impropriu spus "jurnalul meu"

...pentru cei carora le place sa scrie

impropriu spus "jurnalul meu"

Mesajde cezadany » Lun Feb 02, 2004 6:47 am

chestii scrise..nu de mine oricum..:-S...asa cuma m mai pus..pe la literatura ceva scris de o tipa pe care chiar daca nu o cunosc..o apreciez destul de mult...voi incerca sa pun..mai mereu cate ecva..scris de..HERRA

poate o apreciez ptr simplul fapt ca ma regasesc in ceea ce scrie...
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde cezadany » Lun Feb 02, 2004 6:50 am

DINTRE DOI....?

Eu merg pe doua carari....launtrice....stiu ca nici un drum nu ma va face fericita...si nu-mi voi gasi calea urmadu-le...si totusi....
Inima mea se imparte intre doi barbatii pe care-i iubesc....unul e vesnic in gandurile mele,dar doar acolo...vorbim, ne intalnim...si el stie ca pentru nimic in lume nu as dori sa ii mai acord inca o sansa...ma crede fericita...ma vede vesela, crede ca iubesc....dar nu stie ca el e viata mea...
Celalalt...cel cu care imi impart zilele crede ca e totul pentru mine...si nu stie ca eu visez ca el e altcineva...nu stie ca e doar un substitut....crede ca se poate juca cu mine...si daca imi smulge cateva lacrimi eu chiar sufar pentru el...si ca el chiar merita....
In mine e o lupta continua....intre barbatul pe care il iubesc...dar care m-a tradat o data....si care daca l-as ierta o va face din nou....si din nou...provocandu-mi iar suferinta....si barbatul de langa mine...care nu este nici pe departe ceea ce-mi doresc....dar nu am inca puterea sa-l parasesc....dar....care daca nu o voi face ma va distruge....fara mila....
Dintre doi oamnei rai...lipsiti de suflet pentru care sufar...masochista fiind,cred....pe care sa-l aleg ?
Uneori imi vine sa fug....dar stiu ca nu e o solutie....umbrele...lor daca nu chiar ei ma vor urmari pretutindeni...mereu..
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde cezadany » Mie Feb 04, 2004 3:03 am

DRAGUL MEU...
Aceasta ar trebui sa fie o scrisoare de dragoste...dar nu e...e o confesiune cu sufletul in plama, un risc asumat o eroare poate...oricum nu sunt eu cea care va stabili pretul!
Am asteptat prea mult zic eu sau n-am avut rabdare dupa cum sustii tu dar parerea mea e ca ne-am lasat prea mult dusi de val sau mai bine zis m-am lasat prea mult dusa de val...
Nu am sa-ti fac reprosuri, stii doar ca le detest!
Nu am acuzatii de facut, te acceptam asa cum erai!
Nu am intrebari de pus stii bine nu sunt indiscreta!
Nu am decalratii de facut, stii bine ce simt!
Nu iti cer sa ma iubesti, stiu ca esti incapabil!
Iti car un singur lucru : lasa-ma sa plec! Am sa te rog sa nu te mai imotrivesti ar fi in zadar! Cred ca am pierdut destule lacrimi asa ca ale tale nu-si vor mai avea rostul si sincera sa fiu prefer sa nu ma mai uit in urma mea... Ultima data mi-ai promis ca te vei schimba desi eu nu-ti cerusem asta , aveam o singura rugamite umila: sa ma respecti! Imi pare rau daca am cerut prea mult sau dupa cum ziceai tu eu imi doresc mereu imposibilul!
Aceasta zi e tarzie...la fel ca zambetul tau si parerile-ti de rau! Te rog sa ma intelegi, mi-a luat mult timp si mult curaj pana sa ajung la aceasta concluzie. Iubirea mea, ma distrugi si cred ca e pacat de tineretea si sufletul meu!
Sa nu crezi ca mi-am dorit pe altcineva! Erai tot ce imi doream...dar acum m-am pierdut pe cararile intortocheate pe care mi le-ai asternut....
Sper sa fi fericit...macar unul din noi sa poata fi daca nu ne-a fost scris sa fim amandoi....
Ai sa ramai mereu in sufletul meu...............
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde cezadany » Vin Feb 06, 2004 3:36 am

CONFESIUNE
Dragul meu....

Aceasta ar trebui sa fie o scrisoare de dragoste, dar nu e! E o confesiune cu sufletul in palma....un risc asumat o eroare poate. Sunt gata sa platesc pentru ea, cu toate ca nu voi fi eu cea care va stabili pretul.........
Exista in fiecare inceput o zi de LUNI. Un inceput pe care valurile altor intamplari il sterg sau il amplifica. Un inceput fals ca orice inceput, cu sperante naive......Multumesc acelui inceput in orice zi ar fi fost el....
MARTI e ziua in care ai deja amintiri...Rememorezi prima zi cu omul pe care ti-l imaginai, cu grija pentru a nu-l pierde, cu speranta ca doar ti s-a parut. Marti ai nevoie de putin efort daca esti femeie, efort sa crezi ca n-a fost o iluzie. Marti daca mai esti lucida, dar cine mai poate fi, ai mai avea sansa sa spui NU! Nu e ceea ce am sperat ieri. Iarta-ma pentru ziua de marti peste care am sarit din slabiciune si spaima, din dorinnta de a crede ca ai fost adevarat macar pentru o clipa.
MIERCURI e deja prea tarziu. Ochii tai lumineaza ca o icoana. Trupul tau face parte din mine ca o otrava lenta de care nu ma mai pot lipsi. Miercuri e foarte tarziu. Raul se varsa in bine. Umbrele sunt sfasiate de particole luminoase. Totul are o dubla identiate fara de care nu pot respira.
Iti multumesc pentru aceasta miercuri din care tu nu ai priceput absolut nimic, asa cum ii sta bine unui barbat ocupat cu orice cu exceptia sentimentelor al caror pret la bursa nu s-a stabilit inca. Stii tu oare cat valoreaza o privire? Stii tu oare pretul unei lacrimi?
JOI e ziua indoielii a inimii batand navalnic gata sa sparga colivia pieptului , a tuturor amaraciunilor care traverseaza ca o otrava fiecare celula din mine. Joi e frig si intuneric, ziua de cumpana cand semnul asteptat nu mai vine. In locul lui vine frigul nepasarii, cristalul rece al lucidiatii in ale carei ape iti vezi chipul palid .............
VINERI este ziua Veneri, aceea ce s-ar numi impacare cu sine, in numele acestei relatii fara de care nu pot....cum nu pot fara aer, fara imperfectiune, caci oamneii se atrag mai mult pentru defectele lor singurele care-i fac umani si nu pentru calitatile lor care-i apropie de perfectiune. Eu te apreciez pentru ceea ce nu-mi poti oferi : o dragoste adevarata, intelegere pentru ceea ce sunt.
De aceea iti daruiesc o vinere continua, ca un cantec fredonat pana la pierderea respiratiei, fie sa te vindece, sa te faca vulnerabil macar pentru o clipa...
SAMBATA intr-o relatie e o zi foarte trista pentru ca strange in ea povara dulce-amara a celorlalte zile. E o zi in care eu sunt mai mult tu.E o zi tarzie, ca o bratara de aur masiv pe mana unei printese moarte, inutila adanca in splendoarea ei.
E greu sa treci peste ziua de sambata fara sa regreti, cu sentimentul ca tu n-ai nici o vina. Asa cum ii sta bine unui barbat garbit si bine adaptat la real.
Sambata iti voi dorii mereu tot binele din lume! Asta inseamnca ca poti uita tot, ca si nici nu ar fi fost.................
DUMINICA nici nu cred ca exista....Scrie-mi-o tu daca poti cu ochii si cu trupul tau, cu vorbele tale sarace pe care le-am crezut....
Tocmai de aceea, cand vei reusi va insemna ca sufletul tau poate sa-mi daruieasca inca un inceput.... Inca o noua zi de LUNI.....pentru care iti multumesc ca si cand ar fi..........................
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde cezadany » Vin Feb 13, 2004 2:31 pm

TE-AM SALVAT....
Te-am salvat de fiecare data cand te prindeam de par si suav iti sopteam la ureche ca te vreau, apoi nu am mai vrut, apoi te-am iubit. Iar acum... iar
acum te salvez de propria-ti singuratate ce ma cuperinde si te cuprinde si
ne cuprinde, dar acum si asa va fi singuratatea noastra dragule, va fi
iubirea pe tunuri sau alte licente poetice pentru care mi-ai spune Indigo...
dar eu copiez doar cuvintele, nu as putea sa copiez sentimentele...
Sentimentele sunt ale mele. Oricat de mult ai vrea sa nu fie, sunt... si ti
le ofer tie...si tu mie...si privirile ni le oferim... si atingerile... si
degetele incet prelungi si admirand in inima celuilalt....
Azi ne-am iubit imbolnavindu-ne de speranta si uimire... Te-am auzit
blestemand cuvintul ura si imbratisandu-ma atat de puternic incat toata
starea mea de apatie s-a dus undeva pe apa sambetei, duminicii si a
celorlate 5 zile... am ajuns la final cand doar ne-am luat de mana si am zis... Nu am zis nimic...
Mi-am potrivit ceasul la 76 de ani o data se avanta cinci secunde inaintea ei, dar apoi revine.

Peste 760 de ani te voi iubi din nou...
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde cezadany » Lun Feb 16, 2004 6:59 pm

URAT!
Ganduri negre contra punct la religia iubirii care a martirizat atatia
oameni nevinovati

Ai devenit urat. Eraiu frumos si acum esti urat. Ma uit la tine si vad
rupandu-se din trupul tau bucati imense de sange cu seminte de dovleac...
sau de canabis...Nu le-am deosebit niciodata. Si unele si altele se vand la
coltz de strada de aceeasi tigan batran. De cand ai devenit urat el a
devenit regele strazii. Ies cu tine pe strada si mi-e frica sa ma vada.
Iarna.
Esti urat si ma tem sa ma vada primul fulg de zapada ce va sapa din raceala lui o noua linie in tine, o imensa brazda de tacere cu miere si tu vei crede ca oamenii se uita la tine recunoscand ce erai, pe cine storceai de viata,dar ei se uita la tine pentru ca in viata lor nu si-au apreciat frumusetea
lor niciodata; vazandu-te pe tine insa isi dau seama ca au ceva minunat...existenta lor.........
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde cezadany » Mie Feb 25, 2004 4:10 am

SEPTEMBRIE..............

Sfarsit de septembrie...din nou...imi plange sufletul... as vrea ca septembire sa dureze o vesnicie....ca eu stiu sa traiesc doar in septembrie....Te-am iubit si m-ai iubit in septembrie...doar atat...atat ne-a fost scris...o luna in care sa ne invatam reciproc sa iubim,sa traim...as fi vrut ca acel septembie sa nu se mai sfarseasca...sa dureze o vesnicie...precum pacatul...parecum durerea....dar s-a sfarsit....asa ca orice lucru frumos....ne-a lasat in schimb o comoara si un gust amar....am invatat sa traiesc....numai ca eu stiu sa traiesc doar in septembie...atunci cand totul moare, eu, renasc...in fiecare septembrie....sunt aceiasi...fara tine!
As fi vrut sa ma nasc in septembrie,sa ma numesc Septembrie....,Da! Sa ne numin d-l si d-na Septembrrie! hm...da, si pe mormantul meu sa scrie: 'aici se odihneste d-na Septembrie...ucisa de preagrabitul si nemilosul Octombrie....sa se odihneasca in pace..."
Oriunde te-ai afla, sa stii ca te voi iubi mereu...in septembrie...si iti voi dori tot binele din lume! Si iti doresc, asa cum imi doresc, un septembrie interminabil pana la pierderea respiratie....fie sa te vindece fie sa mi te aduca inapoi....
Sper ca acolo unde esti sa fie mereu septembrie.............
"I cannot believe in the immortality of the soul . . . . No, all this talk of an existence for us, as individuals, beyond the grave is wrong. It is born of our tenacity of life - our desire to go on living - our dread of coming to an end."
Avatar utilizator
cezadany
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron