relatari

...pentru cei carora le place sa scrie

relatari

Mesajde gaga » Mie Iul 05, 2006 2:30 pm

uite ca mi-a cazut in mana un aparat foto si m-am gandit sa fac si io jurnal ca daca am pose mai tiu si eu minte ce mi s-a intamplat. asa ca incep cu vacanta recenta. calitatea poznelor nu e calitativa deoarece din jpeguri le-am bagat cate 4 in pps si le-am jpegit iara ca sa fie mici. numa ca idee.

calatoria a inceput bine in sensul in care la aterizare nu am vomitat cele doo beri din avion. numa pe una am rasturnat-o. apoi am stat o ora la bord pe motiv de habar n-am ce, fara aer conditionat, cu plozi plangand, mame cugetand.

ziua unu nu o am in pose caci m-am dus la magazin si vanzatorul a zis ca abar n-are sa imi arate cum functioneste aparatu' ca nu e alimentat.
i-am zis ca cumpar io doo baterii si le introbag in el da a zis ca nu.

asa ca de nervi am facut trei din cele cinci terre de sus cu masina, am papat inghetzate, am transpirat la greu, am urcat si coborat cele sase sute si ceva de trepte din Corniglia ca sa ajung pe asa zisa plaja respectiv doi bolovani unde am admirat chestii din apa mediteranei cum ar fi linguri ruginite si siringi, apoi m-am intors acasa.

edit: primu cersetor era la spezia. da era din resitza de fabt. ca sa vezi

pozele ce urmeaza nu sunt in ordinea zilelor ci intr-una aleatoare ca am schimbat fo 3 memorii in aparatzel si nu mai stiu care ce cand si cum.
==========

caldura mare la sarzana

asta e localitatea in care am avut cartierul general. foarte frumoasa si prima calarita. ca toate localitatile in care am fost este plina de romanashi. mai ales in statia de autobuz de care m-am ferit ca de draq.

am luat-o la pas si am ajuns in piatza garibladi unde era o statuie cu un nene in curu gol care numai a garibaldi nu aduce. mai tarziu am vazut ca in toate orasele e o piatza garibaldi chiar daca giusepe asta nu a dat pe acolo.

tot in foto unu in a doua imagine puteti admira casa la niste unii care nu stiu ce hram poarta ei de au casa aia dat fiind ca gazdele mele vandusera un apartament de 3 camere in centru istoric cu 500.000 de euroi. ma intreb cat o fi costand casuta cu palmieri.

dupa ce am lesinat de cald am intrat sa servim ceva la scaletta (tot in prima pozna) lucru care de asemenea a mirat oamenii ca cica acolo e numa cu rezervare si plm. nu e adevarat. minte aia.

am servit papa bun (cica de aia e renumita crajma ca face haleala "de casa") adica nijte paste (de casa cum vam zis) bolonieze d'alea si baccala (un soi de peshte merluc tzinut in sare porma desarat. draq sa ii inteleaga si pe astia) cu niste sos cu mazline tralala.

berile 4 la numar au fost la juma de pretz ca aia a uitat sa treaca doo pe nota.

plimbarea a continuat dupa cum putetz vedea printre gaze, flori si liane care sodomizeaza garduri. asta pana la cetatea sarzana ca astia facura orasul pe cetate.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 05, 2006 2:38 pm

caldura mare la sarzana part tu

aici in prima poza vedeti casa lu un om cu gradina suspendata, o petunie (subliniesc: O PETUNIE) si o biserica in care bulanjiii nu te lasau sa intri in izmene scurte asa ca am pozat-o pe afara in sunetul acordeonistului cersetor care interpreta moricone. nenea din varfu' bisericii ne facea cu mana da io nul cunosteam.

in posa a doua mozaicul si detalii de pe bisericutza, un cioccioc de usha care mi se paru sinistru (de fapt porma vazui ca erau mai multe asa) si un carusel cica antic in care nu m-am dat.

caldura continua nemiloasa.

asa ca dupa ce am mai vizitat tot ce era am oprit la o terasa din centru care indemna la lene si unde chelnerii erau prietenoshi unde am servit o pizzeta si niste beri reci impreuna cu pretenii mei gogutzii*.

acasa am luat loc pe terasa cu garoafe pana s-a intunecat (ultima posa) am mai tras pe memorie si o muscata, am servit cina si gata ca ne topiram.

*gogutzi = porunbei obraznici care sunt peste tot si care sunt schilozi de picioare in cea mai mare parte.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 05, 2006 2:50 pm

firenze

in cu totul alta zi am fo la firenze.
am luat-o devreme catre gara ca sa nu ne mai omoare soarele in cap.
acolo am luat iar o mostra de imbecilitate a functionarilor publici peste care o sa trec acu' ca daca ma luam dupa aia ajungeam la pisa unde fusesem deja da nu gasesc posele.

trenu' o minune: nu mergea aeru' conditionat, scaunele cum se vede rupte, jeg cat cuprinde. acu' a fo bafta cu scaunu' ala ca omu si-a perdut telefonu intre banci si a depistat repede vagonu' si l-a recuperat asa ca sa traiasca vandalii!

acolo am vizitat diverse statui si trebi de marmura facute sau nu de michelangelo pe care nu le descriu in amanunt ca probabil e plin google de ele. am atasat numa poza madonei cu ochi de sticla. brrrr. sinistra.

la orele pranzului sperand ca afluenta de turisti japoneji o sa se care draq de la cozile de intrare in capela si turn si plm ne-am asezat sub dom sa servim oarece. la o terasa.

socul a fost teribil. intr-adevar haleala exceptionala, adica foarte buna, cea mai buna pizza 4 formagi pe care am mancat-o, impreuna cu un carpaccio si un platou cu pecorino de trei varste servite cu miere si gem plus doo inghetate bestiale, 4 beri si doo cafele au costat "numai" 104 euro :x
da' le-am furat grisinele de pe masa futu-i in preturi.

p'orma am vizitat superbitatile de acolo. superb pana in momentul in care m-a mancat in cur la cele patruj de grade de afara sa urc in varf de turn (vedetz acolosha in pose ce si cum). a fost si o parte haiuasa ca la coborare faceam misto de aia care urcau (turistii de): "mai avetzi doo ore si ajungetz" "inca o mie de trepte si gata".

am coborat ca dupa o sauna si am cautat repede un local cu aer conditionat unde ni s-a zis ca nu putem sta fara sa halim si am luat salata din posa care probabil ca prinsese pashoptu la aia in vitrina.

oricum pe geam se vedea frumos (vine in postu urmator).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 05, 2006 3:04 pm

firenze (urmare)

ce uitai sa va zic e ca la tersa am hranit din nou o armata de gogutzi.

asa ...

in poza unu vedetzi un artist nebun (ne uitam de pe giam da?) care incerca sa agatze gagici da nimerea numa sa stea de vorba cu calu'. care cal nu l-a bagat in seama ca statea de shaga cu un amic de-al lui care cu 5 minute inainte incercase sa se urce pe unu' din miile de mici pozari japoneji din piatza de acolo. de fapt preturile din cauzza lor sunt ca meniurile erau inclusiv in japoneza.

dupa cum vedetzi porma calu' s-a cacat, amicul lui i-a intors spatele si noi ne-am carat sa mai facem si noi din click ca japonejii.

merlucian vorbind firenze este absolut splendid. pacat ca e inimaginabil de scump.

drumul spre casa cu trenul nu a fost asa simplu cum s-ar crede.
acolo toate trenurile intarzie. de la plecare. asta al nostru a stat ce a stat pana cand a venit un om si a zis ca s-a rupt si ca sa lom alt tren.

altu de unde? asta nu ne-a zis. oamenii s-au bulucit spre un trin in care ne-am cocotat si noi. nu stia nimeni unde duce. intr-un tarziu am aflat ca mergea la pisa. bun si asa ca de acolo tre sa avem legaturi.

ce vedeti in poza 4 e un geam pe care scria sa nu deschizi geamu ca caroza are aria conditzionata. avea o p00lah. am plecat, am trecut pe la polu nord precum se vede si am ajuns la pisa.

unde scria pe mersu trenurilor ca precis spre sarzana avem trin la linia 3.
io totusi mam dus sa o intreb pe o muiere de la iei daca e asa si ia mi-a confirmat "ihi".

ajungem la linia 3 unde era un tren gol. la linia 2 un altul cu un om maxim doi.
m-am fatzait ce m-am fatzait si m-am dus intr-un tarziu la nashu de la linia doi care mi-a zis ca da, asta e trenu de la linia trei. io am vrut sa ma uit pe panou da cum vedetz era afara din servici deci ...

omu' saracu ne zice sa ne urcam in ala in primu vagon ca e racoare, merge aeru, deh. a mers cam 5 minute si porma ciuciu.
in fatza la botoane un nene papa inghetzata. m-am gandit "bre n-o fi ala din firentze de o fi scapat inghetzata pe botoane de a rupt trinu alalant?"

trecu fo 10 minutzi de cand se facuse ora de plecare (omu isi fuma tzigara de dupa masa deh) timp in care am admirat reclama la logan de pe peronu din pisa.

atunci ii zice asta al nostru "haidi bah sa decolam da di ce e asa cald?" (pe italiana lor fireste). "oplaaa s-a stricat"
se aduna toti (ca mai era unu in fatza cu care impartea pufuletii ala cu inghetata) si ne zice nashu "bre nu mai avem baterie"

cum plm nu mai e baterie pe linia electrica nu am inteles da' intr-un tarziu s-a urnit si intr-o caldura turbata am ajuns acasa unde am servit o salata si andive breze dorindu-ne sa fim acolo de unde a venit tricoul din ultima posa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 05, 2006 3:50 pm

crajma fara poze

ii dedic un mesagiu special pt ca a fo o crajma la care am fo invitata de o doctoresa si nejte unii ceva cu politica de stanga plm.
si bag mesagiu numa sa vedetz in ce hal mananca aia ca sa intelegetz de ce intre ora 12 si 18 dupa amiaza pla activitate.

deci intai a fo antreurile care era pe niste tavi si care aveau asa: ceva salamuri tipice, lardo ala colonade (o slanina de borc marinata cu dracii de ierburi sus la cariere la carrara in copai de marmura), janbon, dovlecei si vinete la gratar ambele cu diverse ierburi, crostini adica paine prajita cu ulei cu sau fara usturoi si sgabei (nijte patrate din coca de paine sarate cu sare marina si prajite in ulei care faceau gauri ca goguasa si bagai acolo haloi carnos).

porma a fo felu unu care a constat dintrun fel de clatite umplute cu un sos de busuioc sau cu parmezan cu ulei si nu mai stiu ce.

porma ravioli verzi de spanac unplutz cu urda si spanac intrun sos.

porma noi am luat o treaba de ii zice tagliata adica o bucata de carne de vitzel de un kil facuta l agratar si feliata (T-bone, stie aiu), prajita la suprafatza si in sanje in interior.

ailaltz au luat carnuri micste adica cuaste la gratar si carnatz.

porma dulce (sorbeturi de lamaie si tarte si plm).

toate stropite cu vinul de pe colinele din imprejurimi (ela la belvedere crajma).

chestia haiuasa era ca daca te faceai prea muci aia de la crajma iti ofereau camere sa ramai peste noapte.

trebuia sa va zic si de asta ca uitam, io am ramas paf cat de mult ingurgiteaza aia.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Pisa

Mesajde gaga » Joi Iul 06, 2006 2:33 pm

a venit si o zi cand am luat-o spre pisa. din nefericire duminica. nu am sa atasez decat 6 poze ca miracolele de acolo se gasesc cu duiumul pe net asa ca:

ideea a fost sa o luam in lungul marii nu pe autostrada de pe langa massa si carrara, sa trecem prin viareggio, etc. ideea e ca dupa marinele si marine de massa si carrara in care am mers bara la bara 3 insi intr-un pejo 106 cu doo usi fara aer conditionat ne-am bagat si anume care ce a avut.

cum fireste aveam un comision pt o muiere care muncea in forte dei marmi am tras pe dreapta makineta aia pe care o vedeti in posa (aia alba cu semnu de handicapat ca sa putem parca oriunde fara sa vina sutele de euroi amenda).

si am cercat sa bem ceva rece la o terasa unde era makina aia (printre altele) pe care scria ferrari. fireste ca vezi sa nu ne lasa la masa cu bashtanii drept care am dat ce am avut, am iesit in autostrada si ne-am oprit drept in centrul pisei unde am servit o minunata pizza, carpaccio, friptura la tava si niste beri deosebit de reci pentru modesta suma de 50 de euroi.

soarele a fost si de asta data nemilos asa ca am luat bilete sa vizitam tot, mai putzin turnul vietzii. urasc turnu' ala de kkt, toti turistii cu aceeasi gluma in fatza lui tzinandu-l sau impingandu-l.

am avut oricum un noroc ca in prima capela, botezatoru' ala, baptisteriu' deh, sa fie chiar in ziua aia niste probe de acustica de mi s-a zbarlit parul din urechi.

se duse o tanti in centru locatiei intr-un anumit unghi (initial am crezut ca e fo dezaxata care a sarit cordonu' aiurea) si scotea cate o nota in sus si cupola ii intorcea alte voci dar nu ca ecou, ca alte voci, jurai ca e un cor de ingerashi sus. impresionant.

la fel si cimitirul monumental, desi nu stiu daca poate fi numit impresionant ca te plimbi, respectiv calci la propriu pe cadavre.

astea in primele 3 poze, urmeaza inca 3 si gata cu pisa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Iul 06, 2006 2:43 pm

pisa - continuare

boon. dupa aia am fost in catedrala unde dzeul lor a facut un mare miracol: a pus aer conditionat beton. ca urmare am luat loc pe o banca in fata unei splendide picturi si am staaaat si am staaaaat. ce plm ca doar dadusem banii pe belet.

era si aici full de turisti iar turistele in maieutze primeau o dracie de hartie pe care erau obligate sa o poarte.

in poze aveti un detaliu cu tavanul si o treaba care mi s-a parut total de prost gust: sanctuarul si kktu ala de la care vb popa erau moderniste. din marmura dar complet moderniste.

apoi am dat o tura prin muzeul domului care contine o droaie de detalii, inscriptii, icoane pe care un uom zelos le-a pozat dar din care va pun numai cateva. acolo era cald asa ca am iesit afara si am beut apa din fontana in timp ce un cal alb se bronza la soare. in final pt a ne racori si mai bine am fost la supermarketu' de care v-am mai zis in care ne-am lovit de o droaie de romani dupa care am plecat acasa si l-am servit pe domnul din imagine, un carpaccio si o caprese dupa reteta vecinei italience de peste balcon care ne-a adus rosii pruaspete si busuioc de la fi-sa care era inginer de plante.

in ultima imagine se vad idiotzii care mi-au stricat prima noapte, cea dupa italia australia. si nu numai mie si imprejurimile kkmash pe ei de tifoshi jegoshi.

zi end cu asta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Iul 07, 2006 12:29 pm

introbagamiash io ceva in reclama la vodafon.

ashaaaa. a fost o zi de mers pe la preteni si neamuri, cum v-am zis zona e plina de ai noshtri mai ceva ca spania de tzigani.

sincer nu mai stiu decat ca era intr-o joi, zi de targ acolosha, in cu totul alt an decat cel din prima poza, asta clar. primu drum a fo la piatza de flori de unde am achizitionat 100 de trandafiri deoarece si pe motiv ca era ziua genitoarei.

caldura era teribila asa ca am achizitionat un pui la rotisor (tot de la tarabele din targ) care a fo jenial (cica il dau cu nushce pe exterior). bun rau. noroc ca uomu rapus de caldura facea nani si am putut sa il mananc aproape pe tot :D

dupa care hai la matusha unde e prima poza cu ceva casa unde era sus si frumos langa un camin de batrani care arata a vila de lucs pe langa trecea o treaba de ii ziceau ei canal da' era limpede ca lacrima si plina de peshti si cainele labrador facea baie acolosha.

dupe aia am fo la verishoara care ne astepta cu bere la gheatza, noi am adus un vin si barbacsu mai avea un coniac.
ne asteptau sub o bolta de kiwi (vez posa) si am aflat si io ca kiwi astia ca sa se reproduca tre sa ai planta mascul si femela. juma de bolta era cu fructe jumate (adica pulifriciu) fara.

cum stateam noi asa propretarii casoaiei la care stau ai nostri in gazda s-a apucat sa faca pizza si focace cu ciapa. satz lingi nasu de miros. in cercu rosu ie omu la cuptoru lui cu lemne, italianu deh. in fatza e neamu meu care se curata pe picioare dupa ce s-a dat jos din caisu care l-a improscat cu caise, avea caise si in cap si pe tricou. mi-a dat si mie caise si la alt meci al italiei la care nu am putut dormi le-am facut gem.

asta nebunu de neamu meu de cand a venit nu o rupe neam italiana. macaronaru zice lasa ca invatz io romaneste sa ne intelejem. si isi scria pe obecte "cuptor" "roaba" ... dupe caz.

da acu iel ce a zis: invatzama bre si pe mine o propozitzie de egzemplu cum sa ii zic la nevastamea ti amo. neamu meu zice: sinplu, ii spui asa: da-ti jos chilotzii

omu de buna credintza cum o prindea pe nevasta-sa: da-ti jos chilotzii. numa ca v-am zis ca e plin de romani pe acolo si era sa lesine soacra unei fete care muncea vizavi auzindu-l p'ala de o suta de ori pe zi la nevasta-sa: da-ti jos chilotzii, da-ti jos chilotzii.

dupe focacea aia cu ciapa geniala pe care o taia vara lu mama in posa, dupa coniac si bere am trecut la vin si mai o vorba mai o palavra, mai ce neau aratat aia (ca uomu ala cu da-ti jos chilotzii face tabloaie dealea cu noduri de vapoare) s-a lasat noaptea.

ce am incercat io sa prind in posa da nu am reusit decat putin erau liliecii. erau cica fo 8-10 care zburau continuu pana aproape de noi si prindeau tzantzari si alte gasdaganii si tziuiau si erau tare sinpatici.

in ultimele pose e ce am facut cu dulceatza de caise (si piersici si papaya si struguri = 4 fructe am pus ca se stricau) si anume am pus-o pe branzicile alea mici si chestia aia de pamant pe care am oarecum ciordit-o la plecare.

basta cu ziua de neamuri, am ajuns cui acasa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Iul 10, 2006 5:09 pm

Lerici

asta este o localitate in care o sa mai ajungem caci de aici pleaca bamporul spre cinque terre.
trec peste experienta neplacuta a mersului cu toti aurolacii in autobuz (nu e voie cu masina decat cu permis special) si ma opresc direct la localitate care este superba. ne-am invartit numai prin centru si am vizitat castelul dupa cum se va vedea in cele ce urmeaza.

autobuzul ne-a lasat in centru unde printre barci si iahturi oameni (si caini) faceau plaja, baldabac, ca oamenii. castelul si o multime de terase se vedeau pe malul marii dar era trecut de 15 deci lula haleala la terase.

din fericire in centrul centrului o pizzerie mai era deschisa si am papat pizze cu tofelu de chestii pe ele, am luat din fiecare. plus beri. un deliciu.

casele alea frumoase din centru sunt tot timpul in bataia soarelui si, dupa cum vedeti, planul de urbanism nu le da voie sa puna nici un aer conditionat extern.

am luat-o spre castel trecand prin fata crajmei golful poetilor (cica byron s-ar fi aruncat acolo in mare si a inotat pana-n pla cu satelitu la 5que terre or so).

pana la castel o gramada de trepte in plin soare ... nuuuuuuuuuuuuuu!

noroc ca maicamea stia ca au facut lift si am trecut printr-o galerie plina de grafitti (e nebunie acolosa cu grafitti pe toate alea sunt) si intr-o racoare de vis am urcat pe castel de unde vedeti imaginile.

fireste ca nu am pus toate miile de poze facute, numai un ansamblu asupra golfului, o poza cu o planta de caper care crestea in zid si cateva imagini de la expozitia cu dinozauri.

in zona fu un mare santier arheologic si in castel era muzeu. mai era si muzeu "de arta" unde un "artist" avea tot felul de tablouri cu coca cola si stele verzi care nu merita macar amintite. tot din varf se vedea un soi de plaja unde faceau cetatzenii baldabac.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Iul 10, 2006 5:31 pm

lerici (continuare + inca doua zile caniculare):

aici sunt cateva imagini din muzeu printre care am gasit si hienele!
habar nu aveam ca sportu studentesc exista de pe vremea pterodactililor, acuma stiu.
in poza mai e o gaura in care nu se vedea nimic cu ochiu liber si am tras-o in poza poate are frunu din voi fo idee cu ce naiba e acolo.

si niste fosile din care erau jdemii, am cumparat si eu o bucatica mica de lemn fosil, avea o droaie de kkturi da' nu m-au lasat astia cu care eram sa sparg toti banii.

porma am stat la o terasa (ca se deschisesera) si am consumat o bunatate de bere la halba (kronenburg) si una l ahalba de un kil.

si aici chelnerita a uitat ce am comandat si ne-a trecut doua beri in loc de patru pe nota. in poza cu barca era unu ca multi din zona cu nejte fetze de lupi de mare si fitze pe ei care duceau cu barca propetarii la iahturi.

seara am facut niste foccace acasa si pizza si ciorba de loboda ca au venit romani la masa zilele urmatoare.
===
au fost doua zile caniculare. intr-una am fost la plaja de unde am doar o poza ca e plaja ca toate plajile. beri, bai, baldabac, hac. bine da' scunp rau.

am achiziotionat o barca si am stat pe apa cu randu pana ne-am prajit bine.
seara acasa am facut io nijte gnocchi cu un sos de gorgonzola (parca).

neco in pozele din carte sunt pt tine niste retete beluneze dintro carte din anii 50 :)
=====

a venit si cea mai imposibil de suportat zi, se adunase alergatura si caldura asa ca am petrecut-o in piscina improvizata pe terasa unde am facut baldabac la picioare :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 12, 2006 1:31 pm

Cinque terre

Parcul national 5que terre cuprinde 5 localitati construite pe stanca + suprafata de apa ce le inconjoara si este in patrimoniul mondial.

am plecat din acelasi lerici de care va spuneam mai sus, din goful poetilor urmand sa salutam spezia din mers si sa oprim la portovenere, riomaggiore, manarola, sa lasam corniglia (o vazusem oricum cu masina si piciorul sac sac), sa trecem pe l avernazza si sa oprim la monterosso.

de fapt un om ne-a zis ca traseul clasic e sa te dai jos la riomaggiore si sa mergi pana la manarola pe "aleea indragostitilor" sfat in care ne-am bagat picioarele penca afara era canicula si aleea aia se vedea de pe mare in plin soare, pe stanca, plina ochi de turisti de culoare stacojie asudati mama mama.

poate ca ati numarat 6 localitati dar porto venere nu e considerat inclus in 5que terre.

am asteptat vaporasul la o terasa. daca vreti sa chemati fodata moartea sa trimiteti un chelner italian dupa ea.
in fine, dupa ce am fatzait toata puntea am gasit un loc la umbra si racoare chiar in botul ambarcatiunii si am purces.

am facut bai bai l acastelul vizitat anterior (facut in prima jumatate a sec 13 de Pisani si ciordit de Genovezi) si ce vedeti in pozele ce urmeaza sunt respectivele localitati. cum nu le-am pus in ordine habar nu am care e una care e alta.

Oricum biserica de pe stanca care se cheama ca e a lu san lorenzo (facuta la 1130) e din porto venere, oras care a devenit genovez la 1113 fiind condus de familia Vezzano. asta daca nu o confund cu chesina di san petro care era tot pe stanca si care e cica cea mai faimoasa. whatever.

pe stanca aia este o cruce ridicata recent de fun nebun care n-a avut ce face in cinstea unui navigator cred ca vorbea ghida engleza mai ceva ca becali.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 12, 2006 1:49 pm

cinque terre episodul doi

dupa ce am trecut pe langa toate localitatile alea superbe si printre niste insule (grotta azzuro, capraia, etc) am ajuns in port la ultima localitate pe care am luat-o la picior. mai intai sa cautam tigari ca tutunu e monopol de stat si nu il gasesti pe toate drumurile.

porma am cautat o crajma mai ieftina si cum nu am gasit ne-am asezat la una care avea si propriul sau magazin de produse zonale (artizanale: vinuri, paste, miere de castan, sardine sarate, etc).

chelnerul ne-a pus langa un nene cu par alb de peste 50 de ani care avea o creasta pe mijloc jumatate mov jumatate roz care bea vin de 5que terre (adica fff scump) si manca dintr-un vas mare tofelu de paste si scoici.

cum ne-am asezat macaronaru s-a bagat in vorba cu noi, ne-a servit cu vin (imi ploon gura cand imi amintesc), ne-a recomandat ce halea el (fff bun dar portia de doo persoane a fo imensa).

haios gagiu' da nu facuram poze ca isi batea joc de turistii cu aparate asa ca am tras numa una repede la caldarea cu scoici.
ne-a intrebat de unde suntem, i-am zis si s-a luminat la fatza "aaaa io lo sooo, romania, budapest". iam esplicat ca nu si porma am purtat o conversatie pe toata durata mesei cu localnicu sinpatic care a lasat peste o suta de euroi singur la masa.
ma rog, a si consumat iar la final ne-a dat grappa din grappa lui si snoi l-am recompensat cu un pa'ar de bere.

p'orma am luat-o la pas sa vizitam oraselul si cand la un momendat stateam si ma balabaneam pe un zid sa ma uit in fundu la poponaru ala din statuie mi-a cazut sandaua in rapa si cum cavalerul a sarit sa o ia ca io najungeam s-a pomenit si cu mana bulita pe creneluri. c-asa e-n tenis.

am vazut culturi de lamai mijto, case, ne-a fugarit un localnic cu masina dar cum era extrem de cald am coborat spre mare.

plaja publica, fireste foarte mica. plaja privata foarte scumpa. dar cum si macaroanele sunt latini de-ai nostri ne-am inteles cu salvamarul sa ne lase fo doo ore pentru numai 10 euroi pe plaja bashtanilor.

intram cu randul in apa sa ne pazim pretiosul rucsac in care aveam trei paie-n cuaie si intr-un tarziu am observat ca aia plecau la masa lasand tot ce aveau pe plaja, mi-au zis mai multi ca in zona aia nu se ciordeste ceea ce explica si masinile lasate cu geamurile deschise fie noapte fie zi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 12, 2006 1:55 pm

Cinque terre - ultimul episod

intr-un final am luat-o spre casa (am schimbat vaporul la porto venere unde am asistat la glumele de schela ale vaporenilor :D).

in poza 2, ultima este pozata o valiza (cica ii zice baliza, ha, ha) care ii arata bamporului pe unde sa ocoleasca ca sa nu ia stanci, porma vedetzi unu care ne-a depasit ca avea bamporu' mai tare, o fortareatza fix cat stanca, un autoportret pe punte si cina simpla din acea seara.

buona note
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 12, 2006 2:20 pm

Fosdinovo

Asta este o localitate splendida construita in jurul unuia din castelele Malaspina care o patroneaza. Are cam 4.000 de locuitori din care in jur de 15% sunt angajati in orasel, multe din case sunt detinute de bashtani ca proprietati de vacanta, weekend, etc.

Cu masina nu se poate intra pe stradutele inguste, sunt doar cateva locuri de parcare pentru cine le stie. La baza orasului este o parcare mare unde am lasat masina.

Drumul urca pieptis si pana acolo si pe stradutele orasului care cred ca e cel mai pitoresc pe care l-am vazut.

Vedeti semnul ala? Nu inseamna atentie la robocop ci ca pe acolosha e o poteca turistica.

Cum castelul este singurul ramas in posesia familiei Malaspina si contele locuieste vara acolo nu se putea vizita asa ca am facut numai cateva poze de afara. Ghiciti ce nationalitate are servitoarea contelui? :D

Dupa ce l-am strabatut pe tot (am uitat sa va zic ca pt a scapa de canicula plecasem la 6 dimineatza) am baut o cafeluta la o crashma cu o priveliste sublima. La intoarcere am oprit la o pizzerie din drum careia i-am pozat gardurile alea ciudate cu motoare si traznai.

In ultima imagine este cina din seara aceea: cotlet cu sos d ebranza si porumb.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 12, 2006 2:30 pm

dopo massa e carrara

asta este extras dintr-o perla a unui unchi de-al meu care nu bungheste neam italiana si intrebat de un macaronar cand sa se duca nush unde, nestiind sa ii zica in italiana ca "pomerigio" ii tot esplica dand din maini "dopo masa, dopo masa" la care ala ii zicea ca fireste, doppo massa e carrara caci asa sunt dispuse localitatile.

asa ca am luat-o si noi spre massa, capitala provinciei carrara intr-o dimineatza sa mergem la masa la niste preteni. dupa ce am servit micul dejun, am baut cafeaua pe terasa si am dat raportul vecinei de peste doua blocuri am purces si am si ajuns fiind intampinati de catelul familiei.

stateau foarte pitoresc sub o colina (cum am pozat) cu vedere pana aproape de mare.
de acolo am plecat sa vedem si castelul malaspina din massa pe care eu il vizitasem cu ani in urma. fireste ca era inchis asa c apozele sunt numai din exterior. superbe casele si acolo si privelistea si tot.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 12, 2006 2:37 pm

Am luat-o alene spre casa ca "dopo masa" imbelsugata dar cum in zare se vedeau superb carierele de marmura am luat-o pe primul drum incolo si nu mi-a parut rau. Drumul era foarte abrupt si destul de demolat de camioane dar privelistile magnifice. Si in plus marmura peste tot, daca aveam cum puteam pleca acasa cu un bloc de pe marginea drumului.

Nu am insistat sa ajungem pana la capat ca se insera si drumul nu era marcat mai deloc si nu voiam sa ajungem ca masinile din poza.

Am trecut la un momendat printr-un tunel foaaarte lung, am ratat intrarile in diverse cave care se vizitau, am gasit un loc unde se facea "lardo di colonade" (de care cred ca v-am zis deja) si dupa o ultima tigara aruncata in praful de marmura care era peste tot am coborat.

Dar ziua nu s-a incheiat ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 12, 2006 2:43 pm

aproape ajunsi acasa ne-am gandit sa facem un detur sa vedem si sarzanela, o cetate ce margineste sarzana. mare bafta pe noi, taman era un turnir medieval, o sarbatoare din aia de la ei si am stat si am vazut intrecerile. nenea cu calu alb cred ca a castigat.

am mai tras niste poze in imprejurimi, ultimele (cu scara si porumbelul) din interiorul cetatii sunt facute de partener ca nu ma mai simteam in stare sa mai urc trepte drept urmare am stat la umbra cetatii, am mancat un sgabei si am servit niste bere conversand cu robin hood ala din poza doi. mai mult decat hilara conversatzia ca nu intelegeam o buaba, omu vorbind in dialect.

intr-un final, pe inserate, am ajuns acasa si am picat.

asta cred ca e cam tot deci:

the big end!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Aug 07, 2006 7:35 pm

jurnal de bord. data stelara 05 august 2006

nu am plecat de vineri din pacate. sau din fericire. Pusha a fost castrata si data spre adoptzie.

asa ca sambata orl 3 (da nuaptea) ceasul a sunat. tzar tzar.
orl 3.30 s-a trezit si ocupantul locului din dreapta.
orl 4 zerozero tzujti in autostrada care e la 5 minutzi de casa mea.

comandantu de bord (eo) nu e nictalop ca urmare viteza de croaziera a fo mica. ceia ce a fo bien caci nu am avut parte de incidente cu navele care au suferit diverse accidente mai mult sau mai putin grave.

laumomendat la un blocaj nava mea a depasit o nava care ma intrigase tot drumul. nu pentru ca era gip, nu pentru ca era mertzan ba chiar nici penca era AMG ci pentru ca mergea cu viteza de cruaziera de trabant (ca si mine de alfel),

total intamplator am depasit o intreaga coluana si dupa ce mam certat cu militzianu si cu shoferu de tir am bagat un oki la volanul amg-ului. fireste. sofer care abia implinise opshpe anishori. plm.

dupa toate chinurile indurate am ajuns in galaxia cautata de noi urmand traseul indicat de gazda nuastra. am tras naveta langa o minunatzie de asezare de 4 etaje pe care localnicii o numesc bloc.

am inregistrat primele imagini. orl erau 7.30

restul zilei nu fu surprins pe pelicula asa ca nu o sa vedetzi nici mozaicul, nici terasele, nici cartzile achizitionate de la muzeul de istorie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Aug 07, 2006 8:07 pm

jurnal de bord. data stelara 06 august 2006

dupa tentativele de finalizare a rezervei de tuborg din dotare dimineatza a venit blanda, cu o mica durere de cap ratacita.

gazda ne-a lasat in plata plajei pe care o vizitasem ieri noapte in scopul nobil de a ne darui o baie ceea ce am si executat.

cele un miliard doojdemii de trepte coborate la lumina lunii s-au dovedit a fi cinzecidemiicincisute la urcare. coroborat acest fapt cu deschisul geamului, inhalatului unei portii imense de canicula imputzita ne-a stabilit programul:

- inchis giam
- deschis aer conditzionat
- halit
- butonat
- bere
- tutun
- teveu

pana la urma daca voiam mare puteam sa ma uit pe giam.
un telefon ne-a scos din lene si ne-a trimis in alta lene, in alt aer ... la irish pub. mai fusesem si ieri dar scoicile sunt deliciuase, berea rece si aparatul, azi, prezent.

am servit somon lacuit cu sos teriaki si orez basmati, rulou de pangasius umplut cu file de somon, aripioare pane, cuaste afumate la gratar, scoici si beri fara numar. da' fara numar ce plm. asa de fara numar ca am uitat in crajma pateurile si ochelarii de suare si am rugat adjunctul de baiet de mingi sa le recupereze. ceea ce a si facut.

ne-am intors la baza si am pozat anuntzul de pe usa blocului. semn clar ca dujmanii ne-au reperat ~p

dupe care cei trei mujketari in plen au urmat planul cincinal la umplut rezervorul dupa cum se poate vedea in imagine. in timp ce doi dintre ei notau lucrarile unor barzi care vor sa castige un loc in galeria literara mondiala m-am stricat de ras citind pentru intaia data o lucrare pishatoare ~p~p~p am ras pana mi s-a infiletat raftu' bre, ce mai ~p

dupa aia trebile s-au succedat cu repeziciune pen'ca cineva m-a fortat sa beau uischi dupe bere zicandu-mi "bea uischi" si ca urmare dupa ce imbratisasem deja un toc de usa in ziua precedenta am imbratisat un somn de voie in fatza teveului in timp ce rula un episod din sg1 in care o femeie gravida era barbat din cauza unuia rau care era de fapt bun si a vrut sa o omoare pentru ca ii voia binele.

restul e istorie.

luni dimineatza am luat-o inapoi dupa ce am fotografiat minunatul monument din ultima imagine. pentru mig.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Aug 25, 2006 11:59 am

o sa plec io maine si va zic cum fu la petrosani da' pana atunci in valtoarea evenimentelor fac numa gagaizme.

dupa episodu' cu detergentu' de vase stateam io de gargara cu lumile pe aci cat mai am vreme cand, dupa ce se sparg nejte parfurii ca a alunecat bidonu cu apa ma striga doina (o tipa care ma ajuta prin casa) ca a scapat pe geam presuletu de la ushe care geam da in spatele blocului deci ar fi insemnat sa dau tura de care va ziceam la deterjent deci nu.

ca urmare am luat scara (am o scara), am legat-o cu o atza si am lasat-o pe geam dar fiindca n am circa doi metri nu am ajuns la ea, m-am intors la baza dar mi-a cazut papucu si a agatat si sfoara cu care era legata scara si acu in spate erau: presu, sfoara si papucu. si io ce sa fac?

s-a rezolvat pana la urma ca a venit un uom cu un covor care nu le-a dat pe toate, altfel va dati seama? trebuia sa fac o tura de bloc!!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Aug 30, 2006 12:36 pm

merge ca un cur fc si am de pus pozeee.
incerc sa scurtez pe cat pot, las imaginile sa vorbeste, o sa iasa cam multe posturi sper cat mai succinte cu scurta excursie care a inceput cu un "fest" de rock satanic si s-a finalizat cu doua zile de odihna.

Metal valley rock fest - petrosani (la rascruce)

trec peste drumul minunat pe autostrada bukale pitesti si prin defileul jiului, am scapat cu viata. am ajuns la petrosani unde am dat de "complexul" la rascruce situat pe un magnific drum forestier.

ne-a plouat toata ziua.
in prima poza vedeti sagetile rosii. ele indica locurile de cazare. in cerc un trupet care cobora din kioscul ce ii tinea loc de camera de hotel.
ce vedeti cu umbrele verzi era cica scena dar s-a renuntat dupa prima seara si s-a mutat in sala de mese.

am fugit la o pensiune alaturi unde am halit si am beut si unde era ingrozitor de bun si ieftin, peisaj, flori, motoristi straini, cul bre, cul.
un jnitzel cat farfuria 3.3ron.

dupa aceasta experienta placuta ne-am intors la treburile noastre si am admirat magnifica sala de concerte si atentia pentru detalii a decoratorilor, de la mileu la sticla ... ploaia continua ...

sunet? bwahahahaha .... care galeata?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Aug 30, 2006 12:48 pm

Metal valley rock fest - petrosani (la rascruce) - continuare

in timp ce trupele se chinuiau sa se faca intelese in sala de mese noi cica ne-am cazat. de fapt camarutele aflate in cabana din spate care erau situate deasupra unui soi de crajma aveau foarte multe avantaje:

- erau atat de mici incat nu puteai consuma mult ozon si astfel salvai stratul
- aveau paturile de marimea unei cutii de chibrituri asa ca orice tentativa de atentat la pudoare ar fi fost sortit esecului. nu atat din cauza asta cat si din cel al mirosului de caca de shobo si al paianjenilor care te urmareau atent din toate colturile
- aveai buda in spate. desigur ca era cam greu de folosit datorita cainelui de langa ea
- aveai paznic un caine. care avea chef de vocalize asa ca trebuia sa fii surd de-a binelea ca sa poti dormi. sau beat muci.
- mai puteai sa campezi langa celelalte corturi inundate dar am uitat sa luam cort.
- pe fereastra veceului se putea admira hatzisul din spatele acesteia. ni s-a zis ca e bine ca ploo si e frig ca nu intra viperele atrase de caldura cacatului.

ca urmare am trecut la un consum sanatos de beri locale stinse cu alexandrion, am dormit in masina la caldura si placut uscata si la prima ora am luat drumul in pept cu tzinta precisa: tzara hatzegului.

nu inainte de a admira mirificul hotel minerul de la iesirea din petrosani.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Aug 30, 2006 12:56 pm

Prin tzara hatzegului

aici nu am multe de povestit, fiind vizita la neamuri, mai mult am poze de pus, pacat ca nu urca fc mai repede sa le fi pus la rezolutie normala, dar va imaginati si voi ca asa ar fi.

in primele 4 (4X4 de fapt) imagini sunt poze din locanta unde am stationat iar in ultima din curtea unde am tras un pui de somn supt un par batran de peste 90 de ani, intampinati de cainii din comitetul de intampinare al cainilor carora le-am dus cate ceva de haleala in schimbul asigurarii integritatii noastre corporale.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Aug 30, 2006 1:08 pm

ziua s-a incheiat in latraturile cerberului si v-o dedic cu autoportretul autorului :D

tzara hatzegului

am fost sa cumparam cate ceva din zona respectiv renumitii virsli de la salasu de jos. am trecut prin zavoaie sa luam pe cineva. acolo la zavoaie ie o crajma in drum. prin spatele ei trece apa din imagine unde ar fi cica pastravi. or fi.

am avut ceva drum si in hatzeg unde nu am pozat decat din mers mirifica statuie din centru. caramiziu cu auriu ~p

apoi am fost la salasu de jos unde am ramas placut impresionata de florile si curatenia din satucul care nici trotuar nu avea.

am revenit la crajma din drum unde dupa ce am invatat niste oameni sa joace table am mai tras cateva imagini din zona.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Aug 30, 2006 1:17 pm

ziua era cam mohorata si nu se vede muntele in toata splendoarea de pe acoperisul pe care m-am urcat.

cainii din imagine sunt dintre cei multi fie batuti fie abandonati si loviti de masini. cred ca sunt mii in zona.

iar gainile ... m-au infiorat, nu se vede dar arata exact ca niste velociraptori, scot niste sunete care aduc a marait, ce mai, spielbergiene! cica rasa ungureasca de carne.

in rest nu am sa va povestesc prea amanuntit nimic pentru ca v-am zis, vizita la rude, nu va intereseaza.

va mai arat ce am achizitionat si anume niste ceramica de la horezu si alimente, papa bun de la tzarani: oo, cash, branza dulce, telemea de oaie, zmantana, lapte, virsli, legume diverse. cu toate am infaptuit micul dejun pe care vi-l dedichez care este.

despre cele care mai sunt alta data caci ma voi duce din nou, asa ca pe la castel, pe vai si prin muntzi pe data aviatoare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Sep 01, 2006 1:34 pm

azi am facut o excursie pentru achizitionarea diverselor chestii gospodaresti neinteresanta.
si mi-am zis sa iau si ce mi-a trimis nenea pacha, respectiv niste ciupi.

cum totul se intampla la noi in cartier ciupi erau prin zona asa ca am sunat la numarul lasat de dansul.

- bunza ziua, doamna cutare?
- da
- am inteles ca am niste ciuperci la dumneavoastra
- ce?
- ciuperci, mi le-a trimis cineva.
- statzi sa vi-l dau pe sotzu
- buna ziua, ma numesc gaga si stiu ca am la dvs niste ciuperci
- de unde?
- de la un preten
- cum il cheama?
- aaaaaaaaaaaaa (fireste ca nu stiu cum il cheama pe pacha) pai mi-a lasat nr asta de telefon sa va sun, suntetz domnu cutare, nu?
- da. da de unde vi lea trimis?
- pai nush. de la cabana lui din muntzi
- aha ok, ne vedem in locu x la ora y.

am fost punctuala, domnu a aparut cu o cutiutza de pese auto. grea. m-am mirat si cum nu am avut rabdare le-am desfacut in strada si mi-a cazut fatza din potcoava pana in salajean.

uitatzi si voi in poze ce minunatzii mi-a trimis pacha. galbiori, hribi si inca niste ciuperci negre care nush cum se cheama + un borcan cu asortate.

satz dea dzeu sanatate nene pacha, azi am primit si o stecla de uischi si sa muara pic si poc daca m-am bucurat pe sfert cat m-au incantat de ciupi de la matale.

azi se va infaptui prima gateala: pulpa de porc zlaba cu ciuperci din muntzi si zmantana de hatzeg asortate cu orez salbatic.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Sep 06, 2006 9:44 am

io azi noapte am visat ceva foarte ciudat.

se facea ca eram intr-un loc marfa cu apa multa si era o casa superba cu sezloange fix pana in mare care era alu aiulicutzicu care si el pe acolo.
si dupa ce am lenevit bine de tot cu consortu' m-am speriat rau de o stanca ce semana cu pisica de mare care l-a omorat pe idiotu' cu crocodilii, m-am apucat sa strang scoici pt sezlongul de pe perete.

erau multe, mari si frumoase, consortu' imi arata ba una ba alta. nasu zice "ia multe ca nu se stie cand mai ajungi aici in tenerife" (unde nu am ajuns si 100% nu voi ajunge in viatza asta, da' asa era visul).

i-am explicat: "nasicu' nu pot ca iote ce grele sunt si am limita la bagaje"
la care in vis a facut ce face si in realitate: "ia ce vrei, platesc io" :D

firesc am refuzat si am inceput sa caut scoici mici care sa poata fi strecurate, aiu a zis ca vorbeste cu amiralul si imi trimite melcii mari pe sanhope, drept care adunam, era soare, temperatura perfecta, totul mirific pana cand ...

omul a vrut la buda si a intrebat tare pe cineva din casa (stiti cum e in vise ca se sucesc toate puf) daca poate folosi buda de jos (care o fi fost aia)
si apare un preten de-al nost care ne-a vizitat aseara si care e, nush cum sa zic ca mai da si el pe aici, cam zgarie-branza :D

si ii zice ca da, poa sa o foloseasca da e cam naspa ca nu a terminat de pus rigipsul, brusc in casa era cam jegos, erau sticlute mici mici peste tot, murdare, apoi m-a certat ca strang scoici mari.

le-am aruncat ca m-am gandit ca nu am bani de transport si (aici vine treaba a mai mijtoc din vis ~p) m-am apucat sa fac bagajul sa plec.

impachetez o geaca: din buzunar pica un teanc de bani; o camasa: la fel.
scotocesc toti pantalonii si toate buzunarele.
bani pretutindeni ~p

ultimul lucru pe care mi-l aduc aminte inainte sa sune ceasul a fost ca am intrebat omu: de ce nu mi-ai zis ca avem la noi sase sute de milioane? ~p~p~p

pishu-ma pe el de ceas ca m-am trezit si nu stiu ce am facut cu banii ...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Spre aeroport, via gogosari

Mesajde gaga » Lun Sep 11, 2006 6:28 pm

De-atitea nopti aud plouand,
Aud materia plangand...
Sunt singur, si mă duce un gand
Spre locuintele lacustre.

Si parca dorm pe scanduri ude,
In spate mă izbeste-un val -
Tresar prin somn si mi se pare
Ca n-am tras podul de la mal.

Un gol istoric se intinde,
Pe-acelasi vremuri mă gasesc...
Si simt cum de atata ploaie
Pilotii grei se prabusesc.

De-atitea nopti aud plouand,
Tot tresí£rind, tot asteptind...
Sunt singur, si mă duce-un gand
Spre locuintele lacustre.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Spre aeroport, via gogosari II

Mesajde gaga » Lun Sep 11, 2006 6:31 pm

Florile-n grădini s-agită.
Peste straturi, dalia,
Ca o doamnă din elită
펺i indreaptă talia.

Trei petunii subţirele,
Farmec dand regretelor,
Stau de vorbă intre ele:
"Ce ne facem, fetelor?..."

(...)

Iat-o!... Sus in deal, la strungă,
Aşternand pămantului
Haina ei cu trenă lungă
De culoarea vantului,

S-a ivit pe culme Toamna,
Zana melopeelor,
Spaima florilor şi Doamna
Cucurbitaceelor...

Lung işi flutură spre vale,
Ca-ntr-un nimb de glorie,
Peste şolduri triumfale
Haina iluzorie.

Apoi pleacă mai departe
Pustiind cărările,
Cu alai de frunze moarte
Să colinde zările.

(...)

Gaze, flori intarziate!
Muza mea satirică
V-a-nchinat de drag la toate
Cate-o strofă lirică.

Dar cand ştiu c-o să vă-ngheţe
Iarna mizerabilă,
Mă cuprinde o tristeţe
Iremediabilă...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Gogosari fiesta - day one

Mesajde gaga » Lun Sep 25, 2006 8:09 am

In metropola cu zoaie
Unde stam si-o saptamana,
Toamna nu o mai amana
Si ne da in dar o ploaie

Indignati, de dimineata
Ne suim intr-un bolid,
Cel mai bun si mai solid
Apoi trcem pe la piata

Cumparam ceva cu came
Tocma-n Giurgiu, la distanta
Si cum nu avem restanta
Nu se face-acuma foame.

Si curand facem si halta
Unde oameni seriosi
Mai murdari sau mai pufosi
Dau cu bata intr-o balta.

Partenere? Niste rate,
Stuf si apa peste tot
Trebuie sa fii netot
Sticla sa n-o iei in bratze.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator