Asta inseamna ca nu prea le nimeresc l apronosticuri pe threadul asta, asa ca o sa ma multumesc doar cu privitul meciurilor de fotbal american si cu pronosticuri doar la cele de fotbal european si din Romania...
Revenind la topic, sper sa vad Super Bowl-ul (in direct! se aude domnii de la TV Sport, da?) cu Inianapolis Colts pe teren.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde codrutc » Mar Ian 13, 2004 9:25 pm

Initial trimis de ayrton
o sa ma multumesc doar cu privitul meciurilor de fotbal american si cu pronosticuri doar la cele de fotbal european si din Romania...


Ayrton, te rog sa nu te descurajezi caci doar pronosticurile nu sunt pe bani si nu cred ca vrei sa zici ca la "soccer" ghicesti chiar toate scorurile. Cind eram in Romania mi-aduc aminte ca nu stiu cum se facea ca atunci cind jucam la pronosport pe meciurile din campionatul italian nu nimeream mai mult de 2 treimi, iar atunci cind nu jucam imi scapau doar unul, doua.
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde Ayrton » Joi Ian 15, 2004 8:55 am

Aseara am izbutit sa vad si eu meciul dintre Kansas si Indianapolis, si, nu pot sa nu recunosc: au echipa tare cei de la Colts, iar Peyton Maninig e intr-adevar genial! Excelent si runing-back-ul James.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Joi Ian 15, 2004 9:00 am

A, codruct, ca sa ma laud si eu un pic:
http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=208013#post208013
si
http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=217666#post217666,
insa sunt cam dezamagit de pariurile facute in ultimile 3 saptamani la casele de pariuri: n-am mai castigat nici un leu, si am inceput sa pierd cam mult din castigurile anterioare...
Ce zici, pe cine merita sa mizez in meciurile urmatoare din NFL, ca au cote destul de bune, 2 si ceva pentru victorie indiferent de echipa iar daca imi iese un meci egal, cota e de 20 cel putin, dar nu ma incumet sa pun, ca e foarte greu de iesit...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde codrutc » Joi Ian 15, 2004 3:36 pm

Ptr. ayrton

Esti tare, se vede ca nu am stiut cu cine am de-a face. Totusi, asa cum ai zis si tu ai vazut ca norocul se intoarce. "Gambling-ul"
e boala grea. Intreaba-l pe Pete Rose. ( fost jucator de baseball,
caz mare in mass media americana in ultimele zile)
Eu pentru saptamina saptamina asta as zice asa:

Patriots - Colts, Colts
Eagles - Panthers, Eagles

Dar cum sunt subiectiv in ce priveste pe Colts (apararea cam scirtie si asta nu e bine) tu poti alege Patriots daca nu ai incredere.
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

pronosticul meu

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 3:42 pm

eu zic ca invingatoarele vor fi Colts si Panthers.
Pariurile la fotbalul americani pe sume importante sunt foarte intalnite.
In marile orase sunt anumiti dealeri care te lasa sa pui pariu chiar si fara sa dai banii in fata numai sa fereasca sfantu sa nui platesti.
In rest pe sume mici de la mic la mare parieza la fotbal.
Taicamiu de exemplu in fiecare sezon parieaza cu unu care e cu vikings ca pt fiecare meci castigat in plus de vikings in comparatie cu bears(echipa lui) ii plateste 50$, si invers..
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde dj_jaxxx » Joi Ian 15, 2004 7:05 pm

Patriots-Colts Colts, desi va fi greu in frigul din New England

Panthers-Eagles Eagles

Colts castiga Superbowlul :)
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Vin Ian 16, 2004 8:54 am

Multumesc baieti, cred ca mizez pe Colts.
Cand sunt meciurile?
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde codrutc » Vin Ian 16, 2004 5:43 pm

Initial trimis de ayrton

Cand sunt meciurile?


Ambele meciuri sunt duminica

Colts - Patriots la 3 PM EST ( 10 PM la Bucuresti)
Panthers- Eagles la 6:45 PM EST (1:45 AM, adica luni la Bucuresti)
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

mersi de timpuri

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 9:28 pm

banuies ca e pe espn sau pe ce canal vor fi>?
Asta daca stii daca nu mersi.
Pt mesajele de mai sus ayrton tu nu serios faci pariuri?
Daca faci din cate stiu astea la fotbal nu se lasa bine de multe ori.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Re: mersi de timpuri

Mesajde codrutc » Sâm Ian 17, 2004 1:03 am

Colts - Patriots este pe CBS
iar Eagles- Panthers este pe FOX

Asa ca regula, CBS transmite meciurile din AFC iar FOX pe cele din NFC
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

vroiam sa vad daca stii

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 6:07 am

mersi oricum.
Pentru cei din Romania care nu puteti vedea meciurile macar ducetiva pe perioada meciurilor pe http://www.nfl.com
Au updaturi foarte dese la toate fazele de joc din timpu jocului si e oarecum la fel ca si cum ai vedea jocul.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Ayrton » Lun Ian 19, 2004 1:38 pm

Din pacate Colts au mancat bataie...
(I-am avut pe bilet, dar nu au fost singurii din cauza carora am pierdut, Chelsea facand-o lata acasa cu Birmingahm...)

Ce s-a intamplat, chiar au fost peste ei cei de la New England? Maninig n-a facut nimic?
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Ian 19, 2004 4:47 pm

deci cine va juca in Super Bowl ?
Poate ma uit si eu daca nu am examen a doua zi, ca am inteles ca il televizeaza TV Sport in direct.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde codrutc » Lun Ian 19, 2004 5:26 pm

Sunt intr-o dispozitie cum nu se poate mai proasta dupa meciul Colts - Patriots de ieri. Colts au jucat oribil cu 4 interceptii si vreo 2 fumbles.
Asa de afectat am fost ca ieri m-a durut si capul si nu am mai avut chef sa ma uit la cealalta finala din conferinta NFC
Nu mi s-a mai intimplat asta de cind a pierdut Romania
la fotbal la mondiale sau poate de cind a pierdut Craiova cu Benfica sau Dinamo cu Sampdoria in anii optzeci.
Parca nici de Superbowl nu mai am chef.
Apropo , Superbowl -ul este peste 2 saptamini si va fi intre
Patriots si Panthers care i-au batut pe Eagles ieri.
Daca se poate numi consolare, ma bucur putin ca Panthers au cistigat pentru ca imi place cum joaca.
Voi tine cu ei in Superbowl cu toate ca New England cred ca vor cistiga.
Hai sa va mai zic una. Asa cum nu se poate de ironic, ieri chiar la 5 minute dupa meci m-a sunat o verisoara care este casatorita cu cineva din New Hampshire si care bineinteles tine cu New England fiind din zona .
Ei oricum nu sunt vinovati de rea intentie, doar s-a nimerit sa fie intr-un restaurant tocmai cind meciul se termina si au vazut ca echipa cu care jucase New England era tocmai Indianapolis, asa ca s-au gindit sa ma sune. Ideea este ca a picat cind nu se putea mai prost iar vara-mea cred ca a fost putin socata caci ma stia un tip politicos :)

Codrut
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Ian 19, 2004 5:46 pm

Lasa Codrut, nu fi suparat ! Poate va ajunge Indiana Pacers in finala NBA si o echipa din orasul tau va disputa totusi o finala. Dupa cum se comporta pana acum au toate sansele.

Apropos, dar in finalele conferintelor nu se joaca tur-retur ? Se joaca pe teren neutru sau cum ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Lun Ian 19, 2004 6:22 pm

Toate meciurile din play-off se joaca intr-un singur meci, pe terenul echipei mai bine clasata in sezonul regulat.
Finala se va juca la Houston parca.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde codrutc » Lun Ian 19, 2004 10:28 pm

Multumesc pentru mesajul de consolare.
Pacers au toate sansele sa cistige Estul, daca vor trece de Detroit dar final NBA nu cred.
Cit despre teren, asa e cum a zis Ayrton. Poate si Colts ar fi avut alta sansa daca ar fi jucat acasa si nu in zapada si frigul ala din New England.
Nu vreau sa caut scuze insa pentru ca avantajul terenului propriu l-au pierdut tocmai cind au pierdut meciul cu New England din
sezonul regulat atunci cind nu au reusit sa inscrie de la linia de 1 yard in ultimele secunde.
Ar fi poate mai echitabil si daca meciurile din NFL s-ar juca macar cel mai bun din 3 , ca la baschet. E normal insa sa nu se joace asa avind in vedere efortul care se pune in joc si accidentarile.
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde dj_jaxxx » Mar Ian 20, 2004 10:19 pm

Mai...oricum Indiana ar trebui sa-si faca teren afara ca sa se obijnuiasca un pic cu jocul in aer liber, la fel ca si Minnesota. Majoritatea echipelor au teren afara deci sunt sanse mari ca daca joci la cineva acasa in playoffs o sa joci in aer liber. Manning parca era pierdut, a aruncat niste pase la nimereala si din pacate nu i-a mers la fel de bine ca in KC unde a fost mult mai sigur pe el. Oricum New England sunt meseriasi in aparare si au dovedit-o inca o data.

Daca tin bine minte Panthers au intrat in liga in 95 sau 97 parca si au terminat 1-15 acum doi ani si iata ca acum sunt in Super Bowl. Asta imi aduce aminte de Florida Panthers din NHL care au ajuns in finala in 99, ca cativa ani dupa intrarea in liga. McNabb era accidentat rau de tot si a fost placat de cateva ori bine de jucaotorii din Carolina si s-a accidentat si mai tare. Oricum Eagles nu au reusit decat o lovitura de 3p iar Stephen Davis de la Carolina a jucat exceptional.

Superbowl:

Carolina - New England (in Huston dar NE este echipa gazda teoretic)

Eu zic ca New England vor castiga dar cu o diferenta mica de puncte, gen 17-14
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sporturi Americane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator