Block-building words

...pentru cei carora le place sa scrie

Mesajde une helene » Joi Noi 17, 2005 3:58 am

Acum ploua...peste mine, peste sufletul meu...peste gandurile mele ce zboara catre tine...oare le-ai primi asa...plouate..intr-un colt al camerei tale?
Sa le lasi sa-si usuce aripile si sa-ti spuna doar ca...te iubesc si ca imi lipsesti?

Ploua...pe acoperisul casei mele...ploua din cerul inalt si acoperit de norii mei dragi...nori care...de multe ori ma fac sa visez...

Mi-e greu fara tine...fara certitudine linistitoare a prezentei tale...fara atingerea mainii tale care imi da incredere in mine, fara privirea ta asupra mea, care ma face sa fiu vesela...

Dar nu veselia, nu increderea, nu certitudinea imi lipsesc cel mai mult...ci dragostea ta e cea care, prin lipsa ei...ma indurereaza, si imi face inima sa sangereze...din nou.

Imi complic existenta...si o fac cu pricepere...

Mi-a spus tata..."Crezi ca e greu sa-ti bagi picioarele in toti si in toate? Nu e greu. Si eu am facut-o candva...eu impotriva tuturor..."

Eu nu as putea infrunta tot de una singura...dar...cu tine...as vrea sa incerc...

De ce nu ma lasi sa incerc?

Nu ai incredere in mine?
une helene
 

Mesajde une helene » Joi Noi 17, 2005 4:04 am

When I find you in my dreams
You always try to run away
It doesn' t look it but it seems
You still take my breath away
And when i try to ask you why
We couldn' t give it one more try
I can' t find you anywhere,
You're not there.

Let me try, let me try
I don' t wanna say Good Bye
I will find a way to make you stay
Just let me try...

Looking back I realise
We are learning from mistakes
I can see it in your eyes
I can feel you heart with brakes

And when i try to ask you why
We couldn' t give it one more try
I can' t find you anywhere,
You' re not there.

Let me try, let me try
I don' t wanna say Good Bye
I will fÏnd a way to make you stay
Just let me try...
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Noi 18, 2005 6:40 am

Ma intreb la ce concluzii vei ajunge...as putea sa anticipez...dar...nu vreau sa inebunesc inainte de termen...si nici sa anticipez prea optimist...pur si simplu...e un joc pe care nu ma simt in stare sa il joc...acela de-a ghicitul printre senzatii fugare pe care le primesc de la tine.

Oare ti-a fost dor de mine? Da. Stiu ca ti-a fost...simt cand iti lipsesc...simt cand te gandesti la mine...
Azi am fost intr-o stare de semi-constienta toata ziua...am lucrat asiduu..si chiar cu spor...dar pe pilot automat...nu mi te-am putut scoate din minte.

Am vorbit, am sfatuit, am baut cafea, am ajutat, am facut un proiect, am scapat dintr-un accident de circulatie...eram pe locul mortului...si masina ne-a lovit exact spre mine...si eu...nu ma gandeam decat la Noi...sub o ploaie de frunze de nenumarate nuante autumnale...

Ma iubesti?

De ce da? De ce nu?

Incertitudine...derivata din nesiguranta...alimentata de complexe...si auto-intretinuta...din nevoia de a ma auto-proteja...

Ma simt...singura. Nu te mai simt acum...si imi pare din nou ca sunt inconjurata de un gol imens...in care nu imi gasesc nici nordul nici sudul...inconjurata de ceata si de fum...de oglinzi inselatoare...care nu arata nimic decat mai mult loc gol, mai multa singuratate...ma simt ca si cum te-as fi visat...un vis frumos...care oricum...s-ar fi sfarsit...si-mi vine sa plang...si stau si ma intreb...de ce nu am vazut semnele...de ce nu am realizat ca e doar un vis...

De ce ai fost fluture?? Te rog...nu fii fluture...sau...ia-ma cu tine daca vrei sa zbori mai departe...eu nu am inima sa te prind...nu am inima sa te tin langa mine daca tu nu vrei sa ramai...


Nu stiu...nu mai...of...incerc sa-mi gasesc cuvintele...dar ma doare atat de tare sufletul incat pana si cuvintele imi vin in minte parca inmuiate in singuratate si durere...

Mi-e dor de tine...ma intrebai uneori de ce oftez...pentru ca era neverosimil ceea ce se petrecea cu mine...
De ce sa fi avut eu parte de fericire? Cine sunt eu sa sper ca Domnul mi-a harazit mie asa ceva? Poate ca asta e Voia Lui...dar...sunt doar un om...nu pot sa ma impac atat de usor pe cat as vrea cu durerea singuratatii...sau cu inutilul unei vieti pustii...


Unde esti? Imi lipsesti...si...mi-e greu fara tine...mi-e greu sa ma prefac fata de lume ca sunt bine...ca sunt eu cea de toate zilele...pentru ca si acea persoana era tot o fatada...tu esti printre putinii pentru care am coborat mastile...si acum ranile mele s-au deschis din nou...si sangerez...

Toata durerea m-a coplesit din nou...ajuta-ma Doamne...ajuta-ma...te implor...nu ma lasa pustie...nu ma lasa...fara...un liman.

Nu stiu incotro sa ma indrept...as vrea sa pot fugi...dar ma tine ceva legata de tine, dragostea mea...imi doresc acum sa pot pleca...caci ma doare renuntarea ta la mine...si daca...nu...nu voi indrazni sa sper..speranta e o otrava dulce...e un lux pe care nu mi-l pot permite...pentru ca adevarul ar putea fi prea crud...

Este adevarat ca vei gasi ceea ce cauti...in ultimul loc in care il vei cauta...totul e ca tu sa stii exact ude sa cauti...iar linistea...stiu unde sa o gasesc...numai ca...uneori durerea e prea mare...si atunci...uiti, orbesti, asurzesti...

Multumesc...
une helene
 

Mesajde une helene » Lun Noi 21, 2005 7:28 am

Bit by bit...piece by piece...step by step...and I promise...petal by petal...from each day...
I will do this...because...I can...my love...you have to trust me. And to trust your love in me...curious enough...I can’t say why I love you so much...and why...you made me love you...
Silly me...did I ever tell you when I started to love you? The very first moment I saw you...and...as romantic as I am... (people always tell me to get a grip on life...)I never believed in love at first sight...I just didn't...
Until...you came down from that bus...looking so...lost in a way...looking for me.
Yes...I loved you from that moment on...not that I knew it...I mean...I couldn’t just accept I loved you...just like that...
But...the feeling was overwhelming...and by the end of the evening...I accepted the fact that you made me love again...
I remember that evening...and it still makes me smile...we where such children at that moment...I can’t believe you followed my lead in all those silly things...
Do you know why I surrendered to your love?
Because you let me dream...because you make me laugh, because you see the Good that can be inside of me...because you treat me like...I deserve to be treated.
And I just love the way that you love me...I was never so precious to someone, as you make me feel I am to you. Yes...precious...
I love every inch of you...but most of all...I love the way you see the world...and...the way you accept what comes upon you...
I love you...in every way one can truly love another...and thank you for giving a chance, hence hope, to this love.
Day after day...I fall more in more...yet falling for you lifts me up. You will understand this...I hope.
You are one of few I can talk to without fear of being misunderstood...without being looked at as weird...and...my love...I believe you are the only one that would accept me loving someone else more...and...I think you will understand this too. I love Him better...and...well...I know you do too.
I can smile again...I can hope again...
And...I can tell you that I love you.
We will take each day at a time...
I promise to do my best...to love you my best...and...I promise never to complain that the rope is wrapped too close to my flesh...because...if it is...it will make me one with you...
Will you ever hear anyone say to you: “I do not care if the rope that binds me to you gives me wounds and scars...I do not care if it makes me bleed...as long as it keeps me and you together...as long as it keeps us in love...and strong.â€Â
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Noi 25, 2005 1:58 am

La geamul meu...ploua...pic...pic...pic...
Si-as vrea...as vrea sa ninga...si...as vrea...
Iti multumesc...pentru ca m-ai lasat sa privesc o clipa in sufletul tau...pentru ca...am vazut...incredintarea de care aveam nevoie...pentru a astepta...sa vina timpul...
E timp pentru toate...si eu...am tot timpul...pe care il mai am...nu?
Si cum e al meu...il pot cheltui...il pot oferi...da. E timpul tau...caci e si timp pentru tine.

Pic...pic...pic...
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Noi 25, 2005 8:50 pm

Daca nu mi-as pastra incertitudinile...as fi mult mai usor de ranit...mult mai usor de infrant...mult, mult mai fragila si mai vulnerabila...
Si totusi...asta vreau de la tine...un loc unde sa pot dezbraca si aceasta haina...sub protectia ta...
Un loc bland...in care tu sa ma aperi...
Numai ca deocamdata...incertitudinile...le pastrez pana si in privinta ta...ma ierti?
une helene
 

Mesajde une helene » Dum Noi 27, 2005 3:38 am

Un vot de incredere...pentru care iti multumesc...si o hotarare...de a-ti respecta deciziile...pentru care din nou iti multumesc.

Noapte buna...si...te astept...

Am purtat pana acum o discutie despre desene animate...de la Sandy Bell, la Candy-Candy, la Sailor Moon, la Macron One...la Nils Holgerson...la...Perrine...la Heidi...
Vai ce nostalgie cumplita m-a apucat...un dor imens...de copilarie...de anii de scoala generala...de...anii de liceu...oricare ani...dar nu astia din urma...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
une helene
 

Mesajde une helene » Dum Noi 27, 2005 3:41 pm

O Cale...pe care se pare ca trebuie sa o urmez...nu eu am ales-o la inceput...ci ea pe mine...dar am invatat s-o iubesc...
Mereu mi-am facut singura alegerile...mereu am ales...singura...si am reusit sa razbesc.
De fiecare data cand am ales...am incercat sa aleg ce ar fi fost mai bine...si pentru mine si pentru ceilalti...dar finalul...va fi cel care va vorbi pentru mine.
Am ales si gresit...dar uneori...o alegere proasta...poate insemna pur si simplu lipsa unei alte optiuni...au fost zile, luni, ani intregi...in care nu am avut alternative...au fost momente in care...cunoscand alternativele...am ales...tot prost.
Dar imi port singura crucea...si povara...si iata!...am ales din nou...Nu stiu daca am facut alegerea cea buna...inca nu stiu...dar voi afla.
Mi-e rau...acum...si simt ca sunt atat de obosita...atat de obosita...
Cred ca voi dormi un pic...am nevoie sa-mi astern emotiile pe un pat de vise...si visele...sa le astern in ganduri...printre pleoape...
Astept...eu inca te astept...precum o Penelopa...imi desir a mia oara gandurile...incercand sa aman momentul in care...voi simti ca mintea mea, ca inima mea...cedeaza...ingropandu-se in ea insasi...
O implozie tacuta...care va ridica din nou valuri de praf...si unde de soc...voi uita totul...mai putin pe tine si durerea mea...
Nu! Asta nu se va intampla...voi toarce mereu ganduri...mereu idei...imi voi recrea de va fi nevoie propria-mi fiinta...de zeci, de sute de ori...tesand...torcand...si rasucind firele de tort...pana cand degetele sufletului meu vor sangera...si atunci...poate, poate ca vei veni? sa-mi spui...iubita mea...iti multumesc pentru rabdarea ta...iti multumesc pentru dragostea ta...iti multumesc ca m-ai asteptat...vino cu mine!

Penelopa...eu sa fiu ea? sau ea sa fie eu?

Ulisse...ce mari cu furtuni te tin departe de mine?
Mai vrei sa le invingem impreuna?

Eu astept...si iubesc...
une helene
 

Mesajde une helene » Dum Noi 27, 2005 11:10 pm

Multumesc.

P.S. Pt tine: te iubesc!!!
une helene
 

Mesajde une helene » Mie Noi 30, 2005 4:03 pm

Mi-e frica...

Mi-e frica sa nu ma trezesc iar...singura...in bataia vantului taios de iarna...

Am nevoie de tine...mult prea mare...si asta nu e bine...mi-o spune fiecare fibra din corpul meu...ar trebui sa o iau la fuga...dar nu pot. M-ai legat de tine...prin ceea ce esti...

Dar mi-e frica pentru mine...ma intelegi?

Stau si ma tot gandesc...si ma pierd asa...printre ganduri...

Iubesc...te iubesc...si mi-e frica pentru dragostea mea...mi-e frica sa nu descopar ca totul e un vis...si atat.

Iar acum...vorbeste toamna din mine, vorbeste iarna...vorbeste dorul de tine...


Unde esti? Oare te gandesti la mine? Macar putin? Sigur...sigur ca da...


Dar...esti in stare sa ma recunosti atunci cand...nu par a fi eu? Atunci cand sunt...Lorelai?

Iubitule...din nou...astept.
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Dec 02, 2005 10:19 pm

Eu sunt propria mea creatie...dupa cum spunea Pico della Mirandolla...Creatorul mi-a oferit posibilitatile...arealul de actiune...legile si caile posibile.
Eu m-am modelat singura...alegerile au fost toate ale mele...si nu neg dar nici nu reneg nici una dintre ele...pentru ca imi asum responsabilitatea pentru ele...
Vreau sa incerc sa nu mai strang secrete...sa nu mai ascund de mine si nici de tine...nimic din sufletul meu...
Mi-e dor sa devin ce am promis ca voi fi...
une helene
 

Mesajde une helene » Joi Dec 08, 2005 10:22 am

Sunt prea instabila...inca...va trebui sa invat sa ma auto-reglez...inca o data.
Of...daca nu m-as tot da peste cap asa...si de atatea ori...lucrurile ar fi mult mai simple.
Acum ce mai e?

Ce mai am? Dece sunt iar trista? De ce?

Doar pentru ca vreau sa te vad?

Ar fi un motiv bun...dar...nu stiu daca el justifica chiar starea asta aproape depresiva...hm...
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Dec 09, 2005 5:04 pm

In mine e acum ceata...si eu alerg desculta pe iarba... spre tine...
une helene
 

Mesajde une helene » Sâm Dec 10, 2005 5:53 pm

Suprafata exterioara a unui balon e intotdeauna mai mare decat afurisitul lui de centru! Asta spune totul despre Dispersie!

Raspunsul Bene Gesseritului
la o propunere ixiana de a se trimite noi sonde
in cautarea Ratacitelor.

Ereticii DUNEI - F. Herbert
une helene
 

Mesajde une helene » Mie Dec 14, 2005 4:53 am

Azi nu ma pot uita in sufletul meu...pentru ca...e prea tarziu...si sunt obosita.

Ma bucur doar ca...am putut sa arunc o privire in sufletul tau...si ca am vazut...ca mai sunt acolo...

Tu? Sigur ca mai esti aici...altfel...nu as fi nici eu aici...

Ai devenit eu...sau eu am devenit tu...nici nu mai stiu...

Mi-esti drag, sufletel.


L.
une helene
 

Mesajde ema » Mie Dec 14, 2005 7:39 pm

Am gasit o poezie care mie mi se pare foarte faina a unui coleg..care nu va avea sa stie ca am pus`o aici..oricum e asa de super incat n`am putut sa o tin doar pt mine.
"[B]Din ce in ce mai sigur
O sa mor singur desigur
Sunt nesigur
Cand vine vorba sa-mi calculez timpul.
Cu timpul incep sa ma obisnuiesc ci ideea
Ca nici unul dintre noi n-o s-apuce varsta a treia".

Vreau pareri...nu critici!
P.S:tipul nu e deloc singur si are o viata plina de ..haz.
ema
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 13, 2005 9:26 pm
Localitate: caransebes

Mesajde une helene » Vin Dec 16, 2005 4:35 am

atunci cand te joci cu un sentiment pana la urma se va transforma intr-o parte din tine...

am devenit deci, dragoste...

L.

Sa merg pe note e cantec...si sa visez cu ochii deschisi...sa te privesc sa sa nu-mi cred norocul...
Poate ca vei zbura totusi din viata mea...dar...toata fiinfa mea ar vrea sa ramai!
Sa ramai...si sa inveti sa fii si tu oiubire, fara teama...alunga teama...alunga-ti gandurile negre...sa cum si tu-mi spui mie sa fac.
Alerg spre tine...mereu, mereu, mereu...poate va veni o zi in care sa alergi si tu catre mine...cu sufletul tau in palme...vibrand...la atingerea prezentei mele...
Hai! Alearga spre mine...arata-mi culoare iubirii...s-o pot cunoaste-n asfintit...
Am invatat la Betel...un nou mod de a iubi...si de aceea, printre altele mi-a drag Betelul...si mi-e dor de el ca si de tine...
Am gasit...langa tine, un loc unde as putea sta...daca ai vrea si tu...
Iar visele...nu le pot opri...dar daca vrei...le fac buchet...si...tu vei hotari...daca le pastram, daca le punem la pastrat...sau daca...le facem coronita si le aruncam in apa Domnului...sa vedem ce rod vor da....

Te iubesc!!!!!

Da, da. Eu te iubesc pe tine...iar minunea mea...e ca si tu ma iubesti pe mine.
une helene
 

Eu catre Mine...

Mesajde une helene » Sâm Dec 17, 2005 8:33 pm


Sunt eu oare mai mult decat o indepartata posibilitate? Desi imi doresc asta...poate ca este ceva ce imi este imposibil de atins...insasi principiul miscarii mele motrice imi refuza impulsurile pe care ar trebui sa mi le imprime...atunci...va trebui eu sa invat sa merg singura? Da...dar eu stiu deja sa o fac...stiu ca o stiu...
Am in mine germenul acestei schimbari...dar, se pare ca [size=75]nici macar cei care ar vrea sa imi vada schimbarea nu au incredere in mine...in capacitatea mea de a face acest lucru...si in fondul meu sufletesc...

Atunci cand toata lumea are tendinta de a renunta la tine, de a te impinge deoparte ca pe un rebut...ce motivatie ai putea gasi in tine, unde oare, pentru a putea continua?
Nu voi continua pentru a demonstra ca pot...pentru ca numai El stie daca pot, ci voi continua pentru ca am nevoie de aceasta schimbare, pentru ca o doresc si. Dar nu din necesitate impusa, nu...ci din nevoia aproape fizica...mi-e dor...de ceva...si stiu ce e acel dor...dar nu am cui il spune...petru ca cei ce m-ar putea crede nu sunt langa mine...iar cel caruia as vrea sa i-o spun...va crede ca mint. Asa ca voi face altceva...Iti voi spuine Tie...si Tu vei sti daca mint sau nu, Tu vei sti daca gandesc adevar sau ma mint si pe mine insami...
Iar locul unde voi cauta resurse...este, exista, si ma ajuta.
[/size]
une helene
 

De la Mine pentru Tine

Mesajde une helene » Mie Dec 21, 2005 2:33 am

[color=black]Dragostea...dragostea ce mi-a lipsit atat...si-acum o am...

Nu-mi vine uneori sa cred ca pana si in amanunte atat de mici ne potrivim...

Ma iubesti asa cum si eu te iubesc...si mi-e sufletul atat de plin de fericire si de pace incat mi-e ca aceasta dulce povara sa nu fie prea mult pentru mine...

Nu stiu de cand cineva a avut puterea de a varsa lacrimi pentru mine...dar tu ai facut-o...si-ti multumesc.

Te iubesc...si poate ca uneori nu-mi vine sa cred...dar tu esti primul care imi poate vedea lumea interioara... pentru ca esti singurul care ai stiut unde sa cauti intrarea...

Dragul meu...as vrea sa-ti fiu cel mai frumos vis implinit...sa-ti fiu printesa pe care ai asteptat-o atata vreme...si sa stii, asa cum tu ai visat citind povesti...asa si eu am visat ca vei veni...si iata-te!

Te-am dorit si asteptat atat de mult incat acum...nu-mi cred norocul...stii, ti-am spus ca a fost dragoste la prima vedere...dar...chiar asa...sa fie si reciproc...nu ma asteptam...

Am primit multe reprosuri cum ca as fi “preaâ€Â
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Dec 30, 2005 12:37 am

Prea multe vise mi-am facut
Am indraznit sa sper prea mult...
Caci doua lacrimi nu pot sterge
Pacatul greu ce l-am avut...
Atunci cand tu, privind in jos
Mi-ai spus: Tu, suflete cazut!
Priveste-n tine si te iarta
Daca Speranta ti-ai pierdut.
Ajunge sa iubesti pe Domnul
Si-asa cum altii cred si au crezut,
Sa vii si tu-naintea Lui,
Plecandu-ti fruntea la pamant,
Si-al tau pacat, de Sus vazut
Va fi iertat, si spulberat...

Pe drum uitat de lume si de oameni
Pe drum de codru nebatut
De vei umbla, de nimenea stiut

Vei cauta loc de odihna,
Loc de uitare...si de tihna

Iar cand vei fi uitat de toti,
Cand gandul iti va fi stingher...

Sa stii ca pentru-o mangaiere atunci-uitata
Va fi mereu o usa, undeva,
Care-naintea ta si pentru tine
Se va deschide, cu dragoste, de catre mine.
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Dec 30, 2005 12:47 am

Psalmul 86

O rugăciune a lui David
  1. Ia aminte, Doamne, şi ascultă-mă! Căci sint nenorocit şi lipsit.
  2. Păzeşte-mi sufletul, căci sint unul din cei iubiţi de Tine! Scapă, Dumnezeule, pe robul Tău, care se increde in Tine!
  3. Ai milă de mine, Doamne! Căci toată ziua strig către Tine.
  4. Inveseleşte sufletul robului Tău, căci la Tine, Doamne, imi inalţ sufletul.
  5. Căci Tu eşti bun, Doamne, gata să ierţi, şi plin de indurare cu toţi ceice Te cheamă.
  6. Pleacă-ţi urechea, Doamne, la rugăciunea mea, ia aminte la glasul cererilor mele!
  7. Te chem, in ziua necazului meu, căci m'asculţi.
  8. Nimeni nu este ca Tine intre dumnezei, Doamne, şi nimic nu seamănă cu lucrările Tale.
  9. Toate neamurile, pe cari le-ai făcut, vor veni să se inchine inaintea Ta, Doamne, şi să dea slavă Numelui Tău.
  10. Căci Tu eşti mare, şi faci minuni, numai Tu eşti Dumnezeu.
  11. Invaţă-mă căile Tale, Doamne! Eu voi umbla in adevărul Tău. Fă-mi inima să se teamă de Numele Tău.
  12. Te voi lăuda din toată inima mea, Doamne, Dumnezeul meu, şi voi prea mări Numele Tău in veci!
  13. Căci mare este bunătatea Ta faţă de mine, şi Tu imi izbăveşti sufletul din adinca locuinţă a morţilor.
  14. Dumnezeule, nişte ingimfaţi s'au sculat impotriva mea, o ceată de oameni asupritori vor să-mi ia viaţa, şi nu se gindesc la Tine.
  15. Dar Tu, Doamne, Tu eşti un Dumnezeu indurător şi milostiv, indelung răbdător şi bogat in bunătate şi in credicioşie.
  16. Indreaptă-Ţi privirile spre mine, şi ai milă de mine: dă tărie robului Tău, şi scapă pe fiul roabei Tale!
  17. Fă un semn pentru mine, ca să vadă vrăjmaşii mei şi să rămină de ruşine, căci Tu mă ajuţi şi mă mingii, Doamne!
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Dec 30, 2005 1:04 am

Ci vrei sa pleci..iar daca este voia Domnului, atunci asa sa fie, pleaca...in Numele Domnului si in paza Lui sa umbli si sa-ti ajute caci grea cale vei avea de umblat...
Iar Domnul Dumnezeul meu e milostiv, si-mi va lega ranile ce le lasi in urma ta, si-mi va spala sangele de pe ele si ma va vindeca, caci precum mare este puterea Sa, mare este si mila Sa.
Si de va fi sa ramai...atunci voi multumi pentru fericire, iar de va fi sa pleci, atunci voi multumi pentru lacrimi, caci asa aflu ca traiesc si ca traiesc pentru Domnul.
Spui ca anii acestia ar trece greu daca am fi impreuna, caci mare ne-ar fi ispita...dar mai degraba te-as pazi pe tine, caci mai mult te iubesc pe tine decat ma iubesc pe mine...mai degraba te-as pazi pe tine caci pe mine m-ai pazi tu...
Spui ca nu poti sa ierti...si poate ca spui bine...nu stiu ce sa iti spun aici...pot doar sa sper ca voi capata in ziua de judecata iertare in fata tronului lui Dumnezeu...sper ca voi putea sa imi rascumpar ceea ce am facut...si ca in mila Sa, El ma va ierta...
Iar tu...poate ca ai dreptate sa nu ierti...pentru ca...nu stiu daca te merit. Am indraznit sa sper si rau am facut. Cred ca m-am uitat prea sus. Tu mi-ai intins o mana de prieten iar eu am vazut mai mult...Imi cer iertare iubitule...
Ar fi trebuit sa-mi tainuiesc poate iubirea, si sa te pastrez ca pe un drag prieten?
Domnul stie. Si poate-mi va spune si mie....
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Dec 30, 2005 5:29 pm

Ma simt ca o clepsidra...si nu mai am decat cateva graunte de nisip...si timpul trece...
si-mi vine din nou sa plang...
Si-afara ploua...


Rainy Days And Mondays - The carpenters

Talking to myself and feeling old

Sometimes I'd like to quit

Nothing ever seems to fit

Hangin' around, nothing to do but frown

Rainy days and Mondays always get me down



What I've got they used to call the blues

Nothing is really wrong

Feeling like I don't belong

Walking around some kind of lonely clown

Rainy days and Mondays always get me down



Funny but it seems I always wind up here with you

It's nice to know somebody loves me

Funny but it seems that it's the only thing to do

To run and find the one who loves me



(*) What I feel is come and gone before

No need to talk it out

We know what it's all about

Hanging around, nothing to do but frown

Rainy days and Mondays always get me down



Funny but it seems that it's the only thing to do

Run and find the one who loves me



Repeat (*)



Hangin around, nothing do to but frown

Rainy days and Mondays always get me down
une helene
 

Mesajde une helene » Sâm Dec 31, 2005 1:12 am

Pana si faptul ca respir imi aduce aminte de tine...
une helene
 

Mesajde une helene » Dum Ian 01, 2006 3:23 am

Toate işi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri işi are ceasul lui. Ecclesiastul 3:1
une helene
 

Mesajde une helene » Dum Ian 01, 2006 3:55 am

Cat de multa putere au cuvintele...cata forta le acordam...si cata putere de a ne supune...cuvinte pot ucide sau te pot aduce la viata...emotiile pe care le declanseaza sunt fie fatale fie izbavitoare...
Si cu toate astea...sunt frumoase, sublime, mici, mari...sunt fraze sau carti...sunt imagini sau dorinte...sunt vointa impusa sau sugerata...ne cumpara, ne castiga...ne au.
Un da...ne leaga pe viata iar un nu ne poate face sa devenim din piatra...


"Te iubesc!", "Pleaca!", ""Ramai...", "Te rog...", "Cred!"...iata aici cuvinte...altele mai am...dar le mai pastrez...caci ele sunt ploaia mea de dimineata...sunt roua si grindina mea...sunt vantul bland de primavara si gerul naprasnic de ianuarie.

Am vazut ghiocei...si-am inceput din nou sa sper...ca voi iesi cu bine din toate aceste ganduri...si...inca merg cu dragoste, dar singura, pe drumuri pe care-am pasit
iubindu-te si-atunci...


Lorelai.
une helene
 

Mesajde une helene » Lun Ian 02, 2006 7:52 pm

Draga jurnalule,

Mi-e greu...mi-e tare greu...si-as plange mereu, mereu, mereu...Am doar o umbra de speranta...pe care nu indraznesc sa o pastrez cu mine, de teama sa nu ma prabusesc atuci cand se va dovedi desarta...

Il iubesc! Il iubesc si nu stiu ce sa ma fac fara el...Tu stii, Tu stii ca il iubesc... invata-ma Te rog...ce sa fac si cum sa fiu pentru a fi a lui...

Te rog, Doamne...stii ca imi e greu...si Tu esti Cel care stie cum se va termina tot...iti cer putere si pe cineva care sa-mi stearga lacrimile...stii Tu pe cine iti cer, asa cum stii si ca am nevoie de el.

Acum sunt singura acasa...si e liniste in jurul meu...si mi-e frica de singuratatea mea.
Am aflat ieri ca totusi...tatal meu nu ma intelege...dar ma accepta.

Dar ma simt singura...si mi-e teama...si vreau la el in brate...mi-e dor sa-i simt mana in parul meu...si vorbele in ureche...mi-e dor de tine...oare stii?

Pe ce alei insingurate te plimbi fara sa stii de mine? Pe ce perna iti pui capul...fara sa te gandesti la mine?

Unde sa vin dupa tine? Unde mai pot veni acum?

Doamne, spune-mi ce sa fac...vorbeste-mi...te rog...asa cum ai vorbit azi la Betel...
une helene
 

Mesajde une helene » Mar Ian 03, 2006 2:48 am

Ma uitam prin pozele facute de tatal meu in decembrie...si am vazut din intamplare urmatoarea poza...trebuie sa spun ca mi-au dat lacrimile instantaneu...in poza e bunica mea, draga mea Micuta, cea care m-a crescut si care mi-e tare, tare draga...si care are o privire atat de trista in ochii ei albastrii ca cerul...incat mi se rupe inima...

Rusine sa imi fie ca nu am ajuns la ea anul asta! Rusine sa imi fie!!!!

Si acum plang ca nebuna, ca doar azi nu plansesem...deci da. Stiu de ce...pentru ca ea merau a fost langa mine, si pt ca este singura persoana din lumea asta care ma iubeste indiferent cat de mult am facut-o sa sufere...Doamne ajuta-ma sa repar asta, macar acum...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
une helene
 

Mesajde une helene » Mar Ian 03, 2006 2:01 pm

Parca pentru a-mi aduce aminte, browserul imi lanseaza pagina asta din jurnal avand centrat postul cu nr. 84...da asa e, are dreptate si bietul IE # nush' cat...

Cred ca saptamana asta...adik cat a mai ramas din ea...pana duminica, va fi cea mai lunga din viata mea. Serios...m-am pierdut complet in spatiu, shi in plus...sunt apatica, taaare apatica. Shi vine sesiunea...tre sa ma trezesc, urgent!

Asa...momentul de angoasa intelectuala a trecut...revenind la lucruri mai serioase...da jurnalule, ink ma doare...chiar rau de tot, pentru ca m-am pierdut shi pe mine, nu numai pe el...dar...trece, sper (??)...

Enfin...as vrea sa plec un picut la plimbarica, pana la bunica mea, ashea...sa o vad.


Shi in plus...ploaia asta aiuristica ma face sa ma simt ca intr-o poezie de Bacovia...shi eu il urasc pe Bacovia...dada. Ma deprima...shi...eh...gata, nu mai am chef sa scriu.
une helene
 

Mesajde une helene » Vin Ian 06, 2006 2:02 am

J'ai vu une eau verte, comme ma mer verte, comme ma mer que j'aime, elle m'a reí§u un jour d'été, avec un soleil d'or, quand elle était claire...

L'eau d'une petite rivií¨re de ma cité, l'eau verte que j'avait vu avec toi...

Oui je t'aime mais c'est inutile de le dire...

Tout ce que j'ai eu besoin a été un peu de tendresse et un peu d'amour retournée, mais oui je t'aime...


:x
une helene
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori