NBA. Sondaj pe posturi. CONDUCATORI DE JOC

Forum dedicat principalelor competitii profesioniste de peste Ocean. NBA,NHL,NFL,MLB.

Alegeti conducatorul de joc favorit (perioada recenta)

Baron Davis
0
Niciun vot
Steve Francis
0
Niciun vot
Penny Hardaway
1
8%
Tim Hardaway
0
Niciun vot
Magic Johnson
5
38%
Jason Kidd
4
31%
Steve Nash
0
Niciun vot
Gary Payton
0
Niciun vot
John Stockton
2
15%
Isiah Thomas
1
8%
 
Voturi totale : 13

NBA. Sondaj pe posturi. CONDUCATORI DE JOC

Mesajde Gotul » Sâm Noi 15, 2003 3:54 am

Iubitori de Nba,

M-am gindit ca ar fi interesant sa votam pentru cea mai buna echipa, pe posturi, alcatuita din jucatori pe care i-am vazut, fiecare dintre noi, cum au jucat (la TV, desigur)

Argumentele pentru vot (sper sa fie!) ar trebui aduse din plan personal, nu pentru ca am auzit de vreun jucator ca a fost grozav

Optiunile mele sper sa va satisfaca gusturile. Inevitabil, multi alti jucatori mari - dintre cei pe care i-am vazut - au ramas pe dinafara (am ales doar 10, asezati in ordine alfabetica)

Incep cu "Pivotii" si cu "Conducatorii de joc". Daca vi se pare interesant, continuam cu celelalte trei posturi de joc.

Sunt curios...:rolleyes:
----------------------------------------

OPTIUNEA MEA pentru conducatorul de joc este Penny Hardaway, din perioada sa de glorie de la Orlando Magic (cind facea cuplu cu O'Neal). Poate au fost jucatori mai rapizi, ca Isiah Thomas sau Tim Hardaway, poate au fost pasatori mai buni, ca John Stockton sau Jason Kidd, dar preferatul meu facea cam de toate, ceva in genul lui Magic Johnson (cu care mai are in comun inaltimea deosebit de mare pentru acest post). Din pacate despre acesta din urma nu imi pot da cu parerea, l-am vazut doar la apusul carierei sale (91-92).
Stiu ca Penny nu a fost cel mai bun din lista, ramine insa preferatul meu.

Al vostru?
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Noi 15, 2003 4:05 pm

Eu am votat cu John Stockton . Cred ca am vazut vreo 25 de meciuri cu el si de fiecare data m-a incantat. Mi se pare point guardul perfect. Imi placeau la el..usurintza cu care pasa, usurintza cu care se demarca la 3 puncte,...si evident ochiul sau de vultur....care cuprindea intreg terenul de joc. Nu imi pot scoate din minte meciul din finala Vestului, in anul 1996....contra celor de la Houston Rockets...cand cu una de 3p..i-a trimis pe Jazz pentru prima oara in finala NBA.

Este un coordonator clasic....cum nu mai exista in ziua de azi.

Dintre cei de azi...imi place de Jason Kidd...care in curand va deveni si el o legenda NBA .

Aaaaa....ara sa uit. Recordul depase a lu' Stockton nu cred ca va mai fi doborat in veci . 15 806 pase decisive.
Si tot John Stockton detine cele mai multe interceptii din istorie . 3265 de interceptii realizate in intreaga cariera.
A fost si un bun marcator. 19711 puncte in intreaga cariera.

John Stockton a evoluat 19 sezoane in NBA.....toate la Utah Jazz.



--------

gotule..nu stiu ce cauta Baron Davis , Steve Francis si Steve Nash in acest sondaj. asa cum nu imi dau seama de ce lipsesc....Mark Jackson sau Muggsy Bogues...niste coordonatori extraordinari care au facut istorie in NBA.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Gotul » Sâm Noi 15, 2003 5:53 pm

OM,

Sunt de acord ca Mark Jackson ii putea inlocui pe unul dintre cei mentionati de tine. O omitere regretabila.

Ca veni vorba de el, mie nu imi prea placea atitudinea lui in teren, o anumita aroganta... Cind se mutase la sfirsit la Indiana Pacers parca se mai "smerise" si el si am inceput sa il vad cu ochi mai buni. Oricum, un foarte bun conducator, admit.

Putea de exemplu sa ii ia locul lui Nash, desi dupa cum a jucat ultimele doua sezoane... Ce e drept, a inceput sa joace excelent atunci cind nu s-a mai dat NBA la Tv in Romania.

Nu neg nici faptul ca Bogues ar fi facut istorie. La el insa, imaginea de jucator bun imprumuta prea mult de la imaginea fizicului sau (1, 60) pe care l-a "biruit". Nu sunt sigur ca, la 1,80 sa zicem, l-ai mai fi remarcat printre ceilalti.

Sper insa sa fie si admiratori ai lui Davis si Francis, cel putin al ultimului (am vazut anul trecut un meci cu Dallas-ul, Doamne!, facea Francis niste faze ca Jordan in zilele lui bune)
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Lun Noi 17, 2003 5:37 pm

Eee, aici e foarte greu sa ma decid... Sa votez cu Penny sau cu Jason Kidd... pana la urma ma decid la Kidd, pentru ca inca mai joaca la cel mai inalt nivel, si sper sa castige si el un inel de campion.
Bun si Stockton, mai ales ca e alb, si in NBA albii sunt din ce in ce mai mult o raritate... doar din alte tari mai apar, ca dintre americani nu prea mai stiu unul bun pe acest post. Chiar, e vreunul de valoare in prezent?
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Gotul » Lun Noi 17, 2003 6:45 pm

Ayrton,

Referitor la prezent,

cred ca sunt si azi citiva albi buni pe acest post: Steve Nash, Mike Bibbi si Jason Williams (ordinea e conforma cu preferinta mea).
Daca primul e canadian, ceilalti doi sunt americani.

Eu zic ca acestia sunt conducatori "de rasa". E drept ca se pot numi mai mult de trei negri, care sa fie cel putin de acelasi nivel sau mai bine cotati, sa zicem: Kidd, Payton, Francis, Baron Davis, Stephon Marbury, s.a. (ca sunt multi).

-------
Intrebare: care vi se par cei mai buni conducatori azi? (est/vest)
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Lun Noi 17, 2003 8:04 pm

Am votat cu John Stockton pus si simplu pentru ca nu am vazut pe altcineva care sa paseze cu atata precizie si finete. Si dupa cum a zis OM, are cele mai multe pase si asta inseamna ceva.

Cat despre conducatorii de joc actuali, in est normal ca Jason Kidd este primul de pe lista dar si Allen Iverson este chiar in spatele lui.

In vest sunt mult mai multi pivoti talentati decat in est dar cei care imi plac cel mai mult sunt Payton si Nash, si ii dau o mentiune lui Emanuel Ginobli :)
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde Gotul » Joi Noi 20, 2003 7:31 pm

In opinia mea, in Est exista Kidd si Baron Davis. In trecutul recent au fost, spre exemplu, Isiah Thomas si cei doi Hardaway.

Iverson conduce jocul numai de nevoie, citeodata, dar nu e conducator. Imi amintesc de All-Star-ul de acum 2 ani parca, cind, datorita criteriilor de selectie a titularilor, a trebuit sa conduca el jocul, ca sa poata juca si Carter si McGrady, in acelasi timp. Abia in a doua jumatate a meciului si-a dat seama antrenorul ca Iverson trebuia mutat SG, si s-a vazut, ca au cistigat meciul (si el a fost MVP).

O mentiune as face si pentru Darell Armstrong, care a fost ce a fost, dar e totusi la sfirsit de cariera.
-----------

In vestul dominat odinioara de un Magic sau Stockton, exista azi Francis si Marbury. Nu uit de venerabilul Payton, e si el acolo. Pt. viitor e Parker, mai e si eterna speranta Andre Miller de la Denver, or fi altii care imi scapa acum.

In concluzie, mi se pare ca postul de conducator este reprezentat si astazi foarte bine in NBA.
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde santaclaws » Mie Noi 26, 2003 6:17 pm

Ce zici de Gilbert Arenas. As zice ca e mai bun decit Andre Miller.

In est Jason Kidd, urmat la ceva distanta de Baron Davis care si el e capabil sa ii care pe Hornets.

I vest Payton e hall-of-famer, dar sunt inca citiva PG foarte buni. La Dallas s-a simtit lipsa lui Nash in citeva meciuri la inceputul sezonului. Chiar daca nu da atitea assist-uri, "impinge mingea" cum zic americanii si impune tempo-ul ultra rapid al celor din Dallas.

Marbury pare ca devine pe zi ce trece un PG mai bun - are din ce in ce mai multe assist-uri. Francis nu pare atit un conducator cit mai mult un marcator. Dar in schimb Arroyo pare un bun PG si parte a motivului datorita caruia Utah merge mult mai bine decit se asteptau multi.

Si nu ar trebui sa credeti ca Bibby sau Jason Williams sunt niste amatori. Parerea mea .... ;-)))
Roses are red, violets are blue, I'm a schitzophrenic, and so am I.
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Gotul » Mie Noi 26, 2003 6:47 pm

De acord cu Arenas, desi nu vreau sa-mi dau cu parerea prea tare, ca mi se pare ca nu l-am vazut niciodata decit in rezumate. Pe Miller l-am vazut, in schimb.

Frumoasa si corecta remarca despre Nash. Am mentionat ca Dallas e favorita mea ? :D Remarcabila viteza cu care ia si da mingea. Nu e nici mare marcator, nici mare pasator, dar are chestia asta cu viteza.

Iarasi trebuie sa fiu de acord cu Francis. Si asta e incalificabil. O perioada - inainte de venirea chinezului - avea cele mai multe recuperari pe meci la Houston ! - Citeam comentarii de genul: "ceva e tare putred in sistemul lui Houston, daca recupereaza Francis"

Nu vad cine nu ti-ar da dreptate referitor la Bibby si Williams.

Totusi, de remarcat dezechilibrul urias intre est si vest, la capitolul conducatori.

Santa, daca vrei, deschide si tu un sondaj asemanator cu cele doua existente, pentru alt post, SG, SF, sau PF. Oricum, intentionez sa continui si eu.
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde LoveVerde » Sâm Ian 01, 2005 8:47 pm

where is marbury ?
I don`t like to watch myself in the mirror cause i`m a narcississt,
I simply like to see myself exist.
Avatar utilizator
LoveVerde
 
Mesaje: 376
Membru din: Sâm Iun 05, 2004 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Sâm Ian 01, 2005 8:57 pm

Magic Johnson

din pacate nu am apucat sa il vad jucand live

cred k nu mai are nevoie d argumente :)
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Ian 01, 2005 9:01 pm

L-am vazut eu jucand ...la Olimpiada din '92...si la All Star Game-ul din '92 Orlando, Florida...si nu pot spune decat ca....era cu adevarat magic.
Plus ce-am mai vazut cu el in meciurile clasice difuzate pe Acasa in urma cu multi ani.
O lejeritate a jocului si o gratie desavarsita. Niste pase...de domeniul irealului.
Totusi...pe Stockton l-am simpatizat mai mult...desi nu era la fel de spectaculos...era poate mai cerebral.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Vince Carter » Dum Ian 02, 2005 12:27 am

Eu tot pe Magic l-am votat, si am vazut si cum joaca. Plus ca am si un documentar cu cariera lui pe calculator. Din punctul meu de vedere, cu cat e mai mult spectacol (combinat cu eficienta ca de... asa cere antrenoru), cu atat mai bine. Fie vorba intre noi, eu joc numai la spectacol, dar asta-i alta poveste.

Si da, Magic avea un asa entuziasm in joc ca i se potriveste bine porecla.
Check out my STREETBALL site : http://www.streetballromania.tk
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde bebeloiul » Dum Ian 02, 2005 7:31 pm

Jason Kidd
Avatar utilizator
bebeloiul
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 25, 2004 12:00 am

Mesajde santaclaws » Lun Ian 03, 2005 1:22 am

in mom de fata, strict in mom de fata, cel mai bun pg e steve nash.
poate peste o luna sa redevinda kidd cel mai bun, dar acum e nash. clar de tot. se vede ce a facut la phoenix. fara el - lottery, cu el - cel mai bun record din nba. face cu suns ce a facut kidd cu nets acum 3 ani.

si surpriza placuta - brevin knight: al 2-lea la assists per game si primul la assists/turnover. cred ca si datorita lui bobcats merg mai bine decit se asteptau multi
Roses are red, violets are blue, I'm a schitzophrenic, and so am I.
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Vince Carter » Lun Ian 03, 2005 2:33 am

Ideea e ca la Bobcats nu prea exista un "go-to guy". Si asta face bine jocului in echipa - deci multe assisturi din partea coordonatorului de joc.
Check out my STREETBALL site : http://www.streetballromania.tk
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde santaclaws » Mar Ian 04, 2005 3:38 am

eu am impresia ca okafor e ala spre care merg cele mai multe mingi probabil in incercarea de a-i grabi dezvoltarea ca jucator. si okafor am vazut ca joaca f bine in ultima vreme. cred ca daca se mai cizeleaza un pic poate fi un 20-10 player (20p, 10rb per game). bobcats par sa fi facut o alegere buna in draft anul asta.

chiar sunt curios daca bob johnson (ownerul) o sa fie dispus sa bage bani destui cit sa incerce sa aduca un titlu in charlotte. de permis isi permite ca e miliardar.
Roses are red, violets are blue, I'm a schitzophrenic, and so am I.
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde thekobe » Joi Ian 13, 2005 7:02 pm

kidd
nash
baron
francis
marbury
sa te impiedici de linia de 3 puncte...
Avatar utilizator
thekobe
Junior Member
 
Mesaje: 92
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde santaclaws » Joi Ian 13, 2005 7:10 pm

damn, am uitat de baron davis. dar pe franchise poti sa il treci deja SG. cred ca de aia l-au dat orlando pe mobley, ca sa il mute pe steve francis la SG. oricum baga-l si pe iverson undeva, ca anu asta e PG.
Roses are red, violets are blue, I'm a schitzophrenic, and so am I.
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde thekobe » Joi Ian 13, 2005 8:25 pm

francis ramane pg (pe mobley l-au dat din alte motive) si christie/turcu sg
iar iverson e pg de conjuntura asa ca nu-l bag inca
sa te impiedici de linia de 3 puncte...
Avatar utilizator
thekobe
Junior Member
 
Mesaje: 92
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde Vince Carter » Joi Ian 13, 2005 9:45 pm

Iverson e PG natural, nu de conjunctura, doar ca a fost mutat de catre Larry Brown, pe vremea cand era antrenor la Philly, pe postul de SG. Turkoglu e SF.
Check out my STREETBALL site : http://www.streetballromania.tk
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde thekobe » Vin Ian 14, 2005 12:05 am

iverson era pg cand era mic si acum joaca tot pg fiindca asa e mai bine pt echipa in momentul de fata, nu fiindca simte el ca acolo joaca mai bine si ca ar fi pozitia lui naturala
iar turcu poate f bine sa joace si sg, chiar se vehicula treaba sa-l lase pe mobley sa mai joace si sezonul asta si daca pleaca sa-l puna pe turc in locul lui la start
sa te impiedici de linia de 3 puncte...
Avatar utilizator
thekobe
Junior Member
 
Mesaje: 92
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am


Înapoi la Sporturi Americane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron