Ce e viata?

...pentru cei carora le place sa scrie

Ce e viata?

Mesajde allyna_g » Mie Aug 03, 2005 10:06 am

Azi am vazut un accident de masina. Soferul era un baiat de 21 de ani. Am spus "era" pentru ca a plecat dintre noi. Atunci m-am intrebat:ce este viata? Pleci de acasa, te gandesti ca ai o mie de treburi de rezolvat, ca ai de infruntat canicula, ca mai stai la semafor.... Si, pentru ce? Nu stii ce iti rezerva viata. Nu stii ce vei face sau unde vei fi in urmatoarele 10 minute. Saracul baiat! Sper ca de acolo, de sus, el ma vede si stie ca, poate mi-am pus aceeasi intrebare : CE ESTE VIATA?
Avatar utilizator
allyna_g
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Aug 02, 2005 11:00 pm

Mesajde blue_wing » Joi Aug 04, 2005 1:01 pm

m-am gandit ca daca omul este materie si daca materia este in continua transformare, atunci vaiata este o stare a materie. (sper sa nu fiu prea morun si fara sentimente-da asta cred)
"Pe buzele ei mi se naste sufletul." (L. Blaga)
Si daca dragostea spune NU mai sunt 665 de motive ca sa traiesti.
Avatar utilizator
blue_wing
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mai 11, 2005 11:00 pm

Mesajde allyna_g » Joi Aug 04, 2005 1:58 pm

Ma uit in jur si incerc sa descifrez acest mister : Ce este viata?
Ma uit la oameni cum trec ganditori pe strada. Unii mai tristi, unii mai veseli, un ii mai bine dispusi. Dar, toti sunt de fapt intr-o calatorie prin ceea ce noi numim viata! Fiecare trebuie sa-si duca sarcina pana la capat. Fiecare are un destin. Si de aici o concluzie: suntem niste marionete, iar viata este o piesa de teatru cu final imprevizibil !
Avatar utilizator
allyna_g
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Aug 02, 2005 11:00 pm

Mesajde maxx1nsane » Dum Aug 07, 2005 8:52 am

Viatza este o shansa, o shansa de a ne demonstra de ceea ce suntem in stare, un test prin care trecem fiecare dintre noi. Sunt ferm convins ca exista shi viatza de dupa moarte. Aceeia care ishi bat joc de ei, de corpul lor, fac o mare prostie...shi chiar nu ii intzeleg...
Orice lucru pe care il faci va avea un efect mai devreme sau mai tarziu asupra ta shi a celor din jur.
Nu sunt de acord cu aceeia care spun ca viitorul este scris acolo undeva....
Nu, viitorul tzi-l faci tu singur, tu decizi prin ceea ce faci, felul in care te portzi cu tine insutzi.
Se intampla ca anumite persoane, prin modul lor de gandire, felul in care se poarta etc. sa te influentzeze....dar asta e...totul este cu un scop...nu este la nimereala.
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron