Personajul sters din tabloul de pe masa.

...pentru cei carora le place sa scrie

Diary of Gabubba.

Mesajde gabuba » Mie Ian 21, 2004 8:38 pm

Dupa cum probabil ati sesizat din titlu , acesta este theardul meu. jurnalul meu, adunatura mea de ganduri, locul unde ma pot dezlantzui in limita bunului simt si unde nimeni nu ma va penaliza daca voi lasa 2 mesaje consecutiv, sau la mai putin de 3 h.


-------


21/01/2004 ~ Oh tu olimpiada, Oh tu belea!

Ziua incepe destul de bine, printr-o portie de tort si o cana de sprite. a urmat o sesiune de reviziut caiete, si totul a culminat prin facutul ghiozdanului. Am facut un dus, m-am imbracat, mi-am aruncat ghiozdanu' pe umar si am zbughit-o catre scoala.

ca de obicei troleibuzzul trece pe langa mine, si ma ignora. alerg dupa el 200 de m si imi inchide usile in fata. privesc umilit in oglinda soferului si murmur cateva cuvinte, asa, ca sa-i mearga bine tot restul zilei.
Ajung mai devreme decat de obicei la scoala, intru-n clasa , ma asez, si mi se arunca un caiet pe banca sub indemnul "hai copiaza-ti la chimie, ca-ti da doi" imi copiez timp de 2 h si 3 pauze cele 6 pagini (!!!!) ca la vremea orele de chimie sa o tulesc - dar asta e cu totul alta poveste.

dupa doua ore de o plictiseala ce ma injunghia in spate a urmat ora de romana - urma sa aflam cine s-a clasat mai departe si cine nu. Profa zice ca s-au clasat doi, unul dintre acei doi elevi fiind chiar persoana mea. Imi spune ca ii raman datoare pe viata ca m-a corectat un prof subiectiv si ca daca nu se uita ea pe lucrarea mea nu primeam nota peste 9...astfel ca lucrarea mea a fost vazuta de alti 4 profesori. anyway... m-am mai contrariat cu ea pe doua teme si am plecat acasa.

interesant azi a fost faptul ca am auzit un dialog la coltzul scolii:
- fah, da si mie aia de coelho, cum ii zice fah...
- ce p*la mea tot zici fah acolo?
- aia ma, de scriitor cu sex...

am ramas perplex... doua analfabete discutau despre cartea "unsprezece minute" a lui coelho. si tot azi am realizat ca mirificul coelho in afara doua cartzi e un scriitor, exact asa cum spunea profa mea, de mana a doua.

-----

ascult iris - floare iris

floare de iris, floare de coltz... ne-ai ocrotit , ne-ai dat un rost
iar cand noi nu vom mai fi, va veti amintii ... ca a fost odata Iris.

cat de frumos!
numai bine. o noua zi, o noua pagina de jurnal.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Joi Ian 22, 2004 12:00 am

Gabizzule, acum nu le judeca si tu pe fetele alea.....totusi...vor sa citeasca....nu conteaza ce...dar e bine ca vor. Mie tocmai mi-a venit o idee sa scriu o carte numai si numai despre sex....cred ca ar fi super vanduta...
-------------
si tot azi am realizat ca mirificul coelho in afara doua cartzi e un scriitor, exact asa cum spunea profa mea, de mana a doua.
:D ma intreb cine te-a facut sa crezi asta....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Ian 22, 2004 12:27 am

finalul cartii "unsprezece minute".
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Ian 22, 2004 11:40 am

Ma gandeam azi cum ar fi sa ma sinucid. Ma gandesc ca odata si-odata o sa mor si o sa aflu cum e , dar cand ma napadesc grijile imi zic uneori "nu e mai simplu sa ma sinucid si gata?" :D . E mult mai simplu, dar cu siguranta voi regreta dupa...stiu asta! chiar daca sunt jenu' de om care nu prea crede decat atunci cand a dat cu capu'.

fara sperante, nu ma voi sinucide. :p
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Ian 26, 2004 9:21 pm

ca un om frustrat ce sunt....
nu, am inceput prost!

inca odata:

ca un om pros..oups! nu ma dau in vileag chiar acum :lol:

ideea e ca eu deci asa ca om am fost azi la scoala (desi nu credeam) am chiulit la ultimele doua ore am venit acasa si am intrat pe net. mi-am facut ordine pe birou, am mai tras doua concluzii neimportante, am vorbit la telefon o ora jumate si am ramas stupefiat de noul luc al fanclubului (oare o sa mai fie in top ? :D) , da' mi-a trecut repede stupefiala.
mai fac niste shto ieftin cu unu' - doi pierde tinerete onlain, ma duc sa mai citesc o prostie de carte (travesti de cartarescu) si revin la comp.

aidi pac!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Mie Ian 28, 2004 11:59 am

28/01/04

Tudei ma duc la scoala si sunt fericit ca fac asta. Stiu ca o sa regret la intoarcere ca am facut asta, dar asta e. Pe desktop ma asteapta un rezumat la o carte pe care n-am avut vreme s-o citesc.
Intentionez sa fac cateva piruete pana la bucatarie de unde imi voi lua un alt sendvish.
Pentru prima oara in anu asta, si pentru ultima oara in ultimele luni realizez de fapt cat de bine o duc, si eu de fapt imi petrec 40% din timp vaicarindu-ma :D...eh, nu o sa se mai repete! pentru prima data , tot in ultimul timp , am o certitudine.

M-am mai gandit cum sa scriu in acest jurnal...sa scriu la caterinca si sa naiba diversi useri de comenta, sau sa scriu serios si sa nu-mi pese de parerea celorlalti?
la caterinca pot scrie pe aberatii, serios aici. de fapt voi scrie exact cum am chef in momentul respectiv fara sa ma gandesc la reactii .

intr-o alta ordine de idei: cine a vazut emisiunea lui Gheorghe??? Fu BESTIALA!
cu un gigolo luat la shto de tot publicu lu ghe. care mai avea putin si cadea pe jos de ras.
marele gigolo avea ochii inlacrimati de rusine, si se balbaia in dezacorduri iar madalin voicu, storceasca si ghe. mureau de ras. la fel si eu!
tipu se lauda ca rezista 10 h intr-o partida de sex, iar aia ii ziceau ca si ei pot cu una de 70 de ani :D...in final ii zice lu ghe. "andrei sa stie ca ..aaaah ... 200 de prieteni care sunt atata (se infoaie in pene precum popey marinaru) au zis ca daca iti bati joc de mine o sa ai probleme" la care ghe "fii atent, si uitati-va in ochii mei : MA CAC PE MINE DE FRICA (si se lasa lashciv tremurand in jos)".

una dintre cele mai tare, daca nu cea mait are emisiune Ghe. de pe 2004!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Feb 19, 2004 1:44 am

am conchis ca daca mai shed online, la calcularetz, ma sinucid, ceea ce nu-mi doresc.
ma voi duce, cu capul plin de ganduri pubere , la culcare. noapte buna Bucuresti, noapte buna Romania!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Dum Feb 22, 2004 12:51 am

Eu sunt personajul sters din tabloul de pe masa. Zgubylytycon este numele meu de scena. Gabizzu mi se spune pe forum. Gabi mi se spune la scoala.

Ma gandeam la noaptea trecuta, la noptile de acum 2 luni. Ce diferenta. Ma gandeam la noaptea asta si la noptile de acum 6 ani. Ce diferente. Ma schimb in fiecare minut, evoluez sau nu, ma maturizez. O sa intru in clisee, ma opresc pentru moment.
Ma gandeam la aia care sunt vii fizic dar morti de multa vreme. Mi-e teama de ei, mi-e teama sa nu ajung ca ei. O femeie pe care o vedeam pentru prima oara in viata mea incepe sa-mi povesteasca despre cum o bate fiul ei de 16 ani pentru ca nu ii da bani de tzigari si cum barbate'su a dat-o cu capu' de toti peretii pentru ca i-a varsat vinul. O femeie sta pe pat. Se trezeste. "Ce e cu tineretul asta aici?", intreaba ea. Eram in casa unei colege bolnava de oreon, iar femeia care imi povestise printre lacrimi necazurile ei era mama colegei. O casa de mahala, o casa oribila. O casa unde te asteptai ca din clipa in clipa sa-ti cada tavanul in cap si unde se decojeau peretii iar gandacii isi facusera un camin. Femeia din pat ma intreaba de ce nu imi scot manusile, caciula. Nu aveam unde sa mi le pun, mi-era imposibil de acceptat locuri precum: un coltz de mocheta jupuita. Diana, colega in casa careia eram, e o fata atat de fina si nu mi-as fi imaginat niciodata ca traieste intr-o casa unde domneste mirosul de tutun si beutura ieftina, si unde un mitocan ce aduce izbitor cu un porc doarme pe nesimtite in patul din cea de-a doua camera a apartamentului. Era tatal ei.

Toata tarashenia asta mi-a amintit de "Panza de paianjen" a Cellei Serghi. Gata!
Nu rezolv nimic daca ma incarc si cu problemele altora, mi-s suficiente ale mele. Stiu ca sunt patetic si ca peste doua ore mi-as fi dorit sa nu fi scris chestia asta, dar asta e, mai am si momente cand nu ma pot ascunde.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Mie Feb 25, 2004 12:19 pm

ce ma enerveaza dornea asta. e exemplul viu al prostului de pretutindeni. totusi ma amuza pentru ca noi incercam a-i expune cum ca e un mare idiot dar el persista...
:bleah:

lucrare la chimie=> nu stiu nmic.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Feb 26, 2004 12:37 pm

Do you even know who you are?
I guess I'm trying to find
A borrowed dream or a superstar?
I want to be a star
Is life good to you, or is it bad?
I can't tell anymore
Do you even know what you have?
No.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Feb 27, 2004 11:21 am

I'm an opportunity
And I knock so softly
Sometimes I get loud
When I wish everybody'd just get off me
So many players
You'd think I was a board game
It's every man for themselves
There are no teammates
This life gets lonely
When everybody wants something
They'll smile up in your face
But they'll get theirs eventually
And I hope I'm there....

I drank your poison
'Cause you told me it's wine
Shame on you if you fooled me once
Shame on me if you fooled me twice
I didn't know the price
You'll get yours eventually

So what good am I to you
If I can't be broken
You'll get yours, yes
You'll get yours eventually...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Feb 27, 2004 10:49 pm

23:00 / 27.02.03

Zumzetul babelor care puneau la cale o miscare revolutionara pentru educarea tinerilor se aude din ce in ce mai putin. Am coborat din troleibuz, iar acesta a plecat. Patiseria era asaltata de elevi imfometati eliberati de sub tirania scolii. Cativa imi striga numele, ma intorc incet le fac cu mana si imi vad de drum. Visam. Traiesc intr-un etern trecut si intr-un posibil viitor.


-----


completarea de mai sus am facut-o in jurnalul meu 'real' de fix acum un an. in memoria a ceea ce a fost. acum imi traiesc viitorul si imi construiesc drumul pentru ca visele mele sa devina realitate...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Feb 28, 2004 2:07 pm

O persoana cunoscuta catre un prieten:
- Dar ce te faci, ma, cu fetele astea, ca se vor rasfatzate...
- Sa le ia dracu pe toate de panarame! Merg odata, dar a doua oara nu mai tzine, ca vor si ele un mobil, o masinutza...
- Ca in viata. Eh!
- Intocmai.
----
ce discutie de pensionari sclerozati.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Feb 28, 2004 11:13 pm

Vreau sa inchei ziua, dragul meu paranoic jurnal, prin urmatoarele cuvinte:

Catch me while I'm sleeping down.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

versuri prin amalgamul de cuvinte.

Mesajde gabuba » Mar Mar 02, 2004 8:34 pm

He looks to the sun
Help him to carry on
Breakin down all the years
Wondering how he got here
He drifts trought the sky
Counting the reasons why
How my life turned so fast
Remembering all of the past...


Stau si privesc pe fereastra aburita, e enervant. Ploua incontinuu. Vreau sa se opreasca. De ce ploaia nu se opreste cand doresc eu?


All the changes, and all the mistakes
Foolishly laughing at things that
Words that he says
He looks to the stars
Breaking, time to follow the heart
His world is falling apart.


"Dorintele tale depasesc limita in care acestea se pot realiza!"


And the turning of every new page
A book on a shelf that is there to remain
Breaking the walls as he's tearing them down
As he's starting to drown.


he's waiting for love
he's waiting, waiting for love,
he's waiting, waiting so long...



I'm waiting for a new day to rise
Conversations to make sense to me and my mind
I need someone to lift me right off my feet
And I want it, and I need it, and I'll leave it all behind.


I'm waiting for love
I'm waiting, waiting for love,
I'm waiting, waiting so long...


He looks to the sun, again.

~ Now, I know she's waiting for my love too.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

dintr-o fiinta-ntr-alta.

Mesajde gabuba » Joi Mar 04, 2004 11:18 am

Usile troleibuzului se deschid. Pasesc pe scarile pline de noroi, ma pun in genunchi si spun "Oameni buni, cu suflet bun, si cu credinta-n Dumnezeu, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un banutz sau cu o bucatzica de paine". Totul era mecanic, spusesem asta de atatea ori, nu mai simteam nimic, dar totusi speram sa nu-mi dea doar 500 de lei. Incep sa cant ceva, cativa elevi cu ghiozdane de firma incep sa rada in hohote. Toti se uitau indiferenti pe fereastra, incercand, parca, sa nu ma observe. Cand am terminat am accentuat "In numele Tatalui...", ca lumea sa fie atenta la mine, voi veni sa-mi iau "recompensa". Nimeni nu-mi daduse nimic, era o zi proasta, poate mai tarziu...
Usile troleibuzului s-au deschis si am coborat in viteza. Soarele era orbitor desi nu erau mai mult de 10 grade. Eliza imi striga numele, iar hainele mele par sa se curete, sa se lege acolo unde erau descusute, iar eu incep sa capat din ce in ce mai multe cunostinte despre un anume Gabi, fara griji si arogant. Asta era, fusesem, pentru un drum, cersetor in propriul troleibuz .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

17:59 ~ 18:14

Mesajde gabuba » Vin Mar 05, 2004 5:59 pm

hai, acum, hai, acum! nu mai visa, jocul s-a sfarsit...

- Nu vreau, mai lasa-ma sa dorm...
- Du-te sa aflii ce ai facut!
- Unde? Ah! Am uitat, imediat!
- Mananca ceva inainte!
- Nu mai mananc, nimic, lasa-ma! daca s-au afisat deja?!
- Bine, sa ma suni!
- Da, da, da...

Toata lumea era acolo. Incepusera eternele discutii, clisheele si iritarile. Timpul se dilata pentru noi iar toti acei copii faceau parte dintr-o realitate distincta, iar ei aveau acelasi sentiment. A trecut un ceas, doua, trei, si inca asteptam in curtea scolii sub umbra unor salcami, asteptam ca niste femei sa binevoiasca a lipi de geam niste hartii. Timpul trecuse.
Glasuri de copii rasunau incantate, iar altele erau spasite. Fetze vii, pline de bucurie, parinti care isi imbratisau copiii, pe cand unora le curgeau siroaie de lacrimi pe obraji, iar alti parinti incercau sa-si stapaneasca mania. Eu eram undeva la mijloc, intre soc si neputinta, intre vis si realitate.
Apogeul nefericirii mele, probabil pedeapsa pentru toate lucrurile pe care le-am facut gresit. Nu stiu.
Oricat as fi incercat sa inec in somnul ce a durat, pentru mine, 6 luni, acea zi continua sa ma urmareasca oriunde as fi mers, sa nu imi dea pace.
Acum, acele momente, s-au dus, dar vor vibra mereu si reprezinta prima palma data copilului gata sa intre in adolescenta.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

in loc de titlu.

Mesajde gabuba » Sâm Mar 06, 2004 10:45 pm

Nu stiu cum sa incep ceea ce vreau sa termin, dar o voi spune pur si simplu fara alte artificii. Acum cateva zile i-am dat unei prietene o melodie in doua variante: una interpretata de Celine Dion, live, si cealalta cantata de Luther Von Dross in orginal. Melodia se numeste "Dance with my father" (...again) si este vorba despre tatal autorului care l-a parasit, involuntar si fara drept de apel, pe acesta la o varsta destul de frageda. Ea a lasat piesa printre mp3-uri , neacordandu-i atentie, dar ieri a venit sa-mi spuna cat de minunata i se pare piesa si ca o asculta la nesfarsit, nu mai are leac.
Astazi tatal sau s-a dus la bunicul ei acasa, sa-l vada. Acesta murise.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

~-~

Mesajde gabuba » Mie Mar 10, 2004 5:26 pm

Vreau sa scriu ceva despre una din prietenele mele cele mai bune: Andra.
Andra este bruneta, tunsa scurt, este destul de inalta (cam 1.70), poarta ochelari si are trasaturi dragutze.
Cand am cunoscut-o eram doi copii, eu aveam 12 ani, ea 13. Eram in curtea scolii, ea cu maidanezul ei iar eu cautand pe cineva. Intrasem in vorba si am inceput sa radem incontinuu. Ea mai era cu inca doua persoane: Raluca si Marius. Raluca e o fata plinutza si totusi draguta, care mai tarziu avea sa o copieze pe Andra. Marius era un baiat uratel, roscat si care era antonimul meu: tacut si timid.
In urma cu aproape 4 ani, cand am cunoscut-o, Andra se imbraca precum o taranca, era blonda cu suvite negre, parul in coditza la spate, iar melodia sa de suflet era "As da zile de la mine". Acum se imbraca in pantaloni (niciodata in fusta), are adidasi super mishto si asculta Cypress Hill.
Cu Andra m-am vazut in fiecare zi dupa ore si povesteam chestii ciudate, penibile sau amuzante pe care, evident, urma sa le ironizam. De prea multe ori spuneam acelasi lucru deodata, si prea multe chestii erau la fel in viata noastra. Nr. de membrii ai familiei, varsta lor, varsta patrupezilor, melodii preferate, obiceiuri din copilarie, frustrari ale copilului-adolescent si pana la nota de la capacitate...toate erau identice. Cu Andra nu m-am plictisit niciodata, intotdeauna gaseam un subiect de discutie, o persoana de ironizat, prosti de ridiculizat. Muream de ras in fiecare data cand ne intalneam.
La fel este si acum...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Mar 15, 2004 11:49 pm

S-ar putea spune ca am aproape tot ceea ce imi doresc, s-ar putea spune ca sunt aproape in toate chipurile, s-ar putea spune ca iubesc/detest aproape pe toata lumea. Se poate spune aproape totul si totusi aproape nimic.

Aproape.

-----

ma intreb de ce trebuie sa ne obosim sa fim parsivi, rai, egoisti, magari? e prea mare osteneala impusa de orgoliul stupid format de turma. de ce nu pot fi mai simplu? cat o sa-mi ia sa evit a deveni produsul sistemului? oare o sa pot evita ca la 20 de ani sa ajung un imatur in contradictie cu problemele existentiale si cu grave deviatii de personalitate? eu sper ca da.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mehedinti-Orasova-Bahna.

Mesajde gabuba » Vin Mar 19, 2004 11:59 am

Imi amintesc de primvara
Cu mult, foarte mult soare
De fapt, era a 7-a vara
Din viata mea de putoare.

Imi amintesc...lol. Parc-as fi necko. Numai ea-si aminteste si totusi e bestial ce scrie ea. M-am gandit sa fiu un fel de necko (da, iar am luat-o razna) si sa povestesc cateva amintiri ale mele. Ce amintiri pot sa am eu la 15 ani, cand d-abia acu' se pune fundamentul amintirilor...Si totusi is cateva chestii de povestit.

Aveam 7 ani, mergeam in prima mea tabara. Ce fericire, habar n-aveam ce-i aia o tabara. Nu imi amintesc prea multe din ziua plecarii in tabara. Tin minte ca mama se agita prin casa, sor'mea isi facea bagaju, iar eu stateam cu o sapca pe cap si cu niste sandale-n picioare, sprijinit de un perete. Trebuia sa mergem pana-ntr-un loc d'unde urma sa ne ia autocarul. Ne-am suit intr-un taxi si am mers la vara mea acasa. Peste ceva timp avea sa mergem cu ea si cu mama ei la autocarul ce ne va duce in Orsova - la tabara Bahna. (...)
M-am suit in autocar, m-am asezat undeva la mijloc si o tot intrebam pe var'mea cine-s copiii aia si daca merg cu noi. Tin minte ca sor'mea, care avea 14 ani, mi-a zis sa vorbesc mai incet, probabil o faceam de ras. :D
Mai tin minte ca stateam sa adorm, dar am auzit rasul isteric al verisoarei mele care le spunea unor copii "tu esti bah si tu esti fah". P-acolo era un copil, Bogdan, era mai mare cu cativa ani ca mine si ma enerva pentru ca era ciudat. Avea fruntea foarte mare iar unii ziceau cum ca daca-l enervezi face spume la gura. Eu credeam ca a mancat prea mult sapun si de aia face clabuci. Domnul Coditza si doamna coditza, erau profi de la scoala lu' var'mea si ei ne anuntau cat timp mai avem pana ajungem in tabara. La un moment dat toata lumea numara "Primul tunel...IEEEE....Al doilea tunel....IEEEE....Si al treileeeeaaaaaaaaaa...10, 9,8....toata lumea jos!".
Mi-aduc aminte perfect. Era o prietena de-a lu' mama cu un nume cam ciudat...hmmm...Noris? Ah nu! Noris era baiatul ei de clasa a 4 a, poate putin cam prea grasun. Am intrebat-o "ati vazut cumva sandvishurile mele cu shinitzele?" , la care ea a raspuns "Ah, pai au ramas in autocar...acum a plecat si soferul...asta e! hai sa-ti dau eu ceva bun!" si mi-a dat niste sandvishuri cu mushchi file si cu castravete. Ne-am cazat pe un vapor, iar pe mal erau tot felul de case si cantina. Pe vopor toti copiii isi doreau sa stea. Eu stateam in camera cu bogdan, cel "ce facea spume la gura". Eu vroiam sa stau in patul de sus, la fel si el...dar eu am avut castig de cauza cu conditia ca in ultima noapte sa doarma el sus, dar n-a mai fost sa fie ;y
Noi eram cei mai cei dintre toti , noi eram "aia din Bucuresti". Mai erau unii din Alba Iulia, foarte de treaba, cu care sor'mea s-a imprietenit si inca mai corespondeaza cu ei pe mail. Ce mishto!
In fiecare seara aveam discoteca si ne dantzuiam pe Macarena, Doamne, cat de solicitata era melodia aia. Se facea o coloana de oameni si toti dansau macarena. Inca mai stiu miscarile :O
Dupa masa de pranz, urcam pe un deal, sus si acolo era un parc...si mai erau niste casute. Noi faceam concurs de urlat. Eu am castigat detasat, posedand cel mai tare tzignal, auzit pana in ultima camarutza a vaporului (chiar daca eram in varful dealului).
In tot acest timp eu am cunoscut cea mai frumoasa pustoaica din tabara: Bianca. Ea avea 9 sau 10 ani si era foarte dragutza si admirata de toti baietii din tabara. Tin minte ca stateam mult timp cu ea, ne tineam de mana, mergeam pe peste tot cu ea, la magazine, peste tot. Odata, Noris cel grasun, a intrebat-o daca vrea sa fie prietena lui iar ea a zis ca nu si ca nu vrea sa-l supere. Mai stiu ca ea era cea care cadea foarte des. Se impiedica de aproape orice ii iesea in cale si era plina de julituri. Intr-o seara tot veneau baieti sa danseze cu ea iar ea ii refuza pe toti, dar stiu ca era un fel de sir, la fel cum e la paine, iar ea statea jos si doar dadea din mana in semn de refuz. Dar tin minte ca a dansat mult cu unu care era-n maieu si eu m-am suparat in seara aia si m-am dus in camera. Dar n-am rezistat decat vreo cateva minute, ritmul muzicii ma chema... :)
Era o fata din Alba Iulia, cam bronzata, care - desi avea peste 16 ani - ma considera febletea ei. De la ea am auzit cuvantul asta. Tin minte ca faceam un cerc , in mijloc intra cineva cu o moneda si trebuia sa danseze dupa care sa aleaga pe cineva care sa ghiciasca pumnul in care se ascundea moneda. Ea intotdeauna venea la mine si isi misca pumnul cu moneda ca eu sa ghicesc, iar ea sa ma pupe. Tin minte ca i-am zis lu' sor'mea ca ii pute gura :D si ea mi-a zis "eh...asa-s astia din alba, nu prea se spala pe dinti".
Intr-una din zile era nebunie mare, toti copiii isi numarau ultimii bani, sau isi luau costumele cele mai speciale...mergeam la Baile Herculane! Credeam ca e Hercules acolo si ca o sa-l vad, ca are o statuie si ca o sa ma ia intr-o lupta cu el. De fapt erau niste bazine si niste oameni care vorbeau ciudat, cu un accent deosebit de al meu.
Doream sa merg la "topoganu' cu apa" si i-am batut pe astia atat la cap pana m-au lasat sa ma duc, dar insotit de sor'mea si gashca ei. Eu am vrut sa ma dau ultimul, ca sa vad cum e. Mare greseala! Nu stiam sa inot iar colacul mi-a scapat, eu ma rasuceam pe toate partile in timp ce apa neiertatoare imi dadea senzatia ca o sa ma arunce din topogan in orice clipa, dar n-a avut omenirea norocu' asta :D si am aterizat in apa, undeva la fund si-am vazut tot felul de pecioare, dupa care niste maini care ma trageau la suprafata...Cand am scos capu' toti mureau de ras...eu ajunsesem in apa, dar nu oricum ci direct cu capu' (daca ma gandesc mai bine, asta ar explica unele chestii).
Cand am ajuns in tabara, Bianca, fata care imi placea mie, era suparata ca n-a fost cu noi si ca a ramas fara bani. Eu am vb cu mama sa o ajutam, si i-am dat vreo 15.000 de lei, erau multi bani atunci! cam 250.000 acum. Ea ramansese cu domnu' si doamna Coditza sa pregateasca serbarea de adio. Eu trebuia sa cant ceva, in germana ("alle meine madhenne, sieben ande sehen, frucht und kein und jvester line, alle meine medhenne" ) iar vara'mea avea un rol de betiv pe care il tot manca te miri unde si care trebuia sa se duca la asistenta crizata. A fost foarte amuzant!
O faza memoriabila a mai fost atunci cand eu incercam sa-mi tin minunatul solo in fatza copiiiiilor care erau prea aproape de foc. Ma pun eu in fata lor si incep...Alle meineee...madhenne...si vine un orsovean si ma-mpinge in gloata de copii (eu eram cu fata la ei si el a venit din spatele meu) si mi-a zis "hai mai taci dracu si misca-te mai incolo" :D
Cand am plecat acasa, durere mare, sor'mea pupandu-se si imbratisandu-se cu aia din Alba...aproape de Bucuresti m-am mutat langa Bianca si am inceput sa ne pupacim si alte alea :w iar la plecare, cand trebuia sa ma dau jos (caci am rugat soferu' sa ne lase mai aproape de casa) ne-am imbratisat si ea a zis "sa dea Dzeu sa ne mai vedem vreodata", iar eu am coborat cu un nod in gat.
Nu ne-am mai vazut de atunci, dar poate e mai bine asa, oricum nu ne-am mai recunoaste.

-----

sper ca v-am plictisit suficient de tare, astfel incat sa nu mai intrati niciodata pe jurnalul meu :D Glumeam (am un umor, ceva, hah..de speriat! ).
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Mar 20, 2004 11:08 pm

M**E monk, ca e CARNAT! ce mishto suna...CARNAT! CAR-NAT! CARNATULE! ESTI UN CAR-NAT!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Mar 20, 2004 11:49 pm

Nori de cenusa, flori cresc in umbra, Pamantul se destrama...Nu mai conteaza. Lumea viseaza. Vad urme de zambet, incerc sa le salvez...Nu mai conteaza. Lumea viseaza.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

24 martie 2004

Mesajde gabuba » Mie Mar 24, 2004 10:15 pm

Am vrut ca postul cu numarul 4000 sa il las pa pagina mea de jurnal.
4000 de aberatii...
4000 de raspunsuri...
4000 de de posturi...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Apropos de profesori~

Mesajde gabuba » Joi Mar 25, 2004 8:36 pm

Dupa 9 ani de scoala am reusit sa intalnesc o groaza de profesori care mai de care mai antipatici/simpatici/ironici/inteligenti/naivi/cu sau fara tact.

Prima persoana care imi vine in minte este doamna invatatoare, doamna A., o persoana foarte frumoasaa, tanara si calda care placea tuturor. Cand mama mi-a propus sa ma mut la clasa celei mai bune invatatoare din scoala respectiva eu am refuzat, indragostit fiind de doamna A.
Ea m-a invatat sa scriu, ea m-a invatat sa citesc si ea mi-a incurajat imaginatia (deja bolnava), ea mi-a zis ca nu trebuie sa nu aiba limite. Cu ea am fost in excursii, cu ea am dat primul banchet la care toata lumea dansa pe Jacko.
Eu vorbeam cel mai bine din clasa, cel mai clar, dar ei i se parea ca (,) cantam cel mai fals, astfel ca la toate serbarile eu prezentam, eu eram ala rau din poveste (desi mereu speram sa fiu si-o ala bun) si eu ii prezentam corul de copii care intotdeauna uita versurile.
Eu eram foarte rautacios pe vremea aia (chiar mai rau ca acum) si ma inhaitam cu cei mai rautaciosi copilasi ca sa radem de ceilalti.
La sfarsitul clasei a 4 a a trebuit sa ne luam la revedere de la doamna invatatoare, care mereu m-a tratat cu premiul al doilea si nu mi-a dat sansa niciodata sa iau premiul I asa cum imi doream. In vacanta aia mi-am gasit un scop: sa fiu cel mai bun. Aveam o ambitie ceva de speriat, vroiam sa impresionez toti profesorii.

Si am inceput clasa a 5 a... Diriginta mea, doamna M., era o excelenta profesoara de matematica, laudata cu orice ocazie de catre doamna directoare (la serbarea de adio, la inceputul anului scolar etc.). Era recunoscuta ca un excelent dascal. Nu vorbea niciodata tare si vocea ei calda imi amintea de doamna A., fosta invatatoare, cu toate ca actuala diriginta nu se enerva niciodata. Era de un calm enervant, iar atunci cand cineva vorbea in acelasi timp cu ea era suficient sa spuna : "mai fetita/baiatu' '" , iar respectivul se linistea instantaneu. Nu mi-a placut niciodata matematica, am fost mereu paralel cu ea. Totusi , fiinta asta a fost singura care a reusit sa ma faca sa pricep o iota din materia asta. De fapt am inteles tot ce a predat ea. Mereu faceam tema suplimentara si veneam la ea sa o corecteze si eram mandru , nu pentru ca ma lauda ea , ci pentru ca in sfarsit intelegeam ceva la materia asta care mi-a mutilat cativa ani din copilarie.
Teoretic , noi vorbeam , ca invatatoarea noastra - Doamna A. - sa ne fie si diriginta avand in vedere ca era si profesoara de istorie, dar a ramas insarcinata si a stat doi ani acasa. Asa s-a intamplat si cu doamna M. pe la inceputul clasei a 6 a, ne-a parut tare rau pentru ca a plecat.
In locul ei a aparut doamna Mo(r)ga, o batrana pensionara care avea sa-i tina locul fostei diriginte. Avea ochelari, par blond, proteza si o barbie care ii tremura. Ah! Sa nu omit faptul ca eu stiam cel mai bine ce face ea cand vorbeste, pentru ca stateam in prima banca. Ea scuipa...nush exact ce scuipa...bucatele de paine, sau parti din proteza, este inca o enigma, dar mereu trebuia sa-mi scutur caietul si sa par ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Odata citea catalagul si a adormit inaintea cuvantului Morefiftolgnignud. Cel mai lung nume familie pe care l-am intalnit pana acum, nici un prof nu-l putea pronunta din prima. Se citeste "Morftolinunan", ce oroare. Revenind...
Zile fripte i-am facut eu femei asteia. Tin minte ca intreba "cine iese la tabla?" si tot ia se agita cu mainile pe sus (probabil sperand sa nu adoarma) "Ala: io! Ala: io!", si noi eram pe jos de ras...Cand ieseam la tabla uita ce problema spusese initial iar noi nu ii aminteam ca sa vedem ce zice...sau odata m-a chemat la tabla la o problema si dupa vreo 20 de secunde de meditatie zice "da' te-am chemat eu la tabla?". Desi era profesoara de matematica, calcula foarte greu. De multe ori ii injura pe cei care au facut manualele pentru ca ea nu le intelege, ca ba-s prea grele, ba n-au sens. Numai ea stia.
Am terminat clasa a 6 a cu ea diriginta si era clar pentru toata lumea ca la anu' vom avea alt diriginte. Cu doamna Mo(r)ga nu m-am mai vazut de atunci decat o singura data cand am incercat sa o evit dar s-a intors dupa mine si mi-a zis "Asa faceam si eu cu profesorii mei...ma faceam ca nu-i mai cunosc! Vin' aci sa te tzuc! Ca stiu ca esti nascut in aceasi zi/luna cu mine si am vrut sa te sun...", eu "aaaaah....doamna Mo(r)ga...".
In clasa a 7 a dirigina noastra a devenit...fosta invatatoare care tocmai s-a intors din concediul prelungit, doamna A. Ne-am bucurat...totusi eu o vroiam inapoi pe prima diriga, dintr-a 5 a, pe doamna Mandruleanu. Doamna A. ne cunostea prea bine, deja stia cand chiuleam de ce, nu puteam sa o mintim. Intr-a 8 a s-a stresat cel mai mult femeia asta, iar noi am luat-o razna cel mai mult tot in acel an... A incercat saraca sa ne faca sa invatam pentru capacitate, ne aducea saptamanal foi xerox cu materia sistematizata, ne punea sa facem jocuri ca sa invatam cuvintele pentru vocabular la istorie, materia pe care o faceam cu ea.
Aveam multi profesori care ma placeau si mai erau si altii carora le eram antipatic pentru ca imi placea, impreuna cu prietena mea din capatul celalalt al clasei, sa-i tachinez. Le puneam intrebari la care stiam ca nu pot raspunde sau intrebari cu subinteles. Cu toti profesorii de religie in primele ore duceam niste show-uri de mai mare rasul. Eu nu credeam in Dumnezeu, mi se parea absurd iar ei imi pareau cei mai naivi oameni de pe planeta. In prima instanta era de kko situatia dar dupa aceea deveneam buni prieteni.
In clasa a 7 a am avut un profesor extraordinar de technologie pe care in mod sigur nu-l voi uita curand. Era genul de profesor incantator care considera ca 20 de pagini de caiet studentesc scrise nu fac la fel de mult ca niste cuvinte care ne vor ramane in minte multa vreme. Si avea dreptate. El ma incurajase sa particip la olimpiada de romana din anul ala desi eram chitit sa nu ma duc din cauza profei. In anul acela am obtinut cel mai bun punctaj al meu la olimpiada pe capitala. Mai stiu ca ne putea defini personalitatea daca se uita la scrisul nostru, ce mai, orele lui erau o placere.
Directoarea scolii era o femeie care mi-a zis in nenumarate situatii ca am o privire foarte urata si taioasa, iar ei nu-i place . Sa mi-o schimb!
Ar mai fi profesoara de geografia, doamna Mil. Femeia asta a fost cea care m-a impus intr-un fel in fata profesorilor participand cu ea la un program international foarte amplu ce avea sa fie sustinut doi ani (2001 si 2002) in fata unor oameni importanti: ambasadori, primari, profesori universitari straini etc. Doi ani la rand, in fiecare zi la ora 6 ne intalneam in fata intrarii profesorilor si cu un alt grup de elevi si mergeam la GIS.
Mi-e dor de fostii mei profi, chiar daca nu i-am mai vizitat din vara, de cand am plecat de acolo. Pe zi ce trece imi e din ce in ce mai greu sa dau ochii cu ei.
Au fost si vor ramane-n mintea mea: profesorii mei, cu bune si cu rele.

FIN
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

27/03/04

Mesajde gabuba » Sâm Mar 27, 2004 10:19 pm

Am impresia ca nu e exact ceea ce mi-am dorit, ca m-as intoarce inapoi. Simt cum arde-n fiecare seara-n mine acea dorinta nebuna de a scapa de adolescenta, imi umple capu' de ganduri, iar ele ma omoara. Sunt prea multe, prea intense si imi provoaca senzatii de tot felul. Incerc sa ascund acel copil care se contrazice cu cel ce cauta echilibrul.

Copilul: Spune-i, fa-i, arata-i, nu sta, du-te...
Cel ce cauta echilibrul: De ce sa te agiti?


Imi doresc solutii salvatoare, cred ca am nevoie de ele. Cred ca sunt intr-o perioada intensa de labilitate psihica. Nu stiu cum sunt de fapt, incerc sa aflu. Nu stiu cum voi fi cand voi sfarsi cu perioada mutilanta , dar voi afla.

De fapt, cred ca-s mai puternic decat aveam impresia.
Pot fi exact cum imi doresc, pot fi din nou copilul implinit, cu o singura mentiune...acum sunt adolescentul implinit.

22:37
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Dum Mar 28, 2004 11:36 am

plec cu rolele in lume, imi pun cotierele si genunchierele si iau cd playeru. am intarziat si ma asteapta alina. oare l-a mai sunat pe marius? i-am dat sms da' avea telefonu' inchis. in fine, am plecat.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

17:48~17:56

Mesajde gabuba » Dum Apr 04, 2004 4:55 pm

In fiecare zi mai plec odata in lume. In fiecare zi am mai plecat odata in lume. In fiecare zi voi mai pleca in lume. De multe ori in lumi diferite, fara griji si probleme, in altele unde eu ma situez in mijlocul unui haos organizat si uneori sunt in lumea celorlalti, unde de multe ori ma simt un intrus. De fiecare data ajung la mijloc. Mijlocul, pentru mine, reprezinta un punct unde eu stau fix si de unde imi aleg directiile, poate unele le-am ales si le voi mai alege gresit. Am plecat in lume. Din nou. In lumea mea devinita a lor si in lumea lor devinita a mea. In lumea tuturor.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Don't give me names!

Mesajde gabuba » Mie Apr 07, 2004 12:59 am

She's an ugly girl, does it make you want to kill her?
She's an ugly girl, do you want to kick in her face?
She's an ugly girl, she doesn't pose a threat
She's an ugly girl, does that make you feel safe?

Ugly girl, ugly girl, do you hate her
'Cause she's pieces of you?


Ma carcisem tot intr-un coltz cu mana la gura si cu ochii puternic inchisi sperand ca durerea sa ma lase odata. Incepusem sa ma clatin de colo-colo pe podeaua nici nu mai stiam ce culoare. In partea cealalta a apartamentului era mult zgomot, multa lume, multi prieteni. Eu simteam ca innebunesc de durere si stiam ca pot scapa usor de ea, dar ma luptam cu ambitia mea. Imi doream perfectiunea si o plateam cu durere. Nu vroiam sa renunt. Imi legasem, parca, mainile la spate si imi tineam in gura, foarte strans aparatul dentar, ce mi-a distrus cateva minute. Dupa 2 minute m-am ridicat zambitor si m-am dus in camera de mijloc unde am continuat sa dansez si sa zambesc fara ca cineva sa-si fi imaginat ceva.


She's a pretty girl, does she make you think nasty thoughts?
She's a pretty girl, do you want to tie her down?
She's a pretty girl, do you call her a bitch?
She's a pretty girl, did she sleep with your whole town?


Pretty girl, pretty girl, do you hate her
'Cause she's pieces of you?


Inc-o zi ce avea sa-mi demonstreze ca nu mi-s din stanca faurit. Din toate punctele de vedere.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Apr 09, 2004 9:00 pm

- Ti-am spus sa nu te indragostesti de mine...
- Nu a vrut sa asculte... Este rebel si obtine mereu ce isi doreste.
- Am stiu mereu despre cine vorbesti...
- Despre sufletul meu.
- Ma voi gandi la tine toata noaptea iar maine in zori te voi suna si vom trai vesnic impreuna.
- Si eu te voi suna si vom merge seara pe sub salcami tinandu-ne de mana.
- Suna precum o declaratie de dragoste. Tin la tine si realizez cat de importanti suntem unul pentru celalalt. Noapte buna!

Si n-am mai vorbit de atunci.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Următorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori