Scrieri interminabile

...pentru cei carora le place sa scrie

Scrieri interminabile

Mesajde Aimee » Vin Sep 16, 2005 5:50 pm

Parerea mea este ca viata continua chiar daca ai trecut peste o faza proasta, chiar daca te straduiesti inca sa-ti dai seama de ce dracu traiesti, chiar daca iti vine sa te sinucizi si pana la urma renunti, chiar daca ti sep are ca viata este prea ciudata si numai ciudati intra in ea. Oare de ce crezi asta? Simplu. Pentru ca ai ganduri, pentru ca existi, pentru ca vrei sa intelegeti. Dar oare ce e de inteles? Nimic? Nu cred. Viata inseamna totul, totul si nimic pana la urma. Totul deoarece viata in sine iti face existenta mai frumoasa.. .sa zicem ca ai un acceident si trebuie sa stai in pat pana iti pui o injectie in sange ca sa crapi odata ca te-ai plicisit de aceasta viata insuportabila pe care o duci. Dar totusi multi isi dau aere de mai macho, in situatia baietilro si de mari fufe, in situatia gagicilor. De ce oare? Pai, evident ca sa se distreze. Si de ce sa se distreze? Ca sa aiba ceva de facut. Si de ce sa faca ceva? Ca sa nu-i vina sa se sinucida in fiecare moment al vietii sale. Toate randurile de mai sus sunt f. aberante si usor de injurat etc. Dar oare am dreptate? Poate ca nu, insa nu inteleg de ce nu ai da atentie putin si gandurilor si cuvintelor mele, randurilor scrise de mine mai sus si cele dincontinuare care probabil te vorp lictisi si mai tare decat pana acum. Totusi daca tot ai intrat in acest topic incearca macar sa vezi daca pot duce aceasta idee pe care am conceput-o aici, pana la capat. Vorbeam despre viata, asa-i? Pai de ce imi vine mie sa tot scriu si iar sa scriu si iar sa scriu despre viata? Simplu! Pentru ca nu am altceva de facut si nu vreau sa-mi pun capat zilelor tocmai acum cand am descoperit ca prin scriere te poti descarca iti poti scrie gandurile si fara a vorbi, fara a consuma energie prea multa prin cuvinte, prin vorbele interminabile. Daca ai totusi problema cu scrisul, ia o tastatura, un monitor si un creier de computer. Gaseste un program de scris si tasteaza si tasteaza si tasteaza pana o sa te plictisesti si de acest lucru si de aceasta terapie si vei vrea cu sigururanta cu totul altceva. Totul pare atat de aberant asa-i? Si cand te gandesti cat de repede si de incet poate a scris scriitorul incepe sa te doara capul ingrozitor. asadar de ce sa ne mai punem capul deschizand toate topicurile numai asa de curiozitate sa vedem ce scrie inauntru? daca ai chef de citit, de scris sau altceva fa acel lucru pana la capat nu injurand ci calm si asa vei vedea ca iti vor veni si tie idei contra plictiselii si altor lucruri de acest gen. Te arde curiozitatea? Incearca sa te stapanesti pentru ca altfel vei muri repede. Nu stiai aceasta vorba? Ei bine acum ai aflat-o.
Aimee
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 16, 2005 5:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aimee » Vin Sep 16, 2005 7:13 pm

Uite-ma din nou aici incercand sa-mi fac timpul folositor cat de cat daca se poate spune astfel... incerc sa scriu despre viata si despre... hmm.. se poate spune tot ceea ce imi trece prin cap? adica numai tampenii. si cand zic asta nu exagerez. ati vazut cate aberatii am scris mai sus? ei, zic si eu asa ca sa ma aflu in treaba, sa scriu si sa nu mai termin... desi totusi povestea mea tot se va termina odfata siodata cand voi avea si eu 1001 ani si tot asa iar stranepotii mei vor arata aceasta carte stra-stranepotilor lor si tot asa cartea mea cu toate scrierile mele interminabile vor ajunge mai departe si mai departe iar istoria acestor scriei interminabile va avea cale lunga si indepartata... ce imaginatie bogata pot sa am, asa-i? ei bine poate ca asa este ca aveti dreptate dar eu tot voi ocntinua sa scriu... si uite cum am folosit cel puti n3-4 randuri scriind o gramda de cuvinte si litere, scrise le nimereala observand tocmai acum ca nu am scris de fapt nimic, adica nimic interesant, nimic favorabil pentru ca aceste scrieri interminabile sa aiba vreun succes, vreo istorie vreo ceva. dar hai sa ne apucam de lucruri mai serioase si sa povestim ceav mai interesant pentru ca altfel acest tpic va fi sters fara nici un regret de moderatorii acestui forum... acestea fiind spuse ma voi apuca de pe randul urmator sa scriu ceva mai interesant, ceva mai util, pentru mine si pentru voi si totodata ceva scriind mai incet si mai bine deoarece daca va ganditi cat de repede scriu si de aceea scriu atat de gresit si unele litere le mai si mananc etc etcetc si utie cum gandurile mele curg deoarece nu permit creierului meu mare si prost sa se gandeasca la altcevaa la ceva mai interesant mai folositor si daca nu ma mai opresc pana la urma din scris voi continua asa pana nu voi mai avea degete si urme de ganduri si voi fi libera si pustiita... ufff..
uite ca am ajuns la un nou rand si uite ca si pe acest rand scriu numai abureli... ei bine.
Acel rand a luat sfarsit iar eu voi continua sa scriu lucruri interminabile, adica scrierile mele interminabile adica gandurile mele mici lungi si indiferente pentru voi cititorii scrierilor mele interminabile. GATA! STOP!
Ei bine am terminat cu prostiile cu gandurile enervante si neinteresante nici pentru cititori dar nici pentru mine daca ma apuc sa citesc inca odata ceea ce am scris in graba desi nu pierdeam nici un tren. Dar sa stiti cand eu ma apuc sa scriu, deoarece am invatat sa tastez cu mare usurinta repede si f. repede pe tastatura aceasta neagra si nesuferita a calculatorului meu, nu ma mai opresc.

In fine! Adevaratul motiv pentru care am intentionat sa postez din nou in aceste scrieri interminabile este ca am auzit ca aceasta este o terapie... dar ce fel de terapie? sa iti dai seama cat de prost si imbecil esti ca daca te apuci sa scrii nu te mai opresti? Chiar nu pricep ce este cu aceasta terapie. Ei, nu vreau nici psiholog si nimic de acest gen. nu sunt nebuna ci doar poate cam obsedata de tastatura. daca ma intrebi unde se afla litera "g" pe tastatura iti pot spune imediat locul acelei litere deoarece mitnea mea este plina de mii de tastaturi de acest gen... in fine! nu sunt obsedata de chat ci mai mutl de forumuri deoarece imi palce sa ma exprim dar nu prin cuvinte consumandu-mi energia ci prin litere, prin folosirea degetelor mele inerte.... bleah! nici nu mai stiu ce spun. daca as avea degetele inerte nu as avea cum sa sciru, in fine! mai voiam sa va spun un lucru: nu imi place sa ma exprim prin cuvinte, sa-mi folosesfc inteligenta zicand ceva intereanat bu nde auzit si pentru mine si poate si penbtru ceilalti dar imi palce sa vorbesc prostii si nu numai... ce chestie haioasa si totusi prosteasca si demn de gandit asa-i? sau poate totusi ca nu am dreptate si nu este deloc interesant acest lucru. uitati ca deja am inceput sa o iau razna si sa scriu iar f. f.f. repede si acest mesaj va fi interminabil... tata sta in fata mea, are si el calculatorul sau in fata monitorului calculatorului meu si pun pariu ca din secunda in secunda ma poate itnrebare care e motivul pentru care am inceput sa o iau razna cu degetele acestea nebune care scriu si iar scriu in prostie pe aceasta tastatura nesuferita care nu se da odata la o parte din calea mea... poate la citire mesajul meu este super imbecil si nesuferit =dar sa stiti ca este super amuzant cand scriu atat de repede iar eu imi zic in minte evident ceea ce vreau sa scriu si este chiar super amuzant sa scrii, citesti si sa iti dai pe dinafara prostia si energia negativa sua poate si pozitiva si toate gandurile imbecile din mintea ta de copil sau poate om mare, om matur etc etc etc si uite asa nu mai am ce zice deoarece scriind atat de repede nu mai am ganduri pentru ceva cat de cat intereant si scriu numai imbecilitatui si scriind atat de repede scriu si gresit gramatical, mai mananc litere si tot asa panba imi voi pune capat zilelelor... adica zilelor de stat la calculator in fata acestui nesuferit de monitor care imi arata imbecilitatile pe care le-am scris anterior si tastatura aceasta nenorocita care cand ma uit la ea ma face sa ma gandesc cum ar fi sa stau la calculator sa scriu si sa-mi exprim din nou imbecilitatea in fata multor straini... ei... asta este.. .imbecilitatea trebuie scoasa cumva din tine si uitati ce mod "inteligent" am gasit eu... o terapie probabil si ea interminabila precum scrierile mele interminabile...
Aimee
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 16, 2005 5:23 pm
Localitate: Bucuresti

Nimic (k) despre nimic (k)

Mesajde Portocaliu » Lun Oct 10, 2005 11:39 am

Da interesanta idee. Imi place cand vad pe cineva ca se chinuie sa vorbeasca despre nimik caci in mare despre asta vorbesc multi dar nu isi dau seama. Cine crede si are impresia ca vorbesc despre ceva mai mult ca sigur se insala. Adica despre ce sa vorbesti cand poti pur si simplu sa vorbesti si sa crezi ca vorbesti despre ceva dar defapt sa nu vorbesti despre nimik. E chiar mai bine sa recunosti ca nu vorbesti despre nimik caci astfel sigur vei stii ca nu vorbesti despre nimik si toata lumea nu va mai sta sa analizeze despre ce vorbesti dat ca vor stii deja ca nu vorbesti despre nimik. Si uite asa vei putea sa vorbesti despre nimik pana cant te vei plictisi dar si asa te vei simti bine ca vorbind incontinuu despre nimik nu va fi ca si cum nu ai vorbi deloc. Pentru ca sa nu vorbesti de loc chiar nu are logica adika daca atatia vorbesc despre nimik tu de ce nu ai vorbi despre ceva care sa fie mai nimik sau nimik decat ce vorbesc altii. Si uite asa poti sa vorbesti despre nimik si nimik ca oricum daca ai vrea sa vorbesti despre ceva care pentru tine nu inseamna nimik si poate ca e chiar important multi oricum vor crede ca vorbesti despre nimik si deci de ce sa te mai chinui sa vorbesti despre ceva cand nimeni nu te asculta si toti vorbesc despre nimik adica e bine sa tot vorbesti despre ceva care oricum e nimik. Iar daca vei reusii sa vorbesti incontinuu despre nimik pana la urma vei constata ca te vei simtii mai bine si nu vei mai vrea nimik decat sa nu mai vorbesti despre nimik. Si asa te vei orii si vei lasa pe altii sa vorbeasca si ei la randul lor despre nimik caci asta e tot ce trebuie sa faci sa creezi un curent al nimikului si sa lasi lumea sa il dezvolte. Si astfel multi vor vorbii incontinuu despre nimik si nimik altceva decat nimik. Si daca te vei plictisii sa vorbesti despre nimik in limba ta materna ai putea sa incepi sa vorbesti despre nimik in alta limba decat a ta care este materna si sa incerci sa vezi cum te descurci sa vorbesti despre nimik si in alta limba decat in a ta si asa poate te vei confrunta cu tine si vei invata din nimik ceva. Adica de ce sa nu inveti ceva daca tot vorbesti despre nimik. Oricum daca stai sa te gandesti nu e ca si cum vorbesti despre ceva si nu faci nimik caci defapt scrii despre nimik si inveti sa scrii mai repede pe tastatura ceea ce inseamna ca si acest nimik se va transforma in ceva care este altceva decat nimik si anume ceva care iti va folosii si data viitoare cand vei dorii sa vorbesti despre nimik. Si astfel iti vei perfectiona si puterea de a vorbii despre nimik cat si calitatile tale de a scrii mai repede si mai corect si poate asa si altceva cum ar fi imaginatia pe subiect si aptitudinile de comunicare care sunt si ele mai importante decat nimik altceva ca sa nu uitam de nimik. Si in plus daca cineva va cauta cuvantul nimik pe google sau pe vreun alt nimik de motor de cautare ii vor rezulta suficiente nimikuri mai ales din textul tau si va reusii poate sa citeasca ideeologia ta despre nimikuri si despre ce poate un nimik de text sa aduca in viata unei persoane altceva decat nimik. EU propun ca cei care reusesc sa vorbeasca depre subiectul acum deosebit de irelevant nimik si mai cu putin timp in urma interesant. Sa incerce si ei sa vorbeasca despre nimik intruna caci eu daca as vorbii despre ceva care e oarecum nimik pentru ca fara voia mea nimik este as vorbii despre cineva care imi este drag mie si nu ma lasa sa traiesc fericit caci probabil ma considera un nimik, si nu neg ca nu as fi dat ca m-am comportat cu nimik mai mult decat un imbecil al nimikului si inutilului, mai inutil decat nimikul in sinea lui. Dar aceasta este o poveste cu totul diferita de nimikul despre care vorbeam adineaori si daca stau sa ma gandesc reintregeste totusi subiectul nimik de adineaori facundul un nimik mai mare si mai profund dandui un sens oarecum lipsit de sens al nimikului despre care vorbim. Apropo eu nu sunt doctorul ei in caz ca ati citit tot. Si daca ati citit tot inseamna ca ori incercati sa intelegeti ceva ori sunteti un pshiho- log sau pat, ori mai mult ca sigur sunteti si dumneavoastra un nimik mare care duce la un mai mare nimik. Iar ca incheiere la acesta nimikciuada propun ca cei care cred ca se deosebesc de nimik prin ceva mai altfel decat nimik sa imi scuze greselnimikurile pe care le-am introdus din nimik in acest nimik al textului despre nimik.
Portocaliu
 


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron