Comentarii (im)pertinente la adresa jurnalelor

...pentru cei carora le place sa scrie

Mesajde kant emir » Mar Oct 28, 2008 2:14 am

jl_rona scrie:Dimineata cu nor

Ma desfac de visul cu clesti]
foarte tare
cinei acest post revene + post pijke + post nuscate poze + post salvamaru cu ceafa gruasa vice ntziu?
Cruste de iubire las in urma

pa drec, lasi cruste de ciuperca
Rasaritul s-a lasat peste zvacnirile noptii

peste ceeeeeeeee?
un nor intins ce-mi netezeste

netezeste zici? da ce, ie asa de cr3tz?
mintile cu care tocmai trudisem din nou

dabre, ce stim noi cei munca cu capu



pe scurt: muahaha, behehehe
(acuma nush daca ie bine sau rau ca ai revennnnit - da' cam cat ai de gand sa stai? nu mai ai de dormit?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Joi Oct 30, 2008 1:06 am

- Rasaritul s-a lasat peste zvacnirile noptii
- peste ceeeeeeeee?


Emiroi tu tot habarnist ramai. Oare nu stii ca-n poiezie, poiezitorul are oaresce liberati de exprimare.
Spre exemplu, uite citat dintr-un poiet genial pe care-l apreciezi f mult iar Pishky -deloc.

[quote]-„O, esti frumos, cum numa-n vis
Doar Freddy se arata,
Si pentru tine as vrea sa las
Compulsiunea, toata;

Cobori in jos, Migutz dragutz,
Plutind usor cu calul,
Pe tine te vreau cel mai mult
Da-mi place s-animalul!â€Â
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Noi 26, 2008 5:00 pm

da,dar nimic de comentat.o fi bine,o fi rau?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde darkshines » Lun Ian 12, 2009 11:17 am

gabubu, ti-ai gasit alt partener de joaca? :D

shiva, esti demential.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Invincible » Lun Ian 12, 2009 1:03 pm

darkshines, imi inchipui ca-ti place asta
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde darkshines » Mar Ian 13, 2009 8:02 am

e cu dedicatie? :n:

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mie Ian 14, 2009 8:03 pm

fie ca noul an sa va aduca in suflete numai implinire alaturi de familie si cei dragi!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Daimon » Mie Ian 14, 2009 8:30 pm

darky si gabuba reloaded. timpul nu schimba nimic :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde darkshines » Vin Ian 16, 2009 1:50 am

eu il iubesc in secret pe gabi de ceva ani buni. ne-am intalnit din greseala in pasaj la unirea si am simtit ca ma ud toata :D

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Invincible » Vin Ian 16, 2009 9:00 am

Sobolansky, i-auzi; e timpul sa-ti faci si amanta. :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mie Feb 18, 2009 10:25 pm

gabitzule, simteam nevoia sa-tzi spun ca nefertiti e intradevar foarte frumoasa :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Feb 19, 2009 11:03 am

asa se zvoneste,in egipt n-am vazut-o, cica au kidnappedit-o berlinezii si n-au mai elib
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Feb 19, 2009 5:09 pm

dap, am vizitat-o, zambea enigmatic si etern din spatele unui geam :)

iti dau poze daca vrei. se spune ca e cea mai frumoasa femeie din berlin, pe buna dreptate :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Feb 19, 2009 5:44 pm

dintre vii sau dintre moarte?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Joi Feb 19, 2009 6:02 pm

dintre zombie
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde gabuba » Joi Feb 19, 2009 11:09 pm

baga poze!!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Feb 19, 2009 11:37 pm

aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Dum Mar 15, 2009 8:33 pm

da,am ajuns sa-mi povestesc propriul jurnal :) as zice ca l-am recitit cu placere. mi-am adus aminte de cateva lucruri uitate. ma intreb cum dracu povestesc astia la tv. despre revolutie; "eram in sala cutare in 23 dec.89 .era ora 18.30 si priveam la petre care se scarpina". cum dracu pot sa-si aduca aminte iar noi sa mai credem ceva!
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Invincible » Dum Mar 15, 2009 8:38 pm

hehehe.. Nea Pacha, daca ne intalneam noi pe-atunci, in clipa de fatza ti-as putea spune si cu ce erai imbracat.

eu, la revolutie, cu putin inainte de a se agita ai mei prin casa, tinteam un glob argintiu din pomul de iarna cu suflatoarea cu cornete. aveam un trening trucoaz cu o dunga alba pe lateral. :D
Globul ala s-a spart pana la urma. :n: il nimeream de fiecare data.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Joi Mai 07, 2009 12:53 am

jl_rona scrie:Sincer, va doresc si voua sa aveti exact acelasi lucru (o boala autoimuna), cu toate ca blestemele mele nu prea se implinesc,

sfatul meu este să nu incurci borcanele. acolo este o treabă, aici este altceva. vezi că ai ajuns pe tarlaua mea, aşa că incearcă să te porţi frumos.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Mai 08, 2009 11:06 am

Eu credeam ca jurnalul meu e jurnalul meu si scriu ce vreau in el! Apropo, tu cine esti si de unde ai aparut?

In plus, n-ai inteles NIMIC din mesajul meu. Eu habar n-am cine esti. Eu le doresc raul celor care rad de boala mea. E o chestie foarte fair, cred eu. Radeti, sa va imbolnaviti si voi, lighioanele dreaq, ca sa vedeti si voi cum e.

Banul de pe loco e o chestie minunata, cu toate ca ma oftica instinctiv, din cauza ca am alergie la snobi cretini care apasa butonul magic din lipsa de creier.

Dar in loc sa fac laba pe loco, azi am studiat o gramada de chestii, am o gramada de dovezi in ce priveste boala mea autoimuna, pe care o sa le postez pe jurnalul meu.

Din pacate omul e un animal sociabil. Mie sincer nu imi place ENORM sa socializez, ci mai degraba sa ma laud cu cat de inteligenta sunt. Asta este motivul principal pentru care-mi public studiile pe forumuri. falsa modestie sucks! Cand simti ca esti mai bun, lauda-te! Nu e nimic rau in asta. DIn nou, ma repet. Brian Molko care este un muzician exceptional are o parere foarte buna despre el si despre ceea ce a reusit sa faca si o spune CLAR in interviuri. Sunt bun! This is a fact! Eu il admir pentru ce este si pentru sinceritate!

Daca unul este mai destept ca mine, va invata din ce scriu eu acolo, nu ma va bana ca un taranoi prost ce este si nu va spune ca ceea ce scriu eu acolo e plictisitor.

Pai in loc de un La Multi ani, ca era ziua mea, porcu baga banu? Nu i-ar fi rusine obrazului de idiot!

Cu TOTII suntem supusi la un grad de sleep deprivation, asta e o epidemie mondiala, iar efectele lipsei de somn MAI ALES LA MODUL CRONIC, sunt o problema foarte vag studiata din lipsa de voluntari, dar pe cale de a capata foarte mult interes medical.

Bolile mele NU sunt un caz particular. In timp, din lipsa de somn se dezvolta cancer si alte boli gen diabet, asta e din ce in ce mai clar pentru medicii de high level.

Iar Tilica daca crede ca EU sunt cea care-n plictisesc pe el si nu INVERS, ar trebui sa se mai uite din cand in cand si sa-si vada moaca de snob prost in oglinda.

Are doar o fatzada poleita usor cu barbi ieftine si atat!

Eu am cu MULT mai multa mobilitate in gandire (ca sa nu-i zic inteligenta) decat majoritatea oamenilor pe care i-am cunoscut. Cred ca am cunoscut pe net 2 oameni mai destept ca mine, iar in viata reala vreo 2-3.

Nu mai suntem copii ca sa ne prostim si sa ne luam la misto ieftin pe forum. Bun, gluma e gluma, mai glumesc si eu, dar daca am chef sa rad, ma uit la Mircea Badea, care are oricum mai mult talent sa ma faca sa rad decat oricare din aceste forumuri. Insa CHIAR si cand eram adolescenta, nu ma hahaiam cu gasca de oligofrieni, ci preferam sa scriu poezii in turnul cu ceas pe care sa incerc sa le public la cenaclul scolii. Incercam sa FAC ceva. Din totdeauna am incercat asta, iar mitul ca neuronii se consuma daca gandesti prea mult e prostesc. Neuronii sunt neuroni si sunt STIMULATI de o activitate intelectuala sustinuta, care fortifica connexiunile neuronale si le diversifica.

A sta si a vegeta in forumuri de mana a doua, te face mai stupid cu fiecare zi. EU repet, eram intr-o pauza intelectuala, ca sa pot sa imi revin nitel cu sanatatea, de aia am ajuns sa scriu acolo. Mie forumul ala NU MI se potriveste, asta e clar si fara echivoc.

pe mine aproape ORICE interlocutor MA PLICTISESTE, pentru ca oamenii sunt asa: NU studiaza, in schimb vin si urla la mine care citesc de ma gasesc dracii despre orice subiect unde vreau sa am o contra cu cineva (nu numai politic, nu numai medical. Pai am citit si despre somoni, ca sa-i demonstrez unei idioate care se complace in nimicnicie, ca somonul este peste oceanic! EU IMI FAC TEMELE, EI NU, iar in oligofrenia lor ei cred ca le stiu pe toate FARA A STUDIA!

Asta ma deranjeaza! Eu vorbesc in mod CONTINUU la pereti, barbatii ma plictisesc prin discursul lor absolut DEZOLANT ca boala mea e de la lipsa de pula si alte asemenea. M-am si futut si s-a DEMONSTRAT CLAR ca mi-a facut mai rau decat daca nu ma futeam. Noptile repetate pe care le-am pierdut stand in pula mi-au dat iar organismul peste cap.

Insa barbatii si lumea in general au impresia ca numai ei sunt destepti FOC, fara a citi NIMIC si incearca sa ma duca pe mine cu zaharelul, ca ti-ar terbui un echilibru psihic, ca ti-ar trebui o pula, sunt exact ca in fabula cu corbul ei spun asta NUMAI PENTRU CA SA MA CONVINGA SA MI-O TRAG CU EI! Ori ei au impresia ca eu sunt ATAT de cretina ca sa nu-mi dau seama de manipularea asta ordinara?!

Ceea ce scriu eu acolo e FOARTE complicat, pana si pentru mine, care pun pasiune in studiul asta medical sau in cel politic sau ce mai studiez eu.

Mie-mi plac discutiile la HIGH level, cu linkuri, interactive, de unde inveti CONTINUU, nu laba trista de pe loco, unde pur si simplu ma masturbam subtire, ca sa ma relaxez inainte de culcare. Asta era tot acolo. Eu pot sa scriu aproape oriunde, nu de forumuri duc eu lipsa, stati linistiti. Din pacate sunt banata cam peste tot, pentru ca oamenii sunt fie gelosi cand vad cat gandesc eu, exista o doza de complex si de gelozie in asta, nu se poate sa nu existe, fie sunt ignoranti si chestiile prea complicate ii obosesc si ii plictisesc.

Ar trebui sa imi gasesc un forum medical unde poate ca voi avea alta intelegere si voi fi perceputa altfel de niste oameni care vor sa invete ceva in domeniu.

Din pacate marea majoritate a forumurilor sunt o groaznica pierdere de vreme de unde nu inveti mare lucru. Singurul lucru pozitiv e ca e interactiv si ca atunci cand unu incearca sa te contrazica si sa te jigneasca ca ai ciuperci si iti spune alte alte mizerii boratoare ca asta, tu incerci sa-i aduci dovezi in sprijinul celor afirmate de tine, ceea ce te face sa afli mai mult despre subiectul respectiv.

ASTA e rostul forumului, sa te faca sa dai google-uri de high level, iar eu am crezut ca voi gasi oameni interesati de discutii mai complicate chiar si intr-un forum mai slabut, unde sa povestesc la pas probleme medicale, de ex.

Pai daca ma bag acum intr-un forum de specialitate cu oameni care nici ei nu dorm pe ei deloc si sunt pregatiti (ca sunt convinsa ca sunt forumuri d-astea), ma apuca nebunia ca sa ajung si sa ma mentin la nivelul lor, iar ma stresez la maxim, iar nu dorm si ajung iar in cacat.

Mie imi trebuie relaxare acuma, relaxare pe care nu pot s-o am cu idioti ca Tilica care ma baneaza, cu program prelungit la multinationala si cu vecini oligofreni care sparg gresie non-stop si nu ma lasa sa dorm.

M-as baga intr-un forum medical, dar stiu ca asta este exact ce-mi lipseste mie acuma: sa trec de la studiul politic de high level la studiul medical de high level, care imi va manca si mai mult timp.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde baixinho© » Vin Mai 08, 2009 12:54 pm

jl_rona scrie:Eu credeam ca jurnalul meu e jurnalul meu si scriu ce vreau in el! Apropo, tu cine esti si de unde ai aparut?

In plus, n-ai inteles NIMIC din mesajul meu.


e jurnalul tau si scrii ce vrei in el, pana la blesteme, injurii si altele similare. din pacate pentru mine si din fericire pentru tine, voi sta cu ochii pe jurnalul tau si cand citesc ceva suspect, iti sterg postul. locuri de varsat laturi gasesti si in alta parte.

sunt baixinho ©, dupa cum se poate constata lesne si am aparut de undeva.

hai sa fim seriosi, nu intelegi nimic nici macar tu din posturile tale si ai pretentia de la mine.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Mai 08, 2009 5:19 pm

sa stii ca nu esti primul care imi zice asta. Multa lume imi zice ca nu inteleg nimic EU din posturile mele.

Ei au inteles teoria lui Einstein? Nu! Nici eu nu am inteles-o, dar nu pot sa-l contest pe om numai pentru ca eu nu sunt in stare sa inteleg ce spune el acolo.

Multi zic si despre Einstein ca a batut campii si ca a fost un idiot. Ca sa nu mai zic despre Freud, pe care l-am citit, l-am inteles intr-o oarecare masura si sunt un MARE fan, pentru ca omul a fost un geniu si nicidecum un idiot sau un bolnav psihic. Neintelegand EI nimic din posturile mele, imi zic mie ca EU nu inteleg EU nimic din posturile mele, ca sa sa umfle si ei putin.

Din pacate, aicea pe net, umflatul se face cu linkuri si studiu, nu cu afirmatii chioare. Din pacate studiul meu se bazeaza pe cautare si nu pe stiinta proprie, pe un pic de judecata si atat. Eu nu sunt un om de stiinta, ci un biet muritor care e in stare sa dea un google, pe baza rezultatelor sa faca conexiuni si sa dea un alt google, pana ajunge cat se poate mai aproape de adevar. Din pacate marea majoritate nu sunt in stare nici de asa ceva.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

la multi ani, vera

Mesajde Ayala » Sâm Mai 09, 2009 9:47 am

pe mine ma contrariaza posturile tale stiintifice, ce am inteles eu din ultimele postari: ai pierdut 4 ore sin somnul tau sa iti demonstrezi tie, inca o data, ca lipsa de somn scade imunitatea, e un paradox aici cumva?
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde jl_rona » Sâm Mai 09, 2009 11:05 am

da, este oarecum, dar am dormit ieri, cat crezi ca pot sa dorm? mie-mi place sa citesc, despre multe, iar asta imi mananca mult timp, adevarat.

Ce am facut acolo e un inceput de nou proiect, ca asa sunt eu, din proiect in proiect. Voiam sa imi deschid un blog de endocrino-imunologie, cu toate studiile mele de pana acum, dar am TIMP de asa ceva? NU, evident!

citeste Marx si vezi ce zice omul ala acolo: ca ai nevoie de 8 ore de somn, de 8 ore de munca ca sa-ti castigi existenta si de 8 ore de TIMP LIBER in care sa gandesti cu mintea ta.

Daca tu crezi ca o viata ca asta: sculat, dus la multinationala, venit acasa, mancat, spalat, culcat iti aduce vreo satisfactie sau ca mai ai pentru ce sa traiesti, te-nseli.

Viata mea e un cerc vicios stramt si care ma jeneaza cumplit. Daca dorm timp de 6 luni, poate ca imi revin, dar dupa aia daca iar nu dorm cat trebuie, cad din nou, deci eu trebuie sa imi dorm TOT timpul ramas, ca sa fiu sanatoasa. In rest, sa ma duc la servici si ATAT! Pai atuncea pentru ce PULA MEA mai traiesc??!

Eu nu am NICI o multumire sufleteasca pentru ca NU am timp sa am asta, NU pentru ca nu am CE sa ofer si CUI, NU! NU sunt in nici o depresie, NU am de ce sa fiu, ci DOAR constat! Este MULT mai rau decat sa fii intr-o depresie cauzata de un barbat sau mai stiu eu ce, ca acolo mai ai sperante, e loc de speranta, dar in cazul meu NU e.

Intelegi tu? Ma simt ca un cobai care se invarte pe roata, prins acolo si fara scapare. Asta e.

Exact cum ziceau aia de la Placebo.

Slave to The Wage

It's a maze for rats to try
It's a race, a race for rats
A race for rats to die
It's a race, a race for rats
A race for rats to die

NU am ce sa sper, pentru ca NU am timp de o familie, de un barbat si de studii individuale. Viata mea NU are nici un sens pentru ca NU AM TIMP sa-i dau un sens. De asta imi pasa si nu imi pasa daca sunt sanatoasa sau nu. Nu prea mai am pentru ce sa ma agit.

merci pt la multi ani!
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ayala » Sâm Mai 09, 2009 2:38 pm

asta e timpul liber in care gandesti cu mintea ta? cand cauti pe net? ce satisfactii iti aduce sa ai o colectie de linkuri? daca o sa ai copii ce o sa le povestesti? cum cautai tu pe net si ce discutii cu linkuri ai purtat? o sa le dai si lor linkuri?

vera, in calitate doar de observator, iti spun eu ca pierzi vremea si ai niste visuri cel putin inutile. eu inteleg sa vrei sa stii pt tine, dar sa vrei sa stii ca sa ii impresionezi pe altii e o prostioara. oamenii sunt niste fiinte sociabile, pe ei ii intereseaza ce ai tu de oferit, si nu linkuri. deocamdata nimeni nu iti apreciaza eforturile, de ce crezi ca asta se va schimba vreodata? nu mai bine te schimbi tu?
Daca tu crezi ca o viata ca asta: sculat, dus la multinationala, venit acasa, mancat, spalat, culcat iti aduce vreo satisfactie sau ca mai ai pentru ce sa traiesti, te-nseli.


da tu pentru ce traiesti? pentru cei care scriu si citesc pe net? pt blogu tau de moda? pentru colectia ta de linkuri?
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Sâm Mai 09, 2009 3:46 pm

la multi ani si sanatosi ani si aici vera ~a
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Sâm Mai 09, 2009 6:17 pm

Ayala scrie:asta e timpul liber in care gandesti cu mintea ta? cand cauti pe net? ce satisfactii iti aduce sa ai o colectie de linkuri? daca o sa ai copii ce o sa le povestesti? cum cautai tu pe net si ce discutii cu linkuri ai purtat? o sa le dai si lor linkuri?

vera, in calitate doar de observator, iti spun eu ca pierzi vremea si ai niste visuri cel putin inutile. eu inteleg sa vrei sa stii pt tine, dar sa vrei sa stii ca sa ii impresionezi pe altii e o prostioara. oamenii sunt niste fiinte sociabile, pe ei ii intereseaza ce ai tu de oferit, si nu linkuri. deocamdata nimeni nu iti apreciaza eforturile, de ce crezi ca asta se va schimba vreodata? nu mai bine te schimbi tu?


da tu pentru ce traiesti? pentru cei care scriu si citesc pe net? pt blogu tau de moda? pentru colectia ta de linkuri?


merci mult cretule. :)

Ayala, uite cum sta treaba: maica-mea a fost o femeie cu o inteligenta SCLIPITOARE, sa lasam asta ca a terminat prima facultatea, ceea ce nu e un lucru foarte relevant.

Voi confundati netul cu virtualul, iar virtualul cu ceva rau, nociv. Netul este doar o biblioteca imensa cum nu a mai fost pana acum.

Maica-mea saraca a suferit ca un sobolan si a murit cu zile in casa. Ea a avut carti din care imi citea tot timpul si mie, de la geologie, politica, pana la medicina si multe altele. Ea mi-a dat educatia pe care o am acum, ea mi-a deschis drumul spre studiu, spre cunoastere.

Din pacate pentru ea, ea nu a avut net. Era o luptatoare cum nu am mai vazut. S-a luptat sa traiasca cum nu am mai cunoscut. Nu s-a vaitat, ci cauta intr-una solutii.

Daca avea net, poate mama nu ar fi murit ca un sobolan, inchisa si singura in casa, fara nici un tratament de la medicii care o faceau nebuna si atat.

Poate si-ar fi dat seama ce e cu ea, cautand pe net. Avea o putere de sinteza extraordinara, niste conexiuni care ii mergeau fulger. Eu nu sunt nici un deget din cele 10 ale ei.

In mod sigur ar fi citit pana in panzele albe ca sa gaseasca o solutie.

Colectia de linkuri sunt stiinta acumulata, un copil nu il caci si atat. Unui copil ii trebuie insuflata dorinta de studiu, nici nu stii cat de maleabila e mintea unui copil si ce mult inseamna sa ai pe cineva care sa iti dea o educatie.

Mama a avut timp in schimb, pentru ca a trait cel putin 15 ani in pensie medicala si a stat cu mine, citea noaptea pana la 3-4, asculta radioul si tot ce se putea la vremea aia, iar ziua ma invata pe mine.

ASA trebuie sa fie un parinte, nu unul care bea, se imbuiba cu mici la gratar duminica hahaind cu barbatul si isi incuie copilul in camera.

Greseala e ca imi place atat de mult sa citesc, incat pierd notiunea timpului, dar si sa fac TOATE eforturile ca sa fiu sanatoasa DOAR ca sa ma poata hingheri mai cu spor patronii, nici asta nu e o solutie.

Pittis a facut la fel. A citit pana l-au luat toti dracii si a murit inainte de vreme, tot din cauza ca dormea foarte putin. Si el manca pe tastatura ca si mine si mai facea si emisiuni de tot felul la radio, era viu si prezent oriunde. In fond, cine e mai castigat? Unul care doarme pe el ca o leguma sau unul care arde prea repede, dar care a trait ceva? Nu stiu ce sa-ti zic aici.

Eu sunt on the brink of collapse, dar inca nu sunt intr-o stare foarte grava. Sper sa imi dea Dumnezeu minte in cap si sa am si grija de mine din cand in cand. Trebuie facut un compromis macar, numai ca nenorocita asta de boala nu prea mai vrea sa accepte compromisuri.

Compromisul ar fi un servici mai prost platit, dar mai usor, ca sa imi permita sa bat campii studiind, dar imi e frica sa plec din puscaria multinationala pe criza asta.

Acum am in jur de 30 de milioane in mana, dar as renunta la 15 pentru un serviciu usor, unde sa mi se permita sa vin la 10-11 de 3-4 ori pe luna, daca mai pierd notiunea timpului si nu ma pot scula dimineata. Am avut un astfel de servici si imi mergea MINUNAT. Gasisem si un tip care ma iubea si totul era atat de frumos. Acum nu mai am nimic.

Stiu sa croiesc (tot mama m-a invatat si asta), stiu sa ma descurc, nu imi trebuie toale de firma ca sa arat bine. Pot sa fac din cacat bici daca am timp, asa cum faceam inainte, cand nu aveam bani. Sa stii ca conteaza pe ce pui toalele, nu neaparat toala in sine.

Vreau sa am timp de sport, de plaja, de studiu, de croitorie, de un barbat, de un copil, ceea ce ar insemna ca n-as putea sa lucrez mai mult de 6 ore pe zi sau ceva. Ori asa ceva NU exista in romania. In vest exista. Sunt multe femei care lucreaza cu jumatate de norma acolo. La noi insa e un sclavagism primar. Asta e.

deocamdata nimeni nu iti apreciaza eforturile, de ce crezi ca asta se va schimba vreodata? nu mai bine te schimbi tu?

Bai, tu zici ca esti profesoara, da? Nu-i asa ca ABIA cand incerci sa ii explici ALTUIA ce crezi tu ca ai inteles, abia atuncea incepi sa patrunzi acel lucru, sa il intelegi si tu ca lumea, ca sa poti sa il explici?

In ce sa ma schimb? Intr-un Tilica? Nu, mai!

SUNT oameni care sunt receptivi la ce spun eu (cum e prietenu meu jidan-american), dar astia sunt putini si ma plictisesc sa vb cu o singura persoana, pentru ca fiecare dintre noi avem fixuri, placi pe care le punem sa cante repetat.

Asa cum eu o pun p-aia cu adrenal gland si cu Brian Molko, asa jidanul o pune p-aia cu colloidal silver care cica ma curata de infectii, cu acupunctura si cu medicina chinezeaca.

El a auzit in schimb de tot ce ii povestesc eu si putem avea o discutie coerenta pe subiect.

El in plus fatza de mine stie foarte multe alte chestii.

El m-a facut sa citesc Freud si Reich, el m-a facut sa ajung un destul de bun jurnalist, dar eu n-am fost opaca ca Tilica, am cuplat si am incercat sa inteleg ce zice omu ala acolo, ca era FOARTE interesant ce laba facea el acolo pa net, cu linkuri si cu astea!

revenind la idee: De aia imi caut forumuri, ca sa inteleg EU ce vreau sa spun! Ca nu poti sa faci pe desteptul daca esti prost, daca esti subtire pregatit.

In forum lumea face misto, dar in mistoul lor imi dau fara sa vrea idei. Iar ca sa incerc sa le explic cum sta treaba, fie ca ei sunt interesati sau nu de ce le vorbesc, trebuie sa inteleg mai intai EU bine despre ce este vorba. De aia postez tot felul de dracii. Ca sa le inteleg EU.

Ce crezi ca pe copii ii intereseaza ce spui tu in fatza clasei? NU! Dar tu tre sa stii ce dreaq le spui acolo, ca sa nu te faci de ras si abia cand incerci sa explici, abia atuncea iti dai seama ca nu ai inteles suficient de bine nici tu si iei masuri, mai citesti o data, mai faci un rezumat, te mai gandesti putin. Asta-i schema.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Mai 10, 2009 11:06 am

jl_rona scrie:L-am visat pe Piskeshu cum ma mangaia pe tate si imi baga degetele-n pizda...

Nu aveam prezervative si m-am dus sa caut, nu stiu, pe niste facalete de lemn cu care ma masturbez eu, dar toate facaletele erau curbate...

so: tot ce iubejt si pohtejt tu (desi cu frica, finca deh, preserfatifele), gen pijke & facaletele din lemn intru sigur vis! oyg, oyg indid

schilodeala curbata
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Dum Mai 10, 2009 12:18 pm

---------------------
~p
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron