Misterele fluviului

...pentru cei carora le place sa scrie

Misterele fluviului

Mesajde useru_X » Dum Aug 20, 2006 8:55 pm

Ia sa vedem daca pot scrie.
Am produs astazi vreo 250.000 lei prin munca cinstita, tehnoredactanmd un text pe calculator. Daca scad cele 4 Timisoreana baute in timpul lucrului, tot ramane un profit curat de vreo 190.000 rol :)
Acest jurnal ma va ajuta sa ma simt mai bine si sa trec peste toate greutatile :D vietii
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Mar Aug 22, 2006 8:36 am

Am urmărit aseara la tv cateva filme in paralel, ceva film cu liceeni cu Tamara Buciuceanu (si alti monstrii sacrii ai cinematografiei romanesti), apoi ceva serial cu crime si criminalisti (cred ca CSI Miami), Totul despre sex (cateva secvente) si revelatia serii ceva film cu un bigam foarte foarte mincinos...am adormit pe cand afacerea trecuse deja pe mana politiei. :)
Comentariile au fost pe măsură (fiind impreuna cu doi artisti), mergand de la sonorizarea deosebita a filmelor romanesti pana la Beyonce (e sau nu buna) si alte actrite de culoare.
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Joi Aug 24, 2006 8:44 pm

cateodata toate lucrurile sunt asa de stralucitoare!
dati-mi va rog masca de sudura!
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Dum Aug 27, 2006 7:58 pm

O dimineata insorita, fara cafea si cu o jumatate de bere.
Am fost in weekend la ai mei ...spuneam undeva ca am patru matze..nimic mai fals...a puiat matza si acum nu stiu cate mai am :)
Azi dimineata nu aveam cafea, am gasit in schimb o jumatate de bere pe masa, si fiind soare afara m-am dus pe malul Crisului. Cat am stat io intins pe malul Crisului...ma uitam la un pescar...juma de ora n-a prins nimica, in schimb tot isi verifica undita. Avea vreo 50 de ani, era singur, si avea o Dacie alba parcata aproape. Era foarte liniste. Nu se auzea decat un avion in departare. Si soare.
Cand m-am trezit io din motzaiala, disparuse fara urma, si el, si Dacia....

Si am avut o conversatie cu motanul cel alb:
- Mrau...
- Mrau?
- Mrau
- Mrau?
- Mra..uau
- Uau?
Ptr a fi fericita o matza are nevoie numai de macare, apa, caldura si dragoste. Drace, cam asta e si sistemul meu de valori :)
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Mar Aug 29, 2006 6:35 pm

Ies pe balcon...soare iarasi ..doar ca un pic mai frig...am o mica padurice la picioare...printre copaci se poate observa firma de tabla a unui foarte mic ABC unde vanzatorii se bucura de fiecare client si spun <<multumesc>> cand cumperi ceva... Sper sa le mearga afacerea :)
Ba chiar mi-au spus si <<noapte buna>> intr-o seara. Nu stiu daca e normal, mai ales la primele cumparaturi, dar e placut. :)
Ma enerveaza ca nu reusesc sa ma adun si sa imi fac program de citit. Carti tehnice. Am 27 de ani dracului.
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Lun Sep 04, 2006 6:31 pm

O dimineatza umeda, cu o lopata si un tarnacop
Si am aflat ca a murit matza mea, tzetze. Era acolo intre calea ferata si sosea. M-am uitat la ea ..avea coada retezata...deci a calcat-o trenul ...o fi dormit pe calea ferata. Si s-a tras ea cativa metri sau o aruncat-o vreun ceferist. I-am sapat o groapa alaturi...am invelit-o intr-un tricou mai vechi ..si cam asta a fost tot. I-am pus si o pietricica pe mormant. Am devenit insensibil la faze din astea, am pierdut multe animale. :(
Si a lasat matza asta un pui de tzatza singur ..si l-a adoptat sora-sa mai mare...si il spala si toate celelalte... dar nu are lapte...si dorm impreuna ...si doarme si cainele cu ele ...toti inghesuiti pe prag :)))
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Joi Sep 14, 2006 10:26 pm

si pune pictoru oala cu cartofi taiati cubulete la foc si se intinde un pic, da isi pune si ceasul sa sune sa nu uite de oala. La tv mergea ceva post de muzica utv cred :) numa prostioare...eu reciteam un manual de drept ...pictorul incepe sa sforaie ...dupa 10 minute suna ceasul ...are o melodie placuta si vad ca asta deja doarme foarte bine pe ea ...ba, pictore!! da? ..??...FUTU-MA E DEJA 9!! ...?? ... da ma, 9 seara nu 9 dimineata :))
si ce fain a luat-o razna conversatia apoi ...am vorbit despre vremurile cand existau iobagi si nobili ...si nobilii mergeau la teatru si se iubeau si se duelau aveau viata lor vorbeau doua limbi ...in schimb iobagii veneau seara acasa rupti nu mai vorbeau nimica :)) mancau o ceapa :))
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Lun Sep 18, 2006 2:19 pm

Puiul de matza
Am fost pe la ai mei weekendu asta si m-am bucurat sa vad puiul de matza cum se lupta cu gherutzele pentru bucatica lui de carne :) si cu avertizare sonora "mrauauaua!!" ... valabila pentru toata lumea... inclusiv ptr mine care am incercat sa-i imping bucatzica mai spre el si sa-l feresc de celelalte matze :)

Nou! Cocosul!
Exista si un cocos la cele 18 gaini. Nu are coada, a pierdut-o cine stie cand. Roşu. Are cu taica-miu ce are, nu-i place ca ii vantura gainile. Dimineatza cand deschide cotetzul taica-miu se intoarce repede cu spatele si fuge... cu cocosul in spate :P
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Dum Sep 24, 2006 5:24 pm

Clicaiala aiurea pe net. Nu stiu daca vi se intampla, da parca ma lipeste cineva aicia in fata calculatorului, o forta mai mare ca a mea, ma simt ca o carpa, prizonierul netului. Net, ****** in gura, *********, ba, io daca vreau te inchid ma, iti demonstrez ce prost is, scot cablul de retea si il arunc pe geam :) daca trebuie
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Joi Sep 28, 2006 4:12 pm

Doua evenimente in viatza mea.
Aseara, cand am montat ptr prima data in viatza o butelie la aragaz. Cu Pictorul. A durat juma de ora, timp in care am facut glume ca explodeaza butelia si ca macar murim pe loc. Mi-am amintit de cum se parleste porcul la tzara, ca aruncau apa clocotita pe butelie, desi pe eticheta scrie clar sa nu o pui langa surse de caldura :)

Am cumparat un cadou sefei. M-am gandit sa ii iau o carte, am mers la Humanitas dar nu aveau ce vroiam eu. Si am ajuns la un anticariat, de unde am luat Knut Hamsun - Ultimul capitol, şi Eugen Ionesco - Eu. Si le-am impachetat frumos cu hartie albastra, si am cerut sa puna si funditza alba :) Am dat bacsisuri regesti :P Deci chestia e ca tipa are simtul umorului necesar sa citesca asa ceva, problema e faptul ca e FEMEIE si nu stiu daca o sa-i pice bine faptul ca i-am luat doua carti vechi. :P Deci ajutati-ma cu un sfat, sa adaug si o floare ceva? Ce floare? Eu nu sunt genul sa vin cu flori, da ma rog :(
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Vin Sep 29, 2006 8:34 am

cum nu prea am de lucru, pun si eu o poza pe forumu asta:
Mitzi, Puf Roshu si Vata, fara chef de pozat :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Mar Oct 17, 2006 11:38 am

la servici, un morcov ma pandeste din umbra dar eu rad...sunt nebun sau am devenit si eu mai nesimtzit, asa cum mi-am dorit dintotdeauna?

a, sa nu uit, am fost in delegatie la arad unde am frecat menta doua saptamani, cu cazare si masa asigurate. in tavanul mansardei unde am fost cazat era un geam termopan mare, prin care am urmarit norii ziua si stelele noaptea. Foarte romantic. Si am mai descoperit si barul de roackeri din arad ..de unde ma intorceam noaptea tarziu si trezeam portarul. Roackerii din arad is tineri, au tricouri negre si se agita, normal, pe muzik rock. L-am cunoscut si be Gigi B****, care a girat ptr o femeie si acum doarme intr-o casutza pe strand si bea de la cine poate. Ce frumos a fost in ecscursie!
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Lun Oct 30, 2006 9:10 am

Doua plimbari fara semnificatzie.

Este o veche traditzie in familia mea plimbarea cu matzele si cainii...De data aceasta la apel au raspuns Mitzi, Puf Roshu şi cei doi caini, Pablo si Cutza (nu le-am pus eu numele). Vata, motanul cel alb nu a binevoit sa apara, probabil dormea prin ceva cuibar. Matzele au somnul foarte adanc si lipicios.
Ca sa ajungem in padure tre sa traversam pashunea, unde matzele nu se simt foarte confortabil, din cauza spatziului deschis si a uliilor. Dar am ajuns imediat si in padure. Foarte aproape se casca o prapastie, de unde potzi vedea pana departe...mai exact potzi admira muntzii din zare, un deal impadurit in apropiere, drumul ce duce la gara si cel ce duce la biserica din sat. Cu ajutorul unui binoclu potzi spiona deci cine merge la gara si cine la biserica, cand vine postasul si alte asemenea aspecte.
Mitzi a ramas langa mine, iar puf roshu a diparut in adancul padurii.
Si m-am asezat confortabil pe marginea prapastiei, eram asigurat de niste copaci, si aveam sub mine un covor moale de muschi si frunze. Nu peste mult timp, am auzit cainii scartzaind jos, si am vazut o capra fugind printre copaci. Am apucat sa-i vad spatele negru, si "oglinda" (adica fundul alb, nush cum se zice, da in limbaj vanatoresc - oglinda). Si au fugarit-o cainii o vreme, si s-au intors cu limba de un cot. Foarte placut sa vezi cate-o salbaticiune.
Si era cald afara, si motzaiam tare bine acolo pe covorul de muschi. Am ajuns acasa cu frunze agatzate pe coate. Din padure adica.

.......................

Si am mers si dupa branza in sat. Soseaua merge paralel cu Crisul negru, care de data asta chiar era foarte negru si limpede, si plin de frunze uscate. Locul era plin de pescari, si unul chiar a prins un pestisor de o palma, ceea ce i-a umplut de sperantza pe ceilaltzi, cred.
La barul din sat, pe terasa, trei babe povesteau ceva. Una vorbea la telefonul fix. "Nu mai vorovi atata!! ca ghetzi cartela!!" ii aminti una de la masa. Cealalta se sesiza si termina rapid convorbirea inutila pe care o purta.
Peste drum, era parcata o masina mica cu remorca, vindeau varza o fetitza si tatal ei. Fetitza, care avea vreo 12-13 ani, baga varza in sac la un mosh, si ii alegea bucatzile mai mari, bune ptr sarmale. Scoate cantarul tati! ...asta vrobea la telefon de ceva vreme.... Baga tu in sac numa! Scoate cantarul tati ca nu vrea numai zece kile! Si mai baga vreo zece bucatzi in sac la mosh, ca sa mai treaca timpul, si mosul nu s-a opus chiar deloc. Si tot ea a luat sacul in bratze si l-a urcat la mosh pe bicicleta... Un copil, dar harnica, serioasa si responsabila.

........

puf roshu s-a intors abia a doua zi din padure...are el o carare a lui pe care merge la matze.
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Lun Ian 15, 2007 10:37 am

Puf Roshu...are o tehnica uimitoare de a ti se strecura pe nesimtite in brate...cu miscari lente..isi echilibreaza greutatea pe cele patru piciorushe...numa te trezesti cu el in brate, habar n-ai de cand stai cu el, absorbit e actiunea de la tv sau de conversatie. Din acest comportament putem trage urmastoarele concluzii:
1. Matzelor chiar le place in bratze.
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Mar Ian 16, 2007 9:27 pm

buna seara fanclub. :D
Aseara am fost la frizer. Frizerul preferat era ocupat, si m-a programat peste o jumatate de ora. Am mers intr-un bar la o bere.
Am revenit cu fortze noi, si cum nu terminase cu celalalt client, am rasfoit revista playboy...care era la indemana
Stiti, e un frizer bun, merita efortul si banii, ca nu-mi place sa arat proaspat tuns cand ies dintr-o frizerie.
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Vin Ian 26, 2007 9:30 am

In dimineatza asta mi-am cumparat doua portocale, de la o taraba. Vad si doua nuci de cocos expuse..35.000 kilogramul... nu sunt extrem de scumpe. Oare cum se sparg? Am avut unele retineri sa intreb tanara vanzatoare despre tehnicile de spart nuci de cocos...ca parerea infrigurata si fara chef de glume.

Asta mi-a amintit de fata din reportajul realizat de tvr. Reportajul respectiv facea o comparatie intre viata francezilor si viatza romanilor, prezentand alternativ interviuri cu muncitori din cele doua tari.

Fata de care vroiam sa va povestesc era o romanca, angajata la ceva fabrica de textile, si facea naveta intre satul ei si un mic orasel industrial. Povestea fata ca are un salariu de patru milioane, ca nu are de ales, ca decat sa nu aibe nici un ban prefera sa se munceasca pentru salariul ala. Explica ea ca pe vremea lui ceausescu isi mai permitea sa se rasfetze, insa in ultima vreme a ajuns sa cumpere fructele la bucata, pur si simplu nu isi mai permitea un kilogram de banane, ca nu avea de unde. Si-ar fi luat o nuca de cocos, sau un ananas, sa vada si ea cum sunt, dar nu ii ajungea banii de asa ceva. Fata avea un complex legat de fructe!
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde useru_X » Joi Feb 15, 2007 10:41 pm

daca sunteti curiosi, va dau link spre site-ul formatiei aradene arc gotic, descoperit recent de mine. La sectiunea media aveti cateva mp3-uri, unele chiar functioneaza.

http://www.arcgotic.ro

Cand ascultam eu arc gotic, eram student, stateam la camin, camera era vesnic varza, eram sarac si imi dadeau altii sa beau ...frumoase vremuri! Seara aprindeam lumanari, culese din cimitirul cu care se invecina caminul nostru, si radeam ca prostii. Ziua se asculta la familia, bug mafia, muzica lautareasca si radiohead. Aveam si un televizor cu video, unde rulau filme ptr adulti. Usa camerei noastre era de multe ori larg deschisa, ca portile iadului.
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori