Jurnalul lui Piskeshu

...pentru cei carora le place sa scrie

Reguli

Mesajde piskeshu » Lun Ian 15, 2007 10:10 am

1. nu mai da numarul de telefon nimanui cand esti beat!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Ian 18, 2007 12:28 pm

Halvaua de ieri mi-a facut curu dantela.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Feb 07, 2007 9:50 am

Mai demult, cand beam, eram foarte spiritual, coerent, fluent, eram mandru de papagalul meu. Mai nou, beau si ma balbai, par caraghios, ma opresc la jumatatea ideilor, nu pricep glumele, nu ma mai intereseaza nici fluenta, nici coerenta. Poate nici inainte nu eram coerent , dar mi se parea din cauza bauturii. Oricum mai nou parca-s un Hopa Mitica* cu plumb in cap. Imi cer scuze, fetelor!

*Jucarie de plastic, legendara in vremea copilariei mele timpurii, de forma ovoidala, vopsita grosolan, cu plumb in partea inferioara, ca sa cada mereu “in picioareâ€Â
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Fire in plm

Mesajde piskeshu » Dum Feb 11, 2007 11:57 am

Am ajuns in Fire ingretosat de berea si fumul din Justins. I-am lasat pe Donzo, F. si R. acolo. Seara o inceput prost , nu prea aveam chef de dans, mai mult imi chinuiam membrele cu dorinta mea de-a ma misca. Mi-am luat 50 de Stalinskaya, incredibil de rea, era s-o borasc, nu-mi mai place votca. Mi-am mai chinuit membrele un pic. A venit un tip la mine apoi. initial nu l-am recunoscut.
- Ai 5 min sa vorbim si noi?
- Da, sigur! (aveam chestii mai vechi de impartit cu personajul)
- Io-s X...
- Stiu cine esti...
- Voiam sa discut cu tine, sa zici orice, poate imi trece antipatia pentru tine!...
(In mod normal as fi incheiat discutia cu un “mai da-te-n plm de papagal", in schimb am fost foarte politicos i-am respectat dorinta, i-am vorbit cu gandul la cele 5 minute; apoi i-am zis sa ne luam o bere cu gandul ca se prinde ca s-a incheiat discutia; n-a inteles; dupa care l-am chemat sa dansam si l-am pierdut pe ringul de dans; plictisitor, dar nici nu putea sa fie altfel, cam tarziu s-o trezit si asta ...)
- Imi place tricoul tau, mi-a mai zis.........

A aparut si F. Donzo era la ceva pizda, R. cazuse la datorie.

Chef tot n-aveam prea mult. Nici motoristu de vinerea trecuta nu era in apele lui, vrajise la o pizda care, satula de vrajelile si privirile lui dulci, se mutase la altul. Asa e aici. Ce vrajelile pulii ca s-asa nu se aude nica. In frenezia asta a combinarilor nu-i timp de pierdut. Celelalt i-o fi spus direct: “vreau sa te fut asa de tare de sa-mi ramana bucati din pula prin tine!â€Â
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

26.02.2007 - Nera Gay Party

Mesajde piskeshu » Joi Mar 01, 2007 10:14 am

Sambata seara am fost in Insomnia. Am asistat la un concert dragut de tango-uri, lied-uri si romante. Apoi am mers in Fire. Donzo m-a parasit foarte repede pentru aceeasi pizda ca si data trecuta banuiesc. Putzoii emo au inceput sa ma calce foarte tare pe nervi la scurt timp dupa plecarea lui.

M-am intalnit, din fericire, cu A. si doua prietene de-ale ei, nu le mai retin numele. Am mai frecat menta p-acolo, pana cand A. mi-a pus intrebarea serii:
“- Vii la un party gay?â€Â
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Mar 05, 2007 10:56 am

M-am urcat in caruselul Marilor Distractii. Presimt o coborare brusca si foarte dureroasa. Pentru prima moarte m-am antrenat noua ani. Pentru urmatoarea... De-acum incolo nu ma mai antrenez decat pentru moartea mea.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Mar 19, 2007 12:24 pm

Era s-o pleznesc pe una si pe prietenii ei.
.................................................. ............
Cand, deodata, o aparut o creatura mica, alba, grasutza (daca dupa atatea beri parea grasutza, oare cat de grasa o fi fost in realitate?) care roia in juru meu ca un fluture la bec. Apoi o inceput sa se urce pe mine ca via pe arac , doar ca de un milion de ori mai repede si care nu intelegea de ce nu-i bag limba-n gura. Apoi a parut ca renunta, s-a reintors si pana la urma s-a dus la altul, slava Domnului!
.................................................. .................................................
Mi-as lua handsfree sa pot vorbi singur pe strada fara sa trezesc suspiciuni.
.................................................. .........................................
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

23.04.2007

Mesajde piskeshu » Mie Apr 25, 2007 3:11 pm

Zilele astea mi-am amintit de-o chestie. In scoala generala adusese una o foaie mazgalita la care ne zgaiam cateva minute dupa care ne uitam pe pereti si, printr-un proces optic legat de culori complementare (descris si-n ultimul volum din Ciresarii), aparea: uaaaaaaaaaaaaau miracol e chipul lui Iisus, incredibil!!! De obicei se-ntampla invers, te uiti la minune pana cand, din intamplare, iti cad ochii pe foia cu mazgaliturile.

In alta ordine de idei, imi place sa ies cu prietenii mei.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Mai 02, 2007 3:11 pm

Azi am vazut doi orbi care se tineau de brat, agitandu-si bastoanele albe, ca o insecta cazuta pe spate care-si agita picioarele. Nu m-a deprimat imaginea, mai degraba m-am uitat curios daca se impiedica de bordura, apoi am inceput sa ma gandesc la mine.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

"Nunta in cer", p.1 (21.05.2007)

Mesajde piskeshu » Joi Mai 31, 2007 1:37 pm

Am fost la nunta, acasa la Bihor, nunta lu var-mea de la tara. Locatia: cantina liceului industrial din localitate. O sa fac un mic rezumat.

Muzica: la genu asta de nunta (de tarani) exista formatie. Formatia e dotata cu acordeon, vioara cu goarna, hidiede cum ii zice la noi, clape, eventual chitara si toba electrica sau toba normala. Se canta muzica populara, manele, muzica pop (de exemplu piese la 3SE) La nunta asta solistu era un fost elev de-a lu o verisoara de-a mea, care-i tragea cu ochiu in timp ce canta. Avea pe el un tricou negru pe care scria cu auriu sclipitor Adidas si o voce de senzatie. Tot respectu pentru el. Mi-a placut carisma de Jim Morrison al manelelor si cum se amesteca printre dansatori. O mostra de versuri dintr-o piesa:

Din cocos nu faci gaina
Nici din curva gospodina.

Au fost cantece pentru nasi, cantece pentru soferi, pentru miri etc. Formatia a stat pe-un podium in fata ringului de dans, invitatii au jucat in draci. Ca niciodata am jucat si io de-mi curgeau rauletze de sudoare pe fata.

Alte muzici: Mandra floare trandafir, Cand o pun o pun cu sacu, Tineretea mi s-a dus cu anii..., aia cu nevasta care danseaza pe masa, precum si mega maneaua locala a lu Lucian Seres: Ali Baba si cei patruzeci de hoti. Multe altele inca.

A fost si bunica-mea, la un moment dat am surprins-o ridicandu-si poalele sa-si aranjeze nush ce plm si am vazut ca avea izmene albastre pe sub fustele alea.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

"Nunta in cer", p. II (21.05.2007)

Mesajde piskeshu » Mar Iun 26, 2007 12:35 pm

Mancarea si bautura:
- pe mese a fost la inceput: un aperitiv (branza, chiftele, salamuri plm...)
- un canceu verde ceausist de palinca de pruna (clasa 1)
- cate-o sticla de rachiu Vaida, o infectie
- pepsi, fanta, apa minerala
- apoi la cerere o adus bere Ciuc (m-am bucurat ca nu e Ursus) si Schlossgold
- supa de pui
- piure de cartofi cu friptura de porc si-o pulpa mare de pui, plus salata de varza
- sarmale
- tort, foarte bun
- prajituri a primit fiecare la final in caserola (9 feluri de prajituri) si-o doza de Goldenbrau

Serrvirea: bunicica, facuta de niste eleve dragute, de la profil alimentar.

Am vazut un individ grobian care desfacea berea cu dintii. Palinca, desi a fost excelenta, nu s-a consumat toata, au ramas vreo 20 de litri, bine mi-ar fi prins mie aia.

De asemenea, fiind neam cu mireasa, am avut acces la bucatarie, am mai ajutat la carat lazi de bere. La un moment dat a aparut o problema grava: oamenii n-aveau mixer sa faca pireul. Solutia: s-a gasit o bormasina Bosch careia in loc de burghiu i s-a atasat un tel. Astfel problema a fost rezolvata cu profesionalism. (excelent si pireul!)

Banii: s-au adus plicuri pentru cei care n-aveau, io n-aveam. Pe masa mirilor si-a nasilor a fost postata o casuta din placaj, ca o casuta pentru pasarele, c-o fanta in partea superioara (o pusculita hiperbolizata) in care fiecare venea si depunea banii. Slava Domnului ca n-a fost ca la ultima nunta unde era unu care striga-n gura mare cati bani da fiecare si nasii notau in registru ca sa poata intoarce obligatia.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

"Nunta in cer", p. III (23.05.2007)

Mesajde piskeshu » Mar Iun 26, 2007 12:37 pm

Pe la 4 noaptea am iesit sa povestesc in curtea liceului c-un fost coleg de faculta pe care nu-l vazusem de vreo 5 ani pana la nunta asta. Mi-a sunat telefonul si m-am dus in cea de-a doua curte a liceului unde nu eram decat eu. Am vorbit la telefon, o convorbire nu prea placuta. La un moment dat am zarit un balon cu heliu (la nunta au fost folosite pe post decorativ) coborand incet spre mine din ceruri. Trecuse peste prima curte si peste o aripa a liceului si-a venit in mana mea. Am zambit ca fata mare in fatza pulii. L-am luat o vreme. Apoi m-am dus sa-mi iau pachetu si sa plec acasa. Am luat prajiturile, o felie de tort si mai aveam de luat berea, dar aveam balonul in mana... L-am aruncat sub niste mese, mi-am doza de Golden Brau si m-am carat.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Ovi, Ghitzi si BOR (20.06.2007)

Mesajde piskeshu » Mar Iun 26, 2007 12:38 pm

Aveam vreo 5 ani, nu prea stiam cu ce se mananca biserica. Mai fusesem cu mama de cateva ori, ca tata nu prea dadea prin biserici. Cunosteam Beiusul ca-n palma inca de la varsta aia, parintii ne lasau sa umblam pe unde voia putza noastra, ca nu era nici o primejdie.

Intr-o zi de sarbatoare , mare sarbatoare, am vazut lume multa in fata bisericii, toti aprindeau lumanari. Eram cu Ghitzisor, cel mai bun prieten al meu de pe vremea aia. Ni s-a parut foarte interesant, am intrat si noi, am luat lumanari de la locul unde erau puse, cate una de fiecare. Pe vremea aia creca stiam o singura rugaciune, aia cu ingerashu. Cand am ajuns la locu ala de aprins lumanari, am aprins si noi de la altii foarte incantati. Brusc m-am trezit cu ditamai palma peste cap si-o fatza hada urland la mine ca de ce am luat lumanari fara bani. Cum aveam sa aflu ulterior era cantoru bisericii pe care-l urasc pana-n ziua de azi. Ghitzisor apucase sa fuga.

De atunci mi-e foarte draga biserica ortodocsa, futu-i in gura pe totzi popii hapsani si afaceristi!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Iun 27, 2007 9:33 am

"singur o sa ramai!" - chestia asta mi-au servit-o mai multe tipe. Care pula mea e problema voastra? Va e ciuda?

Ieri m-am adapostit de ploaie intr-o curte. Cand sa plec, de la etaju 1, printr-un termopan, iese o mana cu verigheta lucitoare de aur turcesc 14 k. Ca ce plm mai fac? Era colega mea Geta din faculta, n-o mai vazusem de 5 ani. Una din singurele pe care le puteam suporta. In spatele ei se iteste o moaca tunsa scurt, barbatu-so probabil. Schimbam numere de telefon, ca cica sa ne vedem cu fetele, ca a vorbit ea cu ele. (fetele=colegele de faculta). Bine, zic io.

"te-as invita la o cafea, da' tre sa plecam..."
"nu-i nimica, si io ma grabesc..."

Noroc ca ploua.

Muie faculta, muie colegi!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Aug 06, 2007 12:55 pm

Mi-am facut un obicei. Urc spre casa dealul pe jos si ma opresc sa citesc pe scari la spitalu de oncologie. E frumos acolo: umbra, racoare, oameni fara par etc. Ieri citeam o carte deprimanta. Deodata m-a izbit un miros rascolitor de mici, dintr-o curte de alaturi. M-a bufnit rasu si m-am carat.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

16.08.2007

Mesajde piskeshu » Vin Aug 24, 2007 8:44 am

Am aflat de-un concurs de poezie si proza scurta, de asta mai de provincie. Cred ca e rost de castigat ceva bani asa ca o sa scriu cateva poezii (cinci mi-am propus). O sa le scriu special pentru a castiga, sa le placa babalicilor care vor fi-n juriu. Iar banii, sa speram ca voi castiga, ii voi bea. De asemenea am de gand sa refac povestirea mea erotica, de pe vremea concursului de literaturi de pe fanclub si o s-o trimit sub alt nume. Am scris astea aci, ca sa nu uit cumva.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Teodor Mazilu - Despre singuratate

Mesajde piskeshu » Vin Aug 31, 2007 10:05 am

"Cele mai mari greseli din viata le-am infaptuit, cred, in clipa in care nu mi-am acceptat singuratatea. Atunci am apelat la alcool si femei... Desi nu e in firea mea sa apelez la ajutorul culturii in intelegerea unor probleme de viata care ma privesc direct, imi amintesc ca Pascal a exprimat acest lucru cu si mai multa claritate, si poate cu mai multa durere. El spunea ca multe din nenorocirile individului se nasc din neputinta de-a ramane singur intre patru pereti. Are dreptate... Iti trebuie o mare putere pentru a-ti suporta si intelege vidul interior. Inteleg deci prin singuratate puterea de a-ti suporta vidul, de a-l strabate in liniste, de a nu-ti umple existenta cu orgolii, lecturi, marturisiri, sexualitate fara iubire, muzica preclasica, de a fi cu adevarat singur, fara nici o speranta. Bineinteles, nu confund singuratatea cu izolarea. Izolarea se naste adeseori dintr-o psihologie de om frustrat care se inchide in el, in speranta ca astfel va capata putere. Cei care traiesc izolati, rupti de ceilalti oameni, ascund in ei ambitiile cele mai cumplite..."
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron