AntiJurnal - Atelier d'Art Obscur

...pentru cei carora le place sa scrie

Mesajde darkshines » Joi Mar 31, 2005 9:01 pm

N-as fi crezut ca ar fi atat de usor sa plec de langa el, nu mi-au trebuit decat vreo douazeci de pasi. Dupa 3 ore in personalul de 16:10 Brasov-Bucuresti, fiecare centimetru cub de sange din mine urla cu disperare catre gara de mult lasata in urma: "De ce?!"

Starea de leguma se dovedeste a fi deosebit de placuta, si acum simt mai mult ca niciodata ca in jurul meu nu sunt decat stafii si iluzii printre care plutesc fara tinta. Astept o minune sa ma reintregeasca.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

I was waiting for the miracle, for the miracle to come.

Mesajde darkshines » Joi Apr 07, 2005 7:57 pm

N-am stiut niciodata ca lacrimile pot fierbe.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Un fel de inadaptat.

Mesajde darkshines » Lun Apr 11, 2005 6:30 pm

Of popor roman, romani sau oameni pur si simplu, indivizi, personalitati si toate cele, cand v-ati pierdut oare omenia? Intre comunism si democratie, sau poate doar prin cetatenie, nimanui nu-i mai pasa si nimeni nu mai stie. Numai frica va ofera lumea voastra moarta si epitaful vostru citeste "Aici se odihnesc cei ce traiesc in murire". Adolescent turbat, nu vezi potential in tine, te incadrezi doar in ce ti-a spus mama ca e bine, nu ai curaj sa-ti aperi copilaria, ti-o lasi descoperita barbarilor blazati de-atata Romania, sau uneori, confuz, ti-o devorezi tu insuti, canibal trist lipsit de judecata, te limitezi prin ignoranta, o cultivi si-o ridici la rangul de arta. Mi-e scarba de tine, si de toti cei ca tine, de la bunicul tau comunist la tatal tau moralist, la mama cea fragila, inutila si labila si sora mai mica crescuta-n surdina de tot ceea ce inseamna proprie personalitate.
N-am chef de asta azi, n-o sa mai am niciodata, nu-mi provoaca decat sila lumea voastra standardizata, si intr-un final devorata de voi ce m-asteptati cu spiritul balcanic - fura tot cat e proaspat - n-o sa-mi ramana decat furia si greata de aparat, eu intotdeauna voi fi pentru voi, un fel de inadaptat.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Conventie.

Mesajde darkshines » Sâm Apr 16, 2005 6:22 pm

In jurul meu nu se mai schimba/ nici oamenii, nici lumea/ doar eu, prin daltonism mobil./ Si prin lentile de-amagire/ azi n-am putut vedea decat/ cum pe faleza dainuiesc/ un soare mort si-un nor de fum.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Abuz Incoerent.

Mesajde darkshines » Mar Apr 19, 2005 10:04 pm

Probabil ca intr-o alta intrare, ce de mult timp strange praf virtual, am mai mentionat faptul ca soarta are un simt al umorului daca nu pervers atunci cel putin ciudat. Binenteles ca e un lucru stiut de mai toata lumea ce a avut de-aface cu dansa, dar stand sa analizam faptele observam ca pentru fiecare, motivul acestei descoperiri crude este diferit, iar al meu se poate incadra si in categoriile "Banal" si "Stupid".
Multi mi-au spus de pe vremea cand inca mi se parea ca a reusi sa te abtii de la a-ti suge degetul era o mare realizare ca in viata trebuie sa fii si rau. Nu stiu daca aceasta pseudo-indoctrinare a avut sau are de-a face cu comportamentul meu actual, dar in urma unei noi serii de analize, am observat ca, vorba aia, nu ma pot impiedica sa fac rau. Sunt un om rau, in ciuda tuturor aparentelor, si poate ca sunt rea tocmai pentru a compensa excesul de maleabilitate si surplusul de dragalasenie pe care il afisez incolo si incoace in fiecare zi. Si am facut rau, Dumnezeu stie de cate ori si cator persoane, dar cum primul paragraf anunta, e clar ca Mam' Mare (I se spune Fate in cercurile anglo-saxone) mi-a pregatit o rasplata pe masura. Si in ce banc sec sa ma bage ea, decat intr-unul despre suflete pereche.
Si iata, draga jurnal si dragi cititori cum incet-incet escaladez culmile disperarii datorita faptului ca eu, cea care prin neseriozitatea si inafectivitatea ei a ranit, sunt rasplatita cu aceeasi moneda. "Roata tot timpul se intoarce", "Rau faci rau gasesti", "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face"... si de as sta sa numar toate proverbele lasate de inteleptii nostri strabuni pentru a ne avertiza probabil ca as ajunge eu insami strabuna, si totusi, stiind macar atatea lucruri despre conceptul de a rani, de ce nu mi-am dat seama ca tot cei raniti vor rade la urma?

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Up above the daily hum.

Mesajde darkshines » Mie Apr 27, 2005 4:13 pm

Diminetile mele incep mai intotdeauna fie prea devreme, fie prea tarziu. Astazi a inceput la fix cinci si treizeci si doua de minute, cand, spre disperarea mea, cainele m-a anuntat cu o saritura bine-centrata deasupra-mi ca Inaltimea Sa dorea sa iasa afara sa se plimbe. Primele doua ore ale acestei dimineti ce se anunta ca fiind una pe putin stresanta au reprezentat rutina standard, ce nu merita descrisa in profunzime. Toate diminetile mele prezinta aceeasi lacuna, intre orele 7:00 si 13:00/14:00. Ultimul lucru pe care-l tin minte inainte de acelasi gol pe care nu reusesc sa mi-l umplu decat prin mari eforturi cerebrale, este cum ii inmanez taximetristului 25.000 si intru pe poarta liceului. In mintea mea se face din nou lumina in jurul orelor 13:00, cum va spuneam. Urmeaza obligatoriu "Sedinta", cand ne strangem intr-un barulet si ne bem cafeaua, Cappy Tempo-ul de portocale sau mai stiu eu ce. Se dezbat proiectele uniformelor, programarile lucrarilor, tezelor, barfele din cancelarie, executarea ziaristilor din Irak, ce fel de branzeturi frantuzesti merg mai bine la vin alb si alte asemenea prostii care au insusirea de a intra, proverbial, pe o ureche si a iesi cu gratie pe cealalta doar pentru a curma linistea penibila de la masa.
Ajung acasa la 15:30 cel tarziu. Pe birou gasesc pizza de ieri seara si deja fara sa ma mai intreb daca e alterata sau ba, imi rup delicat o bucata si incep sa molfai. In frigider, cu exceptia laptelui stricat si cutiei de margarina expirata, se gasesc (spre surprinderea mea) multe lucruri comestibile. Din pacate, imi este atat de lene incat ma multumesc in a incalzi la microunde un castron de spaghetti de acum doua zile. Urmeaza o scurta excursie pana in parcul de vis-a-vis cu Inaltimea Sa care nu poate urina DOAR pe caisul din curte, ci e in cautare de noi locatii, si o tigara pe scurt in timp ce respectivul patruped uda toti copacii. Din nou in casa, singura cuc (catelul nu se socoteste), imi insir pe jos pensulele, foile, creioanele, pastelurile si tot tacamul si incerc sa desenez ceva. Dupa jumatate de ora, frustrata de lipsa de inspiratie, ma ridic enervata si le las acolo. Un sfert de ora la calculator. Peste inca 10 minute o sun pe Andreea. Bun, ne intalnim la cinci si fix treizeci de minute in fata Liceului de Arta. Ajung acolo la cinci si fix treizeci si doua de minute, si deja s-au facut 12 ore de cand sunt treaza. Mergem in Istru unde ne intalnim cu Liana, ne luam cate o bere. Stau si ma intreb de cand imi place mie berea asa mult. Discutiile debuteaza cu subiecte putin mai interesante decat sedintele de dupa ore, dar nu trec de limita banalului.
Acasa din nou pe la 20:00. Trec pe langa ustensilele imprastiate pe jos in sufragerie, pe langa Inaltimea Sa care scheauna ca iar vrea afara si ma trantesc in pat. Ma uit intr-un punct fix pe tavan in timp ce in gand imi repet un fel de mini-rugaciune:

"Doamne, sa ma salveze cineva!"

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Like a lion in a cage.

Mesajde darkshines » Dum Mai 01, 2005 4:20 pm

- Incep sa cred ca din cauza lui am devenit foarte superficiala.
- Cred ca ar trebui sa spui 'datorita lui'. Si sa fii recunoscatoare. Nu asta-ti doreai?
Dupa bariera de termopan se ivea doar un nor continuu ce se topea in orizontul aburind al apusului. O imagine atat de banala incat nici nu simteam nevoia sa clipesc.
- Poate. Nici nu mai tin minte.
Mi-am mutat privirea catre bratul meu si vanataile de pe incheieturi. Intre noi avusese loc un schimb de rani, eu atacandu-l in singurul plan in care as fi putut vreodata sa-l ranesc, iar el de asemenea pe mine.
- Intotdeauna am banuit ca il vei parasi.
- Orice are un sfarsit, era inevitabil.
- Era previzibila natura sfarsitului. Asa esti tu, esti prea rece...
- Nu ma cunosti.
Minteam. Ne stiam de putin mai mult de 3 ani, si deja ajunsese sa imi cunoasca toate fatetele personalitatii. Incepuse sa rada incet, mai mult pentru el.
- Si totusi a fost atat de calculata discutia. Pana la ultima replica. "Adio".
Chicoti din nou.
- Da, si palma...
- Sunt curios ce trauma a facut din tine o asemenea catea, spusese fara sa-i piara zambetul. Oare ce fetita speriata se afla sub masca asta a ta? De ce ai instinctul asta de a rani oamenii?
- Si eu ma intreb uneori.
- Iti doresc ca intr-o zi sa inveti sa-ti pese. Pentru ca de iubit e simplu.
- N-ai idee...
Imi aduceam aminte de acel "Adio", de cum m-a apucat de brate si de cum nici macar n-am schitat vreo grimasa cand m-a strans atat de tare incat inca mai purtam urmele vinetii pe incheieturi.

...

- Ma simt ca un leu intr-o cusca.
- Lasa, Darky, vine vara si-n aer pluteste parfum de libertate...

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

So much for suicide...

Mesajde darkshines » Dum Mai 01, 2005 11:39 pm

Frustrarea atinge noi limite.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Cheap.

Mesajde darkshines » Mie Mai 11, 2005 10:27 pm

Nu-mi trebui mult sa-mi dau seama ca nu voi mai apuca niciodata sa-mi traiesc visul. In acel moment m-a cuprins o tristete incredibila, secatoare, ce izbucni din piept si isi intinse ramurile spinoase in toate partile corpului meu deja obosit de atatea infectii si depresii. Atunci incetasem sa cred ca mai am vreun rost. Gandul ce ma chinuia cel mai mult era insa cel ca nu aveam pe cine sa arunc vreo vina. Cei ce ma iubisera odata imi intorsesera spatele cu mult inaintea acelui moment, desi eu nu imi dadusem seama. Cei ce ma urasera se indepartasera observand ca ma distrugeam si fara ajutorul lor. Imi omorasem mai tot ce aveam frumos, cu propria-mi mana tremuranda.
Obosisem. Incetand sa mai alerg dupa fericirea de moment am observat ca in toti acesti ani, n-am fost fericita niciodata.

- De ce taci?
- Pentru ca nu am nimic de spus.
- Inainte vorbeai atat de mult... Nu te voi intreba "ce s-a intamplat" pentru ca nu are sens, dar vreau sa te intreb "de ce nu pot sa te ajut?".

De-ar sti el...
Am zambit sarat - de ce intotdeauna zambetele triste trebuie sa fie amare?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

The world's coming to an end.

Mesajde darkshines » Dum Mai 29, 2005 1:06 pm

Cum poate fi atat de cald afara, iar eu sa nu simt nimic? Acum 6 luni credeam ca nu simt inghetul fiind amortita de temperaturile negative. Cum se poate sa fi trecut atata timp, iar eu sa nu am amintiri? Acum un an pretuiam fiecare clipa ca o fotografie ce-as fi pastrat-o pana timpul ar fi imbatranit-o pana la descompunere.
Ma inghesuiesc intr-un colt umbrit al camerei, si-mi soptesc, poate mai mult pentru a ma auto-consola: "acum nimeni nu imi mai poate face rau, acum nimeni nu imi mai poate face rau, acum nimeni..."

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Endless city nights...

Mesajde darkshines » Mar Mai 31, 2005 9:32 pm

Endless city nights with false stars in building windows and artificial breezes that make my skin tingle, with summer winds that bring paper bags to life on the lonely, dusty sidewalks, with dying streetlights obscurely shining neon light upon the concrete, with dirty rainwater pouring from rooftop pipes into the humble sewers below, city nights with whispered moans of distant discotheques, city nights that bear a faint smell of beer, encumbered with june heat and a vague feeling of uselessness, city nights lost in city dawns that seem to peek over the hills as slowly as the lips of two lovers drawl over eachother when they part, city nights that waste my life away, city nights as black as my mood and as deep as my wounds, city nights in which I bury all my depression, city nights as endless as my sorrow.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Watch the weather change...

Mesajde darkshines » Joi Iun 02, 2005 5:50 pm

It can take only 30 seconds to realise that you are, in fact, completely and unbearably alone. And after that damned half a minute, that everyone fears as if they could not bare the truth because it was the lie that keeps them alive, you will most probably feel despair creep up to you as a sole translucent companion, who is not really there to keep you company but more to feed off you.
If I could learn to stop discontinuing my feeling of lonelyness perhaps I would, in time, become accustomed to it to the point of not caring. However, in this endless game that life plays with my sanity, the rain crashes harder on my shoulders after I've spent a long day in the scorching sun.


"Trage cortina, Ezechiel. Sfirsit.
Razboi pierdut.Inger lasat la vatra.
Experienta nu a reusit.
Omul e-un caine.Chiar daca nu latra."
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Sâm Iun 04, 2005 10:45 pm

Azi Flo plangea. Azi iar sunt luata. Cat de inestetic pentru o tanara domnisoara. Dar azi Flo plangea.
- Florin, condoleante, i-am soptit la ureche.
- Ai grija cu cine te incurci in viata, Ioana, pentru ca nu dureaza mult sa te doboare. Ai grija.
- Stiu, Flo, stiu.
Cat de inestetic. Beata. Din nou. Chiar in timp ce tastez. Ce jale. Ce crima.
- Flo, fratele tau n-a murit. La fel cum Eminescu n-a existat.
Fratele lui Florin Laghia, acum 5 zile, a incetat din viata. Flo azi a plans in vodca ce-i statea in fata.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Vin Iun 10, 2005 11:56 pm

In liceu nu te mai invata carte. Sau cel putin, nu numai carte. In liceu te invata cum sa fii ipocrit, te educa in arta lingusitului si pupacitului posterioarelor ce se aseaza in atata scarba pe scaunul din spatele catedrei, pe tronul celor ce vin la ore numai pentru a-si revarsa frustrarile unei vieti fara satisfactii asupra tinerelor generatii cu coloana vertebrala inca intacta. In liceu esti invatat sa minti cu zambetul pe buze, doar pentru a-ti asigura viitorul, iar in acelasi liceu esti invatat ca nu poti contesta o nedreptate pentru ca vei fi persecutat indiferent de soliditatea argumentelor tale. Vei intra in categoria celor ce vor sa strice echilibrul unui sistem ce defapt spiraleaza descendent inspre auto-distrugere si vei fi vanat ca atare. De un tiran se va hotara ca tu nu meriti sa faci parte din maretul Colegiu, nici un altul nu-i va contesta decizia din indiferenta, frica de repercursiuni sau poate doar pentru ca sunt tovarasi legati prin ceva mai mult decat locul de munca si anume mult alcool consumat impreuna dupa ore la Clopotel. Vei fi invatat ca ceea ce este ilegal - folosirea unei inregistrari efectuate fara stiinta ta intr-un consiliu - lor le este permis, pentru ca doar, ce naiba, ei sunt atotputernici in fata ta. Si ce daca nu sunt implicata direct in scandal? Nu suport sa-i vad nici pe altii nedreptatiti.

De ce, Doamne, cu timpul totul isi pierde din mister? Mi-e dor de verile ce-au trecut pe langa mine, irepetabile, incomparabile. Oricat entuziasm prezint pentru ceea ce va veni, inotdeauna imi va fi dor de ce a fost.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Flash Felix

Mesajde darkshines » Vin Iun 17, 2005 12:18 am

Nu fusese doar un vis, ci o intreaga alta viata ce mi-o construisem in jurul unei promisiuni facute de un indragostit pierdut in pasiunea sa, viata pe care o traiam in fiecare zi cand inchideam ochii; somnul din vis aducea trezirea in realitate, iar adormirea in aceasta marca rasaritul in cealalta. Nu vroiam sa ma trezesc in prima si nu scapam nici o ocazie de a-mi lasa pleoapele sa cada iar cortina acelui vis frumos sa se ridice pentru a intra in a doua. Orice este cladit pe o fundatie atat de efemera precum o promisiune soptita-n vantul unei luni de martie insa, e destinat unei prabusiri abrupte, iar acest vis ce-a fost mai mult decat un vis nu a facut exceptie.
Bassetul nostru, Flash Felix, a fost prima victima a acestui colaps si urmandu-l indeaproape fu naivitatea mea (a carei existenta n-am sesizat pana intr-acel moment) iar ultima si cea mai chinuita, mandria. Flash Felix nu era doar un caine, doar un basset simpatic ce lenevea in fiecare dimineata in pat chiar mai mult decat noi, era un simbol, era acea viata idilica concretizata intr-o singura fiinta. Nu era vina nimanui, decat poate a mea pentru ca m-am agatat de el pana in ultimul moment, din egoism. L-am ingropat singura, prin analele realitatii, plangand la gandul a ce ma voi face fara el. L-am plans si-l plang si-acum in fiecare noapte cand nu am unde sa ma mai trezesc atunci cand ma las adormita de caldura noptilor de vara. Ma doare sa stiu ca ce-am ingropat n-a fost mai mult decat un vis pentru mine, iar pentru el doar o idee jucausa.
- Uneori adevarul doare, Ioana.
- Adevarul? Adevarul nu e decat un punct de vedere...

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Voi ati avut copilarie?

Mesajde darkshines » Vin Iun 17, 2005 11:32 pm

Noi n-am fost niciodata copii; am fost inocenti, nealterati, in cel mai rau caz naivi... dar copii? Asa ceva n-am fi putut fi niciodata. Ce-am fost noi a fost neexperimentati, am fost prostuti, creduli sau idealisti. Noi n-am avut copilarie, noi am intrat in lumea cugetarilor ce-ti otravesc copilaria inca de dinainte ca ea sa se manifeste, iar intrebarile ce nu ne lasau sa adormim si insomniile ce au urmat nu au facut decat sa ne arunce in fata unor trairi ce ne depaseau. Astfel ne-am format, precum muntii ce se nasc nu din incretirea lenesa a scoartei, ci din ciocniri violente. Noi n-am jucat lena sau v-ati-ascunselea, banutul sau lapte gros; noi ne intrebam unde se termina Universul, care este capatul infinitului si ce este omul. Noi am trecut prin acesti ani precum poetii trec prin noptile in care nu-si pot lasa penita jos.
De aceea noi ne iubim. De aceea noi, acum, ne vom opri.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Meteorology

Mesajde darkshines » Dum Iun 19, 2005 3:39 pm

It never rains but it pours
Are we just settling scores?
Too many closing doors
It never rains but it pours
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Little girl lost.

Mesajde darkshines » Mie Iun 22, 2005 12:45 am

Intr-o lume asa mare, cum se poate descurca un om asa mic ca mine?
In alta ordine de idei ma doare o masea. Defapt, "doare" nu este cuvantul potrivit pentru ca ceea ce simt este de proportii apocaliptice.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Mie Iun 29, 2005 1:02 am

Lumea ne va inghiti pe toti intr-o buna zi.
Lumea se va stinge-ncet... plina de uitare...
De ce punctele de suspensie mi se par intotdeauna prea siropoase?

---

Cea mai populara comoditate este un capat intunecos al tunelului prin care inevitabil trebuie sa trecem toti. Daca eutanasia e considerat o curmare a suferintei atunci le doresc moarte tuturor celor ce se zvarcolesc inutil in viata lor. Noapte buna, bieti bolnavi de standardizare!

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Anelidele.

Mesajde darkshines » Dum Iul 03, 2005 2:15 pm

Poker pana la 4 dimineata, Texas Hold'Em, binenteles. Cu cateva ore bune inainte, biliard de asemenea pe bani. Azi-dimineata cand m-am trezit, in pot-ul putrezind, ne consumau anelidele.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Killing.

Mesajde darkshines » Lun Iul 04, 2005 11:25 pm

Ploua. O ploaie torentiala de vara, tipica regiunii, o ploaie cu nimic deosebit fata de celelalte ploi ce bateau intregi regiuni ale tarii in ziua aceea. Noi, cu nimic mai deosebit decat alti adolescenti in plina criza fata de celelalte milioane ce colindau strazi asemanatoare in zeci de alte orase asemenea in ziua aceea. Ne-am refugiat intr-o scara de bloc comuna, gri, cu pereti la fel de murdari ca toti ceilalti pereti din toate celelalte scari de bloc prezente, cu panouri electrice la fel de ruginite si pline de plase de paianjen precum cele ce-mi impanzeau vederea si gandurile.
- Mi-as dori sa ma nasc din nou tanara si proasta! Poate atunci as putea sa ma distrez la fel ca el, ca voi!
Ceilalti nu m-au auzit, tunetele ii asurzeau. Ii priveam cu un sentiment ce marginea dragostea, invecinat cu invidia. De ce ei erau inca atat de copii? De ce eu eram atat de macinata de lucruri ce imi depaseau conditia. De ce eu aspiram catre ceea ce nu avea niciodata sa fie al meu? De ce eu nu stiam niciodata de ce plang? De ce eu plangeam cat se le acopar rasetele isterico-haotice intotdeauna?
Dar ploaia imi masca plansul. Tuna cand scanceam sufocat, fulgera cand urlam de o durere ascunsa, iar picaturile de apa imi spalau lacrimile - ce cuvant penibil, lacrima. Iar ei nu vedeau. Ei erau omogen fericiti.
- De ce esti trista? m-au intrebat, intr-un final.
- Pentru ca intuiesc ca voi sunteti tot ce eu n-as putea fi vreodata.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Dum Iul 10, 2005 2:56 pm

Molly was a good girl and it felt great to be a liar...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Tristete.

Mesajde darkshines » Mar Iul 12, 2005 3:04 pm

Sa ploua, sa ploua, sa spele mizeria de pe strazi si mizeria din noi. Sa ne curete de tot ceea ce am facut, sa ne faca din nou tineri. Sa ploua cu tristete, sa tune cu depresie, sa curga apa melancolica peste noi si sa renastem fericiti prin ea. Mantuirea amarului nostru va veni din ploaia furioasa ce-si varsa violent disperarea.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Din trecut

Mesajde darkshines » Joi Iul 14, 2005 11:35 am

Ajunsesem la concluzia ca imi plansesem o mare parte din viata. Cand eram tanara imi petreceam cateva jumatati de ora din fiecare seara de singuratate, plangandu-mi conditia, lipsa ambitiei, defectele fizice, insusi faptul ca imi plangeam slabiciunile, vulnerabilitatea, dementa...
Hold on, hold on...
Plangeam fara sa stiu exact de ce, stiind doar ce simteam ca ma macina in interior, o durere venind dintre plamani, greu de descris daramite de controlat. Si scanceam pe muzica, o muzica grea si deprimanta ce atarna de tavanul jos al camerei precum un nor imens de ploaie.
May your smile shine on... Don't be scared... Your destiny will keep you warm...

Ajunsesem la concluzia ca acel cerc vicios de tristete si furie imi inghitise toata adolescenta.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Joi Iul 14, 2005 11:29 pm

anti-reclama la ce va deveni peste cateva zile dreamboard.ro (portofoliu online) & co.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Hey, it's alright, my life has always been a sad emotion.

Mesajde darkshines » Mar Iul 19, 2005 4:10 pm

E timpul:

Sa profit de zilele difuze de vara.
Sa imi reneg disperarea.
Sa imi ignor depresia.
Sa nu mai fumez asa mult.
Sa imi pun in scena ideile.
Sa imi cultiv potentialul.
Sa imi iubesc prietenii.
Sa ucid o pasare.
Sa ii fur penele.
Sa zbor.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Strawberries.

Mesajde darkshines » Sâm Iul 23, 2005 10:25 am

Pain has a way of swirling inside of you, never truly settling on one organ. Whether it's your head or your heart, pain does not confine itself to it, it spreads through you, exagerating proportions, darkening skies and dead-ending each possible road. But as monstruos as it may seem, it's weakness is evident and easily exploited. You might ask me how I know, and before I through you my old cynical "Been there, done that", just stop and listen.
No pain has ever gone uncured. No pain has ever gone undefeated. And you need no pharmaceuticals, nor psychotherapists nor blades to help you end it. All I needed was strawberry yogurt. I remember that as a I kid I always associated the taste of strawberries with a warm summer afternoon by a body of water, surrounded by all the people who ever cared about me, and who still did, under a burning blue sky dashed with thin white clouds, eating, as trivial as it may sound, a batch of strawberry yogurt. And in my dying midnight hour, when I felt the pain begin to fully take me over, I remembered how much I liked that taste. I remembered what beautiful memories tied me to it and how I'd never be able to taste them again should I give up now. And would you believe me if I told you that it was the thought of forever losing the taste of strawberries that made me fight to stay alive? I would laugh in my face right now if I didn't know it was true. And you're free to do so, but remember, the smallest things can put an end to the biggest sorrows.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Anunt umanitar

Mesajde darkshines » Sâm Iul 23, 2005 2:54 pm


To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Banal.

Mesajde darkshines » Lun Iul 25, 2005 1:33 pm

Pana in momentul de fata m-am distrat. L-am asteptat pe George sa-mi aduca statia si cablurile pentru bass dormind pana la 11. Apoi am mai repetat niste piese. M-am jucat si la clapa lui putin. Am mai jucat poker. Am pierdut, dar cu demnitate, la o masa cu Starting Bid-ul de 200/400. Acum doua seri am vazut artificii, mi-am adus aminte. Si aseara am mancat mici. Vineri plecam la Sulina. Finalul se anunta ca fiind unul fericit.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Scenery

Mesajde darkshines » Lun Iul 25, 2005 10:46 pm

Scenes from a memory. Unele seri trec pe langa mine prea repede.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron