jurnal de sesiune

...pentru cei carora le place sa scrie

jurnal de sesiune

Mesajde Mirela » Mar Mai 10, 2005 2:11 pm

sesiunea...

ziua 0 - duminica - facut plan meticulos ore de somn, ore de invatzat, pauzele admise, ore de masa, ieshire la plimbare, ore la sala, lichide, alimentatie sanatoasa etc etc

ziua 1 - luni - dormit pana la 12.30, pentru ca s-a acumulat foarte multa oboseala in decursul smestrului si merit o tzara de odihna. restul zilei...televizor, la lucru, televizor, net, televizor, chipper pentru cina (chipper = locul in care se fac/vand chipshi, burgeri si alte alea) , more tv, net si nenumaaaarate tigari

ziua 2 - marti - trezire devreme - stat pe net, tevelizor, more net, tigari nenumarate, juma' de ora de evaluare buget, prea multi bani cheltuitzi pe tigari, 1 litru de cola de la ora 8 la ora 11.30. restul zilei...probabil more tigari, eventual facut curat in camera, ca nu se poate invatza in conditile astea. munca de la 3 la 9, oboseala dupa, televizor, net, si somn.

ziua 3 - miercuri - daca tot am facut curat in camera, hai sa continuam. trezirea pe la 10, cafea si tigari la micul dejun, netul de dimineatza. zi libera la lucru. ordonat notitze, ca deh, nu se poate invatza cand totul e vraishte. televizor, ardere de gaz. seara plimbare in aer liber pana la spar dupa tigari + cola. injurare vreme si lipsa de chef. gasire chef prin doo ore de solsuite si alte jocuri cretine pe net. chef de somn, adica...

ziua 4 - joi - facut curat in baie si bucatarie. nenumarate tigari. ieshit din casa probabil pentru cateva ore, pierdere de timp, eventual cumparaturi pentru umplerea provizorie a frigiderului

ziua 5 - vineri - panicat about future, probabil o juma de ora pe cv, o ora doua pe net dupa joburi, alte 3 cautat mp3-uri, mailuri, eventual o tura de solsuite de vreo ora jumate

ziua 6 - sambata - mers la biblioteca dupa carti - shit, uitat ca am amenda de platit, inapoi acasa dupa carti de inapoiat, platit amenda, injurat ca toate cartile sunt scoase. eventual o ora pe moodle la citit notitze. ah, stai, nu-s toate pe moodle, mers in lab, accesat drive-ul profilor cu notitzele, plus o ora fututa dupa tigari si cola si alte tampenii. apropierea de lab rezulta in consumarea a nenumarate ciocolatzi si pungi de chipusri, sa compenseze lipsa de mic dejun si pranz. cina - tigari, evenual schimbam pe suc de mere, si net. mult si mind-numbing.

ziua 7 - duminica - dormit pana la 12. luat past papers-urile - scos cateva teme de studiat pentru primul exam. prea multa munca, asha ca pauza doo ore la tv de la 6 la 8 pentru smallville si the o.c. net si somn dupa aia, ca e duminica si m-a obosit televizorul ala.

ziua 8 - luni - trei ore in orash- - autonconvigere ca am treburi importante de facut acolo. munca seara. studiu chix, no time

ziua 9 - marti - teve si distragerea atentiei toata ziua, toceala toata noaptea, panicoasa. probabil un pahar de vishinata ca sa stimuleze "memoria" - a mers in anul 2, eram prea ametzita ca sa imi mai pese si am reushit sa trec examenu'

ziua 10 - miercuri - primul examen, fuck, ce dracu am facut eu toata ziua in ultima saptamana de n-am invatzat nimic??? fuck, fuck, fuck!! restul zilei...fuck, cui ii ,mai pasa? tocmai am avut exam, sunt scuzata.

ziua 11 - joi - rezolutie sa invatz ca lumea pentru urmatorul exam. dar nu, am un raport de facut. lucru o ora la raport, dupa care pauza doo ore ca sunt obosita de la statul pe comp

ziua 12 - vineri - iara toceala toata noaptea pentru examu' de a doua zi. fuck, fuck, fuck!!

ziua 13 - sambata - examen dimineatza , cine dracu' a pus examenu' la ora 9.30 dimineatza intr-o sambata?? restul zilei, complaining de examen, si de oboseala.

ziua 14 - duminica - putina odhina pana la amiaza ca deja supa doua examene sunt epuizata. restul zilei eventual munca, si televizor. seara net, mancat junk food si fumat o juma' de pachet de tigari intr-o ora. ca doar e duminica. gandit ca mai am un raport de facut,. uitat de doua ori la maldarul de carti, deschis una, eventual lucru o juma' de ora si pauza. ca sunt deja foarte obosita.

ziua 15 - luni toceala pentru examenul cel mai najpa din sesiune. n-am facut nimica. i'm screwed. well, daca tot asha stau lucrurile, doo ore pauza de televizor, plus o ora hoinareala, la shop dupa tigari, si eventual ceva junk de mancare. hotarare la ora 4.30 am ca imi bag picioarele, io ma culc.

ziua 16 - marti - examenu. odihna dupa aia ca a fost super najpa si epuizant. restul noptii, toceala plus incercare de memorare vocab fain si epatant, si cautat info pe net despre temele examenului. eventual cateva ore de net cu diverse persoane care vorbesc franceza, ca sa ma antrenez. examu asta o sa fie grand. cel putin asha cred eu.

ziua 14 - miercuri - ultimul exam. nici nu ma intreba! well, cel putin e gata. seara, chin si impingere de la spate sa termin al doilea raport. intrebari ce dracu' fac peste patru zile. eventual cautare disperata solutii locuintza.

ziua 15 - joi - cautat locuintza, nema solutii. vorbit cu prieteni, sa-mi car lucrurile la ei acasa cateva zile, o saptamana. inceput impachetat, meticulos, boring, pauze lungi de tzashpe tigari si ore la teve.

ziua 16 - vineri - panicat de job. scris scrisoare demisie job actual, zeflemitoare si uracioasa. satisfactie. fumat trei tigari in lantz. dissatisfactie, prea uracioasa, nu da bine, rupt scrisoare initiala, scris scrisoare numaru' 2. panicat, rupt scrisoare numaru' 2. job trebuie pastrat pana la aparitia de job nou. inghitzit in sec, 4 tigari in lant de relaxare. aruncat toate chestiile ordonate de pe pat ca sa ma tolanesc sa mai fumez o tigara, ca sa ma gandesc la optiuni.

ziua 17 - sambata - still no optiuni. continuarea impachetatului, pana tarziu in noapte. net, televizor, eventual cateva ore la lucru dimineatza. injurat job, injurat viatza, injurat irlanda, rezolutie completat aplicatie pentru jobu' ala din bucureshti de pe myjob. 400 de euro/luna. pentru romania nu e chiar aja najpa. incerc sa ma conving. da' macar e in marketing. mai e si ala de assistent manager in Timijoara. hell, pe ala il iau cu ochii inchishi daca imi pun mintea. sau asha cred eu... da' cate fucking chestii is de facut acolo. munca pe pula, nici macar nu zic nica de salariu. probabil 200-250 de euro, nici cat sa traiesti ca omu'. fumat inca o tigara, schimbat rezolutie, intrat in schimb pe aiesec pentru completare formular stagiu. site la pamant, cade la a doua pagina. injurat, apucat de facut cv in romana, injurat romania cu limbajul lor academico-de-cacat, lasat balta, ma multumesc cu cv-ul in engleza. net, tigari, teve.

ziua 18 - duminica - care cretin te face sa te muti duminica? injuraturi repetate, curatenia finala, strans bagaje, venit prieten cu mashina mutat lucruri, nu se mai termina. inspectie curatenie. injurat. dat cadou un pachet tigari de foi la prietenul cu mashina, plus o cutie ciocolata la nevasta. stat la barfa si fumat tigarile de foi si mancat ciocolata cu alcooale tot restul zilei. baut vishinata, bere, vin, amestecate. eventual un gratarel de la nea' Petru. telefoane din toate partile. daca nu, dat eu telefoane. ca sa nu ma creda oamenii nasoala. ca doar am terminat faculta. planuit ieshire la chef saptamana care vine. injurat lipsa computer, acum impachetat dracu' stie pe unde. sfarsitul sesiunii. sfarsitul zilelor ca student (convingere ferma ca totushi nu am picat nici un exam) de acum inainte, Dumnezeu cu mila!!! fuck, n-am sunat acasa. sun si acolo. fumat o tigara la telefon. numa' asha ca sfidare, ca taica-miu nu stie ca fumez. terminat convorbire. dracu' m-a pus sa-i sun. inca nijte tigari si ceva sticle de bere. m-am facut lata de mult. hai sa fie de doamne ajuta, si pentru milostivirea celui de sus, sa pice first class honours-ul totushi...asha, de-a dracu'...

duminica, luni si marti already came true... urmeaza restul...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Mar Mai 10, 2005 2:37 pm

la indemnul OM-ului, iaca facui si jurnal...chestie pe care nu credeam ca o s-o fac vreodata. da' nah...ma plictisesc...

so, asta e jurnalu' meu din sesiune, ultima sesiune ca undergrad si ianinte sa iau veatza de coarne ( :D pffff, cica...)

aja...si ca adaugiri pe ziua de azi...

ai de pula mea...ma puse dracu' sa downloadez un mp3 aseara, si ma tot streseaza bitdefenderu' cu this blablablabla file is suspected with Tojan.(punct) nujtu ce virus...dadui un virus scan...si po' sa spun ca am echipa de volei. mai putin si-mi fac de fotbal...

Viruses Identified: 2
Virus Bodies: 3
Suspected viruses: 4
am gasit virusurile cu care sunt "infectata". si unu' din alea suspecte.

virusu' numaru' 1. insignifiant. virusu' numaru' doi something something back door. ala suspectu, dupa cum spuneam, Trojan something.

si bit defenderu' ..... mele imi zice cate file-uri sunt infectate, da' nu-mi zice care. aja ca statui sa scroll-down-uiesc 23114 file-uri so far, ca sa gasesc unde si cum. si asta e numa' in C: si i-am dat si pauza la scan...

deci curatzenia pe azi s-o dus dracu' . instead...tickuim scanat de virushi.
dar cu ajutorul lu' v'nerica am ajuns la urmatoarele concluzii:

1. am un virus care vine de pe dupa usha. sau pe usha din dos. sau whatever.
2. daca io nu-s vreo helena, si nici parishi n-am, ce fac cu calutzu troian? zice 'nerica sa-l fac...salam...in contextu'n care proba de povestire erotica s-o terminat deja, banuiesc ca se referea la ala comestibil...
3. deci iezista si virushi care si anume nu se vede la primu' iezamen medical. deci trebe analize de sange, mostre sh-alte chestii
4. dej da, al'data primu' lucru ie scanatu' de virushi, certefecetu' la zi cum_ca n-are virushi si p'ormo lasam file-uri straine de la necunoscuti in sistemu' meu. si cand is scanati mai verificam o data, sa nu cumva sa se fi strecurat fo' necunoscuta la mijloc, ceva ce nu se vede cu ochiu liber.
si 5. nujtim sigur daca virusu' se poate cauteriza c-o tigara (neaparat aprinsa), dar putem presupune ca se cauerizeaza rana entereoara datorata lui. macat cat de cat. plus ca_calmeaza nervii.

lectie aplicabila si-n veatza de zi cu zi...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

white coffee, extra milk, in a take-away cup

Mesajde Mirela » Vin Mai 13, 2005 10:09 pm

tzs, tzs, o tzara din shpreiu rozaliu pe masa. hssh, hssh, dau cu carpa mirosind a mancare, a ranced, a spray rozaliu si-a statut. inca o masa aparent curata. tzs tzs, shpreiu, hssh hssh, capra, zdreng, harssssshhhh scaunu' la locu' lui, inca una. si deodata, un zambet mare si larg.

e poreclit Santa Claus. Inalt, masiv, burtos, lat in umeri, jovial. barba lunga si carunta. fire gri si fire albe, si iar fire gri. mustetzile la fel, contopite in barba, ca nu iti poti da seama unde se termina mustatza si unde incepe barba. un zambet omniprezent, si el parte din barba si mustatza. uite, si acuma zambeshte la mine si ma intreaba how's it going.
well, i'd rather be doing what you're doing now. sitting in a corner, sipping my coffee, reading away..
you'd rather be studying?
i have to anyways. first exam starts wednesday.
so now ya takin a break huhh? rade cu toata gura
you call this a break?
aah, work never hurt anyone.
no, it hasn't. zambesc si eu. well, at least it keeps my mind from panicking about exams?
ya see?? and sure, you're almost finisht. going home soon.
yeah. acum rad cu gura pana la urechi.

tzs tzs, shpreiu', hssh, hssh, carpa ranceda, zdreang bleang, scaunu'.

mergem mai departe. harsh harsh, matura. sub inca un scaun. mi-e gura arsa. harsh, sssshhhhsash, un ambalaj de staniol de la ciocolata. ma doare spatele. imi ridic privirea. plina de negura. si iar il vad, exact in coltul opus. o raza de soare ii pica in barba. concentrat asupra unor hartii, si totushi zambetul ala nu-l paraseshte. incep sa ma intreb daca nu cumva barba si mustatza il fac sa para ca zambeshte tot timpul. nu, ishi ridica privirea si ii zambesc si ochii. clar nu e din cauza barbii.

white coffee, extra milk, in a take-away cup, please. asta comanda in fiecare zi, inca din anul doi, cateodata de doo sau chiar de trei ori pe zi. imi intinde jovial o moneda de doi. ii pun in palma restul, o moneda de cinzeci si una de 10. are maini mari. dar par atat de balnde...mana sa te ia pe sus si sa te invarta in aer....sa te invarta...uuiiiiiiiii.....upsie daisy! uuu-iiiiiiiiiii! cred ca o singura data l-am vazut luand si un sandvich cu cafeaua alba, extra milk, in paharul de plastic.

harsh, harsh, matura. zambetul lui e molipsitor, uneori parca abia ashtept sa apara, ca sa imi aduca aminte sa zambesc. how's it going? de fiecare data how's it going. parca neashteptand un raspuns, dar parca ashteptand sa ii depeni toata povestea zilei tale.
and you know, today, i went to the park, and guess what, i climbed the monkey bars. all by myself, just like that, si faci gesturi cu mana, sa ii explici. really?? like this? si te ia pe sus, si te plimba prin camera in timp ce tu iti plimbi manutzele de la o bara imaginara la alta, sa ii arati cum ai facut mai devreme.

acuma rad in sinea mea. imi aduce aminte de buni. ciudat, ca doar buni era slab si corojit, cu mainile si fatza arse de l un accident de camion, supte, un cadavru viu aproape. cand eram mici intram in camera si spuneam chiar noi cu voce tare sssssshhhhh, bibi e odhineshte. sau lu' bibi ii este rau. sau ssssshhh, sa nu-l deranjam pe bibi. care de multe ori juca shah de unul singur. si ne lua in brate cu mainile lui lipsite de carne, cu degete nefiresc indoite, si ne saruta pe rand. si totushi, niciodata nu mi-a fost teama de el. acuma ma gandesc ca ceilalti copii cand il vedeau ii stiau de frica. baaaaah, vine nea ion, ia mana de pe struguri c-o patzeshti.

dar eu nu, mie imi placea sa il vad cum joaca table, sau shah. eu eram jucatorul unu, el jucatorul doi. intotdeauna eram jucatorul unu. dadeam cateodata si cu zarul, dar numai catodata, ca sa nu il pierd. el muta piesele. poarta-n casa. de ce in casa, bibi? asha, ca sa te aperi de mine. pai de ce sa ma apar? asha, ca in viatza trebuie sa te aperi uneori si de cei mai apropiati tie. si daca nu faci bine sa te aperi? daca nu faci bine nu-i nimica. ai voie. numa' sa nu afle bita. ramane secretul nostru. si zambea. iar eu eram fericita ca am un secret. si ca ma lasa sa dau cu zarul

si atunci de ce imi aminteshte de el? poate pentru zambetul din coltzul gurii atunci cand ma lasa sa stropesc rasadurile de roshii, si cand ma ridica in schimb sa miros bujorii. ca rasplata, spunea el. dar eu stiam ca pentru mine ii creshtea. imi zicea bujori in obrajori.

si el spunea ca munca face bine, ca te ajuta sa nu te mai gandeshti la lucrurile grele, si p'ormo, sa vezi cum vine rezolvarea. uite-acuma cum am stat eu si-am cules patrunjelul cu tine, am gasit cum sa astup gaura din butoiu' cu apa. frara sa-l intorc. ei, ce zici? oaaaaau...fara sa-l intorci? incredula. uite, fara. dar daca mai calci acolo o data nu-ti mai arat. si nu mai calcam. luam stropitoarea mai mare ca mine si mai udam o data roshiile.

white coffee, extra milk, take away cup. nici nu pare atat de batran. o fi avand pe undeva o nepotzica pe care o ridica in aer sa ajunga pana la barele invizibile? poate. dar aici, e nena cu barba care vine in fiecare zi si cere o cafea alba, se asheaza la un coltz mai retras si isi soarbe incet licoarea magica, si ishi descanta pagina alba plina de pureci negricioshi, impasibil la cei din jur, la zgomotul furnicilor care se perinda prin jur.

stafful ii multumeshte ca in urma lui nu mai trebuie sa spele o cana. iar eu, eu ashtept sa vina ziua de maine, sa ma intrebe how's it going, si sa imi ceara aceeashi cafea alba. funny enough, it's always going better after he's asked me...

si ma gandesc...ca nu am vazut niciodata un strop de spuma in barba lui cenushie, cu fire albe
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Vin Mai 13, 2005 10:32 pm

Dau drumul la apa. deschid musicmatch-ul si aprind o tigara. lash usha deschisa, lumina stinsa. n-ash putea suporta bazaitul ventilatorului in momentul asta. ma ashez in cur pe gresia acum calie. imi sprijin spatele de faiantza rece, si las apa firebinte sa curga pe mine. trag adanc din tigara. se umezeshte. gustul ei e mai amar. mi-e bine. ciudat. beau o gura de cola rece. o las in coltzul dushului, unde apa fierbinte abia o atince cu cativa stropi.

tigara e pe trei sferturi umeda, o invart intre degete si ma uit cum se schimba de la un alb patat, la un gri galbicios, prin foitza uda se vede tutunul. ma uit la rotocoalele de abur si de fum. ceatza. m-am trezit cu fraza asta in minte, despre ceatza. nu cred ca o fi citit undeva. dar de unde mi-a venit totushi?

am baut juma' de sticla de vin aseara si n-am avut nimica. m-am culcat inciudata ca mintea nu mi s-a aburit, precum fereastra incalzita cand am deschis geammul sa aerisesc. asta nu m-a impiedicat totushi sa ma trezesc la 9 si un sfert, deshi trebuia sa fiu la lucru la 9. mi-am bagat picioarele, m-am imbracat taticos, mi-am prins parul cu grija, am baut o cana cu lapte si-am fumat doua tigari. o sunat telefonul, lung, lasa-l sa sune. la 10 fara cinci mi-am tras fermoarul la geaca si am plecat.

nu mai am virushi. funny cum aveam nevoie doar sa simt o atingere umana. o imbratishare stransa si un sarut cast pe obraz. miros de fum si de aftershave. fratele meu cel mare e obosit. si totushi sta cu mine in tacere, la o tigara. un pahar de vin. si ma imbratisheaza si imi spune ca ar vrea sa faca ceva pentru mine. deja a facut. pot sa dorm, sa dorm dusa. nu 16 ore ca acum doua zile si sa ma trezesc mai obosita decat cand m-am culcat.

intru in camera siroind de apa. ma chinui sa aprind bricheta cu mainile ude. o noua tigara. dau mai incet si inchid fereastra. trag usha dupa mine, tot se aude muzica. lacuna coil. yeah, i'm swamped, too. i know...it will aaall be over in two weeks. little do they know it will only be starting.

mi-e gura arsa. apa calda pe buze si gustul mucului umed. ma concentrez pe ele. termin a doua tigara, si sticla de cola. inca nu s-a incalzit. inchid ochii, sprijinita de perete. s-a incalzit si í£sta. las apa sa siroiasca pe mine.

biciuieste-ma, mangaie-ma, maseaza-mi gandurile obosite, si potoleste-mi setea.

iced earth. a question of heaven. si deodata ma simt atat de linishtita, atat de at peace with myself. stiu ce am de facut. ies din dush si ma infashor in prosop. e moale.

ma ashez la comp si aprind o noua tigara.

e atat de bine sa stii ce ai de facut...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Mai 21, 2005 1:56 am

unu
"Mirela, tu trebuia sa te faci pisaloaga, cum le zice alora de studiaza gandurile oamenilor. ai un talent incredibil, parca innascut, sa vezi tot ce se ascunde acolo"

"si sa zgandaresc, nu? Csabi, abar n-ai tu ca asta e meseria mea de o viata. defectul e ca nu ma multumesc cu zgandaritul, revin si mai zgandar o data sa fiu sigura ca n-am facut treabí£ jaba. ...pacat ca nu se poate face bani din asta."
s-o uitat baiatu' la mine cam mirat, si vreo trii fumuri de tigara mai tarziu sho dat si el sama sho zis nu mah, psiholoaga!!

dejda, meam gasit vocatia... ~p


si doi
un individ pe numele sau turcuNijteCifre imi zice astazi
stii care e varianta romaneasca a lu' LOL?
io: care?
iel: RDMPPM
eo: RDMPPM?
iel: Rad De Ma Pish Pe Mine
am R(as)DM(am)P(ishat)PM un sfert de ora citind chestia...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Mai 21, 2005 9:04 am

acu' cateva zile. Moj Craciun la o masa, cu un volum enorm in mana. Scheme de nujtu care si alte chestii de nujtucare pentru Computer Science sau ce face el acolo.

la un moment dat cum schimbam noi cateva fraze, se intoarce la citit si bufnejte intr-un molcom si plin de talc. zic, something funny? zice, very, stai sa iti citesc. si imi citejte
"In practice, there is very little, to no use for this schema." ba bufnejte rasul. dar face...stai...ca_cestia funny nu e...ca nu exista utilizari in practica pentru modelu' asta...ci ca mi-a trebuit 400 de pagini de toceala ampulea (ma rog, el a folosit alt cuvant) ca sa mi e spuna chestia asta. and the even funnier thing...e ca desi in practica e inutila toata cartea asta...trebuie sa sustii un examen fara de care nu iti iei diploma continand toate astea.
..................
stau si ma intreb la ce am io nevoie de modelele astea de masurare a atitudinilor...
dar ca sa citez din carte

"One is not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul" (Solomon & Askgaard, Prentice Hall, 2003)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Mai 21, 2005 1:18 pm

urasc momenul in care iesi din examen si incepi sa vorbesti cu diversi indivizi si individe. in gandul tau, crezi ca a fost ok, dar te simti nevoit sa spui politeturile de rigoare, a fost cam neashteptat, a fost cam vag, ca unde-o fost subiectul x si subiectul y care era mai mult ca sigur, si nu stii exact dar speri intr-o minune cereasca sa fie ok.
de data asta o si fo' cam asa, da' asta e partea a dooa.

dupa aia urmeaza discutiile despre oare mergea aia si oare era aia, si te trezesti deodata ca povestesti foarte elocvent despre teoriile freudiene, de legatura stransa intre eros si thanatos si alcatuirea conceptelor de promotie si advertising si de revolutionarea conceptelor de consumer behaviour de carte Dichter. iti vin in minte elaborarea si aplicarea modelelor scandinave si comportamentul deviant in exploatarea neetica a relatiei comportamentale a consumatorului cu bunul de pe piata. (precizezi in paranteza ca e produs sau/si serviciu) lumea se uita la tine ca la matza, sitz zice pe un ton...disdainful, ca sa zic asa, ca "ah, what are you complaining about, you're graaand..." da, dar astea mi-au venit acum, cand scriam nij prin gand nu mi-o trecut de axele comportamental-motiovatonale si alte bazdaganii

spui un doamne ajuta si iesi la o tigara de calmare a nervilor. incepe sa ploua torential si in trei fumuri ejt murat si nervos. si mai vine unu' caretz indeasa iara morcovu' abia extras, anuntzandu-te pe ton conversational ca e kkre, anu' trecut 60% din clasa o picat examenul, iar restul au avut intre 4 si 5.50 (NB, se trece cu 4!) alergi pana acasa, unde dai un bobarnac chijtocului stins de doua minute si constati cu nervi ca ti-ai uitat sticla cu apa sub banca si ca nu mai ai tigari.

te hotarajti sa-i bagi pe toti in...aja...si satz petrci restul zilei in mind-numbing sleep and tv-watchin. ca doar e sambata.

ah, pies, sho fo un subiect al dracu' de haios in care trebeea sa ezplici comportamentu comsumatorial in decursul ciclului familial si relevantza acestora doo in alcatuirea strategiilor promotionale, studiu de caz pe Irlanda sau pe tzara mariilor noaztre de orijine. care-am bagat o comparatie de doo fraze cu Oirlandu sham purces la insiruirea de nijte bazaconii despre ciclul familial romanesc si statuturile sociale si bazdaganii despre ce consuma tinerii casatoriti si ce consuma aia pensionari in romania, si anuntzurile la taid si la ariel, si de studii psihografice cu cuvinte complicate de numa' ma busha rasu' scriind.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Mai 23, 2005 7:12 pm

dovada factuala a unei zi care nu merje:

1juma'. ma duc sam fac mancare. cu scop precis ca la doo juma' maxim ma duc sa invatz. pe la jumatea mancarii dau drumu' la televizor, sa vaz cat ii ora pe teletext. nuj ce m-a pus, ca nu-l mai inchid. 2 siumpic. se face papa, ma asez sa halesc rapid. incepe OCu' , aprind o tigare, mai una, in pauzele publicitare spal vase si strang o tzara gonoiu'. se face ora trei. ma duc la comp decisa ca ma apuc de notitze. care-s pe net. dam' face feceuu' cu ochiu' si zic ca stau o tzar si p'ormo caut cartzile carem trebe si ma duc labiblioteca. intre timp apar diversi pe net, si ne conversam o tzara.

se face 5. ma hotar gata, ma imbrac, ma incaltz si ma duc. trag ghetele, geaca, si vaz ca nu gasesc cardu' de student. caut vreo 10 minute prin teancu' de hartii, haine si alte alea intinse de-a latu' camerei. nu gasesc. apuc - nuj de ce, ca_cu ala oricum nu po' sa intru in biblioteca - cardu' de banca in schimb si-l var in buzunar inciudata. ma invart inca doo minute pana sam dau seama ca_cardu' de la uja e pe scaunu' de langa pat, intre un pachet gol de tigari shun bol de floricele de le-am mancat aseara inainte sa ma bag in pat. dar nu ie. ridic scrumiera, ridic pachet de tigari, nu ie. ridic bol floricele, gata! l-am gasit. putem mere.

ma intorc din uja, am uitat telefonu'. si nujtu cum intru in biblioteca fara card. bat la usile colejilor de apt, nij tipenie. ma intorc iluminata in camera si apuc cardu' fostului coleg de apt. de pe marjinea ferestrei. si pachetu' de tigari si bricheta de pe birou. in sfarsit am plecat. hotarata ca in 10 minute maxim 15 m-am intors.

pe drum trag o tigare. suna telefonu', sun inapoi si conversez patru minute c-o prietena cu care nam mai vorbit de.....hahahaaaaaa. imi aduc aminte ca nij de zioa ei n-am suant-o. brava mie! halal prieten! can' ma gandesc asta vine-o rafala de vant si-m zboara in sus geací£ si fustí£ si scrumu' de tigara in ochi. un tip care sta la fumat in coltzu opus ranjeste in timp ce ma chinui sa sting tigarí£, inchid telefon, si trag fustí£ inapoi la locu' ei in acelaj timp. cu numai doo maini.

in loc sa intru in biblioteca ma duc jos in restaurant sa intreb daca mi-or venit biletele la conjertu' U2. nu mi-or venit. pap un scone cu miere de albine si dau un mesaj. purced sa intru in biblioteca, caut cartile pe comp, fug sus si le gasesc. incredibil de repede. le iau si purced la un comp, sa-m transfer nijte articole de abea meam adus aminte ca nu le am. dupa doo compuri la care nu merje mouse-ul si trei care nu vor sa ma logheze imi bag ajau'. gasesc o colega, sho rog sam ia ia cartile, ceea ce si face.

plec si cand sa dau sa ies multumita din biblioteca var mana in buzunar si vaz ca nu mai am mobilu'. fuga inapoi jos, ca l-am lasat sigur pe masa dupa ce am dat mesaj. mobil ciuciu. ma sun de pe mobilu' unei prietene de lucreaza in cantina. raspuns ciuciu. fuck, fuck, doar aicea l-am lasat. si p'ormo se aprinde beculezu. ma intorc sus, las cartile teanc pe marjinea unui biuro si alerg la compu' central de une-mi verificasem locatia cartilor. acolo, mobilul meu, sh-un tip. care can'ma uit ierea kevin. care incepe sa rad si zice, tzo sunat mobilu' zic, si de ce n-ai raspuns. zice nujtu, nu ma gandam ca ejt tu. toma ma pregateam sa-l predau la berou.

ne mai conversam putin, ca nu ie politicos alfel. imi iau cartile, si plec. cand ies pe portile securizate, alta colega, iara conversatie trei minute ca nu ie politicos. ies in sfarsit pe usha rotativa, vant ca dracu' si frig, ca mi-or inghetat picioarele in doo secunde. bag mana enervata dupa tigari, si scot pachetu' gol. tu-i m...
it figures.

ajung acasa, ma pun la comp si incep sa citesc notitze. la un moment dat dau din mana si pe sub masa imi pica inelu' putin cam larg de pe inelaru' drept. fu...incep, si ma aplec dupa el. inelu' nicaieri. da' cand am ridicat o cutie mi-am gasit cardu' de student. macar atata...

s-o facut 6 fara 5. mai bag un post si imi bag...ma apuc de invatat, gata!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

session two

Mesajde Mirela » Mar Iun 21, 2005 3:55 pm

sau cum gasitul unei slujbe e o slujba in sine-insasi...

dej io INCA_cautandu-mi de lucru, dupa trei saptamani de nervi si vazut contzinut portofel subtiinudu-se pe zi ce trece, am privilegiul de a observa in fiecare zi diversitati de modele de CV-uri si de scrisori de intentie si interviuri pe la agentiile de plasament.

So, trag cu urechea asteptand ca tanti de la receptie sa termine cu interviul preliminar al unei tinere aspirante la un post destul de frumusel (pentru care aplicam si eu, de fapt)

So, why do you think you would be suitable for this position? intreaba tanti receprtionista (intrebare logica si normala. eu imi fac cruce si ma rog saj inghita limba. Dar minunatia de fata nu si-o inghite...)

Well, because as you can see i am a wonderful person, i am very great, i'm good with people, as you can see in my CV i have many skills and talents that i can bring in the work-place and i trully believe i am very suited for the job you have on offer"

umm...nujtu ce s-a intamplat cu tipa, dar mie mi-or spus ca si anume compania care oferea postul nu era dispusa sa se ocupe de formalitatile pentru angajarea lu' moi, dar imi pastreaza detaliile si daca se iveste vreuna imi plaseaza CV-ul imediat. cateodata asa imi doresc ca pajaportu' meu sa dispara pur si simplu...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Oct 17, 2005 7:58 pm

you will find me if you want me in the garden
unless it's pouring down with rain...

Ajungi la un punct in care nici imaginea din oglinda nu iti mai suporta propria mediocritate. simti ca esti gata sa rabufnesti, dar stii ca nu ai sa o faci, nu pentru ca ti-ar lipsi curajul, ci pur si simplu pentru ca ti-e lene...iti e lene sa iesi din mediocritatea in care te-ai ingropat, si totusi o urasti si o dispretuiesti si te crezi deasupra ei. esti obosit psihic, si fizic, si refuzi sa te dai jos din pat dimineatza, la fel cum refuzi sa adormi noptile. inconstient, organismul tau refuza sa te mai asculte.
iti dormi zilele, una cate una, stai in pat si te foiesti de pe o parte pe alta, te ridici mai obosit decat te-ai culcat, doar ca sa te duci la munca...iti muncesti cele 66 de ore saptamanale, strangi din dinti si incerci sa iti amortesti nemultumirea si lacrimile. ajungi acasa la doua jumate in fiecare noapte, te bagi in pat, dormi pana la 11, te duci la munca...

you will find me if you want me in the garden
uynless it's pouring down with rain
you will find me if you want me in the garden
unless it's pouring down with rain
obsesiva si repetitiva ca si zilele tale...

te intrebi cum ai ajuns sa fii un zombie, si nu vrei sa recunosti ca cel mai usor lucru e sa dormi fara odihna si sa iti gasesti scuze. nu vrei sa recunosti de ce adormi doar cand afara se face lumina. dar cel mai rau, nu vrei sa recunosti cuvantul ala care te sufoca, cuvantul pe care ti-l tot repeta cei din jur, uimiti, uneori cu mila, sau dand din cap ca oile idioate care sunt, sau de parca as fi comis nujtu ce crima...alone...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Mar 25, 2006 4:46 pm

Uite cine s-o gasit sa-mi dea lectii de cultura muzicala. nu ca nu mi-ar place, chiar il ascult cu fascinatie pe batranelul asta simpatic si cu parul alb, de vreo 60 de ani si cu un fiu de doozeshumpic (brava lui cat l-a mai tine...)

...............Listen, the '80s, now seriously, they weren't that great. but the '60s and the '70s...you gotta hand it to them, they knew how to make music, and they just went and did it and by God the things they did!!!

si conversatia continua, la clasicii Beatleshi care canta la casetofonul de masina (incredibil, e primul dublinez pe care l-am vazut cu casetofon din ala vechi de masina, si teancul de casete langa el...) , man, i lurve the Stones. I mean, you've gotta luv dem, pet.

ma rog...mai inaintam putin in trafic, mai converseaza tipul (eu tac si-ascult si dau din cap si ma minunez) putin de muzica din zilele noastre, ce nu-i place, ce da, si la un moment dat...ma ia cu "don't you go giving me that crap with Linkin Park and what the heck else my young fella's listening to nowadays. you wanna hear gud heavy? have you ever heard of Jethro Tull? they were sumtin, really sumtin i tell you. go listening to dem and cum back ta me and tell me you didn't like them. that is...if you are into that kinda music, the real stuff, not this Pussycat Dolls thing yous young people are into nowadays"

...Now the greatest, thou, were Deep Purple, man i love Deep Purple, they'raclassic, aren't they? i mean, just listen to the start of each song...and you're already inside the tune, inside the whole lottofit.

monologheaza mai departe, da din maini si-si loveste palmele de volan in elanul care l-a cuprins, dar eu sunt deja departe...the story of a loser - it could be you...si traficul inainteaza, tipul isi mai fredoneaza melodia printre cuvinte...if you’ve been bad, lord I bet you have, you’d better close your eyes and bow your head...

I mean, we the Irish've had sum gud music aswell, y'know, i mean, U2 are only a part of it all, think about the likes of Aslan...and The Pogues, and The Frames, adaug si eu in sfarsit, si tipul incepe iar sa fredoneze si nu ma pot opri sa nu exclam mirata...Fitzcarraldo...

si iarasi se lanseaza intr-un monolog pe care cu greu il mai pot urmari, pana cand intr-un sfarsit imi spune well, listen, it was really nice talking ta you, you're a really great young lady, God bless and take care of yourself, and dat'll be 8 euro please. ma dezmeticesc si patrund cu greu sensul diareei lui verbale, si vad intr-un final ca am ajuns la facultate. ii dau banii, ies si ii trantesc putin usa, ups, si cand dau sa ma intorc deschide fereastra si imi striga in gura mare well, take care of yourself, young lady, and you go listening to them Tulls and let me knowabout it, k? si-i da drumul mai departe fredonand si dand din cap pe prtopriul lui ritm batand cu palmele in volan, cu parul alb si ochelarii agatzati c-o sfoara argintie de gat...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Mar Apr 04, 2006 2:52 am

In ziua aia m-am imbatat ca un porc. M-am imbatat dintr-o cutie de bere si-un pahar (din ala de tuica) juma' de whisky. M-am imbatat de nervi, de nemancat, si de cuvintele care nu vroiau sa iasa din mine.
Ca in legile lui Murphy, mi s-a facut rau exact in momentul in care am inchis dupa mine usa la baie. Apoi, am intrat intr-o stare de coma, nici somn, nici trezire, nici uitare, nici amintire, doar imagini trecand prin fatza ochilor rosii si satui de ele.

Kay. 5 luni n-a pus tigara in gura. Apoi, in ziua in care i-au spus ca are cancer la unul din plamani, si-a zis ca la ce bun, si si-a cumparat un pachet nou. I-au scos o jumatate de plaman si a inceput tratamentul recuperator. O vreme a fost ok. Apoi, a inceput sa isi piarda echilibrul si, treptat, vederea. Intr-o zi au inceput starile de voma si nu s-au mai oprit pana cand a ajuns la spital, constipata, dehidratata, cu gatul ars de mucoasa stomacala si lacrimi pe obraji datorita efortului de a voma ce nici nu mai era in ea.
Intr-o dimineata, a cata oare de cand eram acolo, i-au spus ca au descoperit o tumoare pe creier. A plans si m-a rugat daca mai tarziu, cand se culca tipa de care aveam eu grija, pot sa ii imping scaunul cu rotile pana jos, la o tigara.
In dupa amiaza aia i-au adus rezultatul scanului de la stomac, si i-au spus ca ceea ce le aparea lor ca o iritatie s-a dovedit a fi de fapt inceputul unui chist pe intestin.
Mai tarziu, a terminat trei tigari in timpul in care eu abia o stinsesem pe prima. Apoi mi-a povestit cu glasul calm - privind fix tubul prin care continutul intestinului gros i se scurgea intr-un sac transparent pe care il avea in poala - ca ce-o fi, o fi, si-a trait viata si s-a bucurat de ea. Dar i se rupe inima de sotul ei, si de nepoti.
Sotul ei, ca un Mos Craciun cu barba alba si mustetzi, cu zambetul dulce si senin si inima calda si moale. Un Mos Craciun care a slabit parca 50 de kilograme intr-o singura saptamana, un Mos Craciun cu colturile gurii cazute si ochii rosii de plans si intregul chip rezonandu-i disperarea de a i se fi prabusit intregul univers.

Mary. Femeia asta, cu turbanul ei mov/lila pe cap, in locul parului ei odinioara frumos, emana(la prezent) a viata si a putere. O singura data am vazut-o cu ochii rosii, dupa o conversatie la telefon in care i s-a spus ca va fi singura in spital pana pe duminica. (era vineri dimineatza). Mary e din Cork, merge pe picioarele ei, chiar foarte bine - doar se clatina putin din cand in cand - face dus in fiecare zi si isi schimba camasa de noapte si are pe fatza arborat un look de determinare si de forta si de "eu sunt mai puternica decat tine, si n-am sa te las sa pui stapanire pe corpul meu" Desi e slabita si nu se simte bine, starile violente de voma datorate chimioterapiei s-au domolit. Patul ei e direct in fatza fotoliului meu. Si de fiecare data reuseste sa imi arunce o privire, sau un semn din cap, sau un zambet, care ma intreaba daca sunt ok, si imi spune ca e acolo, cineva care se gandeste din cand in cand la mine. Si asta ma face sa mai dorm o noapte in scaunul ala inconfortabil, sa inchin din nou in suflet o lumanare pentru lupta trupului de langa mine cu tumoarea, pentru lupta sufletului obosit cu el insusi. Doar intr-o zi, in ziua aia de vineri, Mary mi-a povestit cu glasul stins ca nu are copii, si-o dorit, dar nu stie niciodata de ce nu i-a avut. Sotul ei, vaduv atunci cand l-a cunoscut, are insa doi din prima casnicie, si sunt o comoara, chiar daca nu sunt ai ei.

I-am povestit asta constiintzei fara mila din fatza mea si mi-a raspuns pe un ton de o finalitate brutala...ca in curand o sa mai fie vaduv o data...
Desi in ziua aia mancasem doar o placinta de mere la pranz, si stiam ca o sa ma duc naibii, mi-am umplut din nou, pe jumatate, paharul de whisky, si l-am dat pe gat. Apoi am mai aprins o tigara, l-am trimis drept la dracu' (a ras,cainele), si m-am bagat in patul lui rece.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori