NBA. Sondaj pe posturi CENTRI

Forum dedicat principalelor competitii profesioniste de peste Ocean. NBA,NHL,NFL,MLB.

Alegeti pivotul NBA favorit (perioada recenta!)

Vlade Divac
0
Niciun vot
Patrick Ewing
1
7%
Moses Malone
0
Niciun vot
Alonzo Mourning
1
7%
Dikembe Mutombo
0
Niciun vot
Hakeem Olajuwon
3
21%
Shaquille O'Neal
9
64%
David Robinson
0
Niciun vot
Arvidas Sabonis
0
Niciun vot
James Worthy
0
Niciun vot
Rick Smits
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 14

NBA. Sondaj pe posturi. PIVOTI

Mesajde Gotul » Sâm Noi 15, 2003 3:46 am

Iubitori de Nba,

M-am gindit ca ar fi interesant sa votam pentru cea mai buna echipa, pe posturi, alcatuita din jucatori pe care i-am vazut, fiecare dintre noi, cum au jucat (la TV, desigur)

--------------------------------------
PREFERINTA MEA pentru PIVOT este Hakeem (the Dream) Olajuwon (originar din Nigeria), cistigator a doua titluri cu Houston Rochets la mijlocul anilor '90. Practic, aceste 2 titluri au fost cistigate de Olajuwon singur... Jucator versatil, aproape la fel de bun in aparare ca si in atac (un plus pt. ofensiva, in care a aratat o intelegere a jocului deosebita). In general, un jucator surprinzator pe care il consider cel mai bun pivot pe care l-am vazut vreodata.

Voi?
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Noi 15, 2003 4:42 pm

Tot pe Olajuwon l-am votat si eu. Dupa cum am mai spus pe subiectul despre jucatorii spectaculosi....s-a impus in primul rand printr-un joc cerebral ...si abia apoi prin fortza fizica de care dispunea. Excelent in ambele faze ale jocului, dupa cum remarca si gotul.

A jucat 18 sezoane in NBA.....17 la Houston Rockets si 1 sezon la Toronto Raptors.

gotule....l-ai uitat de la sondaj pe Robert Parish. Iar James Worthy nu cred ca a jucat pivot.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde COSS+min » Sâm Noi 15, 2003 10:25 pm

Preferatul mea este Shaquille O'Neal.
Un monstru de om cu o detenta fenomenala. Cand se inalta in aer toata lumea trebuie sa se dea afara din calea lui.
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

despre shaq

Mesajde Gotul » Lun Noi 17, 2003 1:42 am

Cosmine,

Nu pune nimeni la indoiala cit e de impresionant Shaq in NBA. Ma gindesc ca e cam situatia neo-zeelandezului Lomu in rugby... ce mai, e la categorie superioara :p

Partea criticabila e, ca sa te citez, ca "se inalta", dar prea putin in aparare. Monstruozitatea sa e productiva aproape doar in ofensiva, in timp ce in aparare e doar intr-o stare "latenta"... (aici e aproape doar un pivot de duzina, scuzati)

Ca sa remarc insa si un plus pt. Shaq, destul de aparte: e un foarte bun pasator, mult peste pivotul obisnuit. La partea asta, Sabonis si nu altcineva era "tatic"... ca veni vorba de pasatori "neprofesionisti" de azi, trebuie remarcat Webber. Te sperii ce pase poate gindi si reusi.
Stiu, stiu, nu e centru, :a dar... nici nu e "de specialitate": ii fura meseria lui Mike Bibbi... doar cind liderul e accidentat, cum e cazul zilele astea, se mai desfasoara si bietul Mihaita. Stiu, stiu, exagerez...;)
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Lun Noi 17, 2003 4:28 pm

Parerea mea e ca Shaq este cel mai bun la ora actuala si cel mai bun pe care l-am vazut eu jucand. Pe Olajuwon nu l-am vazut cand era mai tanar si doar cand a fost la Toronto si a fost destul de varza.

Apropo, cand a fost ultima data cand un sut de-al lui Shaquille O'Neal a fost blocat? :D
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Lun Noi 17, 2003 5:32 pm

Si eu tot cu Hakeem "The Dream" am votat (dar am apasat in sondaj cu Dikembe... cred ca sunt obosit acum... plec acasa in curand...).
Era favoritul meu alaturi de Clyde "The Glyde" Drexler, Robert Horry, si ceilalti jucatori din epoca respectiva de la Rockets.
Pe Shaq l-am simpatizat doar in perioada cand el si Anfernee "Penny" Hardaway duceau pe Orlando Magic in finala NBA. Dupa ce a ajuns la LA nu l-am mai suportat deloc.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

dj_jaxxx, poti modifica sondajul?

Mesajde Gotul » Lun Noi 17, 2003 6:21 pm

dj_jaxxx , ayrton spune ca a dat clic gresit. Poti face ceva?

Apropo de ce spui, sigur ca e aproape imposibil sa-i pui capac lui Shaq. Dupa cum spuneam, e alta categorie... Doar pe un Mourning in zilele lui bune sau un Mutombo in forma maxima, i-as alege ca pe posibili aparatori de succes in fata lui. Chiar si asa, totul depinde de la meci la meci. Astazi, eu zic ca un Ben Wallace se descurca binisor.

Ayrton, suntem in acelasi sindicat, ce mai! :D Si eu imi amintesc cu mare placere acei ani, va sa zica cu tot cu Houston si Rockets. Drexler, daaa... Oricum, aici vorbim despre pivoti.
Tot din perioada acelui Orlando imi amintesc unica mea imagine cu Ghita Muresan pe care o stochez la "cutiuta de minte", dintr-un meci Orl-Was. Ghita al nostru se duce pe doi pasi in stil de mare balerin (nu-l crezusem capabil de asa o gratie) si strecoara o minge pe sub (!) blocajul lui Shaq - a intrat. O fi si cel mai reusit cos al sau in toata cariera... nu stiu.

Ca sa lansez o intrebare, care e opinia voastra despre pivotii actuali din NBA? Este sau nu lipsa de pivoti adevarati? Pe care i-ati vedea, sa zicem in All-Star-ul viitor?
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Lun Noi 17, 2003 7:57 pm

Gata am modificat...lui Dikembe i-am pus 0 si am pus 3 lui Hakeem. E bine da? :)

La all star il vad pe Shaq si respectiv pe Ben Wallace pentru Vest si Est (asta fiind pentru cei care sunt titulari). Pe langa cei doi mentionati anterior i-as mai alege pe Yao Ming si Brad Miller din vest iar din est pe Zydrunas Ilgauskas si Alonzo Mourning.
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Mar Noi 18, 2003 8:45 am

Eu l-as mai trece la pivoti si pe singurul "turn" din San Antonio ramas in picioare, pe Tim Duncan. personal il vad ca pe un jucator ce poate face fata permanent pe postul de pivot, chiar daca l-am vazut in trecut jucand si pe postul de extrema de forta. Oricum, fara Robinson, Spurs il vor folosi tot mai mult in centru pe Duncan.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde COSS+min » Mar Noi 18, 2003 10:53 am

E adevarat ca shaq nu e asa de bun in aparare, dar ca sa citez din fotbal "atacul e cea mai buna aparare". :)

In concluzie dintr-un pivot care pune un capac fenomenal si unul care rupe cosul cand da slam-ul il aleg pe ultimul.
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde Gotul » Joi Noi 20, 2003 7:12 pm

Ca sa incerc sa raspuns si eu la intrebarea mea: :U

In est e "gaura" mare de mult... De cind ma stiu nu prea am vazut concurenta in All-Star, daca s-au prezentat cite unul, cel mult doi pivoti adevarati. Sa vedem niste nume de categoria I: Patrick Ewing, A. Mourning, O'Neal (la Orlando), Mutombo.

Astazi, singurul pivot de rasa e Ben Wallace. Sa renasca Mourning? Nu stiu... oricum pina acum e doar rezerva lui Collins. Ilgauskas e unul din favoritii mei, dar nu poate fi un pivot care sa intre in istoria bashetului din Est. Iaca cite recuperari pe meci face anul asta: 6. E drept ca inscrie binisor, 15 p/m. In opinia mea, ceva brinza ar putea face pe acest post niste baieti reprofilati de nevoie (ma refer la All-Star), precum Jermaine O'Neal sau Antonio McDyess. Poare si Antonio Davis de la Toronto.
In concluzie, la All-Star-ul de la anul nu vad pentru Est pe alti doi pivoti decit pe Wallace si Ilgauskas. Dar nu vad cum s-ar putea evita aceasi senzatie de neputinta sub panouri de la All-Star-ul anul trecut... cine l-a vazut, stie despre ce vorbesc.
-------------------------------
In Vest, treaba sta un pic altfel. Daca in trecut ne delectam privind pivoti ca Olajuwon, Robinson, Sabonis, etc. acum ii avem pe O'Neal, pe Yao si pe eternul Divac, ceea ce nu e foarte rau, dar nici grozav. Acusi ne paraseste si Divac, inevitabil. Apoi... raminem cu Bradley. :p

Pacat ca majoritatea pivotilor europeni nu s-au ridicat la inaltimei "ametitoare". Inaltimea fizica nu a fost niciodata de ajuns. Se pare ca in NBA are mai mult succes ca pivot un "fortzos" nu prea inalt ca Dale Davis decit un Potapenko, Rebraca sau Tsakalidis. E drept ca au fost si jucatori care s-au facut remarcati: in trecut, un Sabonis sau un Dino Radja, pivotul croat al lui Boston, pe viitor, poate un Radoslav Nesterovic de la SA sau un Mehmet Okur de la Detroit, cine stie?
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Noi 20, 2003 8:20 pm

Gotule, un pivot european care a fost la fel de bun ca Sabonis sau Divac...chiar mai bun in NBA....a fost olandezul Rick Smits . Vi-l mai aduceti aminte ? Eu am avut placerea de a urmari cateva meciuri cu el....si imi placea foarte mult. Inscria cu o usurinta desavarsita si se misca foarte bine in teren pentru gabaritul sau. Avea niste scheme pe care numai un pivot european le poate face.

Ma mir ca inca nu i-au retras tricoul cu numarul 45 de la Indiana Pacers.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Gotul » Joi Noi 20, 2003 10:49 pm

Mosule, asta e, esti pe faza!

Nu stiu cum de am uitat de Smits, doar l-am admirat si eu vreme indelungata. Probabil cel mai de succes pivot european in NBA. Poate merita sa intre si el la sondaj... mea culpa :a

Si mai locuiesc si temporar in tara lui.... :con:
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Joi Noi 20, 2003 10:53 pm

L-am adaugat si pe el la sondaj :)
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde santaclaws » Mie Noi 26, 2003 5:44 pm

Initial trimis de dj_jaxxx
Parerea mea e ca Shaq este cel mai bun la ora actuala si cel mai bun pe care l-am vazut eu jucand. Pe Olajuwon nu l-am vazut cand era mai tanar si doar cand a fost la Toronto si a fost destul de varza.

Apropo, cand a fost ultima data cand un sut de-al lui Shaquille O'Neal a fost blocat? :D


Hmmm, nu stiu de ultima data, dar stiu ca sezonul trecut l-a capacit Yao Ming de 3 (trei) ori intr-un meci. Si spre sfirsitul sezonului Big Ben Wallace a (asa comenta un coechipier, parca) "rejected O'Neal's pathetic layup attempt".

Si ca sa ma bag si eu - nu mi se pare ca O'Neal ar avea o detenta fenomenala. Pur si simplu este un monstru, si la gabaritul sau este foarte agil. Din cite stiu cind era mai "slab" facea 100m in 12 sec. Destul de bine la aprox 120 de kg.....

Cit despre Big Ben el joaca PF, nu pivot.

Si ca tot veni vorba, tocmai am aflat ca s-a retras Mourning, pivotul meu favorit. (da eu sunt ala care l-a votat :-P) Era fenomenal, mai ales ca inaltimea lui era mai curind de PF sau chiar SF ....

Si ca sa mai dau o replica - daca pleaca Divac ... ramine Brad Miller care a si facut o triple double. Si joaca din ce in ce mai bine. Se pare ca Chicago a facut o mare greseala cind au renuntat la el.
Roses are red, violets are blue, I'm a schitzophrenic, and so am I.
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Gotul » Mie Noi 26, 2003 6:30 pm

Santa,

Morning s-a retras... Acum citesc si eu. Ma bucur ca ai spus un cuvint bun despre el, acum la final. Un mare jucator.

Ben Wallace joaca chiar PIVOT, nu stiu de unde te-ai "inpirat" cind ai zis ca joaca PF. Nu te lasa influentat de faptul ca are doar 2, 06 sau 2, 07 m. Oricum, daca stii ceva ce nu stiu eu, indica-mi. Pina atunci, arunca o privire aici, pt. centrii din Est - GAURA MARE :confused: -, poate il gasesti si pe Wallace... :p

http://www.nba.com/features/ballot_breakdown_east_centers.html

Da, sunt de acord, Brad Miller puncteaza frumos in ultima perioada. Si-a doborit toate recordurile anul asta, la Sacramento. Sa nu fie doar un foc de paie. Eu il stiu doar de anii trecuti de la Indiana, si nu mi se paruse, sa spunem, peste Ilgauskas. Acum insa...
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde santaclaws » Dum Noi 30, 2003 5:22 am

Gotule, sa stii ca nu vorbesc chiar aiurea. De inspirat m-am inspirat chiar de pe nba.com

http://www.nba.com/games/20031128/CLEDET/boxscore.html

na de vezi - scrie clar "Ben Wallace F". Si ca sa stii, si eu credeam ca joaca C, dar poate ca l-au mutat PF o data cu venirea lui Campbell. Oricum cu Big Ben, Campbell, Okur si Milicic, Detroit nu duc lipsa de oameni mari asa ca isi permit sa joace cu 2 pivoti pe post de C si PF. Pe de alta parte el nici nu prea marca mult (din pagina al carei link l-ai dat - "this year, he's scoring in double-digits for the first time in his career."), pe cind Campbell are un joc ofensiv mai bun - ceea ce inseamna ca adversarii nu se mai pot concentra pe Rip Hamilton, Billups si Prince.

Cit despre All Star ... hai sa fim seriosi. Pe cine era sa listeze la C in est ?? In afara de Ilgauskas si Mutombo (ar fi fost si Mourning, dar .... :-(( ). Ar mai fi Jamaal Magloire. Eddy Curry mai are de crescut pina sa fie un pivot bun.

Thomas e clar PF dar joaca C la NY pt ca Knicks au numai PF (cred ca au vreo 5 sau 6). Iarasi din pagina ta - "Thomas is more of a power forward".

Ratliff e pe undeva la mijloc. In pagina lui de pe nba.com e listat C-F.

Antonio Davis si Brian Grant sunt si ei cam PF transformati in C de nevoie. Davis era PF la Indiana cind juca Smits.
La Miami ideea era ca Grant sa joace PF cu Mourning C (dar, dupa cum am mai zis .... :-((( )

Iar Brad Miller ... cine stie. Spunea unul dintre coechipieri ca sistemul din Sacramento ii convine. In general din cite am vazut, cu un antrenor bun si cu acea "chemistry" de care zic americanii, unii jucatori se ridica peste potentialul lor. Eu zic ca astfel de jucatori au fost: Hardaway la Orlando (dupa ce a plecat de acolo nu a mai facut nimic) si intr-o oarecare masura si Pippen (care nu prea a mai reusit performantele de la Chicago in alta parte). Probabil si Kemp, care dupa ce a plecat de la Seattle si-a pierdut locul intre cei mai buni jucatori din NBA. Si acelasi lucru se vede la Hornets care fara mari staruri ajung in playoff in fiecare an.
Roses are red, violets are blue, I'm a schitzophrenic, and so am I.
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde monk » Dum Noi 30, 2003 5:38 pm

categoric O'Neal
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde codrutc » Lun Ian 12, 2004 7:44 pm

O'Neal ca cel mai dominat in zilele noastre
Asa din toate timpurile , Wilt Chamberlain
codrutc
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 02, 2004 5:28 am
Localitate: Indianapolis, USA

Mesajde dorinn » Mar Ian 13, 2004 3:11 am

Shaquille O'Neal - ca e un animal!!! distruge echipa adversa de unul singur si la propriu si la figurat!
ps: cum de e moses malone la perioada recenta???
i know what i want,
i'll say what i want
and no one can take it away!!!
Avatar utilizator
dorinn
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am


Înapoi la Sporturi Americane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori