Varianta mea.

...pentru cei carora le place sa scrie

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Aug 24, 2004 7:59 pm

24.08.2004

Azi n-am avut ocupatie. A fost total plictisitor si neinteresant. Viata mea e neinteresanta. Eu sunt neinteresanta. Lumea e neinteresanta pentru mine. Dupa cum spunea cineva, pentru mine oamenii nu sunt decat niste obiecte fara suflet, de care imi este greu sa ma apropii.
In fata la Casa Cartii stateau niste baieti si discutau. Am trecut mai departe, indiferenta. Pur si simplu nu i-am vazut, dar stiam ca erau acolo. Mergand pe strada, tot ce ma preocupa era ca fata aceea arata mai bine decat mine sau ca cealalta e mai grasa si ca eu sunt pe undeva pe la mijloc.
Ma opresc la un chiosc si-mi iau coolgirl. Nici nu stiu la ce-mi trebuie. Probabil pentru ca revista National Geografic era prea scumpa? Chiar asa. Pe coperta revistei celei scumpe domnea un titlu "De ce suntem atat de grasi?" si eram curioasa. Lasa, ca o iau maine...
Si trecand mai departe, imi veni in gand distractia noastra de familie: ca facem ode de ironie rudelor si ca radem cu lacrimi de ele; sa ne luam la intrecere care le zice mai bine. Am bagat un ochi prin Romarta sa vad si eu ce mai e la moda. Neinteresant. A mai ramas de vazut petshopul care intr-adevar, a ramas la fel de interesant ca de obicei. Imi faceam deja un plan ca sa nu trec prin "cartierul salbatic" Maratei. Si l-am gasit: iau un troleu catre 1 mai. Pentru asta a trebuit sa o mint pe maica-mea, ca am venit acasa pe jos. :)
In fata blocului era toata floarea de mucegai a cartierului si ma gandeam sa le zic vreo doua in caz de s-ar lua de mine. Nu s-au luat, dar in schimb au inceput sa se prosteasca dupa ce am intrat eu in scara. Ei sunt cei neinteresanti, oricat ar incerca ei sa para altfel. (cati ca ei!)

Foamea ma doboara. La fel si cheful de stat la comp si de scris in jurnal.
Ce bine era daca m-as fi oprit la fast food sau la Fornetti (mirosul ala te atrage pur si simpu) sa-mi iau o gustarica! :)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Sep 19, 2004 8:31 pm

19.09.2004

Am auzit astazi la radio Las Ketchup - Asere je(sau cum s-o scrie) si mi-am amintit ziua aceea cand am fugit de la scoala. Eram pe la inceputul clasei a zecea. Parca a fost ieri.
Eram torturata de proastele. Atunci m-au molestat atat de tare incat m-am gandit sa fug de la scoala sa nu mai dau ochii cu ele. Prima data am fugit la baie si m-am inchis acolo, unde am plans vreo jumatate de ora. Aveam in gand sa ma intorc la ore. Nici nu intrasem in clasa. Mi-am luat inima in dinti si am iesit din "liceu", apoi m-am dus in parc. Pe strada a trecut o masina cu melodia amintita, data la maxim. Era la mare moda... Era o zi cu o vreme destul de frumoasa, dar pentru mine era intunecata, eclipsata de ganduri negre. Treceau multi oameni aparent fericiti prin zona. Treceau pe langa mine si nu le pasa. De ce ar trebui sa le pese? Nu ma cunosc deloc, nu m-au mai vazut inainte si nici eu pe ei. Isi vad de viata lor. Tineam o frunza galbena in mana. Apoi am gasit o planta agatatoare cu frunze rosii. Multe frunze rosii, din care am luat cateva si le-am pus la presat intr-un caiet. Apoi, m-am intors inapoi la scoala. Chiulisem de la prima ora. Proastele nu mai dadura pe la ore.
Era data de 10 octombrie (imi aduce ghinion in fiecare an) 2002.

Ce mult timp a trecut de-atunci si ce repede! Nu-mi vine sa cred.
O sa-mi irosesc viata cu ganduri negre. Acum cateva zile, tot ce vroiam era sa iau Terra in mana mea si s-o strang cu putere in pumn, pana cand va mai ramane doar niste praf din ea, curgandu-mi printre degete, iar restul, sa imi cada din palma deschisa. Asa m-as putea razbuna pe toti, dar numai in vis sau in imaginatia mea bogata. ;)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Noi 14, 2004 1:04 pm

11.11.2004

Stiu, sunt putin sarita de pe fix, dar nu m-am gandit niciodata ca pot fi si ciudata. Acum ma cunosc. Cand vin de la scoala si ma duc sa ma spal pe cap, ca abia asteptam, mai vine o fata, de care stie tot caminul ca e ciudata si intra in vorba cu mine. "Nu-i asa ca te bucuri ca-i apa calda? Eu abia asteptam sa ma spal pe cap", la care eu "Asa e. " Sa fie un semn ca urmeaza ca eu, enervandu-ma pe fetele din camera, o sa iau bidonul plin cu apa de pe masa si o sa-l arunc pe geam? Poate. A fost un gest ciudat, dar ceva mai bine decat direct, ca atunci cand eram sa scot ochii unui coleg de clasa, in scoala generala. ;) Bine ca n-a iesit mai rau si ca ne-am impacat.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Noi 14, 2004 1:09 pm

13.11.2004

De-acum incep sa ma pregatesc pentru viitorul meu si incep sa creez personalitati. N-am mai spus eu oare intr-un post anterior ca m-am apucat sa scriu povesti? :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

5.12.2004

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Dec 05, 2004 8:14 pm

Acum vreau sa scriu in acest jurnal si cand am intrat aici aveam o idee formata, dar pe care am uitat-o, sau mai bine zis, m-am razgandit si era cat pe ce sa inchid. Totusi, incerc sa-mi amintesc...

Hai sa zicem ca exista un individ, un baietzas in varsta de vreo 16-17 ani pe nume Ted Packs(Pax) si traieste pe undeva, sa zicem...prin Germania. Are o familie, ca oricine altcineva, si o sora mai mica pe nume Amalia.
Intr-o zi de iarna vine pe la el bunica-sa sa stea de Craciun. Ca de obicei, ea isi aduce toate catrafusele, de la ace de cusut si andrele pana la bolul cu pesti, sa zicem... carasi, pe care ii iubeste foarte mult si carora le-a pus si nume: Roger si Molly. Chiar tzipa la ginere sa aiba mare grija cu bagajele, mai ales pestisorii, lasandu-l singur sa le care pe toate in casa. Bineinteles ca a adus si ceva cadouri pentru familie: fie-sii, Ingrid, mama copiilor i-a adus o rochie , pentru seara de Craciun, pentru ginere a adus un pulover tricotat, vechi si mancat de molii(niciodata nu i-a placut de el, deh!), pentru nepotzica Amalia, o papusica de portzelan, frumoasa si valoroasa, iar pentru "nepotzelul ei preferat" un ursulet Teddy, ca tot ii poarta numele si ca stie ca "Asta si-a dorit dintotdeauna". Ted al nostru se simte oarecum rusinat, dar se preface ca recunoaste ca "asa e", enervat de rasul sora-sii.
A doua zi, Ted se duce cu prietenii, Rick si Steve, la scoala si le spune de bunica-sa, ca a venit pe la el si ca a adus cadouri la familie. "Si, tie ce ti-a adus?" intreaba Rick. "Pai... un joc video". "Misto! Dupa ore venim la tine sa-l jucam" zice Steve, foarte entuziasmat. "S-a...facut!", raspunde Ted, parca disparandu-i expresia vesela de pe fata.
Dupa ore, Ted a venit cu prietenii lui acasa. "Unde-i jocul? Baga-l repede in aparat!" spune iar Steve. "L-am lasat aici... Amalia, mi-ai umblat tu cumva cu jocul?" Amalia era in camera ei cu Marble, prietena si vecina ei si ii arata papusica. Marble se arata foarte incantata de ea si o admira. "Ce-ai facut cu jocul meu video ala nou?" o intreaba Ted iarasi."Care joc video nou? N-ai primit nici un joc video." raspunde Amalia mirata. Deodata apare bunica foarte bine dispusa si ii spune lui Ted: "Vezi nepotzele, ca ti-am pus ursuletzul pe pat. Sa ai grija de el la noapte, sa-l invelesti sa nu-i fie frig." Rick si Steve stateau in spate si se spargeau de ras. Rick zice, abia stapanindu-si rasul: "Sa inteleg ca nu-i nici un joc video. Da' ... putem sa vedem si noi ursuletzul?". "Pai... da... dar promiteti sa nu spuneti la nimeni?". "Promitem..." spune Rick razand apoi isteric impreuna cu Steve care se tinea de el. Intra ei in camera. Ted era rosu tot la fata. "Asta e ursuletul...". Intra si Amalia si-i zice "Daca nu-ti place de Teddy, da-mi-l mie. O sa am eu grija de el, o sa-l culc, o sa-l hranesc si o sa-l fac fericit." "Hai ca asta-i buna Ted! Intr-adevar ne-am distrat foarte tare astazi la tine. A fost mult mai misto decat sa jucam un joc pe televizor." zice Rick, iesind pe usa. "Ramane... secretul nostru, da?", spune Ted, inca rosu ca marul. "Da, am inteles. Pa Ted, ne vedem maine la scoala!" "Pa...baieti!".
A doua zi, la scoala, Ted a ajuns mai tarziu decat prietenii sai in clasa, sau poate ca ei plecasera mai repede, nu se stie... Cum ajunge, toti colegii sai incep sa rada tare "Ce mai faci Teddy? Ce-ti face ursuletul? I-ai facut baie aseara?" "Vezi ca poate prinde coaja, daca nu-l speli! hahahahaha!" "Dormi cu ursuletzi in pat, ha?" Era clar, prietenii lui Ted spusesera la toata clasa despre intamplare. In pauza dintre ore, colegii l-au luat pe sus si pentru ca ningea afara si era zapada groasa, i-au dat un mozol de toata frumusetea "fetitei care doarme cu ursuleti"...Intr-o ora un profesor, il asculta pe Ted si acesta ridica in picioare. "Spune baiete odata lectia nu stam dupa tine toata ziua!" "Chiar asa, fetitzo, spune lectia. Trebuia sa-ti aduci ursuletzul cu tine, ca poate te ajuta el!", spune un coleg cu sarcasm, starnind din nou veselia in clasa.
La sfarsitul scolii, Ted rasufla usurat ca a scapat de cosmar, cel putin de-o parte din el, credea. Dar dupa coltz, apare bunica-sa: "Ted, nepotzele ce mai faci? A fost frumos la scoala? Ai luat note bune?" apoi in pisca de obraji. "O sa-ti dau si niste castane asa ca pentru nepotzelul meu preferat! Am venit dupa tine ca poate o sa te ratacesti si nu vreau sa se piarda copilashul." In spatele lui, colegii se prapadeau de ras, unii chiar se tavaleau pe jos la vederea "spectacolului". "Cine-a mai trimis-o pe asta dupa mine sa ma ia de la scoala?". "Vrei sa-ti dau o bomboana? Uite, ti-am cumparat!", zice bunica din nou."Asta-i prea de tot!" striga Ted si apoi o ia la fuga si se ascunde dupa un zid, departe de ochii lumii."Trebuie sa fac cumva sa scap de pacostea asta, de diavolul asta care-si zice bunica!"
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Ian 30, 2005 12:22 am

29.01.2005

Am reusit sa ma transpun intr-un desen: Maggie and Shade.
Poate cine stie... o fi adevarat ceea ce am vrut eu sa exprim.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori