relatari

...pentru cei carora le place sa scrie

Gogosari fiesta - day one - part two

Mesajde gaga » Lun Sep 25, 2006 8:11 am

Desi e toamna zgribulita,
Sunt strecurate printre picuri,
Flori, rame, gaze si nimicuri,
Surprinse de lentila aburita.

Cat toamna ne uda razorul,
Si tot asteptam sa se prinda
Un peste mai mare in tinda,
Motam in fantana motorul.

Momeala in undite zace,
Dar pestele pare satul,
Caci trece departe fudul,
Nimica nu pare ca-i place.

Doar doua fatze mai stinghere
Se lasa prinse de pescari,
Iar pestii ceia ce sunt mari
Sunt numai umbre efemere.

Asa ca-nchinam un pahar,
Mancam niste zeama (de peste?)
Se pare ca nu ne prieste,
asa ca-ncercam maine iar.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Sep 25, 2006 8:22 am

Ne-am trezit dar ... ploua tare
Picurii in geam se strang
Ropot de-anotimp natang
Ne trezeste din visare.

Ploaia rece-i peste tot,
Si pe trandafirii mici
Si pe muschiul de pe-aici
Si pe capul meu netot.

Stropii il uda,
Fir de paianjen,
Ploaie zaluda.

Haidem acasa
Sa bem o bere
S-avem putere.

Si-om reveni
In zi cu soare
Si-om pescui.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Sep 25, 2006 8:13 pm

am uitat cea mai important episod care nu are poze.

barbatzii satui de atata peste s-au retras strategic. din pacate pt ei au lasat unditele, respectiv lansetele pe apa.

femeile normale au inceput a da la peste. alea care n-au pescuit in viata lor (adica io) au zis sa incerce.

zis si facut. trag de un batz. verme in carlig. bun asha, lasa ca o arunc io iar care unditza s-a dus pe balta dupa ce a fugarit celelalte participante la procesul pestele ie vinovat.

plictisitor. porma era niste betzen apa mai jmekere cu un mutzutzui cu rotogol de se invartea si fara pluta, cu p treaba de ii zicea bimbina sau asa ceva, ca o bratzara. interesant.

acu mi-o zis velociraptoru': vez ca e alu sodi si el tzine la iele ca la copiii lui, da sodi era prins intr-o discutie despre freatica (freatica la gogosai nu ie, asa sa stiti). asa ca am bulinat pana a iesit din apa un soi de spirala cu o treaba galben cenusie in ia,

pana acilea bine, hai sa o arunc inapoi. flioshc imi cade la picioare in balta, ma stropeste. moment in care mi se esplica de fete: bre noi abar navem sa dam cu trotineta, ie greu, chiama un barbat.

ete plici. ma apus si trag de o sarma si se bulineaza unpic si iar: fliosc.
acu a sarit mamaliga departe, pestele o fi zis senchiu. da mai era un garlici d'ala cu mamaliga si triceratopsu mi l-a pus in shfoara moment in care a opservat ca sfoara era inbarligata in capu batzului. l-a dezbarligat si iar am aruncat. acelasi fliosc.

de aci am dat batzu pe mana blondelor caer lau sucit si invartit pana a inceput sa fie sfoara peste tot. laumomendat trex zice: aha! are piedica, acu o sa bulineze.

da de un draciu moment in care pleosc cade bolovan in apa tot mutzuloiu de mamaliga si sfoara naibii se incotarceste care io am taiat-o ca nu mai puteam de ras si mam dus sa beau o bere si iam zis la sodi ca cineva incearca sa bulineze.

finalu a fo ca in cateva secunde, cu toata oboseala acumulata de indelungata sedere pe balta sodilicutzicu a taiat-o spre blonde si s-a intors cu batzu lui, negru de suparare (cred). am inteles ca ce faceam io nu ie bine, da ie bine ca nu am aruncat odata cu mamaliga si batzu-n balta.

deci asta cu batzu care bulineaza mi-o placut asa de tare ca cred ca imi iau si io batz d'ala ca razi cu iel de te caci pe tine.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori