Viaţa pământească a Miracolului din Titan

...pentru cei carora le place sa scrie

Zile din viatza Oribilului Mosh

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 21, 2004 7:36 pm

Pentru ca acest nou forum este pentru cei ce iubesc a scrie, iar mie acest lucru imi place foarte mult mi-am deschis si eu un asa zis jurnal in care voi povesti intamplari mai mult sau mai putin insemnate din viatza mea.

Voi incepe cu ziua de ieri, 20 ianuarie 2004. Ma trezesc eu pe la orele 5:45 dimineatza in vederea sustinerii examenului de Procesare Electromagnetica a Materialelor. Afara bezna si vreme mohorata, tipice diminetzilor de ianuarie. Totusi nu m-am intristat.M-am gandit ca peste exact 4 luni vor fi cele mai frumoase diminetzi din an....diminetzile de sfarsit de mai. Cele mai frumoase momente in 12 luni de zile...cand nu e nici cald,nici frig...si mai ales dimineatza ciripesc pasarelele. Asa drag imi e sa le ascult. Vin gugustiucii la mine la geam si le dau paine sa manance, iar ei ma privesc cu ochi omenesti. Si de la mine de la geam se aud si tramvaiele de pe bulevard, semn al industrializarii. Mereu in jurul oreleor 5:30 le aud, pentru ca este liniste. Ziua nu le aud niciodata. Asa si dupa cum va spuneam eu in cele din urma am plecat spre facutate,in frigul apasator ce ma impresura...mai mult datorat emotilor.

La 6:55 AM o gramada de lume in statie. In general oameni simpli care se indreptau spre fabrica. Nici n-am mai avut loc in primul tramvai asa ca l-am asteptat pe al doilea. Totusi am observat un lucru. Dimineatza fetzele oamenilor din mijloacele RATB sunt somnoroase dar nu mohorate, iar seara nu sunt somnoroase...dar sunt mohorate. In sfarsit...ma cobor din tramvai...ma sui in autobuz...si dupa vreo 50 de minute sunt la facultate.

Ne baga profu' intr-o hala unde era mai frig ca afara de mi-au inghetat si picioarele si mainile. 50 de minute am scris si dupa aia ne-a luat la oral pe fiecare in parte. Juma' de ora cu fiecare om. Ne punea o gramada de intrebari...de m-a luat dardaitu cand ma uitam la colegii mei. Dar pana la urma mi-am facut curaj,amintindu-mi ca sunt oarecum un bun orator...si cand mi-a venit randu l-am imbarligat pe profu si desi nu stiam mai nimic...mi-am dat aere de mare inginer. Pana la urma am obtinut un 6...si mai am cateva examene pana la terminarea facultatii. Ieri a fost
the begining of the end ca sa zic asa.

Pai pentru inceput cam atat doresc sa povestesc in jurnal. Cert este ca am fost foarte bucuros pentru promovarea unui examen destul de dificil.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 23, 2004 12:10 am

Ma bucur ca a prins ideea cu jurnalele si tot mai multa lume initiaza cate unul. Imi place sa citesc despre intamplari obisnuite ale unor oameni obisnuiti si imi place sa scriu chiar daca de cele mai multe ori banalul este un element dominant in viatza mea.

O alta zi obisnuita dar placuta. La serviciu mai mult am stat cu ai mei colegi la taifas si kterinci decat am muncit. Ma inteleg foarte bine cu ei desi eu sunt cel mai mic ca varsta.Discutile au variat de la caz la caz...incepand cu gerul de afara si terminand cu trilogia Stapanul Inelelor, mult apreciata pretutindeni..indiferent de varsta,rang social,religie sau orientare sexuala.
Dupa munca imi propusesem sa merg la autoservirea mea preferata si asta am si facut. Am servit un minunat peste cu pireu, iar eternul Carsberg nu a lipsit.

Singuru' lucru care m-a enervat azi a fost ca am asteptat cam mult la 16 si afara era ger napraznic. (moroz, cum spun rusii...care dupa parerea mea sunt inventatorii gerului)

Acum pe seara ascult un Jean Moscopol, un Zavaidoc, un Petre Alexandru, un Titi Botez. Incerc sa-mi imaginez cum erau oamenii pe vremurile alea. Anii 30-40-50. De multe ori cand vad batrani pe strada incerc sa-mi imaginez cum erau ei tineri. Oare babele de 70 de ani...cum aratau la 19 ani ? Sau moshii care abia se tarasc...ce faceau ei pe la 25 de ani ? Asa o sa ajungem si noi ...exact ca ei. Mai este atat de putin.

Ca-n toate serile cu luna
Ne despartim cu un sarut
Acum,iubito..noapte buna
Si maine o luam de la inceput.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Ian 24, 2004 10:12 pm

Cred ca am innebunit de tot. As'noapte pe la 3:30 nu puteam adormi.Asa ca m-am dat jos din pat,am aprins veioza (in ultima vreme nu mai folosesc deloc lampa obisnuita. ci doar veioza. parca da un aer mai intelectual camerei mele. de parca ar avea ce sa fie intelectual in aceasta camera dominata de postere cu femei nud, ursuletzi de plush ce prind viatza in mintea mea, maldare de cd-uri pe care nici eu nu stiu ce mai am,haine aruncate alan'dala si multe alte lucruri mai mult sau mai putin la locul lor). Si dupa cum spuneam am aprins veioza, o lumina inedita raspandindu-se in camera. Si sa ne intoarcem la partea cu innebunitul, ca pana aici nu mi se pare nimic anormal. M-am dus la biblioteca si am zis sa iau o carte sa citesc. Si am ales Basme de Fratii Grimm. Daca tot ne plac filme precum Shrek si Finding Nemo oare de ce sa nu citim si o mica poveste ? Doar copiii sa se bucure de ele ? (fie vorba intre noi...nu cred ca mai citesc copiii povesti. prefera un counter strike). Asa. Si am citit o poveste foarte interesanta despre un uriash care era super de treaba. Sincer....mi-a placut foarte mult. Pe la 4 am adormit deosebit de linistit, gandindu-ma ca mi-ar place sa fiu si eu ca uriashul din poveste.

Azi la 11:05 eram in Mall, unde am cunoscut un nou forumist. Necko. O doamna foarte curajoasa din moment ce a acceptat sa se intalneasca cu mine. Am mers impreuna si ne-am uitat pe la magazine in cautarea unui DVD cu Led Zepp sau in cautare de canadiana pt. Andrei. Dupa care am poposit la KFC pentru niste aripioare picante si alte produse specifice. Mi-a placut de Necko in primul rand pentru ca parca ar fi de'o varsta cu mine. Stie o gramada de lucruri pe care nu ar trebui sa le stie. (adica potzi vorbi cu ea despre Nike-uri, Fifa 2004, Stapanul Inelelor). Regret doar ca timpul a fost limitat si nu am putut sta mai mult in compania sa.
La plecare am cunoscut-o si pe Scorpiutza. Merg eu cu Necko in cautarea ei. O gasim. Necko se duce la ea, se pupa ele dupa ce se cunosc mai bine...si apoi Scorpiutza se uita la mine. Eu ma incrunt la ea, se incrunta si ea la mine...dupa care spune : "Gabi ? ". Faza zilei ! :) Pe langa faptul ca m-a recunoscut...mi s-a parut incredibil ca mi s-a adresat cu Gabi, pentru caputine persoane mi se adreseaza asa. Mi-a placut. Fata simpatica Scorpiutza asta si sa speram ca o vom revedea. (oare de unde stie Scorpitza cum ma cheama pe mine..ca am schimbat cu ea maxim 3 replici pe YM ? ).

Plec eu din Mall cu gand sa merg la intalnire forumista. Ma suna Oana, il sun pe Love, o sun pe Wild....mare intalnire cica. Aiurea. Ajuns acasa am adormit. E si saptamana viitoare o zi. :p

De asemenea am constatat ca unii oameni se plictisesc. Am primit un sms in care mi s-a reprosat ca nu am spus pofta buna desi am fost anuntat ca respectiva persoana este la masa. Ce sa zic ? Sunt nesimtit. :)

Pe seara am ales sa vad Trainspotting si a fost super. Iar acum ascult Pulp (mi-am luat 2 albume cu ei) ...si astept sa se downlodeze Bowling for Columbine.

Azi mi-am tras 12 filme. Nu stiu cand o sa le vad....dar imi place ideea de a avea cat mai multe. Cred ca sunt mai mult colectionar decat cinefil.

Am mai tras si 14 albume...Bob Dylan. Probabil....discografie completa. Mare muzician.

Pai cam atat pentru astazi. A....era sa uit. Am servit o salata orientala de zile mari.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Ian 26, 2004 8:59 pm

Ieri a fost duminica.Si precum oamenii de pe la tzara am iesit si eu in oras.Dar nu in sat la hora ci prin Mall, acest loc al snobilor dupa cum il caracterizam eu insumi cu ceva vreme in urma.Dar cateodata e bine sa mergi si la Mall,acest loc mult apreciat de prietenashele mele in varsta de 15 ani. Trebuia sa ma intalnesc cu Oana la intrare la orele 14 ale pranzului.Si cum am intarziat cu plecatul am hotarat sa iau un taxi ca marii domni.Ca vorba aia am atins si noi o varsta respectabila, nu mai e cazul sa mergem cu 16-le. :)
M-a costat 35 000 lei, dar ca un distins ce sunt am lasat 50, spre marea bucurie a soferului care mi-a spus : “sarut mana ! “ . Exact ca marii birjari de odinioara,bucurosi ca au primit si ei un bacsis de 50 de bani. Am ajuns cu 8 minute mai devreme de ora limita a intalnirii, iar Oana cu 6 minute mai devreme.Am aflat ca si Oana tot 15 000 lei lasase bacsis.

Am fost cu Oana sa-l cautam pe Razvan Ranjet dar avea liber. Bilete la Lord of The Rings nu am mai gasit asa ca am luat la Gothica, dupa ce in prealabil am servit masa la KFC si am baut o bere.

Superioritatea europenilor fatza de nord-americani a fost inca o data dovedita in cinematograf unde am baut bere. Cuvintele lui Vincent Vega mi-au revenit in minte.Cand ii povestea el lui Jules ca in Europa potzi bea bere in cinematograf. Batranul Continent e peste Lumea Noua.

Oana ma tot speria in timpul filmului. Dupa ce ca in pelicula apareau fantome si oameni mortzi mai imi facea si Oana : "bu-hu-huuu".

Seara s-a incheiat in Mat Sports Pub unde vis-í -vis de noi stateau doi tineri.Am pus cu Oana tot felu’ de pariuri. Cati ani are fata, daca a dat-o baiatu, daca face mu**....etc. Eu cred ca erau la prima intalnire, prin prizma conversatiei pe care o purtau. De genu : “mama imi miroase hainele si ma banuie ca fumez.â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Ian 27, 2004 9:53 pm

Mai statu el tolanit in pat inca vreo doua ore bune si-n cele din urma hotara sa se dea jos din asternut, ca se saturase de somn.Apoi se urca in pod si, luand de acolo doua banitze pline ochi cu mazare, isi fierse un terci pe cinste si se puse de-l manca in tihna, ca doar nu era grabit deloc.Dupa ce sfarsi de facut toate astea, se duse de inhama caii si pleca la padure.

Este vorba despre uriash. Ala din povestea fratzilor Grimm. Asa imi place si mie viatza. Sa fie tihnita.Nicidecum sa ma scol dimineatza, asa cum am facut azi.Cand tre’ sa ma scol in zori parca nu dorm linistit noaptea. Nu pot adormi cand imi propun si am cosmaruri. Ma trezesc din ceas in ceas, cu gand ca e deja dimineatza. Pe cand daca stiu ca a doua zi nu am nici o treaba, dorm ca regii.
Dimineatza imi place sa imi fac un mic dejun imbelsugat si sa asez frumos mancarea pe farfurie. Doamna noastra de biologie in a 7 a ne-a spus ca mancarea pe langa satioasa si gustoasa trebuie sa fie si aspectuoasa.Asa ca eu incerc sa dau un aspect frumos meselor mele.De fiecare data ornez sandwichurile in moduri cat mai placute. Asta cand sunt tihnit. Daca e sa ma trezesc dimineatza si sa plec undeva cat mai grabit imi tai la repezeala doua felii de sunca sau cascaval si le mestec pe nerasuflate.
Cand am timp imi fac si pantofii cu crema inainte de a pleca la drum.

Un fapt care ma deranjaza foarte tare este cand astept liftul. De cele mai multe ori ascensorul se alfa la etajul X si face 45 de secunde pana la parter. Astea 45 de secunde mi se par o eternitate. De multe ori se intampla sa vina cate un vecin si trebuie sa port un dialog de complezentza cu respectivul. Am o gramada de vecini simpatici dar si multi antipatici. (asta ca tot am vazut in jurnalul lui Nicholas ca pomenea el de vecini). Printre cei mai simpatici se afla baba de la parter care este cu 50 de ani mai in varsta decat mine. Are 74. De Boboteaza mi-a dat o sticla cu Aghiazma sa stropesc prin casa si sa beau. E de treaba. Vorbesc mereu cu ea. Unui vecin de la 3 i-am reparat intr-o zi televizorul. Era foarte speriat ca-l va bate nevasta’sa ca nu mai are unde vedea telenovelele. Mi-a multumit cu lacrimi in ochi. Oricum cei mai simpatici imi sunt parintii lui Scooby, care stau la etajul 2. In seara asta am fost pe la ei si mi-au dat o oala cu caltabosi. Prin partile noastre caltabosii se mananca cu covrigi inmuiati in zeama unde au fiert. Sunt deliciosi.
Mama lu Scooby este o bucatareasa desavarsita. Face multe mancaruri si prajituri de un mare rafinament. Cred ca cel mai mult mi-a placut plachia de macrou facuta de dumneaei.

Inainte de culcare imi place sa las geamu deschid vreo 10 minute. Mai ales acum iarna. E super marfa sa te culci in asternuturile alea reci. Parca dormi mai bine. Pana sa ma incalzesc deja am adormit.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 30, 2004 12:35 am

Vreau sa iti spun ca nu imi plac sub nici o forma incaltarile astea de sunt acum la moda la fete. Sunt ca niste adidasi cu cioc, iar sus seamana cu ghetele de box. Si cam 50 % din tinerele de azi le poarta. Nu inteleg de ce trebuie sa-l copieze pe Felix Savon. Iar ciocul ala proeminent ma sperie. Seamana cu pantofii fermecati ai vrajitoarei Zug-Zeg din Vrajitorul din Oz. Am vazut piesa la teatrul Ion Creanga pe cand eram un copil de 7-8 ani. Am ramas marcat de pantofii vrajitoarei Zug-Zeg. Macar cu pantofii lui Zug-Zeg puteai zbura.

La toamna sau in primavara anului urmator este posibil sa plec in armata. Am oarecare emotii.Tata m-a asigurat ca totu va fi OK si ca va veni la doua saptamani sa imi aduca pachet cu mancare. Oricum eu nu am emotii ca nu as vrea sa o fac, dar e ceva nou si imprevizibil. Poate imi da si mie pusca. Mi-ar placea.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 30, 2004 8:29 pm

Astazi mi-am amintit de cel mai marfa loc in care am batut eu maimutza.Acum vreo 3 veri am fost la mare, la Costinesti..unde am stat in gazda la un om, la curte. Casutza era o baraca de lemn pe unde briza marii intra in voie. Iar in spatele curtii avea dushuri si wc tot din lemn, dar fara acoperish. Erau mai mult de forma. Ziceai ca sunt in armata si cum marea era aproape imi inchipuiam ca sunt la baza militara din Pensacola, Florida. Si imi bateam maimutza la dushuri. Foarte marfa. Soarele incalzea cu blandetze, in departare se auzeau marea si pescarusii, cerul era limpede si albastru, iar apa la temperatura ambiantului ce se scurgea pe mine imi intensifica placerea.

Tin minte ca dupa ce ieseam de la dushuri mancam un pepene cu gazda mea. Tocmai bun pentru a ma racori un pic. Apoi plecam la plaja. Momente de neuitat.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 02, 2004 8:20 pm

Sunt racit. De fiecare data cand sunt putin racit intru in panica.Aproape ca e sfarsitul lumii.Nu ma indop cu medicamente, pentru ca nu am incredere in ele...dar totusi sunt foarte,foarte speriat. Nu stiu de ce. Odata cand eram racit vine tata la mine si imi zice : “vezi ca ai friptura in cuptor ! “....iar eu ii replic : “nu vezi ca sunt pe moarte ? potzi arunca friptura ! “ , la care tata razand : “nu o arunc. Daca mori o dau la pomana !â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 04, 2004 1:28 am

I believe that you heard your master sing
when I was sick in bed.
I suppose that he told you everything
that I keep locked away in my head.
Your master took you travelling,
well at least that's what you said.
And now do you come back to bring
your prisoner wine and bread?


Astazi gripa mea s-a intensificat.Nici nu mai puteam vorbi, asa ca am preferat sa nu ma duc la serviciu. Ce sa fac eu fara voce? Asa ca am petrecut o zi linistita, a carui element principal a fost somnul cu o durata de 180 minute desfasurat in decursul amiezei. Cele mai placute momente ale somnului cred ca sunt cele imediat dupa trezire, cand constati ca potzi lenevi in pat dupa pofta inimii. Si asa pe jumatate adormit, mai bagi un pic cornul in perna gandindu-te la arici,bursuci si pestisori.
Ma intreb cum ar fi sa am un majordom. Imbracat in frac negru si cu papion. Cam cum avea Bat Man. Asa mi-ar place si mie. Sa vina dimineatza in dormitor si sa imi spuna : “e timpul sa va treziti,domnule. Micul dejun este servit.â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Orice soldat are in ranitza sa un baston de mareshal. (Napoleon)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 04, 2004 9:34 pm

Vecinul meu de la patru iar a facut la aritmetica cu fetitza sa. Se auzea pana la mine : “daca ai 3 mere si iti mai dau eu inca doua...cate vei avea ? .....daca 5 plus 5 fac 10, 5 plus 4 cat fac? “ . Cu un cat mai sus eu invatam despre reprezentarea in spatiul starilor a masinii de curent continuu. Toata viatza invatam.Unele lucruri ne folosesc, altele nu.
Mi-am adus aminte cum acum vreo 11-12 ani eram pe la Scooby si stateam de vorba cu el. Pe vremea aia copiii nu aveau computere si internet si se dedicau altor activitatzi. Eu si cu Scooby eram mai lenesi si preferam sa stam tolanitzi in pat si sa vorbim nimicuri. Si stand noi asa cu ochii pe tavan auzim de la vecinu lu’ Scooby cum acesta isi certa fata : “cum mai,Alina ? daca limba mare a ceasului e la 8 si limba mica e la 3....cat e ceasu ?â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Feb 07, 2004 1:00 am

Zi de examen, cu mari regrete ca la 5:45 AM eram deja in picioare, cotrobaind frigiderul dupa o bucata de branza. Extrem de somnoros fiind am omis computerul si am plecat morocanos spre facultate. De aceasta data am ales metroul, acest monstru galben care se furiseaza cu repeziciune prin galeriile subterane ale Bucurestiului. O mareatza realizare si totodata unica in Romania, trenul subteran din Bucuresti. Mi-a parut bine sa calatoresc cu ajutorul sau, pentru ca nu o mai facusem de foarte multa vreme. Cu adevarat un mijloc de transport pentru marii domni, care pana in Militari ma duce de doua ori mai rapid decat mijloacele de suprafata.

De repede ce m-a dus am ajuns cu o ora inainte de examen, prilej pentru a ma odihni putin sau de a vorbi cu ai mei colegi. Pana la urma s-a dovedit oarecum de prisos vizita mea la facultate, urmand sa mai merg si in luna lui ciresar la acest simpatic examen, referitor la masinile electrice speciale, de altfel foarte folositoare in viata de zi cu zi a omului.Ce sa fac ? Nu prea imi place cartea.

Chiar daca nu am luat examenul, ca un bun crestin i-am multumit lui Dumnezeu si mi-am recunoscut greseala de a nu fi invatat mai mult. Multi cand au o suparare il invinuiesc pe Dumnezeu. Ne e usor sa aruncam vina pe umerii altora. Drept pentru care in drum spre casa am trecut pe la biserica sa aprind o lumanare. Avand 3000 de lei asupra mea, iar o lumanare costand 2000 de lei am reusit sa cumpar o singura lumanare pe care am aprins-o in sectorul destinat mortilor. Vorba aia cu vii ma vaz zilnic si le urez ce am de urat, nu trebuie sa le aprind luminari. M-am inchinat si am pornit spre casa cu inima mai usoara. Nu sunt credincios, dar imi plac vechile traditii. Iar biserica e ceva traditional. Ca si cum ar fi ceaiul de la ora 5 pentru englezi, nu ?

La serviciu am o colega de care mi-e mai mare dragu. O simpatica doamna la vreo 60 de ani. Intr-o zi imi graieste asa : “Gabriele, sa nu te insori inainte de 30 de ani, nici in ruptul capului. Ai mare grija, Gabriel....ca fetele din ziua de azi sunt hoatze si vor sa puna mana pe baietzi cu situatie asa ca tine. “. Ma intreb ce situatie o fi vazut la mine. Mai mult ca sigur ghiulul m-a dat de gol. Drept sa iti spun, draga jurnale, cateodata mai port ghiul de aur la mana. Stiu ca nu este frumos si ca par tigan, dar mie imi place chiar daca nu este un elemen definitoriu pentru bunul gust. Si Nea Adrian, colegu meu, poarta. Si e trecut de 50 de ani. Am glumit, jurnalule. Sa nu crezi ca port ghiul. Dar daca as avea bani mi-as cumpara o bratara.

Acum merg si eu sa ma culc. Maine cand speram sa petrec o zi linistita in compania mea, tre’ sa merg la verishoara’mea sa-i instalez TV tunneru. Of,of,of. Nu am si eu un moment de liniste. Se spune ca numai atunci cand murim ne gasim linistea. Dar eu nici in asta nu am incredere. Cine stie ce se intampla pe urma ? Poate patesc si eu ca mortii aia din Return of the king. Stau prin munti ascuns si nu imi gasesc linistea. Sau ca in The Others. Totul este foarte imprevizibil in lumea asta.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 11, 2004 12:54 am

Sa-ti povestesc cate ceva despre colegele mele de la serviciu. Sunt cam 10-12 si ma inteleg foarte bine cu ele. Doamna M are in jur 50 de ani.Genul matroanei.Super bine ingrijita, haine scumpe, se vede cu ochiul liber ca a fost o femeie frumoasa in tineretzi.Acum e o doamna bine.Ii place sa vorbeasca murdar si mintea inca ii zboara la prostii.Este mai tot timpul vesela, cantand sau povestindu-ne despre pisicile sale. Astazi mi-a dat cozonac si bomboane de ciocolata, fapt care m-a facut sa o apreciez si mai mult.Pentru ca se respecta vine la servici cu masina. Doamna T, trecuta de 55. O femeie respectabila. Se vede ca nu a fost niciodata bogata, dar nici rau nu a dus-o. Cam ca majoritatea romanilor. O foarte buna povestitoare. Nu ma mai satur ascultand-o. Domnishoara C. 25 ani. De gasca, dar extrem de obeza. Cam pe la 138 de kile. O sufletista si probabil o mare romantica. Nu mi-a dat nimic de mancare pana acum, asa ca nu mai zabovesc asupra descrierii ei. Preferata mea este o alta domnishoara C. Cam pe la 28 de ani. Este tipul de fata dulce, chiar si acum cand nu mai este atat de tanara. Foarte linistita si cu o voce deosebit de calda. Ma simt super de fiecare data cand o aud vorbind. Fatza dragalasha ii este scaldata de o umbra de tristetze. Nu stiu de ce. Imi place mult si coafura ei. Intr-o zi a impartit o cutie de Cola cu mine. I just love her. Domnisoara I, cam pe la vreo 25. Tipul de fata baietzoasa si cam repezita. Cred ca este virgina. Nu imi place de ea. Nu prea este feminina. Domnisoara R, tot pe la vreo 25. Este moldoveanca si vorbeste cu accent corespunzator. Este genul de fata prostutza dar muncitoare aciuiata la oras. Este dragutzica, dar nu pe gustul meu. Domnisoara T. Vreo 26 de ani. Este urata, rea si foarte slaba. Are buzele subtiri, cam ca toate femeile care sunt acre. Imi este cea mai antipatica. Domnisoara A. 33 de ani. Inca nu este maritata. Seamana cu un ursuletz abia trezit din hibernare. Este foarte blanda si la purtare si la vorba. Cred ca este un om bun. Imi place foarte mult. Mai sunt si alte colege, dar atat cu descrierile pentru seara asta.

Duminica seara am baut cam mult cu Alin si m-am intors cam ametit acasa. Conform Legilor lui Murphy acasa ma asteapta tata, care exact cand nu trebuie sa fie...atunci e. Cand fac ceva bun, nu-l vad 2 saptamani, cum fac ceva rau e prezent si el. A doua zi imi spune : “bai Gabi, cum ai fost tu aseara...de maxim 5 ori in viatza ai voie sa fi...cand termini facultatea, cand te insori, cand tzi se naste vre’un copil....si daca castiga Romania campionatul mondial de fotbal.â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 17, 2004 12:45 am

Tocmai ce am vazut The Big Lebowski. Mare film. Maine o sa merg la supermaket si imi voi cumpara lumanarele sa mi le pun in jurul cazii cand voi face baie.Pana acum credeam ca doar femeile fac baie asa, sa se scufunde in cada.Barbatzii fac mai mult dush. Dar am vazut in film ca asa facea si Dude si parca acum nu mi se mai pare impropriu acest lucru. Cred ca femeile beau sampanie cand fac baie asa in cada, din pahar cu picior.Eu imi voi cumpara niste Silve brune, sau doua-trei cehesti daca mai raman bani.Nu cred ca am cum sa ascult muzica ca nu am radio in baie si nici nu las usa de la baie deschisa ca e cam frig in perioada asta a anului. Dar ma pot masturba, folosind gel de dush. Astia de la Nivea au o gama marfa de geluri de dush. Sunt o desfatare.

Vineri am avut examen la sociologie industriala. M-am dus fara sa citesc un curs. Nu aveam nici cea mai mica despre ce subiecte ar putea cadea. Nici nu imi statea gandu la asa ceva. Dimineatza am avut servicui,la 12 examenu. Am luat un taxi ca sa ajung la timp.Taximetristu,om de treaba. Am povestit cu el despre caini, despre poluare, despre vremea de afara. Mi-a facut placere asa ca i-am lasat si lui un 18 mii bacsis. Trag subiectele la examen si primul spunea : Grupuri sociale. Caracterizare. Si cum nu stiam despre ce e vorba am improvizat si m-am gandit bine ca ar fi bine sa scriu despre forumul fanclub, pe care l-am considerat eu a fi un grup social, ca doar oamenii socializeaza de la distantza si intr-un final se si cunosc. Si am povestit eu cate ceva despre ce fac eu pe acest forum in fiecare zi, impreuna cu alti cativa zeci de oameni care sunt dependentzi de acest lucru nevazut. Dar mai mult am insistat asupra socializarii. Al doilea subiect se referea la era post-industrializarii. Iar nu stiam ce sa scriu si am bagat si eu ca oamenii isi pot cumpara de toate, ca isi face placerile, ca e mancare si bautura la dispozitia oricui. Doamna profesoara a fost mirata de cele scrise de mine, care nu prea aveau legatura cu subiectul dar totodata pot spune ca a fost si incantata. Asa ca mi-a oferit un zece, fata de note de 6-7 cat luasera alti colegi ai mei, care probabil copiasera sau ei stiu ce facusera. Cert este ca am fost multumit drept pentru care am plecat spre autoservirea de la Sf. Gheo cu gand de a servi un peste, ceea ce am si facut. Cam asta a fost povestea primului meu 10 din istoria facultatii. Si nu, nu sunt la prima sesiune. Sunt la ultima, care s-a si sfarsit. Acum sunt in vacanta, ceea ce va doresc si voua cinstiti cititori.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 26, 2004 2:34 am

De multe ori imi vad imaginea reflectata in oglinda si vorbesc cu ea. Cateodata zic doar un “hai noroc,Gabiâ€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 01, 2004 1:06 am

Ma gandeam ca e mare pacat ca batutul maimutei nu e proba in cadrul Jocurilor Olimpice. Sau ca nu se organizeaza campionate mondiale la batutul maimutzei. Cred ca as fi prins si eu Athena 2004 si nu as fi facut de ras delegatia Romaniei. Ma intorceam cu o medalie de bronz. Ma gandesc ca pe Mapamond or fi 2 batausi mai mari decat mine. Oricum, cred ca aveam sanse la locurile 3-5.

Sunt un obisnuit al patinuarului Mihai Flamaropol. Spectatorii de acolo sunt cam aceiasi meci de meci, astfel incat ii cunosc pe majoritatea din vedere. Vineri, in timp ce veneam de la serviciu, in 16 ma asez pe bancheta de 3 locuri din fatza tramvaiului. Langa mine unul dintre acei oameni iubitori de hockey care populeaza patinuarul la fiecare meci. Un om la vreo 45 de ani. Langa el un pusti la vreo 17 ani, care ulterior am dedus ca este baiatul sau. Dialog intre cei doi :

Baiatu : “ale draq patinele astea...zici ca sunt adidasi, asa s-au facut. Mi-e si frica sa intru pe gheatza cu ele sa nu iau un puc....â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mar 06, 2004 12:24 am

Toate colegele mele au primit astazi un bonus de 500 k, cadou de 8 martie. Barbatzii nu au primit nimic. Toate colegele sareau in sus de bucurie si de mine nici nu le pasa. Doar doamna P, imediat ce a luat banii, s-a uitat la mine si a zis : "muncim impreuna. nu e corect ca voi sa nu primitzi nimic !". Doamna P are cam 60 ani si imi este foarte draga. Tipul gospodinei intelectuale, o specie pe cale de disparitie in Romania noului mileniu. Mica de statura, rotofeie si foarte glumeatza. Deosebit de energica.
Un dialog interesant l-am purtat cu doamna F :
doamna F : "vezi Gabriele, daca erai fata luai si tu 500 mii ! "
eu : "lasatzi doamna, ca sunt multumit asa cum sunt ! prefer sa nu iau 500 mii ! "
doamna F, cu un aer oarecum melancolic : "da,Gabriele...ai dreptate. asa e Gabi ! ai mare dreptate, puiule ! ".

Pana la urma tot raul spre bine. Prefer sa dau 500 k din buzunar, sa nu primesc martisoare si sampoane...dar sa imi pot bate maimutzica mea scumpa.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 16, 2004 1:40 am

Ora 1:46 AM. M-am jucat Raildroad Tycoon 3. Superb joc. Locomotive, cai ferate, gari. Nimic nu este mai frumos pe lumea asta. Evident e doar un joc pe calculator ce nu poate reda nici pe departe frumusetzea si maretzia acestor lucruri. Vazute de aproape, cu ochiul liber imi par coplesitoare.Nu ma mai satur privindu-le. Mi se par daruri venite de la bunul Dumnezeu pentru a ajuta si bucura muritorii de rand. Ieri am fost in Gara de Nord. Gara cu cel mai mare flux din Romania. Ceva de vis. Zilnic de aici pleaca sau vin zeci de trenuri. Am admirat locomotivele si vagoanele trase la linie. Un tren spre Constanta tocmai pleca. Altul de la Rodna Veche tocmai sosea. Am schimbat cateva cuvinte cu unul din nashii ultimului tren. Mi-a raspuns cu o politetze exemplara la intrebarile ce i le-am adresat.

Acum ma pregatesc de culcare. Trenurile nu au somn. Nu au timp pentu asa ceva. Chiar in momentul acesta, cand eu stau la biroul din camera mea si scriu randurile de fatza acceleratul A1741 Bucuresti-Satu Mare se afla pe undeva intre Blaj si Teius. Locomotivele nu au voie sa doarma. Sunt oameni care dimineatza vor sa ajuinga la Oradea sau Carei.

Trenurile mi se par ceva suprem.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 23, 2004 1:31 am

Sa povestesc si eu ziua de azi in stilul lui monk.

Azi m-am trezit pe la 8:00 si am intrat pe net. Dupa ce am vorbit pe YM cu cineva care nu are voie sa imi spuna numele am decis sa plec sa ma plimb cu masina. (mi-ar placea si mie sa am motoreta ca monk, dar e buna si masina la o adica.) Prima oprire a fost la McDrive la Morarilor pentru ca nu mancasem nimic de dimineatza. Am servit 2 chesseburgeri si o portie mare de cartofi prajiti. A costat 73 000 lei. Pe urma am pornit spre oras. M-am dus pe Lipscani sa ma plimb, asta dupa ce am stat 10 minute sa gasesc un loc de parcare pe strazile alea intortocheata din jurul Backstageului. Mi-am cumparat o cola pentru ca mi se facuse sete. La intoarcere aglomeratie mare de tot pe Victoria Socialismului.
Ajuns acasa am participat la concursul de rebus unde am realizat un record personal de 13 puncte. De asemenea am realizat si un record personal la Snake II pe mobil. 796 puncte. Si ca ziua sa fie completa am castigat 2 meciuri la NBA Live 2003, cu Memphis Grizzlies.
Dupa obisnuitul si crestinescul somn de dupa amiaza seara am dedicat-o filmului, urmarind Full Metal Jacket.
Cam atat. Lunea e ziua mea libera de la serviciu si o consider o zi foarte marfa.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 29, 2004 10:31 pm

Pe la 18 a venit Eufrosin la mine. Ajuns in camera mea, cu o mare satisfactie pe chip scoate o sticla de 1,5 l unde la inceputuri fosta apa minerala. Pe fundul acestei sticle se gasea un lichid incolor. Plin de el imi spune : "uite ba ! palinca. am primit-o de la un sofer.adu' doua pahare sa bem ! ". Nefiind un obisnuit al acestei bauturi ii replic : "nu vreau ba ! lasa ca iti dau un liquer irlandez. doar asa am zis !". Eufrosin se arata multumit de propunerea mea. Aduc doua pahare, la vederea carora Eufrosin zambeste, si torn lichidul gros de culoarea caramelului in ele. Incepem o banala discutie despre muzica si filme dupa care plecam spre Machedonu.
Neavand chef de bere indraznesc sa spun : "ba ! eu imi iau clatite cu ciocolata.". Eufrosin se arata foarte nemultumit si ma repede : "daca iti iei clatite plec acasa ! ".
Nedorind sa il supar am optat pentru un Becks in Machedonu si pentru un Ciuc la Fanutza. Asta pe langa floricele,semintze,chipsuri si scovergi cu branza.
Eufrosin,acest filozof al absurdului, imi lanseaza diverse teme de meditatie. Sunt pus in fatza unor situatii inedite inventate de o minte unde probabil spiritul sarpelui se simte ca acasa. Vorbim despre o eventuala masa cu carne de om sau despre atingerea mortilor.Ne imaginam ca daca ne-am fi nascut in 1902 am fi baut o bere cu Nichita Stanescu. In jurul nostre se vorbeste despre Chivu.
Frigul isi face simtzita prezentza si intr-un final ne goneste acasa.

Stau demult
Mai mult nu stau
Ce am vrut
Mai mult nu vreau
Numa' tu si eu din lume
Ne-intelegem de minune.

Fascinant acest Pavel Stratan, cu care am facut conostiintza datorita lui Eufrosin.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 04, 2004 12:15 am

Unele zile sunt atat de frumoase ca as vrea sa se repete la nesfarsit.Frumoase prin simplitatea lor primordiala. Un hipopotam de doua tone ce mananca salata verde, o fata blonda ce are parul ondulat dar si-l indreapta, care vorbeste putin si zambeste mult, o plimbare prin parc, magnolia inflorita, zi insorita de primavara. Multa tihna. Liniste. Candoare.

Vecinii dorm. Ei nici habar nu au. Prin curte umbla dezlegat Bau-Bau.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 05, 2004 10:38 pm

Daca e marti e Belgia, iar daca e luni sunt la Fanutza cu Eufrosin. Patrunzand in camera mea cu obisnuitat-i fatza zambitoare, dupa ce asculta in liniste un Neil Young, Eufrosin rosti : “ba. Adu si tu ceva de baut !â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 08, 2004 10:20 pm

Astazi a fost joia mare. Daca nu ma insel, drumul lui Iisus pe Golgota. Iisus a urcat acest deal purtandu-si crucea pe care avea sa fie rastignit. Iisus a rostit urmatoarele : “Fiice ale Ierusalimului, nu ma plangetzi pe Mine, ci plangeti-va pe voi si pe copiii vostri. Caci iata vin zile,in care se va zice : ferice de cele sterpe, de sanurile care n-au nascut si de tzatzele care n-au alaptat ! Atunci vor incepe oamenii a zice muntilor : cadetzi peste noi , si dealurilor : acoperiti-ne ! “ (Luca 23:28-30)

Din pacate nu ma simt demn pentru o sarbatoare atat de mare a omenirii. N-am reusit sa tin nici macar o zi de post. Sa speram ca Dumnezeu vede si iarta.

Eufrosin are o cu totul alta vizune asupra celor sfiinte. Astazi ca si ieri ca si de nenumarate ori drumurile mele sau intersectat cu cele ale lui Eufrosin. Dupa un lung pelerinaj prin Bucurestiul obositor plin de soferi nervosi si rai am reusit sa poposim in celebra Gara Lipscani. Trecand peste delicioasele preparate culinare servite aici ma voi opri asupra discutiei cu Eufrosin despre geneza.
Iata viziunea lui Eufrosin asupra genezei : “La inceput erau doar Dumnezeu si sarpele. Ei singuri si nu faceau nimic. Plictisindu-se s-au apucat sa joace table pe porunci. Si cum Dumnezeu a pierdut, sarpele i-a dat porunca sa faca lumea. Si asa a aparut lumea, oamenii si tot ce e acum.â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 11, 2004 12:02 pm

Un taran din Africa fiind la camp si muncind zareste un leopard ce avea o oaie intreaga intre falci. Cum era sarac si nu avea cu ce isi hrani familia merse la leopard si ii spuse : "da-mi si mie jumate din oaia ta ! cand o sa pot iti voi plati datoria.". Leopardul se invoi, astfel ca omul duse acasa la nevasta si copiii sai jumatate de oaie din care se ospatara pe indestulate. Peste vreo doua zile omul era la balta si pescuia. Un crocodil prinse o vaca ce se adapa si nu era atenta. Omul nostru merse repede la crocodil si ii spuse : "crocodile, da-mi si mie jumate de vaca. cand o sa pot iti voi plati datoria". Crocodilul ii dadu omului jumate de vaca si acesta o duse acasa unde o manca impreuna cu familia sa. Peste vreo 3 zile leopardul avand drum aproape de casa omului trecu si pe la el sa-si ceara datoria inapoi. Omul il mai amana cateva zile, spunandu-i ca in curand ii va da carne de crocodil sa manance. Peste alte cateva zile se pomeneste cu crocodilu ca ii bate cu coada in usa, cerundu-i de asemenea datoria. Omul nostru i-l linisteste si-i spune ca-i va da in curand carne de leopard sa manance.
Omu’ facu o funie foarte lunga si un capat i-l duse leopardului spunandu-i : “uite...cand iti zic eu sa tragi...trage....la capatul funiei o sa fie un crocodil.â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 14, 2004 12:28 am

Over the mountain
Watching the watcher
Breaking the darkness
Waking the grapevine
Knowledge of love is knowledge of shadow
Love is the shadow that ripens the wine
Set the controls for the heart of the sun


In ultimele zile sunt multumit de prestatia mea. Am fost comparat cu o echipa sublima, care construieste incantator, daruindu-se spectacolului total...si care in fatza portzii rateaza incredibil, din situatii clare de gol. Dar totusi publicul spectator aplauda daruirea jucatorilor in teren si apreciaza efortu lor si spectacolul oferit. Am reusit sa egalez meciu. Acum sunt in prelungiri. Merg numai la victorie, dar incerc sa mentin spectacolul. Ultima sansa.Tribuna este in picioare.....

Accelerate, caini flamanzi, oameni interesantzi, NBA, poezie, oua vopsite, sperantza, vise, vise indeplinite, alte vise, bucurie, emotie, miracole, oameni buni pe care ii credeam rai, oameni rai pe care ii credeam buni, foarte multa candoare...sublim de multa, romantism, lalele rosii, lalele galbene, slujba de Inviere ...........sunt cateva elemente ce ar descrie succint zilele ce au trecut.

Multumesc tuturor celor care au colaborat la ele.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 18, 2004 11:36 am

Hades : ce facem ba ? mi-e sete !
Moshu : si mie ! nu mai am nimic in pahar.
Hades : pai si nu iti mai iei ?
Moshu : pai nu mai am bani. Hai sa-i cerem lu’ Wild Rose o bere !
Hades (plin de satisfactie) : da, hai,hai
Moshu : pai hai..zii sa dea o bere
Hades : zii tu !
Moshu : ultima oara cand a dat pizza eu i-am zis. Acum e randul tau
Hades (catre Wild Rose) : Wild Rose, uite eu si Moshu nu mai avem bani si vrem sa mai bem o bere. Nu ne iei si noua cate o bere ?
Wild Rose : bine. Luati-va
Hades si Moshu (batand cuba) : ieeeeeeeee
Wild Rose : dar voi ce imi datzi in schimb ?
Oribilul Mosh : pai ce vrei tu


Cei doi isi baura berea linistiti, rugandu-se pentru sanatatea binefecatorului lor. La plecare Wild Rose uita sa plateasca.

Hades (ingrozit) : baaaa, Wild Rose nu a lasat banii
Moshu : cum nu ?
Hades : nu mah ! ce ne facem ? da-i bip sa te sune, sa vina sa aduca banii
Moshu : nu-i dau mah

Hades ii lua telefonul Moshului : lasa bah, ca o sun eu !
Moshu : da ba telefonu ! sun-o de la tine daca vrei !
Hades se ridica de la masa si fugi cu telefonul Moshului.
Moshu dupa el : da ba telefonu ! te bat !
Hades : gata ! gata ! ia-l !

Hades : zii ba ce ne facem ? hai sa fugim dupa ea sa ne dea banii !
Moshu : da...da ii zici tu !
Hades : da ma. Da vii cu mine
Si Hades ma apuca de bratz, mai sa mi-l scoata din incheietura si ma trase dupa el....sa pornim pe strazi in cautarea lu’ Wild Rose...sa ne dea banii de bere.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 22, 2004 9:52 pm

Au inceput sa apara tzantzarii. Cele mai nesuferite vietati care imi tulbura somnul si mi-l deranjaza in cele mai placute clipe ale sale. Am aprins niste betisoare parfumate si sper sa-i ucid cu asta.

Am fost la Multiplex si am vazut 21 Grams. Foarte bun film. Insa enervant de scumpe preturile la barul din cinema. 39 000 lei o Cola la 0,5. Mi se pare o nerusinare, tinand cont ca la alimentara costa 30 000 lei 2 litri. Totusi ne aflam intr-un cinema deschis publicului larg, nu intr-un hotel de cinci stele. Am dat 84 000 lei pe o punga de floricele “elefantâ€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 27, 2004 1:21 am

Astazi am mancat la masa cu un tigan batran si binevoitor. Cam la vreo 65 de ani, mic de inaltime si cu mustata.El a mancat o supa de rosii si niste ficatei de pasare. Eu niste mici cu cartofi prajiti si am baut o bere.Incantarea se citea pe fetzele noastre. Cand oamenii se afla la masa impreuna nu se mai tine cont de rasa, statut social, religie sau orientare sexuala. Zeii destinderii isi pun amprenta pe sufletele muritorilor de rand, iar acestia uita pentru cateva momente de grijile apasatoare ce le domina viatza zi dupa zi.

Mic copil fiind, am fost crescut intr-un depozit de un caine lup.Pentru o vreme laptele de la lupoaica a fost singura mea sursa de hrana. Mai tarziu l-am cunoscut pe soricelul Maurice, care m-a invatat sa citesc si mai imi aducea din cand in cand cate un biscuite. Cand am mai crescut broscutza mi-a impletit o pereche de ciorapi pentru a nu imi fi frig la picioare, iar bufnitza mi-a facut cadou un ceas de mana. Dupa o vreme m-am mutat in casa ratonului. Aveam tot ce imi trebuia, macarea fiind din belsug. Serile de vara mi le petrecem in compania elefantului cu care colindam padurile din apropiere.Intr-un final am venit la oras. Acum doar in vacantze imi mai vizitez vechii prieteni.
(adaptation of a short story by Aliosha)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 29, 2004 11:09 pm

Am revazut Great Expectation, varianta moderna. Faza cand ii ia fetitza la baiat limba in gura la tzasnitoare mi se pare de mare frumusetze. De fapt cand vorbesti despre acest film, toata lumea in primul rand face referire la aceasta faza, la care chiar si eu am derulat inapoi sa o mai vad. In rest un film care ne arata ca nu este buna dragostea. Baiatu ala era pictor si avea tot ce vroia el, dar era nemultumit ca nu-l iubea fata. Mare prostie. Sa fi avut eu banii lui beam in fiecare seara bere ceheasca, iar duminicile beam bere spaniola sau portugheza. Si de cel putin 2-3 ori pe luna beam bere argentiniana sau braziliana.

Tot in seara asta am tras de pe dc++ un alt mare film, ce mie mi-a placut in mod teribil. Este vorba despre clasicul cu Kevin Spacey, Helen Hunt si pustiu ala de a jucat in Al 6-lea simt. Ma refer la "Pay it forward". Un film ce ne arata ca este foarte bine sa facem fapte bune si sa ajutam alti oameni care au nevoie.

Am mancat niste prajituri marfa la serviciu si tocmai de aceea tin sa amintesc aici. Peste o oarecare perioada am sa citesc si are sa imi para bine.


Like a car crash I can see but I just can't avoid.
Like a plane I've been told I never should board.
Like a film that's so bad but I've gotta stay til the end.
Let me tell you now,
It's lucky for you that we're friends.


Versuri din Pulp, probabil una dintre cele mai mari formatii ale deceniului trecut. Melodia se numeste Like a friend si este inclusa si pe coloana sonora a filmului Great Expectation. Atunci cand se dezbraca fata sa o deseneze baiatul.

Acum merg la culcare. Maine trezirea la 30 minute dupa ora 6.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 02, 2004 11:51 am

Trezindu-ma ieri de dimineatza am constatat ca nu am biscuitzi. Cum pot bea lapte daca nu am biscuitzi ?

La un moment dat vine tata, el stie de unde.

eu : hai sa traiesti !
el : sa traiesti !
eu : mi-ai luat biscuiti ?
el : nu
eu : cum nu ? si eu cu ce beau laptele ?
el : cu paine !
eu : dar ce mi-ai luat ?
el : oua de ratza
eu : super. asa da. cat e bucata ?
el : 3 mii
eu : ieftin. cat unu de gaina
el : da. avea si de gasca cu 10 mii
eu : pai merita. ca alea sunt mari
el : da. o sa iau si d'alea data viitoare
eu : alea de sarpe cat erau ?
el : 14 mii
eu : si de crocodil ?
el : nu stiu ca se terminasera

Apoi dialogul inceta si ne puseram la masa. Ouale de ratza sunt foarte gustoase si imi plac mai mult decat alea de gaina. Multzi spun ca sunt toxice, dar ce nu e toxic in ziua de azi ?

Apoi am plecat la intalnirea forumista unde am intarziat. Se facuse si un sfert iar eu eram inca in statia de tramvai. Il sun pe Hades sa nu se sperie.
eu : alo, ce faci Hades ?
el : bine, unde esti ?
eu : ba...vezi ca nu mai vin
el : de ce ?
eu : uite...m-a sunat Nicholas ca e in Bucuresti. si e cu masina si cica sa merg cu el pana la Constanta. hai ca ma duc...vin duminica seara. cine a venit la intalnire ?
el : pai uite...e lume multa. a venit nea gabitz, aliosha
eu : ha ha ha ha ha
el : ha ha ha ha ha
eu : ha ha ha ha ha
el : ha ha ha ha ha
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 03, 2004 10:53 am

Well, I dreamed I saw the knights in armor coming,
saying' something about a queen.
There were peasants singing' and drummers drumming'
and the archer split the tree.
There's a fanfare blowing' to the sun
that was floating on the breeze.


Am planuit cu Hades o excursie la Tulcea. Sa o vedem pe darky. Vom lua trenul din gara Obor. Un personal pana la Medgidia. Facem cam vreo 3 ore jumate. Mai asteptam acolo vreo 20 de minute si ne suim in alt personal spre Tulcea, pana unde mai facem alte 3 ore jumate. Am ales aceasta solutie pentru ca este mult mai ieftin. 74 000 lei, fata de aproape 300 000 lei cat ar fi costat un rapid pana la Tulcea. Ca hotzii au scos acceleratele.Ajungem pe la 21:30 in Tulcea, facem doua-trei poze in gara si tragem la un han. Cerem la hangitza un pilaf, ceva sa fie pana in 20 mii. Mancam. Bem un vin ieftin sau un coniac si apoi ne culcam ca suntem obositi de pe drum. Ne trezim a doua zi la opt, mancam niste pufarine ca suntem limitati cu banii si mergem sa ne intalnim cu darky. Poate da si ea o bere,ceva. Apoi ne mai arata darky ce mai e nou prin Tulcea, dupa care luam salupta si traversam in satu ala de peste Dunare. 3000 de lei traversarea. Bem acolo la carciuma 100 de coniac cu 7 mii lei si asta e.
Hades : a, deci ne costa 13 000 lei excursia in sat !
Moshu : cum 13 mii ? 3 mii salupa + 7 mii coniacu = 10 mii
Hades : pai nu ne si intoarcem de acolo ? inca 3 mii
Moshu : da ba ! ai dreptate ! ce jidan destept !
Asaaaa. Dupa ce ne intoarcem de pe insula aia mergem acasa la darky, ca ne-a pregatit mama ei friptura de pui cu cartofi prajiti. Mancam, bem un vin fin, ne mai intindem la vorba. Iar seara mergem cu darky in Bolta Rece. Mai stam cu tovarasii ei. Poate ne face Hades un film. Poate dau si prietenii ei o bere, niste mici. Pe la 1-2 mergem la han, ne spalam pe picioare si ne culcam. Dimineatza ne trezim, bem un ceai cu o bucata de paine si mergem in port sa facem poze cu vapoarele. Pe urma mai bem o bere cu darky si plecam la 14 ca avem tren spre casa. Si asta e.
Asa am planuit eu cu Hades.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator