oare de ce

...pentru cei carora le place sa scrie

oare de ce

Mesajde superglu » Mar Iun 28, 2005 5:48 am

ca deobicei, letargia blegoasa de bimineata, dupa o noapte nedormita ma imbie la cugetari stupide. imi vine sa-mi torn scrumiera in cap. imi vine sa-mi iau bata si sa caut o balta sa dau in ea. totul e aiurea, parca visez si nu ma trezesc. simt ca trebuie sa fac ceva si nu stiu ce... as zbura, m-as rataci prin padure... as invata sa iubesc din nou

un nokia imi urla ca i se termina bateria si sincer ? ma doare in cur. daca ma enervez chiar ii sting tigara pe fata. oricum e chinezeasca, m-a fraierit unu saptamana trecuta. si scot si frigiderul din priza sa nu mai bazaie nici el. as da-o afara si pe curva care e in pat si doarme ca proasta cand mie imi chioraie matele de foame.

oare de ce ma intreb de ce... m-as arunca intr-o capita de fan si m-as ascunde, m-as face mic si inocent. as privi cerul si norii fara sa inteleg cine in jurul cui se invarte si nici ca mi-ar pasa. mi-e tare dor de tata. in doi ani am fost de doua ori sa-i duc o floare. fumez... ascult cum pasarelele de dimineata canta nestingherite prin copacii din fata blocului.

nici gandaci de bucatarie n-am... m-as duce sa omor cativa pe sub chiuveta. ah, n-am chiuveta decat in baie. da, uitasem. banii de mobila de bucatarie i-am spart momentan pe tampeniile din capul meu... si tot eu ma intreb de ce ?!
chiar am tupeu

probabil o sa ma culc si o sa o iau de la capat ca de fiecare data. a mai trecut o zi... sa plang sau sa rad ?
to be or not to be, who fucking cares ?!
superglu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 28, 2005 5:05 am
Localitate: Undeva intre Sirius si Carul Mare

ploua

Mesajde superglu » Lun Iul 04, 2005 5:39 am

un dobitoc de tigan si-a cumparat o casa chiar in fata blocului meu si a vopsit-o in albastru cu portocaliu. si ploaia i-a luat varul albastru de pe gard si l-a scurs precum pishatul pe sub masina mea. oricum, m-a luat la rost precum ca mi-am permis sa parchez pe trotuarul lui. si-a luat trotuar boratul, fute'm'asi pe el si pe masina lui obosita. desigur, in fata ii zambesc politicos si chiar o dau in glume cu el, ca'ntre vecini, nu ? i-as sparge fata dar nu pot pentru ca mi-e frica. in plus, e mai mare ca mine si ma consolez cu ideea ca pot sa-i omor cel mult cainii pe neve, latra in fiecare dimineata exact cand ma bag in pat. dar eu iubesc cainii si din cate i-am studiat, nici ei nu prea il au la inima. ma multumesc cu schingiuirile imaginare legate de borat si de ovulele lu' nevasta-sa, asa preventiv sa nu mai iasa si alte progenituri.

ploua de rupe. imi place ploaia. imi place pentru ca nu sunt oameni, si eu urasc oamenii si ziua de luni by default. imi place cum se scurge varul albastru de pe un gard oarecare. imi place noaptea si-mi place sa zbor. de fiecare data la inceput de an, incep cate o agenda pe care nu o mai termin niciodata. ma deranjaza teribil sa constat ca nu mai am pixul cu care am inceput-o sau, grabit cu vreo treaba importanta incep sa profanez paginile curate cu cate-un numar de telefon mazgalit si completat cu cerculetele sau patratelele de rigoare. in plus, daca-mi citeste cineva ineptiile ?!? incerc sa ma controlez tocmai pentru cel sau cea care va citi si in final... abandonez, intentionat sau nu. nu vreau sa impartasesc decat ceea ce vreau si cui vreau.

niciodata nu am reusit sa tin un jurnal :) mi se pare plictisitor pentru ca sunt dezordonat de fel, si foarte comod... de fapt, cui foloseste in fond un jurnal ? cat de labagiu tre sa fii sa tii un jurnal ? si totusi scriu acum pentru ca admit ca-mi place sa scriu. sau ca sunt labagiu. imi tot redefinesc umila existenta in fiecare zi, evident, fara vre'un rezultat notabil. gandesc deci exist si exist momentan doar pentru mine punct. nu ca as vrea neaparat sa schimb ceva, desi ma laud in oglinda din baie ori de cate ori am ocazia. cateva randuri anonime in noapte... pentru nimeni si pentru nimic. doar pentru mine, o alta particula infima si trecatoare prin ceea ce unii numesc timp. si timpul ma doare cumplit uneori. ascult cum cad picaturile pe marginea balconului, ascult cum se aud tastele de la calculator. as vrea sa fiu intr-un tren si sa privesc luminile portocalii ale satelor fara nici un nume sau importanta pentru mine. doar lumini care se pierd in noapte odata cu gandurile mele...
to be or not to be, who fucking cares ?!
superglu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 28, 2005 5:05 am
Localitate: Undeva intre Sirius si Carul Mare

o oarecare zi

Mesajde superglu » Lun Iul 04, 2005 9:39 am

saptamana trecuta calatoream, un lucru obisnuit in ultima vreme. mai neobisnuit e sa vorbesc despre asta. in avion, cer voie sa-mi deschid calculatorul mai mult sa-mi sparg timpul cu ceva. aveam un fisier criptat pe stick si din nefericire, am uitat parola. incerc diverse combinatii. ce dobitoc, imi spun, daca imi vor cere parola ?! n'o sa ma creada nici dracu ca nu o mai stiu. verific alte fisiere, le codez si le decodez de cateva ori. redenumesc extensii si le maschez printre driverele de windoze. nimic important dealtfel, era o masura de precautie impotriva concurentei mele precum si alte asemenea.

un pusti de vre-o patru ani se uita cu jind la mine. tocmai a fost la toaleta si se pregatea sa-si reia locul intre masa si tasu, niste tarani cu fetze de capsunari. il chem langa mine. n-am jocuri. ma gandesc la fosta cu care imi doream un copil. nu stiu de ce dar mai am si acum uneori senzatia ca o sa mor tanar :) si chiar imi doream, in fine... gasesc aberatia aia de minesweeper si il las sa se joace.

ma uit in noapte prin hublou si ma gandesc cum o sa fac sex cu actuala in cateva ore. n-o iubesc deloc dar e mai bine decat sa stau pe uscat. pustiul nu intelege cum e cu bombele alea iar eu renunt sa-i tot explic. sunt un pic obosit. masa imi arunca priviri intelegatoare iar eu zambesc compatimitor si-mi comand o cola, niste alune si un sandwich jalnic. mi-as trage-o cu absolut toate stewardezele ma gandesc si ma uit in continuare pierdut pe geam... aterizam... ma bag in vorba cu o tipa, studenta, se intorcea sa-si dea ceva examene ca si mine dealtfel. diferenta e ca probabil ea le va lua, dupa mutra. moldoveanca de fel, eu nu :) facem schimb de numere externe si ne despartim cu promisiuni ca ne vom suna reciproc desi amandoi stiam exact ca nu vom memora numarul celuilalt. in cateva minute sunt in taxi imi spun... si zambesc din nou la gandul ca ma va sparge cursa pana acasa.

stupoare, am probleme cu viza din pasaport mi se spune si un tip in uniforma ma invita sa astept. alti trei indivizi se fac ca asteapta pe cineva in jurul meu. ii observ agitati si ma intreb pe cine vor opri. sunt intrebat daca am bagaje la cala si astept. mintea imi functioneaza rapid dar tremur de nervi. incerc sa ma calmez si-mi spun ca sunt doar niste coincidente stupide. dar eu nu cred in coincidente. sunt ridicat, pe mine ma voiau. in cateva minute bagajul imi este intors pe dos si unul din cei trei incepe sa ma ia la intrebari pe un ton superior. verifica tot avionul daca nu cumva am aruncat vre-un alt bagaj prin el :) cred eu. apare si o grasa libidinoasa ce se doreste a fi un fel de ofiter de vama. mirosea a transpiratie. brusc, problema cu viza dispare si se iveste o alta spre nelamurirea totala a mea, cel putin in aparenta. de ce nu mi-am declarat laptopurile la iesirea si intrarea in tara. cum, nu stiam ca trebuie ?!?

ma gandeam la actuala care ma astepta undeva in public. nu gasesc nimic si se decid sa ma scaneze mai amanuntit. imi baga toate boarfele la raze iar pe mine ma verifica de zor cu detectorul de metale. se uita toti la mine ca la urs. se citea pe fatza lor nedumerirea si totodata placerea de a ma scormoni, convingerea ca vor gasi intr-un final ceea ce cauta de'ar fi sa se uite si'n curul meu. ajung intr-un fel de birou in care unul dintre ei ce parea a fi un sefuletz local ma invita sa ma descaltz :) imi scobeste adidasii pe rand cu un pix de plastic, meticulos. apoi ciorapii sport pe care ii aveam pe mine. ma gadila. imi taie in jumatate sapunurile pe care le-am cumparat dintr-un duty. singurele obiecte care au ramas neverificate manual au fost niste sosete mototolite de pe fundul valizei. erau de vre-o zece zile moarte pe acolo.

ma roaga sa aprind lanterna pe care o aveam la gat. incep sa ma destind. si uit-e-asa s-a dus pe apa sambetei si primul stick de'un giga, care este el, si evident, l-a dat in vileag si pe celalalt. nu mai vazusera asa ceva. dobitoc chinezul ala care i-a pus un led in curu' stick-ului imi spun si suspin. ce faceam eu cu doua laptopuri de ultima ora la mine ?! buna intrebare. turist, zic eu si dau cu subsemnatul fo 2 pagini. unuia dintre pinguini i se pare ca m-a vazut la televizor, o dam in glume cu garcea. se scuza ca nu stiu de ce ma retin atatea ore. chiar ne imprietenim, eu cu adidasii descheiati si ceva (cam tot ce era electronic) lucruri confiscate, ei ramasi fara tzigari. fumam de la mine, ca deh ce pixu lor... ne despartim fericiti pe la 5 dimineata sub deviza : orice sut in cur poa sa aduca oricand si'un pumn in nas. d-aia probabil nu mi-au cerut si incarcatoarele :)

ma gandesc cu sila ca s-a dus dracu si futaiul meu romantic. ma bag in pat si-mi trag cearceaful peste ochi. mi-am deranjat serios concurenta... adorm.
to be or not to be, who fucking cares ?!
superglu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 28, 2005 5:05 am
Localitate: Undeva intre Sirius si Carul Mare

iar pe drum...

Mesajde superglu » Lun Iul 25, 2005 3:55 pm

[...]
- nu va suparati, aveti cumva un bilet maine spre XXX ?
- hmm, nu stiu' sa vad, e cam greu in perioada asta...
- aoleo, da' trebuie neaparat sa ajung, cum as putea sa fac
- paiiii... stiti cum e, toata lumea pleaca acum, e vara, trebuie sa urmaresc on-line si

daca apare ceva va sun
- aha, uitati numarul... si...cam ce sanse as avea, stiti...
( suspans, imputitul se gandeste cat sa-mi ceara )
- paiiii...sanse foooaaarte mari
( gata, imi bag p.. in el, scot 500 si ii dau; in 10 secunde ii baga in portofel )
- ia uiteeee ! tzoc, a renuntat unul la bilet chiar acum...vai ce noroc aveti... cum e si cu

internetu' asta. ia spuneti, intoarcerea cand o doriti ?
( tzoc, tzoc si imi da booking id-ul pentru maine )
- aha, si v-am rezolvat sa puteti sa schimbati data de intoarcere cand doriti...
- vai, ce dragutz sunteti ( zic eu si il injur de morti si raniti in gand ), va multumesc

mult.
[...]

ma pregatesc de plecare... de data asta o sa-mi iau doar ceva boarfe la mine... preventiv... niste ciorapi, cateva tricouri, le indes in graba in bagaj...

[...]
ajung la aeroport cu vreo 30 de minute inainte sa decoleze ca deobicei. imi fac asigurarea in graba si ma gandesc la ale mele. soto o sa am probleme la frontiera, de data trecuta... mi se ia pasaportul si mi se spune sa astept...cei drept, mult mai politicos de data asta :) ma asteptam dealtfel, iar scotocesc printre zdrentele din geanta mea si intr-un final imi dau actele inapoi... pot pleca

V. futu-ti mortii matii, mi-ai facut-o de data asta, imi zic, cine stie cat de-acum inainte o sa patesc la fel la venire si la plecare. imi iau o cola... astept imbarcarea... stupoare generala... cine se plimba nestingherit printre pasageri intr-un tricou galben si niste blugi jerpeliti ?!? Chiar alcolistul de V. care din surse sigure era principalul vinovat pentru o parte din necazurile mele din ultimele saptamani. Totusi, nu eram foarte sigur...

Am crezut ca mor :) zic, fututu' asta ori lucreaza aici, ori pleaca odata cu mine... dau repede niste telefoane, in fine, asta e... ce dracu sa fac acum ?! nici n-am cum sa-l evit si-mi zic : ce p... mea, sa iau tauru' de coarne

- salut coaie, ce dracu faci p'aici ?
- he he, TU, ce faci ma muie, iar ai probleme :) ??
- ba, du-te dracu, nu se face ce mi-ai facut tu, laso'n p... mea, nu facem acelasi lucru ?!
- cine ma, io ?! sa moara familia mea... nu stiu nimic
( se mai jura 10 minute ) poate fraerul de D. sau I. ce dracu
- hai in buda sa fumam ca jegosii astia au intarziere la plecare
- hai
- in fine, n-avea cine... oricum, m-a ratat :) da' ia zi, unde dracu te duci ?!
- pai ma vad cu I., tu ?
- e, si io cu treaba ( zic eu, evit sa-i dau prea multe detalii ) waw, sa-mi bag.... ce dracu ma, tu ai 12B si eu 12C ??? ha ha ha

incepem sa radem amandoi... eram in tabere adverse si ne-am nimerit in acelasi avion si cu locuri alaturate... baga'mi'asi trebe sa-l suport pe asta cateva ore... eu cola, el bere, eu cola, el bere... fumam si bem in buda aeroportului ca la liceu... pizda aia care anunta nici nu se mai aude... iesim cu 3 minute inainte sa plece autobuzul ala cu pasageri...

V. mai comanda doua Chivas in avion... povestim d'ale noastre, tehnice... de fapt ne laudam care cu soft-ul lui desi stiam foarte bine ca ambele erau pline de bug-uri... he he, cel putin al meu avea o gramada dar mergea... la al lui lipsea partea de comunicatie... se tot lauda alcolistu cu Bluetooth desi stiam precis ca n-a facut nimic....

as asculta niste Sting, nu mai am nimic la mine, nici macar un player... aterizam...dam amandoi telefoane, ne asteapta pe fiecare prietenii care, sa mor de ras, erau desigur adversari oarecum si ei... he he ( am aflat mai tarziu :) ), s-au intalnit la asteptare si s-au mintit ca la usa cortului care pentru ce a venit :):)

asteptam bagajul lui V., eu l-am avut la mana, era usor... plin de senzori de umiditate, imi zic si nici o camera... mama ce s-au mascat si astia, retardatii... iesim... si ultima surpriza pe ziua de azi !!! pe V. il opresc fraerii pentru verificari... ma tirez repede de langa el desi stiam ca daca era ceva suspect cu mine cred ca aveau poze din toate unghiurile... ce p... mea, adica oricum nu era cu mine, nu ?! treaba lui, habar'n'aveam daca avea ceva laptop la el... ies

aflu ulterior ca tampitul si-a adus tzigari din tara ca sunt mai ieftine, trei cartuse :):) si boii l-au vazut pe scannerele de cala... mama ce cretin, avea si ceva soft, computer... logic, i le-au confiscat si p'alea si l'au tinut vreo doua zile... nu stiam ce sa fac, sa rad sau sa-mi para rau

[...]

sunt departe... pana si carul mare se vede altfel cand nu esti acasa...
to be or not to be, who fucking cares ?!
superglu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 28, 2005 5:05 am
Localitate: Undeva intre Sirius si Carul Mare


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron