eu

...pentru cei carora le place sa scrie

eu

Mesajde adonys » Sâm Feb 05, 2005 10:13 am

crazy_felina scrie:"Simt enorm si vaz monstruos"...I.L.Caragiale a spus asta in nuvela"Grand hotel<<Victoria Romana>>" si nici pana acum nu am inteles ce a vrut sa spuna...Insa,am o intrebare pt.voi:s-a intamplat vreodata sa vedeti anumite lucruri care sa va dea anumite sentimente pe care sa nu vi le puteti explica?
...


m'am plictisit de wow, momentan cel putin... incredibil cum munca asta a mea tinde sa'si faca simtita prezenta cand si unde nu trebuie.. asa ca m'am apucat sa mai scotocesc si eu p'aici (aaa.. un sarut pt cine stie de ce..) si'am dat peste asta. hmm, interesant.. un nebun arunca, c'o piatra, si 10 intelepti se chinuie s'o scoata, asta apropos de aruncatul cu pietre..

exista momente in viata, cel mai des declansate de o stare emotionala extrema, in care timpul parca se opreste in loc, iar simturile o iau razna.. momente ce se deruleaza cu incetinitorul, si'n care detalii pe care nu le'ai fi remarcat niciodata ti se intiparesc atat de adanc in memorie incat ti le aduci aminte de parc'ar fi fost ieri.. betia simturilor..

desigur, acestea sunt doar momente, clipe fugare ce trec si se duc.. insa exista oameni hipersensibili, care simt si vad mai mult decat ceilalti, lucruri pe care nu le remarci decat absolut intamplator.. furnicuta tragand de o faramita de paine langa bricheta pe care te'ai aplecat s'o iei de pe jos, privirea ucigasa aruncata de'o ea prin fata careia numaice'ai trecut celui cu care de merge de mana pt ca acesta si'a intors capul dup'o alta femeie, felul in care'o biata babuta strange in mana bancnota ponosita pe care tocmai i'ai dat'o.. o lume privita printr'o lupa, in care griurile devin de'un albatat de stralucitor, sau dimpotriva, de'un negru atat de'ntunecat incat ranesc sau extaziaza gandurile..

viata e plina de detalii pe care, orbi, nu le vedem decat in momente speciale, momente care sunt speciale prin conditia lor, sau poate tocmai datorita aceste betii senzoriale..

si mai cred ca nirvana'ul dupa care tot alearga budistii este foarte aproape de aceste momente. trecem in fiecare zi pe langa ele, dar grabiti cum suntem, nu avem timp s'acrodam atentie detaliilor pana cineva nu ne trage de mana.

ar trebui sa ii multumim in genunchi pt asta..

Simt enorm si vad monstruos...
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mar Feb 08, 2005 12:11 am

imi vine sa plang, si nu stiu de ce.. as vrea sa rad, dar n'am pentru ce.. mi'e sete, mi'e foame de mine.. mi'e albastru, mi'e negru, mi'e somn.. nici eu nu mai stiu ce'mi e si de fapt, ce nu mi'e..

gandurile'mi sunt ca o corabie cu carma rupta, pe'un ocean batut de furtuna, sub un cer fara stele, si fara luna, ratacind printre nori.. unde'o fi tarmul acela oare? mi s'a parut ca'l vad de'atatea ori, doar mana sa fi'ntins si l'as fi atins. si totusi nu m'am coborat niciodata..

nu mai vreau sa gust lemn plutitor sub picioare
nu mai vreau sa'mi picure vantul in fata
nu mai vreau sa'mi sperie valurile gandurile
nu mai vreau sa'mi zdrobeasca norii inima

si de fapt.. oare chiar exista pe'undeva vreun tarm? o doamne, tare'as vrea sa'l vad si eu, si'apoi poti sa ma trimiti inapoi pe mare..


zilelor care au trecut
si socoteala le'ai pierdut
decand jos la poarta ta
nu, nimeni nu a mai batut.

nici la fereastra nu's culori
trec numai norii calatori
simti ca'n tine e un gol
cum e'n cutia de scrisori.

iar te'ai inchis in odaia ta,
lacrimi in ochi ai, nu'i asa?
te intrebi sa mai fi fost
mai singura ca acum

tu de asemeni ai purta
vinovatia'n seama ta,
dar nici tu n'ai mai fost
mai singur ca acum.

daca mai e ceva'ntre noi
ce ne opreste pe amandoi?
cum de'am lasat de s'antamplat,
toti care ne'am insingurat?

cum ne topim de'acelasi dor?
cum fiecare'i temator?
cum poate fi mistuitor?
vina'i a noastr'a tuturor!

randul tau
inca n'a venit..


inca n'a venit..
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mar Feb 08, 2005 10:26 pm

crys scrie:In primul rand aceasta intrebare se adreseaza barbatilor .... deci ce impresie va lasa o tipa care o face de la a doua (a treia intalnire), este curva sau nu? Adica ati incerca sa aveti o relatie serioasa (in care la investiti si niste sentimente) cu ea sau ati vrea sa va mai intalniti cu ea ptr simplul fapt ca s-a daruit atat de usor si implicit vi se va darui din nou????
Si daca sunt fete care au facut deja asta ... cum a evoluat relatia? Daca se poate numi relatie...Va rog din suflet sa raspundeti la aceasta intrebare ca ma streseaza ingrozitor... sunt implicata intr-o relatie care asa a inceput si acum am impresia ca il pierd (daca nu l-am pierdut deja) si vreau sa stiu daca are rost sa mai sper ....Oricum speranta moare ultima iar prostia din mine continua sa spere....


pierzand timpul pe internet, ca de obicei in dulcele'mi stil deja clasic (cineva ar trebuie sa inventeze o pastila pentru asta!), si cum in ultimele zile peregrinarile mele "internationale" m'au purtat destul de des pe acest forum, am avut (ne)placuta surpriza sa vars cateva lacrimi.. razand, bineinteles :P:P:P

flotare logica: daca o tipa care se culca, cu un tip la prima intalnire este curva, atunci tipul cu care respectiva tarfa se culca... ce este?!!

si dupa ce ne rusinam de'astfel de strugurei in gandirea noastra poate'o sa ajungem dupa oarece timp alocat meditatiei (intre 1 sec si cateva zeci de ani -nu trebuie sa ne fie rusine, unora nu le'ajunge'o viata'ntreaga pentru asta!) la concluzia ca important este sa fim impacati cu noi insine, si sa facem ce simtim si mai ales cand simtim... nu sa ii lasam pe altii sa hotarasca pentru noi :P

imaginati'va cum ne'ar sta cu balele atarnand cateva luni la rand salivand la vitrina unei cofetarii in fata unei prajituri dupa care ni se scurg ochii in timp ce asteptam momentul potrivit s'o mancam..

poate ca putem fi ipocriti cu altii, dar sa fim ipocriti cu noi insine... asta da ipocrizie!


Ce parere aveti despre tipele care fac sex la a doua intalnire???
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Feb 12, 2005 1:26 am

astazi a fost o zi groaznica, da' oribil de groaznica. cam sambata trecuta forumurile'au luat'o razna pt c'au aparut unii care desi se pare ca stiu sa scrie, nu stiu sa gandeasca, si de atunci o tine tot asa, ca astazi sa'i puna capac. nu mai vreau, m'am saturat. sa fii moderator pe un forum in care 35 de mii de nebuni vor fiecare altceva de la tine e un fel de iad personalizat in care nu doresc nimanui s'ajunga prea curand!

si'n plus, simt ca'mi lipseste ceva.. sau cineva.. poate ca'mi lipsesc doar eu :(
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Vin Feb 18, 2005 2:44 am

m'am obisnuit sa vad atat de mult gri in jurul meu incat aproape ca nu mai privesc atunci cand merg pe strada. cu ochii larg inchisi si mainile'nfundate'n buzunare gandesc aiurea, in timp ce pasii mi se astern cu de la sine putere inainte'mi.. ratacesc pe strazi cenusii, bantuite de umbre grabite, de'a caror umeri ma mai izbesc (-ma scuzati! -golanule, de ce nu te uiti p'unde mergi?) din cand in cand, parca doar pentru a nu ma rataci de la'l meu drum.

sunt orb, si surd, si mut.. nici nu sunt..

mai deunazi mergeam grabit pe drum spre casa si'un gand indaratnic tot nu'mi dadea pace (trebuie sa iau ceva.. ce naiba trebuie sa iau si nu'mi aduc aminte? capul il am cu mine, dvd'ul este'n rucsac, ziarul.. - pe'asta l'am uitat la munca, dar nu pe'asta trebuia sa'l iau.. aaa, niste lamai!) bine'nteles c'am trecut deja de magazin - se putea oare altfel? imi fortez ochii sa priveasca prin ploaie in timp ce dau sa ma intorc spre magazin si totu'ncremeneste subit..

mana de'mi este inca'n buzunar framantand batista in timp ce cealalta trage nerabdatoare de rucsac incercand sa'l indrepte, ciocolata ce se'odihneste prafuita pe raftul unui chiosculet de cartier, intre o sticla de votca si'o punga de seminte, baltoaca de pe marginea drumului ridicata la rang de furtuna de roata unei masini si aruncata peste cizmulitele unui baietel ce'ncearca sa si le fereasca de zor, bunicuta de langa el agitandu'si mana intr'un gest de furie neputincioasa la adresa soferului grabit (nenorocitului asta din masina i se rupe ca'n goana lui ne'a decorat mai pe toti de pe trotuar din cap pana'n picioare!), tramvaiul ce vine dinspre parc, verdele de peste drum..

verdele de peste drum..

oprinta'n loc ma priveste si ea - o secunda doar, nu mai mult, si'un zambet sfios i se'asterne pe fata (mi'a zambit! mi'a zambit!) sufletu'mi ingheata de caldura (doamne cat de verzi pot sa fie..), si explodeaza apoi in mii de fiori, plumbi topiti scurgandu'mi'se'ncet printre coaste, cuprinzandu'mi stomacul ca'ntr'o gheara in cercul lor de foc si'aducandu'mi aminte ca's mort, si totusi.. mai viu ca nicicand!

grabita, umbra de langa o trage dupa de mana (cum de nu L'am vazut pana'acum?!!), iar gestul de ea abia inceput se pierde'n pasii micuti, si repezi facuti s'o ajunga din urma.. priveste inca spre mine, dar verdele (doamne cat de verzi pot sa fie..) este acum trist, ingrozitor de trist.. ca si mine..

deja tramvaiul a ajuns intre noi, perete de otel cenusiu, fara inceput si fara sfarsit, intre verde si mine. nu'ndraznesc sa misc, nici sa respir, nici macar sa clipesc.. nu vreau sa ma trezesc!

posse est nos in tu et me?
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Vin Feb 18, 2005 5:12 am

e 5 dim si n'am somn. ganduri'le'mi zboara ca un stol de pasari speriate de colo colo si nu reusesc sa le linistesc si sa le'ademenesc in linistea cuibului..

am vazut doua filme astazi, possession si sliding doors. nu m'am dat niciodata in vant dupa blonde, dar daca nu eram convins dupa ce'am vazut cpt. sky and the world of tomorrow (o porcarioare de film, absolut fermecatoare insa prin felul sau "comic" de'a fi) ca gwyneth paltrow este intr'adevar speciala, astazi m'am convins ca e asa. nu stiu ce'are fata asta, nu cred ca este frumoasa, cel putin nu in sensul 90-60-90'ului dupa care's lesinati baietii de dupa blocuri, insa cu siguranta ca e ceva foarte aparte.. poate fragilitatea? poate aerul inocent de studenta englezoaica trecuta de prima tinerete?

iar pentru cei dintre voi care se'ntreaba.. raspunsul este kate beckinsale :P

sunt groaznic de obosit, dar nu mi'e somn.. nu pot sa dorm.. n'am chef sa dorm.. uff, macar de'as putea sa'mi recapat gandurile alea nenorocite :(

hei, luna.. da'mi'le'napoi!!!
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Dum Feb 20, 2005 9:06 pm

mi-e dor de mine
mi'e sete de'ai mei
mi'e foame de nebuna
mi'e somn de somnul de veci
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Lun Feb 28, 2005 3:23 pm

in sfarsit a trecut si banul de'o saptaman acordat cu generozitate de conducatorii cei iubiti ai forumului, lol.. n'o sa'l comentez, n'are rost sa'mi pierd timpul s'o fac, pur si simplu pt ca nu merita!

si oricum, s'au intamplat atat de multe intre timp.. atat de multe..

am inviat.. si am trait.. si'am si murit..

am aflat ca inca mai am un suflet in mine care inca mai poate iubi (dracu' sa ma ia insa dac'am reusit sa'nteleg DE CE si sincer incep sa'mi pierd si orice speranta de'al mai intelege vreodata.. e complet dus cu pluta!!), ca nu am ramas robotelul fara inima ce tot merge inainte pt ca, Cineva i'a intors cheita cu 30 de ani in urma..

iar astazi am aflat ca sunt indragostit, si'n acelasi timp realizam, ironia sortii, c'o sa trebuieasca sa lupt din toate puterile sa'l ingrop si sa redevin (pt o vreme macar) robotelul cu cheita ce'am fost..

dies irae, dies illa, solvet saeclum in favilla, teste deus cum christe.
ingemisco tanquam reus, recordare me, donum fac remissionis ante diem rationis, pie jesu domine.
lacrimosa dies illa, tu, bonus, fac benigne, voca me cum benedictus, gere curam mei finism, statuens in parte dextra.
agnus dei, in die irae tremenda, dona me requiem sempitername.
libera me, domine, de amore aeterna, sed requiem aeternam dona me.

kyrie, eleison!
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mar Mar 01, 2005 1:59 am

ziua intai.. iadul.. si nici macar n'a'nceput inca bine :(

stau din nou in picioare pe tarm, cu privirile'mi pierdute'n departarile Lui, oceanul de la marginea lumii.. valurile'I'mi mangaie incet picioarele, acele lor de gheata urcandu'mi prin vene si prin oase in sus, tot mai sus.. si parca le simt deja cum mi se catara pe suflet, desi'nca n'au ajuns acolo..

ma aplec si il culeg sfios in pumn. imi inmoi buzele in el precum buzele unui prunc atingand sanul datatoarei de viata.. aproape ca'i uitasem gustul.. si totusi e atat de nou.. un gand ce'l voi duce cu mine, mereu.. cel de acum.. de aici..

deja-vu..

privesc in spate.. faleza inalta acopera cerul pana sus, la nori. un tarm pe care sper sa nu'l mai revad nicicand, dar pe care totusi am poposit de'atatea ori..

de'atatea ori, si parca nu destule, pt ca iacata'ma's din nou pe marginea Lui, pregatit sa'nfrunt valurile'I furioase si furtuna nebuna ascunsa'n norii negri plutind peste El.. gata sa se dezlantuie.. cumplita sabie'atarnand desupra capului meu..

abia de se mai vede corabia din departari. cu un fior, gandul ca se poate departa prea mult imi pune stapanire pe simturi.. ezit..

si totusi, incet, imi las hainele sa'mi alunece'n nisip.. si m'avant..

inot..
abia de mai pot respira cand, in sfarsit, reusesc sa'mi scot capul din apa.. gura si narile'mi trag cu lacomie aer in piept iar bratele se'azvarl' mecanic inainte..

inot asa o buna bucata de timp, ca un las, neindraznind sa'mi ridic privirea dintre valurile ce'o izbesc cu sete neincetat, de parc'ar fi facut un tainic legamant sa ma'nghita..

a mai trecut un veac.. brat dupa brat, gura dupa gura.. imi fac curaj si privesc..

corabia abia se mai zareste, mica pata'ntr'un tablou cu furtuna, zburand, cu toate panzele sus..

inca inot..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mar Mar 01, 2005 10:46 pm

ziua a doua.. ziua cea mai lunga..

am zacut intr'o camaruta'ntunecata, cu perfuzii in ambele'mi sarace maini, direct in vena (coca cola'n stanga.. nicotina'n dreapta), uitandu'ma gol, in gol printr'un ecran pe care se perinda, nesfarsite, semne ciudate, neterminate creatii ale tremurului mainilor mele..

nu vad.. nu aud.. doar simt.. pereti coscoviti de vreme.. si intuneric, invaluindu'ma'n pantecul sau linistitor..

sunt prizonier in colivia asta mult prea larga, pe'un scaun incomod, indiferent.. priviri de sticla, pe sticla, prin sticla.. cu ganduri ratacind prin mii de departari.. mancand nori, prin geamul prafuit de lang'o masuta mica, respirand apa, la colt albit de pod, tinand de mana luna, pe'o ulita pustie, sprijinind lumea, aproape'adormita, pe'umarul meu..

sunt eu, si nu sunt eu.. inca sunt tu.. dar maine n'oi mai fi nici tu, nici eu.. ultima zi.. sa vina dar, n'ar mai veni odata!

n'am apucat a'i spune te iubesc.. si nici n'o sa'i mai spun macar vreodata..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Vin Mar 04, 2005 12:14 am

si'a trecut si ziua a treia, si'a patra..

imi privesc mainile, si'ncerc sa'mi inchipui cum ar fi aratat rosii de sangele tau. nu reusesc deloc sa vad, insa sunt sigur ca n'ar mai fi fost atat de reci..

as fi vrut sa'ti pot spune..

adio, dragoste a mea. am sa'ti sarut pt o ultima oare buzele'ti reci de somnul de veci si'apoi am am sa te ingrop undeva departe.. adanc, impreuna c'o buna parte din mine.. poate chiar impreuna cu sufletul meu.

si'am sa te las sa putrezesti, viermii pamantului pana la oase carnea'ti sa'ti scobeasca. pamantul de desupra am sa'l batatoresc, bine de tot, si'apoi am sa presar ceva iarba si frunze pe desupra, s'ascund rana pamantului in care te trimit, nimeni sa te vada.

cararile timpului si ninsorile uitarii se vor asterne peste tine, trecatori nepasatori te vor calca'n picioare, si vor sfarsi ce'am inceput chiar eu. iar intr'o buna zi, dupa ce voi voi fi uitat de tot si de toate, pasii ma vor purta inocenti aici, la mormantul tau, erou necunoscut. si'n timp ce te voi plange el, nestiut de mine, va incerca s'adune ce'a mai ramas din ce am ingropat aici cu tine. si poate'atunci voi putea fi iarasi eu.

nu poti fi insa criminal cu sange rece, cand iadul cel mai clocotit se scurge'n vene.. nu dragoste, nu pasiune, nu iubire..

as fi vrut, o ce'as fi vrut.. dar gustul rosului sangelui tau ma'nfioara.. nu as putea sa'l risipesc pe jos, pot ca doamne, cum l'as mai sorbi.. fiecare picatura.. in mine toata sa te strang, sa te'adun, sa te posed.. de'mprejur jur..

atinge'ma, sunt inca viu.. si totusi mort de gandul mortii ce gandeam sa'ti dau..

saruta'ma, fierbinte sunt.. dar rece'adanc in rece'ul gand cel aprig nerostit..

iubeste'ma, ofranda sunt, ia'mi inima'n a mainii tale inima.. 'nca bate..


astept a saptea zi.. ce'mi va aduce oare?

eu nu..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Vin Mar 04, 2005 6:23 pm

my heart
fell into the palms of your hands
this love
made me understand
i'm wrapped
around your finger, like the ring on your hand
i'm trapped
by your love, i'm yours, please understand
i've waited all my life for you
thought i'd live and die alone

i'm a prisoner of your love

i'm doomed ;a i'm definatelly in love.. :cry:
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Mar 05, 2005 12:02 am

mi'e dor de dorul ei, si de'al meu dor mi'e dor
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Dum Mar 06, 2005 5:10 am

aseara mi s'a frant o aripa.
s'a uscat si'a cazut,
si'am cazut si eu, odata cu ea,
pe un nor.
oricum nu prea ma mai ajuta la zburat..
si'acum zac aici, pe'acest nor,
privind cu jid inspre stele
si umarul ma doare,
e noua aripa ce'mi va'nmuguri..
si'apoi imi voi relua zborul spre visele mele
mai repede
mai sus
iar intr'o buna zi
le voi ajunge si le voi intreba,
privindu'le'n ochi cu'ndrazneala,
de ce de mine fug..
si'abia atunci voi mai putea
sa ma gandesc,
din nou,
la mine..

ego sum alpha et omega, principium et finis, qui est et qui erat et qui venturus est, et vivus et fui mortuus et ecce sum vivens
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mar Mar 08, 2005 4:25 pm

adversus solem ne loquitor.. vita luna, mors ultima linea rerum est..

vade in pace aut aeternum vale?
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mar Mar 08, 2005 9:40 pm

as vrea sa scriu, dar nu am puterea s'o fac. degetele'mi ma ignora complet, au o vointa a lor, mult prea puternica acum, si se'ncapataneaza mai rau ca niciodata s'o ia pe de laturi fata de ce'as vrea eu sa spuna sau sa faca. una gandesc si alta simt, vorbesc ceva si scriu cu totul altceva..

ce balamuc!

nu (mai) stiu cine sunt, ce vreau, unde sunt si'ncotro ma'ndrept.. lol, nici macar nu stiu daca macar ma'ndrept undeva anume, sau doar ratacesc, asa.. ca o stafie'ntr'o padure acoperita de'o patura de ceata groasa, de decembrie.

sunt gol acum de cea mai mare parte din mine, si nu am nici cea mai vaga idee daca si cand am sa reusesc sa pun ceva la loc.

desi ceva totusi am pus..

sunt ca si trunchiul unui artar batran pe care un sfarsit de an l'a'mbogatit cu'nca'un inel. am sa'l pun langa celelate surate ale lui, unele vindecate, unele nu de tot iar altele cumplite rani deschise din care seva'mi inca tasneste'n ritmul tremurat al batailor inimii mele. atat cat o mai bate si ea.

gata, ajunge !

am s'am grija si de tine, cumplit inel, si'am sa te port cu mandrie, asa cum am mai facut'o de cateva ori, de'altfel nu prea multe, pan'acum. n'am sa te'arat si nici n'am sa te ascund, ci'am sa te tin aproape pt c'o sa'mi amintesti mereu ca si tu'ai avut lucrarea ta in ceea ce va fi sa fiu de'acu'nainte eu.

sunt alfa si omega, inceputul si sfarsitul, cel ce este, ce a fost si ce va fi, cel viu, cel mort si totusi inca'n viata..

si n'am sa uit ca sunt ceea ce sunt si pt ca TE'am cunoscut!
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Joi Mar 10, 2005 6:01 pm

here i stand, all alone
have my mind turned to stone
have my heart filled up with ice
to avoid it’s breakin’ twice

thanks to you, my dear old friend
but you can’t help, this is the end
of a tale that wasn’t right
i won’t have no sleep tonight

in my heart, in my soul
i really hate to pay this toll
should be strong, young and bold
but the only thing I feel is pain

it’s alright, we’ll stay friends
trustin’ in my confidence
and let’s say it’s just alright
you won’t sleep alone tonight

almost forgot how much i love this song :yD
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Dum Mar 13, 2005 3:23 am

n'ar fi trebuit s'o las sa inteleaga c'o iubesc
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Lun Mar 14, 2005 4:54 am

de trei zile'ncoace gura nu'mi mai tace, iarba nu'mi mai place.. ce dracu', te pomenesti c'oi fi bolnav la glagorie, dragut mior? ha ha, nu ca n'as fi.. dar chiar asa?!!

nu's ce naiba am de m'am trezit la ore de'astea la care de'obicei gandurile'mi bantuiau linistite peste mari si tari, undeva tare, tare departe de mine. acum tot imi zboara, dar mult mai aproape, lovinduse de peretii camerei precum niste fluturi speriati si asurzindu'ma cu croncanetele lor tanguitoare..

n'am chef sa mai vorbesc despre mine, asa ca no brain surgery today :P

aaa.. stiu! stairway to heaven!

dac'aveti impresia ca stiti cam care este istoria omenirii si'ati trecut de varsta la care ce scriu de'alde erich von daniken si farfuriile zburatoare par adevarate atunci cititi zecharia sitchin - books of the earth chronicles si'o s'aveti parte de'o mare mare surpriza.. nici nu's prea multe, doar vreo sase la numar, si cel putin doua s'au tradus si'n romana pe la o editura mai obscura(a treia - razboaiele oamenilor cu zeii si prima - a douasprezecea planeta, probabil ca si a doua - the stairway to heaven, da' n'am vazut'o eu inca), daca aveti norocul sa dati peste ele pe'undeva.

cand eram mai mic, adica pe la vreo 10 ani asa, cand credeam si eu sincer ca tot ce zboara se mananca, am citit cam tot ce misca pe la noi referitor la subiectul asta (si, parca v'aud!, sa nu va'nchipuiti c'asta era tot ce citeam :P). da' tot! si'apoi incet incet a devenit atat de evident ca majoritatea erau ori pure fantezii, ori speculatii nefondate incat numai gandul la subiectul asta imi trezea zambetul..

nu credeam sa mai reuseasca vreodata careva sa ma faca sa'mi schimb parerea. asta pan'a venit domnul sitchin, neinvitat, bineinteles, care mi'a luat sus numita parere si'a dat cu ea de toti peretii.. da' de toti-toti!!

si chiar daca si teoriile dumnealui contin oarece speculatii, vine cu niste argumente atat de bine documentate si atat de credibile incat nu stiu zau..

facand abstractie de asta, ar merita sa le cititi fie si numai pt faptul ca o s'aflati mai multe despre antichitate, literatura, miturile si credintele ei decat ati face'o vreodata daca nu! cat despre restul, vedeti voi :yD

trebuie neaparat sa'mi iau epopeea lui gilgames, o vazusem odata intr'o librarie da' nu stiu ce'a fost in capul meu de n'am luat'o atunci. Oricum intre timp (adica in putinul timp liber pe care'o sa'lam, weekend'ul asta a fost primul pe'anul asta in care n'am muncit) o sa citesc the lost book of enki.

si'abia astept sa'mi trimita sebastian cartile din a song of ice and fire (sper s'o faca dupa ce'apare si ultima, a feast of crows - 1300 de pagini pana acum :hehe:, ca nu vreau sa m'apuc de ele si sa nu le pot citi pe toate). mi'a placut sandkings la nebunie dar, incredibil, martin a reusit sa scrie si mai bine, asta cel putin dupa ce'am citit doar prima carte din serie. si din cate'am auzit, celelalte sunt chiar mai bune de'atat!

PS: ma duc sa citesc..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mie Mar 16, 2005 10:13 pm

mi'e dor. mi'e atat de dor incat simt ca dac'as intinde mana l'as atinge. atat de dor incat l'as putea cuprinde'n palme'mi infrigurate si modela pe roata de lemn invartit a inimii mele. degetel'mi febrile l'ar framanta, asa cum doru'mi framanta simturile, asa cum gandurile'mi o framanta.. si indeferent de ce'as dori sa modelez, forma ce va fi plamadita pana la sfarsit, atunci cand roata, istovita de'atat zbucium se va fi oprit, va striga din toti raruchii sunt eu, degeaba incerci sa ma gonesti, sunt in inima ta, pe inima ta, imprejurul inimii tale, peste inima ta, sub inima ta, prin inima ta, sunt insa'ti inima'ti, nebune.. ce'ncerci sa faci?

de ce trebuie sa iubim tocmai pe cei ce la randul lor au inima plecata dupa altii fugind la randul lor de zor? de ce, oh, zeu nemilos.. de ce mi'ai dat ceva ce'n veci nu pot sa stapanesc? sa inteleg? mai bine.. ia'o inapoi, si ia si zbuciumu'i impreuna cu ea.. sa nu'l mai vad, sa nu'l mai simt, sa nu'l aud, vuindu'mi in urechi..

ce te'as opri de n'ar insemna asta c'ar tb sa ma opresc pe mine pt'a te opri pe tine.. bucata de carne 'nsangerata, sangeranda de mine tot, pulsandu'ma incet, incet.. incet...
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Mar 19, 2005 2:34 am

in noaptea asta am umblat pe nisipul unei mari fara de fund, prin locuri intunecate ce'n veci lumina soarelui n'au cunoscut, a lunii alba secera ori licuritul stelelor..

si ne'am tinut de mana, a ta mana gingasa'ntra mea, ca doi copii, plimbandu'ne printre algele serpuind in culori niciodata zarite de ochi de muritor, alunecand printre bancuri de pesti imbracati in curcubee far' de numar ori calcand pe scoici cu nestemate pietre'n tainice'adancuri pe veci ferecate..

calea ne'au luminat'o stranii creaturi ale acestor adancuri.. si'am mai vazut corabii scufundate, stanci ascutite, dantele de margean, hauri fara de sfarsit, vulcani bolborosindu'si lava, plante ciudate unduindu'se usor, tacute meduze uriase..

in asta noapte te'am purtat cu mine, langa mine, mana pe mana, trup langa trup, ochi in ochi, gand prin gand.. si te'am plimbat prin cel mai adanc intuneric, prin cel tacut adanc.. sorbindu'ti pasii, si surasul, si fiinta..

inoata langa mine si nu te departa prea mult, dincolo de unde ai mei obositi ochi mai pot inca sa te zareasca, dincolo de'unde'adancu'ntunecat al apelor te poate'nfasura'n mrejele'i far' de numar

in noaptea asta te'm purtat prin niste locuri in care nu ti'am spus,
niciodata pana acum,
ca te iubesc

oh tu, sirena.. canta'mi, sopteste'mi, doreste'mi, striga'mi si iubeste'mi numele
si'am sa vin, de nu pe drum am sa ma ratacesc..

uff..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mar Mar 22, 2005 5:05 pm

n'ai venit..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mie Mar 23, 2005 9:04 am

ieri..

ieri n'am mai suportat sa stau inchis, legat in lanturi in fata unui monitor prafuit, intr'un birou in care fumul si muzica (hmm.. muzica) sunt atat de dese incat nu poti sa mai respiri sau sa auzi decat dupa ce iesi afara. si, bineinteles, fumez si eu, ce naiba! da' fumez..

asa c'alaltaieri m'am hotarat si cum ziua a fost exact asa cum mi'as fi dorit sa fie ieri mi'am luat frumos bagajelul si'am sters'o taras-grabis avand ca tinta precisa unul dintre parcurile bucurestene. intr'un tricou alb (ieri n'am mai suportat nici iarna si hainele'i groase sub care lumina n'ajunge niciodata sa te mangaie.. se uita lumea la mine dimineata pe la ora 10 in statie la tramvai ca la un fel de monstru - nu ca n'as fi, dar ma simteam atat de bine..) tot ce'am facut vreme de cateva ore a fost sa stau pe'o bancuta si s'absorb.. soarele care ma incalzea de acolo de sus-sus, pe cer, niste pustani jucandu'se c'o minge, doua mamici pe'o banca langa mine, povestind despre ele-stiu-ce, norii curgand usor pe cer, trecatorii, grabiti sau inceti, perindandu'se prin fata mea..

si am fumat.. si am baut.. si am citit (despre zei si zeiti si'ale lor razboaie nemiloase si iubiri incantatoare, demult apuse in negura timpurilor, asa cum mi'as fi dorit si eu sa fiu).. am absorbit viata, o viata ce fusese cam uitata, si care acum a explodat in mine in mii de culori si de sunete..

si as minti daca as spune ca nu te'am asteptat si pe tine, pt ca o parte inchisa undeva adanc in mine te'a asteptat, desi stia ca nu ai sa vii.

si n'ai venit! n'ai venit..

ce bine ca ieri am murit, pt c'astazi as fi fost nevoit, din nou, sa'ti aud numele repetat la nesfarsit.. cel ce de sus ne priveste trebuie sa fie foarte mandru de felul in care'a reusit sa'l puna pe'unul dintre'ai mei dragi colegi sa'si uite'n playlist'ul winamp'ului cu boxele date la maxim, exact acum, saptamanile astea, exact albumul asta.. iar eu trebuie sa stau sa suport exact din jumatate in jumatate de ora numele tau plutind la volum maxim de jur imprejurul urechilor si inimii mele.. si m'ai ignor'o daca poti, fi'rar (cum naiba s'o mai scrie si'asta corect?) el a' dracu' de lut fin sa'i fie!

ha ha.. imi vine sa ma iau la palme!
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Mie Mar 23, 2005 11:32 pm

est autem fides credere quod nondum vides, cuius fidei merces est videre quod credis. si vis amari, ama..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Vin Mar 25, 2005 7:28 am

am sa o fac pentru ca tu mi'ai cerut'o, chiar daca fara sa mi'o ceri. am sa'ti fiu fum, chiar daca asta inseamna sa ucid tot ceea ce sunt si traiesc acum..

vino, drag vant, si'ajuta'ma sa ma smulg de aici, din locul in care nu provoc decat tristete si lacrimi. rupe'mi trupu'n bucati, paine si vin, si'mprastie'l in toate cele patru departate zari.. topeste'ma'n priviri, risipeste'ma'n gand, pastreaza'ma'n amintirile tale..

si nu uita,
cand ai s'o mai intalnesti,
sa'i soptesti, din cand in cand,
imprejuru'i
numele meu..

opreste'ma..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Sâm Mar 26, 2005 2:52 am

calin et co, a fost superb.. multumesc :-:

..mi'e dor de mainile ei :cry:
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Dum Mar 27, 2005 3:22 am

luna.. e'atat de frumoasa! am pus capul pe perna si'am plans, bantuit de imaginea ei.. iar acum am sa incerc sa ma inec in somn..

quam terribilis est haec hora quia pars maior lacrimas ridet et intus habet
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Dum Mar 27, 2005 9:39 am

ce te'as mai strange in brate, luna amara a ceasului eu, ce'mi veghezi noptile de deasupra capului meu.. atat de tare incat cu siguranta te'as frange in mii de bucati, lacrimi arzande ce'ar plange pe cer caderea lumii mele.. desi ma vezi, esti atat de departe, incat nu pot nici macar sa te ating si tot ce pot face este strig speriat, ca un pescarus, vaiet speriat de negasitul tarmului..

flori din ramuri ce'am privit
nu mai sunt
vanturi mari le'au smuls, gonit,
prea curand

oare tu pe care drum
te'ai pierdut?
care reci, tacute lumi,
te'au cerut?

ochii tai limpezi
chipul tau bland
si al tau suflet cald in zadar
nu mai sunt

nu mai sunt..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Dum Mar 27, 2005 4:03 pm

mi'e atat de somn, si somnul nu mai vine.. pe'unde'mi umbli somn drag? cu ce te'am suparat atat de rau incat ma ocolesti acum?

vino si ia'ma cu tine, acolo, departe, pe'unde cu brate tandre legeni visele lor, pe'unde cu sfial'am sa pasesc, sa nu trezesc somnul celor ce se'odihnesc.. da'mi drumul din colivia asta'ngusta'n care ma zbat, si mai da'mi si niste aripi, sa zbor alaturi de tine pana cand, epuizat, am sa cad..

vino, somnule drag, vino..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde adonys » Lun Mar 28, 2005 11:29 am

buna dimineata
copil drag
inger cazut
si'al noptilor mele stapan
te scoala de vezi
lacrimile cu care norii'mi plang
setea
si foamea
de tine
aduna'le'n palme
si racoreste'ti chipul
soarbe'le
gusta'le
si lasa'le sa te sarute
reci buze
si totusi arse
de'al dorului tau
dor

buna dimineata..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron