Reality is a state of mind

...pentru cei carora le place sa scrie

Mesajde Amaterasu » Mie Iun 15, 2005 11:30 pm

Am intrat decisa sa scriu ceva nespus de frumos, dar am uitat.
As putea sa spun, in schimb, ca totul merge inspre bine...

Imi era dor.... si mie. :)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Vin Iun 17, 2005 12:01 am

Catre cineva care intelege. Sigur.


:::::::::::::::::::::::::::::::
Pe zi ce trece am impresia ca sunt inconjurata de
oameni care ori devin din ce in ce mai idioti ori asa
au fost dintotdeauna, dar am fost eu prea naiva ca sa
observ. Inclin, evident, catre varianta a doua. Multa
prostie! Asa de multa ca deja a inceput sa puta.
Vorbesc foate serios. Am impresia uneori ca oamenii
prosti au un miros specific... de statut. Exact ca
rufele murdare lasate prea mult in cos. Mai grav e ca
eu si asa am o sensibilitate in ceea ce priveste
mirosurile.. acum sunt obligata sa le simt in fiecare
zi!
Iti zic, televizorul este o chestie foarte desteapta.
Am impresia ca cel care l-a inventat s-a gandit - ca
si mine - ca nu suporta mirosul asta idiot si atunci a
inventat cutia asta in care sa se poata inghesui toti
"mirositorii"... e genial. Dai pe mute, apoi te poti
uita in voie, punand pariu cu tine insuti despre ce
tampenii vorbesc ei acolo. Evident, n-ai sa reusesti,
dar macar merita sa iti demonstrezi ca nici daca te
chinui nu poti fi la fel de prost ca ei. Radioul este
mana diavolului. Mi-e si teama sa vorbesc despre el..


E trist ce e in tara asta. Ma simt de parca m-am
nascut ieri. Nu seamana deloc cu ce stiam eu. Trist.
Copii obositi, femei cu ruj prea mult pe buze, barbati
cu mainile in buzunare goale... batrani cersind.

Nu mi-e mila. Nu stiu de ce. De fiecare data cand vad,
nu ma pot abtine sa nu gandesc "asa va trebuie!". Stiu
ca nu e bine, imi pare rau in momentul urmator, dar...
parca nu e totusi vina mea. Uneori ma intreb ce vina
va avea oare copilul meu...
Nu inteleg.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mar Iun 21, 2005 6:31 pm

Ai inteles gresit... Nu m-am ascuns.

... Pana la urma, se pare ca dintre noi doi, nu tu esti prostul...

Fantezii cu miros de ciocolata amaruie, fantezii cu miros de ciocolata amaruie, fantezii cu miros de ciocolata amaruie... crezi ca daca repet asta de 723 de ori ai putea aparea aici din senin?!

life has nothing good to offer me...

Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Iun 23, 2005 1:18 am

Lumina imprejur, in mine bezna... Am devenit amanta hipnotica a Intunericului, pentru ca imi da halucinatii si ma lasa sa te visez...

Din "analele" unei lumi in care traiau doar doi oameni...

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

19.11.2004




"Danseaza cu mine, iubitule", ii spun... "Danseaza cu mine printre lacrimile care imi curg de pe obraji... danseaza cu mine catre sfarsit... roteste-ma in suferinta asta... ameteste-ma cu sarutarile tale si lasa-ma sa iti simt gandurile... danseaza cu mine, iubitule..." asa ii spun. Ii simt rasuflarea amaruie pe umar si plang...
"Danseaza cu mine incontinuu in dragostea asta rece... danseaza cu mine pana la sfarsit... danseaza cu mine pentru copiii nostri nenascuti si morti, danseaza cu mine pana la sfarsit... danseaza cu mine ca sa uitam de tot, danseaza cu mine pentru amintiri, danseaza cu mine, iubitule..." o lacrima i s-a scurs pe buzele mele si ma frige... "Nu plange, iubitule... danseaza cu mine ca sa uitam de suferinta ce ne desparte, atinge-ma cu trupul tau si uita... danseaza cu mine, iubitule... danseaza cu mine catre sfarsit... danseaza pentru tot ce ne desparte, danseaza pentru tot ce n-am avut, danseaza pentru ca inca nu m-ai pierdut, danseaza cu mine, iubitule... asculta viorile surde langa noi, traieste cu mine si respira prin privirea mea si danseaza cu mine... lasa-ma sa iti arat cata suferinta am in suflet si fa-ma sa uit si danseaza cu mine... danseaza catre sfarsit caci doar atat ne-a mai ramas... lasa ce e real si respira aerul din gura mea caci amandoi suntem fericiti acum... asadar danseaza cu mine catre sfarsit ... danseaza si lasa cortina mortii sa ne gaseasca impreuna... Danseaza... "

Visez... langa mine e doar mirosul dinaintea sfarsitului pe care-l asteptam amandoi...

Esti deasupra mea si ma gandesc "Ti-am dat tot... tot ce aveam in mine, dar trebuie sa pleci ... acum mai ramai langa mine pentru o secunda..." iti simt respiratia ritmata langa gatul meu, manile nervoase strangandu-mi coapsele... [size=84]iu[/size]bitule, nimic nu e ca noi doi... dragostea noastra nu este "una"... nu este normala... te iubesc, dar simt ca pleci... iti mai aduci aminte cand ne-am vazut prima oara? Privirea ta de inox imi sfredelea trupul si ma ingheta, dar nu voiam sa plec... m-ai facut curioasa de prima oara... am vrut sa te descopar lasandu-ma sa ma descoperi... te-am cautat, lasandu-te sa ma gasesti, iubitule... apoi ai plecat... acum esti adanc in mine... suntem din nou "una"... dar ai sa pleci... stiu. O simt... din nou... "No ordinary..." ... o stii si tu si asta te intriga... suntem normali unul fara celalalt, dar ce deosebiti suntem impreuna... ce diferit e ceea ce avem cand suntem impreuna... o alta lume...
alt "EU", alt "TU"... noi doi... noi amandoi...


::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Inca nu...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Iun 23, 2005 4:39 pm

Mi-e greata de naivitatea mea. Mi-e greata de toti cei care se hranesc cu inconstienta si sensibilitatea altora...


In fiecare zi uit ca ar trebui de fapt sa fiu un pic mai indiferenta decat ieri... In fiecare zi uit ca tot ce isi doresc de la mine este sa devin cat mai repede.. om.

N-am reusit nicioadat sa urasc un om pe care nu-l cunosc, dar s-ar putea sa fi invatat azi cum se face.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Lun Iun 27, 2005 2:13 am

Nimic nu ma bucura. N-am fost nicicand mai trista decat azi...

Cu fiecare zi realizez ca durerea pe care m-am angajat s-o suport pt a fi tu fericit este din ce in ce mai mare... Stiu ca am promis, stiu ca trebuie sa merg pana la capat, dar... eu unde sunt?! Unde e fericirea mea in tot acest film care ruleaza fara permisiunea noastra?

Am obosit. Nu observi niciodata cand abia respir... nu observi cand ma sufoc sub greutatea gandului ca n-am sa reusesc sa ies din tot, ca mai mult ma afunzi decat ma ridici la suprafata, insa eu observ cum dispari de langa mine uneori, cum iti e teama si tie ca nu mai ai timp...

"Lasa-ma pe mine sa fiu timpul tau", ti-am spus atunci, insa nu te preface ca nu exista timp...


Daca as bate ora 6 inainte sa rasara Soarele din nou, m-ai putea ierta?
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mar Iun 28, 2005 1:45 am

Cu fiecare cuvant, cu fiecare privire, cu fiecare atingere ingroapa-ma in locul acela. Aseaza langa mine o bucatica din tine, apoi acopera-ma cu zeci de sarutari blestemate. Inchide ochii si spune rugaciunea si intoarce-te unde erai pana sa ma cunosti. Paseste incet, s-ar putea sa calci peste ce-ai fi putut crea fara mine.

Nu-ti sunt cosmar, dar nici amintire nu vreau sa-ti fiu...

Secret dezbracat de mii de priviri iscoditoare imi esti, cuvant nerostit si ochi acoperit de maini murdare, dar nu te pot nega.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Dispari incet din viata mea.




~::~

Imagineaza-ti.


[font=Palatino Linotype]Sfarsit....

Te visez mort, albastru si negru in cavou.
Ma vad plangand langa tine, cu ecou.
Te vad in fata ca intr-o sticla,
Esti aproape, te ating, dar atingea-i de pacla.

Te plang, imi plang si mie suferinta ,
Te chem, te alung, in mine inca e dorinta
Sa te sarut, sarutul tau de gheata fiind
Ignorandu-ma total, lasandu-ma suferind.

Esti mort, esti viu, nici eu nu stiu acum.
Te simt cand rece, cand langa mine arzand,
Eu sunt de gheata.... si flacara inca mai sunt.
Sunt totul si nimic, sunt doar sfarsitul crunt.
[/font]
Inca te mai caut...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mie Iun 29, 2005 2:01 am

Gol. Goliciune. Tandrete. Dragoste. Lipsa.


[size=84] [size=75]Inainte imi era teama ca la un moment dat nu am sa am nimic de spus. Acum imi e teama ca n-am sa ajung sa spun tot pentru ca in realitate nu-mi mai pasa si am impresia ca oricum nimeni nu ma mai asculta, desi vocea mea este mai disperata acum decat a fost vreodata.
Cu toate astea, in fiecare zi incerc sa vorbesc cuiva, dar ma lovesc inevitabil de acelasi zambet tamp, de aceeasi scuza superficiala "N-am timp"
(de-ai sti cat de putin timp mai ai, de fapt...) , [size=84][size=75]de un anume TU care nu lasa loc de nimic din ce am eu...


In urechi am sunet de vioara, dar in jur inca mai urla o toaca, desi nu e dimineata. Din coltul camerei, urmaresc cu calm cum se scurge timpul pe peretii mei... Intind din cand in cand palma si ating raceala pe care o lasa in urma fiecare secunda, apoi imi ridic privirea catre tavan unde stelute mici, mici de tot danseaza amintiri de cand eram copil. Stelutele se sting pe rand, apoi tavanul incepe sa se scurga peste mine...
Mi-e dor sa fiu copil...
[/size][/size][/size][/size]
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Vin Iul 01, 2005 3:10 am

... Fantezii cu miros de ciocolata amaruie, fantezii cu miros de ciocolata amaruie, fantezii cu miros de ciocolata amaruie...


Stop.



... si din fotoliul masiv, ascuns dupa gratii, te doresc privindu-ma...



Nu ma lasa sa te vreau mai aproape.


::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Sâm Iul 02, 2005 3:49 am

Ce trist.

Am obosit sa merg singura, am obosit sa n-am nici un loc in care sa ma opresc un pic... Am obosit sa fiu lipsita de tine.
Am judecat gresit si imi e teama ca am ratat ceva mai mult decat propria-mi fericire.

Imi pare rau.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Dum Iul 03, 2005 7:14 pm

Ieri m-am distrat foarte tare. Nici nu-mi mai aduc aminte cand m-am simtit ultima oara atat de bine. Ieri am realizat ca am prieteni acolo unde nu mi-as fi imaginat vreodata ca voi gasi.

Va multumesc foarte frumos pentru tot...


p.s: traiasca fata culcata cu cracii in sus in iarba.. :D
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mar Iul 05, 2005 3:37 am

Asadar, Terasa La Motoare.

In Bucuresci exista doua macsim trei localuri de genul acestuia. Adica un local (e musai sa fie in aer liber) unde sa te simti bine intre 34587 de feluri de oameni. Cu alte cuvinte, un local in care gasesti material de barfit si de criticat cat pentru doua zile.

Cele mai amuzante sunt cuplurile. Astazi mi s-a confirmat teoria: barbatilor extraordinar de slabi, le plac alea pufoase (pe care ei le numesc "carnoase"), iar astora mai solizi spre grasi le plac ganganiile alea de 1.50, care au mainile la fel de scurte ca si picioarele. Horror. Multumesc lu` Dzeu ca m-a facut pe mine perfecta. Ramane sa-mi faca cineva si un barbat si m-am rezolvat. Pana atunci, facem si noi ce putem, ne multumim cu ce avem. Doamne ajuta! :p

Am realizat ca din 10 femei, 8 sunt blonde, una inca n-a aflat si cealalta probabil e barbat. + toate beau apa plata cu lamaie.

Zapp Share Free ar trebui dati in judecata.

Altminteri, berea rece, perna moale, compania rautacioasa si placuta, filmul proiectat pe peretele din dreptul terasei bun si ala (desi l-am mai vazut), mancarea nu prea, da` a mers ... toate astea cam 7 ore am stat acolo. Buna treaba din cand in cand.

Am venit pe jos pana pe la Tineretului si am numarat exact 31 de tigani pe drum (vii, din pacate). Asta pe la unshpe` noaptea.
Oare tiganii nu se imbolnavesc de ghemotoc de la pirande?!
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mar Iul 05, 2005 10:55 pm

Picaturi de ciocolata aluneca fierbinte de pe umar in jos...Atinge-ma! Ma strecor catifelat in bratele tale, te provoc, te incit, te oblig sa ma vrei... N-ai curaj sa ma refuzi. Iti zambesc, ma privesti enervat, n-ai curaj sa pleci, n-ai curaj sa incepi.

Nu vreau sa-ti fiu iubita ci vreau sa ma iubesti in noaptea asta. Lasa-ma sa te apropii, lasa-ma sa-ti fiu intuneric imprejur, in mine e lumina...


Fantezii cu miros de ciocolata amaruie, fantezii cu miros de ciocolata amaruie, fantezii cu mi...
Ha! Nu esti decat o jucarie dincolo de peretele tau de inox si nu-mi placi nici macar asa...


Intinde mana, s-ar putea sa reusesti totusi sa ma transformi in realitate macar pentru o secunda.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

later later edit: Nu exista nimic mai frumos decat sentimentul pe care il am cand iti vorbesc, cand imi vorbesti, cand ne ascultam, cand citim printre randuri.
Nu te-am iubit niciodata mai mult.
...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Vin Iul 08, 2005 4:39 pm

Nu-mi mai e frica. Acum stiu ca te pot chema inapoi de fiecare data cand mi-e rau si, intr-un fel sau altul, vei fi de fiecare data langa mine. Nu, nu. Nu-mi mai e frica.

Sunt o iluzie...

Da, dar prefer o iluzie in locul unei realitati perverse...


Al meu, al meu, al meu, al meu, al meu.... Numai al meu. Tu.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Sâm Iul 09, 2005 1:16 am

In mine se sting focuri aprinse prea devreme... Ma simt neputincioasa. Nu-ti pot vorbi, nu-ti pot zambi, nu-ti pot fi nimic mai mult decat o amintire. Ajuta-ma sa te uit, ajuta-ma sa te urasc, ajuta-ma sa te las in urma.. ajuta-ma sa ma pierd, sa fug de langa locul in care am ramas singura.

De fiecare data spun "n-am fost nicicand mai trista" si totusi de fiecare data durerea apare mai rece, mai puternica decat inainte. N-am sa mai rezist. Am sa ma ascund printre umbrele lor pana am sa devin eu insami o umbra. Te urasc pentru ca nu-mi esti nimic mai mult decat prilej de intristare.

Sunt prinsa in lanturi. Pe zi ce trece am impresia ca altii iau decizii in locul meu, ca cineva a castigat la loterie dreptul la viata mea. N-am voie sa iubesc pe cine vreau, n-am voie sa fiu cu cine imi doresc, n-am voie sa plang, n-am voie sa fiu trista, n-am voie sa traiesc si, mai ales, n-am voie sa fiu fericita.

Ma intreb care mai sunt atunci drepturile mele si a cui viata traiesc de fapt.. A mea n-are cum sa fie. Nu. Sigur ca nu. Nu asa mi-o imaginam. Nu imi imaginam ca voi ajunge si acum sa fiu singura intre atatia oameni, nu imi imaginam ca voi ajunge sa fiu singura langa el... nu imi imaginam ca voi fi nevoita sa ma lipsesc de tine.

Si totusi, iata-ma. Mai singura ca oricand, dar mai rea si mai puternica decat am fost vreoadata. Ha! Nimic nu ma atinge, nimeni nu vede, cad, ma ridic atunci cand cred ca nimeni nu observa, ma scutur si plec mai departe mai julita, mai ranita decat inainte, sperand ca va fi mai bine, ca nu are cum sa fie altfel. Halal! E din ce in ce mai rau. Din ce in ce mai multe intrebari, din ce in ce mai putine raspunsuri, din ce in ce mai multa vinovatie, din ce in ce mai singura...

Si pentru ce?! Pentru ce ma zbat, pentru ce incerc sa ma schimb? Pentru mine?! Nu.. ar fi stupid pentru ca nu-mi doresc sa ma schimb. Nu-mi doresc sa uit, nu-mi doresc sa inchid ochii si sa ma prefac ca e totul ok, nu vreau sa ma mint.

Cresc ca o buruiana... Fiecare trage de mine in alta directie.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Roby » Sâm Iul 09, 2005 8:24 pm

Mai sigura ca oricand...Ma clatin, nu mai am coapsele subtiri ca sa ma sustii tu...Da, sunt o buruiana, o albastrica violenta crescuta la pragul usii, nu-mi pasa de mine, de tine, de nimeni...noi amandoi, unul singur a ramas cu aripa franta...Stiu ca nu ma voi lecui de atata neincredere in oameni, in tine...Nu voi putea sa scot dragostea din mine si ea ma va omora, asemenea unui venin fara antidot...Ce mai conteaza cateva clipe?...Cine sunt Eu?...Cine esti tu?...Un strain, un gol, poate doar o manusa aruncata dupa gura oamenilor, gura sobii, sunt lesinata de atata viscol, de atata caldura in iulie...Tu stii, cand vei veni, dar nu la mine, la oricare alta, ea te va primi atat de trist, ca o gospodina ce a facut o ciorba prea dulce...imi vine sa vomit de la atata dulce...de la atata iubire ucisa...CE trist!!!
IO SONO MISTICUL!!!
Avatar utilizator
Roby
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iul 08, 2005 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Dum Iul 10, 2005 4:02 am

... cand se va sfarsi jocul in care a iubi si a fi iubit sunt lamele aceluiasi cutit?

Imi simt umerii atat de grei si umezi atarnand pe scheletul acesta de care m-am plictisit si pe care l-am strambat chircindu-ma in fiecare noapte in coltul acela de pat, ca sa nu ma observe, sa nu ma gaseasca si in noaptea asta cosmarul acela... Shhh! Auzi? Nu sunt pasii mei, mi-ai taiat picioarele atunci, iti amintesti? Asculta! Sunt gandurile lor stricate care ne cauta pe amandoi sa ne invrajbeasca iar... vino... ascunde-te langa mine, am sa te fac un fir de praf si-am sa te inchid in ochi, apoi am sa te plang pe perna ... dar taci odata!

Nu ma privi ciudat, ai ochii inca goi si imi e greata. Priveste si zambeste-i tacerii care ne desparte in clipele astea, iti va fi curva in noaptea asta.
Iubeste-o si pe ea asa cum ma iubesti pe mine...

Am sa te invat s-o ai fara sa te tai in cioburile pe care le lasa trecandu-si mana printre pletele-i incurcate...
In noaptea asta am sa iubesc, ca si tine, o femeie. Am sa iubesc noaptea asta, asa cum n-am fost eu iubita si am s-o domin si-am s-o dezmierd asa cum mana niciunui barbat n-a dezmierdat-o vreodata, numai pentru ca sunt si eu, femeie.

... apoi, cand ai sa crezi ca aceasta imparteala iti convine, cand noaptea va fi drogata cu sarutul unei fete si tacerea va dormi ametita in bratele tale scraboase, voi prabusi tavanul peste voi, blesteme, tunete, cutremure vor iesi de sub podea si am sa rad privind tangoul comic dintre sfarsitul sobru si speranta voastra tanara... tango care se topeste cu fiecare pas inainte pe care-l face catre voi sfarsitul.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Uneori vizez in nuante inchise. Deschid ochii... Oare singuratatea este o culoare?!
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Lun Iul 11, 2005 12:55 am

am mai spus :

[size=84]Visez, cateodata, o dragoste indepartata si vaporoasa ca schizofrenia unui parfum...
.... mein shatz :)


Nu cred ca-mi pasa ca gresesc.





[/size]
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Catre mein shatz...

Mesajde Amaterasu » Mar Iul 12, 2005 2:46 am

Ploaie...
___________________________________________________________

... parca ma rastorn cu totul pe pamant. Ploua ingrozitor. Uneori am impresia ca vremea ma reprezinta cel mai bine. Cand plang, de cele mai multe ori, incepe sa ploua. Azi am plans. Eu m-am oprit, afara ploua in continuare. Cineva plange in locul meu.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pe birou, in fata calculatorului am un butoias cu miere, o lingurita lipicioasa pe margine, un pachet de tigari si un telefon mic si rosu care se aprinde din cand in cand ca sa ma anunte ca e viu. Eu nu ma aprind si n-am pe cine sa anunt ca traiesc. Trist.

Pic, pic, pic... Pe pervaz se zdrobesc picuri mari de ploaie. Mi-as fi dorit sa fiu nor. Mi-as fi dorit sa ma ridic la cer, sa ma las purtata de vant, sa ma cobor pe pamant in stropi marunti si apoi sa redevin ce am fost...

Azi l-am revazut pe tata dupa o saptamana. Pe zi ce trece e mai batran, pe zi ce trece mai sters, pe zi ce trece mai ... departe. Mi se inmoaie genunchii numai cat ma gandesc ca la un moment dat n-am sa-i mai vad. Ma ingrozesc numai cat ma gandesc ca la un moment dat n-am sa mai pot iesi cu mama in parc la "o tigara", n-am s-o mai vad venind catre camera cu platoul cu clatite cu dulceata sau cu cate o hainuta cumparata in drum dinspre serviciu, n-am s-o mai aud certandu-ma ca nu m-am imbracat corect... Imi e groaza cand ma gandesc ca n-am sa-l mai aud pe tati punandu-mi trick questions despre vreun subiect anume sau cate o limba straina sau n-am sa-i mai aud ciondanindu-se ca doi copii. Imi e teama ca n-am sa am timp sa le multumesc pentru tot ce au facut pentru mine, n-am sa am timp sa le spun de ajuns cat de mult ii iubesc si cat ii respect pentru ceea ce sunt. Viata mea n-ar fi de ajuns pt asta, daramite a lor... Ma sperie o singuratate fara ei.

Sunt o fricoasa, de fapt. Ma sperie atatea lucruri.
Niciodata n-am admis ca mi-ar fi frica de singuratate.
In ultimul timp dezvoltasem un fel de placere ciudata
din a iesi singura in oras. Ieseam singura la film, in
parc, in cafenele. Imi luam o carte sau un vraf de
reviste si stateam. Cand ma plictiseam de citit imi
scoteam un caietel de notite si incepeam sa scriu. Ce
vad in jur, ce simt, ce gandesc. Tot. Veneam acasa
vesela si cu mintea clara. N-am mai facut asta de vreo
doua luni. Ar trebui sa mai incerc.

Cred ca maturizarea vine si ea cu oareshce defecte.
De parca nu mi-ar fi fost de ajuns cele pe care le
aveam deja...

Ma duc pe pervaz sa fumez o tigara.
......

S-a oprit ploaia. Linistea asta are ceva
ceremonios...
In fata blocului meu se aud broaste. Serios. Am auzit
si ieri, dar n-am crezut, numai ca azi, cand ma duceam
la magazin sa-mi iau o ciocolata (nu amaruie!) mi-a
taiat o broscuta calea. Foarte ciudat. Nu stiu de unde
au aparut. Oac, oac, lipa - lipa si tzushti! in iarba.
M-am facut ghem ca sa o caut in iarba, dar n-am mai
vazut-o. Am crezut ca mi s-a parut, dar iata ca se aud
aud in fata blocului. Ce ciudat. O fi vreun semn...
:)

Una peste alta e o noapte frumoasa. Racoroasa, un pic
melancolica, dar nespus de romantica. As fi vrut sa
fiu tinuta in brate, dar nu-mi ramane decat sa dorm
iar cu Bobo care uite, ma cheama la somn cocotat in
mijlocul patului.

Promit sa visez frumos...

Pe maine.
_________________________________________________

Imi face bine iluzia ta...
fantezii cu miros de ciocolata amaruie, fantezii cu miros de ciocolata amaruie,
fantezii cu miros de ciocolata amaruie... Noapte buna.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mie Iul 13, 2005 3:28 am

... The greatest thing you will ever learn is to love and be loved and return.

[size=84]Nu mai cred, dar poate in jocul asta stupid mi-am castigat dreptul de a visa... [/size]
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Iul 14, 2005 3:40 am

Geben Sie mir einen Grund, um Sie zu lieben
Geben Sie mir einen Grund, um Ihre Frau zu sein....

[font=Arial]Give me a reason...
[/font]
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

I bruise easily

Mesajde Amaterasu » Dum Iul 17, 2005 6:46 pm

... tocmai ce eram fericita in drum dinspre locul in care am fost Adela aceea de care vorbeai in mail-ul anterior, am revenit in Cluj, am deschis laptop-ul fericita, gandindu-ma ca imi trebuie de fapt atat de putin ca sa redevin ce am fost, apoi... ciocolata amara iata, prinde gust de zat de cafea... ma trezeste si ma drogheaza, ma oboseste si imi ramane satioasa pe gat.

stop.

Am ametit invartindu-ma in caruselul acesta...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Iul 21, 2005 2:11 am

Suntem victimele unei crime perfecte...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Sâm Aug 13, 2005 8:11 pm

.... Noah si daca Keshu a putut sa scrie despre intalnirea din(tre) pamanturi si n-a continuat-o, o voi face eu (cu mai putin succes, ce-i drept).

... Detaliile de inceput pe care mi le amintesc in orice caz, sunt numarul interminabil de trepte care duceau catre Insomnia si, intr-adevar, leucoplastul lui Keshu de pe frunte. Mai apoi, ochelarii fini ai Delphiney si parul saten si lung, dupa care soc! frizura rigida si decenta a lui Gigi.
Domne, Gigi the kalMan este de departe cel mai interesant personaj pe care l-am intalnit in Cluj. Asadar, dupa ce am facut prezentarile m-am asezat (evident!) intre Delphina si Gigi, vizavi de Piskeshu, am tras aer in piept si mi-am facut curaj pt ai putea spune acestui Gigi cat ma bucur si cat sunt de mandra pt ca in sfarsit il cunosc. A fost de ajuns de umil, incat sa imi spuna: "Pai mi se pare normal..." si sa ma intrebe cum am aflat totusi de el.
Nu-mi mai aduc aminte discutiile, insa stiu sigur ca la un moment dat, acest tanar cu frizura impecabila a reusit sa agate doua gagici destul de dragute, iar eu am reusit sa aduc la masa noastra o trupa de jazzisti maghiari veniti acolo sa bea o bere in tihna, grup care mai tarziu s-au dovedit a fi esential in toata aceasta poveste.
In orice caz, dupa un numar de beri si dupa ce am realizat ca la un mom dat aveam 27 de apeluri pierdute pe tel, m-am scuzat si am plecat (chipurile!) pt o ora (cat avea sa tina un schimb de informatii cu o pers care ma astepta deja intr-o alta locatie de 2 ore), urmand sa ma intorc in Insomnia.
Dupa 45 de min, telefonul meu vibra mai ceva ca vibratorul Jennei Jameson uitat in priza, insa cum nu raspund la numere necunoscute, nu parea interesant. Intr-un final, ma indur si sun pe nr respectiv. La capatul celalalt (stupoare!) GIGI, care imi explica f excitat ca ei au plecat acasa la AFSJSDJFD (un nume pe care nu-l intelegeam, nu-l recunosteam si nu-l puteam pronunta), in orice caz acasa la unul dintre jazzistii pe care ii aciuaseram la masa noastra.
Curioasa din fire (deh, varsta!) cer adresa, ma urc in taxi si intr-un final ajung... Bun. In garsoniera imparteala era urmatoarea: in dormitor erau patru personi a caror figura imi era vag cunoscuta, delphina dormind ca un prunc si cele doua gagici pe care le agatase Gigi, uitandu-se la un film din care nu cred ca intelegea vreunul ceva (pers resp nu vb nici romana, nici engleza, ci doar maghiara, iar fetele numai romana).
In bucatarie, exact langa usa, cu spatele perfect drept, cu ambele maini la vedere pe masa din fata lui, nimeni altul decat Gigi si, in rest, piskeshu rezemat de un frigider, o tipa f expresiva si interesanta langa un perete, un tip cu tricou portocaliu rosal servis langa geam, unul cu tricou de marinar lasat la vatra in fund pe pardoseala (tin sa mentionez ca aceste ultime trei persoane erau - am inteles mai tarziu - de la o masa din Insomnia, persoane pe care nici unul dintre noi nu le cunostea, dar de care eram legati prin atentia, interesul si nebunia de a-l asculta pe Gigi) si undeva in spatele meu Lorant, agatamentul meu pe ziua respectiva (unul dintre jazzisti).
Imi e lene sa fac socoteala, insa dupa randurile scrise imi imaginez ca trebuie sa fi fost foarte multi.

Din noaptea respectiva si din invatamintele lui Gigi imi amintesc urmatoarele: sexul reprezinta sarutul organelor genitale, sarutul este intromisiune, sexul intre doua femei nu este sex pt ca pt a fi sex trebuie sa fie musai si un sex masculin (fir`ar a dracu de treaba), hainele de pe mine nu valorau cat pantalonii lui Gigi (si nici condurii de aur!), Gigi a facut sex cu un numar inestimabil de femei despre care nu vrea sa spuna nimic (imi asum responsabilitatea dezvaluirii acestui secret ingrozitor), gigi are voce si canta f frumos si suav asa ca el, isi doreste o cariera in jurnalism, mie mi se adreseaza cu "your queen" care inseamna de fapt "maiestatea dumneavoastra" si, in ciuda tuturor celor spuse de mine sau de antevorbitorii mei, GIGI ROCKS!

Eu am petrecut cu acest om una dintre cele mai amuzante si placute seri din viata mea si cred ca nu sunt singura dintre cei prezenti acolo care gandeste asa...

Cam asta a fost ce imi amintesc eu din noaptea respectiva. Restul ori nu mai stiu, ori nu se poate povesti.. :p
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Lun Aug 15, 2005 7:07 pm

She wore bluuuuuuuuuuuue velveeeeeeet...

Urasc caldura. Ma panicheaza, ma paralizeaza si ma depresurizeaza.
Imi vine sa injur! Acum ma gandesc ca faza aceea cu "vb in punga si asculta mai incolo" ar putea fi o afacere buna. Cine stie cati oameni nervosi ar avea chef sa injure, sa tipe, sa spuna secrete si n-au unde. Daca ar exista o punga in care sa deserte totul s-ar scuti de probleme...
Punga minune: o punga pt gunoiul din gura ta!
Solutii simple pentru probleme complicate.

Azi a venit tata de la ferma special ca sa ne invite pe mine si pe mama in oras de ziua noastra. Nu stiu de ce, dar ma intristeaza de fiecare data cand face lucruri frumoase. Sunt prea obisnuita cu el atunci cand e enervant (sau cand nu e pur si simplu) ca sa mai apreciez momentele frumoase fara sa ma intristez...

Asadar...

She wore bluuuuuuue velvet....

(and i cannot see blue velvet through my tears...)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Aug 25, 2005 12:49 pm

Life for Life`s Sake
__________________________________________________


- Kharma?
- Io zic Euphoria...
- Nu!!!
- Nu!!
- Nu ma intereseaza, vin sa fie!
- Nici nu discut!
- Kharma nu e inchis la ora asta?!
- Noah, las` ca-l deschidem daca e inchis! Hai! Ne dam si in balansoare, o sa fie fain...

dupe care relatez urmatoarele:

fata tavalita in iarba, tequila, limburgh lemonade, fata de doua ori tavalita in iarba, b52, tequila, dupe care mancare la speed care are "terasa inauntru" si baie in bazinul olimpic pe timp cu precipitatii si frig. Precizez ca ieseau aburi din mine cand am intrat in apa, atatea grade creca avea sangele meu.
La final, urcat cu greu 2 etaje pe jos, nimerit usa, cheie, aterizat imbracata in pat, somn 7 ore cu intreruperi nenumarate pt vaicareli si apa...

Luni o iau de la capat. De data asta o sa fiu si mai cuminte.

__________________________________________________

Imi e teama de tine. Intelege.

- Asa-i ca ti-e draga?
- Da...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Sep 08, 2005 1:04 am

Lying in bed just like Brian Wilson did...


I had a dream... I floated ’til I couldn’t see the ground...

160, 180, 200 Km/h... Copaci, autostrada, stele, cer azuriu si rece, apoi zid. Stop.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Sâm Sep 10, 2005 5:22 pm

Maine ma intorc. Maine ma asteapta nimicul acela din care am venit...


Behind the door, another wall, a lonely cry, a call of the wild...
A dancing daze, an empty face, a crystal high, a call of the wild...
The call of the broken hart...

Cannot hear the call of the wild anymore.

Cine a stiut ca fericirea nu este decat un imprumut?!
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Mar Sep 20, 2005 9:15 pm

Fara inceput. Fara sfarsit. Doar ploaie...

[size=84]

[/size][size=84]... [size=75]Imi e frica
N-am sa te ranesc. Nu mai mult decat stiu ca o vei face tu...

[/size][/size]... Nu vreau sa mai sufar. Sunt fericit singur.
Opusul suferintei nu este singuratatea, ci fericirea. Nu esti.



Imi e frica si mie. Doamne, cat de ingrozita sunt de fapt, dar nu pot, nu pot sa nu cred ca va fi bine. Uite, de cand existi in viata mea, aproape ca aud ploaia razandu-mi in geam. Inainte de tine (pentru ca viata mea acum se rezuma la "inainte de tine") o auzeam tanguind, zbarlindu-se ca o fiara, zgariind cu ghearele geamul si totusi o aud acum razand ca un copil, chicotind fericita la geamul meu.

Suddenly the world seems such a perfect place...

Si parca dintr-o data zilele mi se par atat de scurte si neinsemnate si trec atat de repede cand ma gandesc ca in curand voi fi iar in bratele tale si lumea parca se invarte gratios in jurul meu, fara sa ma ameteasca, fara sa ma oboseasca, fara sa ma doboare asa cum a facut-o de atatea ori. Si aerul pe care il respir are un miros dulce amarui de ciocolata, exact ca suferinta dulce pe care o simt pe buze de fiecare data cand ne spunem "La revedere" si parca am uitat ca verdele acela care-mi place mie acum se transforma in maro, ci maroul devine din ce in ce mai verde si...

stop.


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::


Stiai ca patul in care am dormit amandoi de curand nu este decat altarul unui vis pe care la final il vom uita?

Pe final am realizat ca de fapt nimic nu exista. Nici verdele, nici chicotitul ploii, nici gratia acestei lumi in fata careia sunt ingenucheata de fapt, ci o imensa nevoie. Nevoia de a iubi si de a fi iubita.
Puterea cu care as putea sa te iubesc imi da voie sa fiu si copil si egoista si sa iti cer mai mult decat atat...

Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Sep 22, 2005 9:32 pm

... Ma ploua pe mine in picaturi marunte. Te rog, aduna-ma in palme si uda-ti pleoapele cu mine...

--------------------------------------------------------------
Atata tinerete, atatea vise, atatea lacrimi, atata tu, atata eu si de atata timp singuratate. Am obosit repetand ca mi-a ajuns, ca te vreau departe, departe de mine, departe de mintea... Ce stupid. Iata, cu cat esti mai departe, cu atat mai dureros imi apari de fiecare data in minte.

Am obosit incercand sa fiu fericita, am obosit mintindu-ma de fiecare data, am obosit lasandu-ma pacalita de fiecare data si ademenita in acelasi joc din care nu ies decat mai saraca de fiecare data. Mai batrana, mai singura, mai... tu.

Ma intreb cine ar putea intelege mai bine decat tine ce scriu aici. Cine ar putea intelege mai bine cum e sa vrei sa fugi si sa scapi si sa vezi ca latul cu care esti legat se scurteaza mai tare cu fiecare incercare pe care o faci... cu fiecare zi, cu fiecare ora in care in realitate nu faci decat sa traiesti pt altii, sa zambesti pt altii, sa cresti pentru altii, sa mori lasandu-i pe altii sa traiasca pt tine...
Eu am uitat sa fac singurul lucru pe care il puteam face numai pentru mine. Am uitat sa iubesc, am uitat sa simt fara sa ma simt obligata sa o fac.
Am uitat de mine si nu mai pot trai nici pentru altii...

Si totusi solutia nu este decat sa merg mai departe... Mai batrana, mai singura, mai... tu.

------------------------------------------------------------------

Si daca ploaia se opreste, inseamna ca ma voi sfarshi si eu?....
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori