Jurnal Absurd

...pentru cei carora le place sa scrie

Jurnal Absurd

Mesajde Johny_NotSoDeep » Mie Iun 29, 2005 2:00 am

ora 12.15
Azi m-am gandit sa incep un jurnal absurd.
Ideea mi s-a parut absurda.
La ce bun sa tii un jurnal absurd, in care sa insailezi zilnic evenimente absurde care n-au nici un sens ???
Apoi vreo jumatate de ora m-am gandit mult la toate lucrurile absurde pe care le stiu, pe care le-am cunoscut.
Apoi inca o jumatate de ora m-am gandit intens la toate lucrurile absurde pe care nu le stiu si pe care nu le-am cunoscut.Apoi m-am gandit ca e absurd sa ma gandesc la ce nu pot sa ma gandesc.

ora 16
M-am hotarat sa nu prea stiu ce sa fac.
Oare e bine sa tzi un jurnal absurd ???
Si daca, in fine, am sa ma decid s-o fac... ce poti scrie intr-un jurnal absurd ???
bunoara nu pot sa scriu "azi am avut o zi infecta"
chiar daca,la urma urmei, am avut.
Chestia asta are sens iar eu m-am decis sa tin un jurnal absurd.

ora 18

Am ascultat o manea si imediat o bucata din Mozart.
Mi-am spus ca daca tot o sa tin un jurnal absurd sa incep sa fac si lucruri absurde.Chestia surprinzatoare e ca dupa Gutza, Mozart tot plin de sens e .Chestia asta m-a infuriat la culme.Apoi din furie am dat-o in perplexitate.Din perplexitate am dat-o in mirare si din mirare am dat-o in lene.In lene am stat vreo trei ore.Mi-a fost greu sa ma smulg din ea.

ora 21

Faza.
Asteptam autobuzul 336 .Oameni multi in statie, mecle pestrite.Unul avea o sacosa albastra.M-a obsedat sacosa aia.Brusc mi-a venit sa ies in fata lor si sa le propun sa facem un cor pe care eu sa-l dirijez pana vine autobuzul.
Un tip grasun cu obraji carnosi de buldog m-a facut nebun.
Evident ca nu l-am bagat in seama ( totdeauna se gasesc oameni care sa nu-ti agreeze ideile) am iesit in fatza si-am inceput sa dirijez concentrat.Vreo trei au inceput sa lalaie anemic.O fetiza cu chip palid a borat brusc, nu stiu de ce.Vreo doua doamne din cor s-au dus s-o asiste, au udat-o cu apa.Cand si-a revenit fetitza a spus ca stilul meu de a dirija i-a facut greatza.Evident ca m-am simtit ofensat si-am dat-o afara din cor. Femeile (care o ajutasera) au protestat si ele cu voci ascutzite de gospodine ingalate.Tipu grasun cu obraji de buldog a inceput iara sa ma faca nebun.M-am chinuit sa-l ignor cum pot si-am dirijat isteric pana a venit autobuzul.
Cand am plecat tipu cu plasa albastra s-a luat dupa mine.Am fugit nauc pe strazi pana spre seara.
Johny_NotSoDeep
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 21, 2005 5:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Johny_NotSoDeep » Mie Iun 29, 2005 11:58 am

A doua zi cand insaliez aici in jurnalul asta absurd caruia nu-i vad rostul.Revelarea inutilitatii lui m-a ajutat sa nu renunt la idee.
Azi m-am gandit sa fac un flick-flack pe spate. Cu dublu tulub.
Ideea e ca habar n-am cum se executa un dublu tutlub, chestie care m-a incurajat si mai mult.Nu prea am loc aici, in mansarda, dar m-am hotarat sa scot scaunele si masuta de lucru, inclusiv patul... si sa incerc.brb
Johny_NotSoDeep
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 21, 2005 5:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Johny_NotSoDeep » Mie Iun 29, 2005 12:21 pm

dupa 5 ore

Asistenta Ana e buna rau.Cealalta (are un nume oribil: Iancu) e grasa, slinoasa, si ai necontenit sentimentul ca-si uraste pacientii.Meseria.Corpul.Coafura.Oamenii.Cred ca e si putin sadica pentru ca toti pacientii din salon urla cand face ea injectii.Doctorul a zis ca am coloana fisurata si ca e posibil sa raman paralizat.Naspha.Mi-a zis ca ce am facut e complet irational.Un flick-flack pe spate cu dublu tutlub se face cu avant, calculand exact pasii.A vrut chiar sa-mi exemplifice, in salon era oricum destul spatiu...In fine , ca s-o n-o mai lungesc, doctorul si-a fracturat si el coloana.Chiar acum cand scriu randurile astea ( de fapt le dictez tipului cu plasa albastra care m-a tot urmarit si cu care m-am imprietenit) doctorul imi face cu mana din patul de alaturi.
Cred ca el a avut o aventura cu Ana pentru ca de fiecare data cand il schimba, Ana ii sopteste ceva la ureche.Si doctorul clatina incantat din cap pe sub masca transparenta de oxigen semanand cumplit de mult cu dark vader din ciresarii..
Nota ulterioara: Razboiul steleleor evident, tipu cu plasa albastra a redactat gresit
Johny_NotSoDeep
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 21, 2005 5:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Johny_NotSoDeep » Mie Iun 29, 2005 12:57 pm

Stiti ce ma deprima cel mai mult ???
Stelele.
Stelele de pe cer.
Stelele pe care le vezi noaptea dintr-un pat de spital manjind geamul, clipocind departat, inegal, in nuante de galben si rosu aprins ...Par atat de ...intangibile.
Doctorul cel nou a zis ca maine plec acasa.Radiografia a scos la iveala ca nu a fost vorba de o fisura ci de o entorsa.Mie nu-mi pare rau decat ca n-am s-o mai vad pe Ana.
Azi mi-am inchipuit ca o tin in brate, doar atat , nimic mai mult, si m-am simtit beat de fericire.Ana e creola, cu par carliontat si lung... O vad deseori din profil cum se apleaca catre pacienti, zambind ...Cand zambeste, Ana face gropite in obrajori, ochii ei verzi te imbraca intr-o magie indescriptibila...te subjuga.Mereu o privesc pe furis, imi plac la nebunie coapsele ei rotunde ..pielea bruna , sanii pe care-i ghicesc fermi pe sub halatul alb ...Uneori am flashuri, o vad goala lipindu-se de mine, tot mai aproape , tot mai strans ...nu cunosc fericire mai mare decat imaginea asta, blitzul asta ca o vraja al trupului ei , imposibil de descris...
Johny_NotSoDeep
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 21, 2005 5:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Johny_NotSoDeep » Mie Iun 29, 2005 5:35 pm

M-au externat astia.A venit un ninja si mi-a intins o hartie (ulterior aveam sa aflu ca era foaia de externare) si a bombanit ceva pe sub panza neagra care-i acopera gura.Am vrut sa intreb colegii de salon de cand ninjalaii externeaza pacientii dar a intrat Ana si am uitat de tot.Apoi Ana a iesit si mi-am amintit brusc totul.Nu stiu daca ati inteles..Mi-am amintit TOTUL.!Cine sunt, ce caut aici, incotro ne indrepatam.Daca l-ash fi avut pe Kant langa mine i-as fi zis-o : "fariere am aflat" dar nu era si i-am spus-o unui mosneag bolnav de osteoporoza care m-a privit lung, cu niste ochi aposi: Tinere -mi-a zis el ...apoi a tacut. Mai tarziu aveam sa aflu ca mosu era amnezic, si toate frazele lui incepeau la fel, si se sfarseau la fel in cuvantul asta magic ...care anunta o fraza cu sens , ceva total si definitiv:" Tinere..."
so back at home, in singuratatea mea tituittoare de parca as fi o furnica care traieste in tubul unei tzevi.Vernil .
Johny_NotSoDeep
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 21, 2005 5:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Johny_NotSoDeep » Mie Iun 29, 2005 5:46 pm

in spital am scris si niste proza absurda: iat-o :
" Catzeii din gradina spalatoresei aveau niste mecle ovale de brontozauri opariti intens.Cand latrau, balanganeau din cozi ca si cum blana lor putreda ar fi fost captusita cu pureci fastonati.Singura solutie ramanea, ca de obicei , matzele...Adica felinele cu boturile lor aspre, rozulii, teshite ca niste robinetzi ...Senectutea cuprindea si caprele.Perechi de cornitze osoase, ascutite, de-un verde acajiu, bolnavicios.
Pajistile abia le suportau scarpinarea neinspirata.Avei impresia ca fiecare balon de sapun seamana cu un betziv rotund tarat spre casa de propria lui circularitate.
Spre seara, cazacii isi despicau obositzi prizonierii.
"Au adus paturile ??? "- intrebase ingrijorat nudistul lovind violent cu cotul barbia nerasa a surferului care plonjase cu intarziere ridicat de val.
Tarziu de tot, rechinii se stransera toti ranjind haotic.

edit by k@tzy: mai ushor cu posturile la intervaluri atat de scurte, s'il vous plait.
Johny_NotSoDeep
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 21, 2005 5:46 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron